Aurora 1.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (233 entries)

en: %1$s comment on "%2$s" | %1$s comments on "%2$s"
fr_FR[0]: %1$s commentaire sur « %2$s »
fr_FR[1]: %1$s commentaires sur « %2$s »

en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: %s URL
fr_FR: URL %s

en: %s comment | %s comments
fr_FR[0]: %s commentaire
fr_FR[1]: %s commentaires

en: 404 Button Link
fr_FR: Lien du bouton 404

en: 404 Button Text
fr_FR: Texte du bouton 404

en: 404 Menu
fr_FR: Menu 404

en: 404 Page Style
fr_FR: Style de la page 404

en: 404 Page Text
fr_FR: Texte de la page 404

en: 404 Page Title
fr_FR: Titre de la page 404

en: 404 page style
fr_FR: Style de la page 404

en: Activate your theme
fr_FR: Activez votre thème

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr_FR: Ajoutez des widgets ici pour qu'ils apparaissent dans votre barre latérale.

en: Add your form shortcode or HTML here
fr_FR: Ajoutez votre shortcode de formulaire ou HTML ici

en: Address
fr_FR: Adresse

en: All %1$s's %2$d post | All %1$s's %2$d posts
fr_FR[0]: Tous les articles de %1$s (%2$d)
fr_FR[1]: Tous les articles de %1$s (%2$d)

en: Archive Layout
fr_FR: Mise en page des archives

en: Archive Layout Style
fr_FR: Style de mise en page des archives

en: Assign a menu to this location
fr_FR: Attribuer un menu à cet emplacement

en: Aurora is a flexible and highly customizable WordPress blog theme designed for creators, publishers, and content-driven websites.
fr_FR: Aurora est un thème de blog WordPress flexible et hautement personnalisable, conçu pour les créateurs, les éditeurs et les sites à contenu.

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l'en-tête auteur

en: Author Page Header Style
fr_FR: Style d'en-tête de la page auteur

en: Author Page Layout
fr_FR: Mise en page de la page auteur

en: Back to Home
fr_FR: Retour à l'accueil

en: Back to top
fr_FR: Retour en haut

en: Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Body Font
fr_FR: Police du corps

en: Body text
fr_FR: Corps du texte

en: Button Font
fr_FR: Police du bouton

en: Button background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button background hover color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton au survol

en: Button text color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Button text hover color
fr_FR: Couleur du texte du bouton au survol

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: Capitalize
fr_FR: Majuscule initiale

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Choose layouts for headers, footers, archives, and single posts.
fr_FR: Choisissez des mises en page pour les en-têtes, pieds de page, archives et articles individuels.

en: Choose your custom 404 background image
fr_FR: Choisissez votre image d'arrière-plan 404 personnalisée

en: Click to edit this section
fr_FR: Cliquez pour modifier cette section

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Column %d Title
fr_FR: Titre de la colonne %d

en: Comma-separated IDs
fr_FR: Identifiants séparés par des virgules

en: Comma-separated IDs of posts to exclude.
fr_FR: Identifiants séparés par des virgules des articles à exclure.

en: Comma-separated IDs of specific posts to include.
fr_FR: Identifiants séparés par des virgules des articles à inclure.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Contact Info Display
fr_FR: Affichage des coordonnées

en: Continue reading
fr_FR: Continuer la lecture

en: Copy link to clipboard
fr_FR: Copier le lien dans le presse-papiers

en: Copyright Text
fr_FR: Texte de copyright

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Content 1
fr_FR: Contenu personnalisé 1

en: Custom Content 2
fr_FR: Contenu personnalisé 2

en: Custom Content 3
fr_FR: Contenu personnalisé 3

en: Custom Content 4
fr_FR: Contenu personnalisé 4

en: Custom Date Format
fr_FR: Format de date personnalisé

en: Custom Footer JavaScript
fr_FR: JavaScript personnalisé du pied de page

en: Custom Header JavaScript
fr_FR: JavaScript personnalisé pour l'en-tête

en: Custom footer logo
fr_FR: Logo personnalisé du pied de page

en: Customize the colors for your site.
fr_FR: Personnalisez les couleurs de votre site.

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Disable Archive Top Banner
fr_FR: Désactiver la bannière supérieure des archives

en: Drop Cap Style
fr_FR: Style de lettrine

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Enable Masonry Layout for Archives
fr_FR: Activer la mise en page Masonry pour les archives

en: Enter JavaScript code to be included in the site footer. Use with caution.
fr_FR: Saisissez le code JavaScript à inclure dans le pied de page du site. À utiliser avec prudence.

en: Enter column title…
fr_FR: Saisissez le titre de la colonne…

en: Enter footer bio text…
fr_FR: Saisissez le texte de la bio du pied de page…

en: Enter your custom copyright text...
fr_FR: Saisissez votre texte de copyright personnalisé...

en: Exclude Posts
fr_FR: Exclure les articles

en: Explore various topics and articles
fr_FR: Explorez divers sujets et articles

en: Facebook URL
fr_FR: URL Facebook

en: Font Family
fr_FR: Famille de polices

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Font Weight
fr_FR: Graisse de la police

en: Footer Bio
fr_FR: Bio du pied de page

en: Footer Bottom Menu
fr_FR: Menu bas de pied de page

en: Footer Columns
fr_FR: Colonnes du pied de page

en: Footer Layout
fr_FR: Mise en page du pied de page

en: Footer Layout Style
fr_FR: Style de mise en page du pied de page

en: Footer Menu 1
fr_FR: Menu pied de page 1

en: Footer Menu 2
fr_FR: Menu pied de page 2

en: Footer Menu 3
fr_FR: Menu pied de page 3

en: Footer Recent Posts Style
fr_FR: Style des articles récents du pied de page

en: Footer background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du pied de page

en: Footer link color
fr_FR: Couleur des liens du pied de page

en: Footer text color
fr_FR: Couleur du texte du pied de page

en: Found %1$s result for "%2$s" | Found %1$s results for "%2$s"
fr_FR[0]: %1$s résultat pour « %2$s »
fr_FR[1]: %1$s résultats pour « %2$s »

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: HTML and shortcodes allowed.
fr_FR: HTML et codes courts autorisés.

en: Header Layout
fr_FR: Mise en page de l'en-tête

en: Header Layout Style
fr_FR: Style de mise en page de l'en-tête

en: Header background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête

en: Header icon color
fr_FR: Couleur des icônes de l'en-tête

en: Heading
fr_FR: Titre

en: Headings
fr_FR: Titres

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Homepage Style
fr_FR: Style de la page d'accueil

en: Homepage style
fr_FR: Style de la page d'accueil

en: How did this happen?
fr_FR: Comment est-ce arrivé ?

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Include Posts
fr_FR: Inclure les articles

en: Instagram URL
fr_FR: URL Instagram

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Layouts
fr_FR: Mises en page

en: Leave a reply
fr_FR: Laisser une réponse

en: Leave blank to remove title.
fr_FR: Laissez vide pour supprimer le titre.

en: Leave empty to hide the button
fr_FR: Laissez vide pour masquer le bouton

en: Line Through
fr_FR: Barré

en: Link color
fr_FR: Couleur des liens

en: Link copied to clipboard
fr_FR: Lien copié dans le presse-papiers

en: Link hover color
fr_FR: Couleur des liens au survol

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Load More Posts
fr_FR: Charger plus d'articles

en: Lowercase
fr_FR: Minuscules

en: Make the header sticky
fr_FR: Rendre l'en-tête fixe

en: Manage various general settings
fr_FR: Gérez divers paramètres généraux

en: Menu Font
fr_FR: Police du menu

en: Menu text active color
fr_FR: Couleur du texte du menu actif

en: Menu text color
fr_FR: Couleur du texte du menu

en: Menu text hover color
fr_FR: Couleur du texte du menu au survol

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu mobile

en: More posts to love
fr_FR: Plus d'articles à aimer

en: Name
fr_FR: Nom

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next post
fr_FR: Article suivant

en: Next slide
fr_FR: Diapositive suivante

en: Next up
fr_FR: Prochain

en: No comments yet
fr_FR: Pas encore de commentaires

en: No more posts to load.
fr_FR: Plus d'articles à charger.

en: No posts found.
fr_FR: Aucun article trouvé.

en: No posts to display. Configure this section to get started.
fr_FR: Aucun article à afficher. Configurez cette section pour commencer.

en: No results found.
fr_FR: Aucun résultat trouvé.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Number of Footer Recent Posts
fr_FR: Nombre d'articles récents du pied de page

en: Overline
fr_FR: Surligné

en: Page Not Found
fr_FR: Page introuvable

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Physical Address
fr_FR: Adresse physique

en: Pinterest URL
fr_FR: URL Pinterest

en: Post Comment
fr_FR: Publier le commentaire

en: Posts Per Page
fr_FR: Articles par page

en: Prev post
fr_FR: Article précédent

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous slide
fr_FR: Diapositive précédente

en: Primary Button Link
fr_FR: Lien du bouton principal

en: Primary Button Text
fr_FR: Texte du bouton principal

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Reddit URL
fr_FR: URL Reddit

en: Related posts
fr_FR: Articles connexes

en: Required fields are marked *
fr_FR: Les champs obligatoires sont indiqués *

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
fr_FR: Enregistrer mon nom, mon e-mail et mon site web dans ce navigateur pour mon prochain commentaire.

en: Scripts added here will be placed inside the &lt;head&gt; tag.
fr_FR: Les scripts ajoutés ici seront placés dans la balise &lt;head&gt;.

en: Scroll to top
fr_FR: Défiler vers le haut

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l'en-tête de recherche

en: Search Placeholder Text
fr_FR: Texte d'espace réservé de recherche

en: Search Results Layout
fr_FR: Mise en page des résultats de recherche

en: Search Results Page
fr_FR: Page des résultats de recherche

en: Search posts…
fr_FR: Rechercher des articles…

en: Search the site
fr_FR: Rechercher sur le site

en: Secondary Button Link
fr_FR: Lien du bouton secondaire

en: Secondary Button Text
fr_FR: Texte du bouton secondaire

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: See more posts
fr_FR: Voir plus d'articles

en: See more posts by %1$s
fr_FR: Voir plus d'articles de %1$s

en: Select Heading to Edit
fr_FR: Sélectionnez un titre à modifier

en: Select the layout used for search results.
fr_FR: Sélectionnez la mise en page utilisée pour les résultats de recherche.

en: Select which sharing options to shows on your single posts.
fr_FR: Sélectionnez les options de partage à afficher sur vos articles individuels.

en: Set the number of posts per archive page. Use "0" to display all posts.
fr_FR: Définissez le nombre d'articles par page d'archive. Utilisez « 0 » pour afficher tous les articles.

en: Share
fr_FR: Partager

en: Share on Facebook
fr_FR: Partager sur Facebook

en: Share on Messenger
fr_FR: Partager sur Messenger

en: Share on Reddit
fr_FR: Partager sur Reddit

en: Share on Telegram
fr_FR: Partager sur Telegram

en: Share on Tumblr
fr_FR: Partager sur Tumblr

en: Share on WhatsApp
fr_FR: Partager sur WhatsApp

en: Share on X
fr_FR: Partager sur X

en: Share the post
fr_FR: Partager l'article

en: Share via Email
fr_FR: Partager par e-mail

en: Share via SMS
fr_FR: Partager par SMS

en: Short text displayed in the footer (About / description).
fr_FR: Court texte affiché dans le pied de page (À propos / description).

en: Show More Post Option
fr_FR: Afficher l'option pour plus d'articles

en: Show social links in the footer
fr_FR: Afficher les liens sociaux dans le pied de page

en: Show the sidebar in archives and search page
fr_FR: Afficher la barre latérale dans les archives et la page de recherche

en: Show the sidebar in single posts
fr_FR: Afficher la barre latérale dans les articles individuels

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la barre latérale

en: Single Post Layout
fr_FR: Mise en page d'un article

en: Site Width (in px)
fr_FR: Largeur du site (en px)

en: Site background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du site

en: Skip to content
fr_FR: Passer au contenu

en: Social Sharing Settings
fr_FR: Paramètres de partage social

en: Socials & Contacts
fr_FR: Réseaux sociaux et contacts

en: Sorry, the page you are looking for does not exist or the link is incorrect.
fr_FR: Désolé, la page que vous recherchez n'existe pas ou le lien est incorrect.

en: Specific Posts
fr_FR: Articles spécifiques

en: Spread the love
fr_FR: Partagez l'amour

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tag:
fr_FR: Étiquette :

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes :

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Decoration
fr_FR: Décoration du texte

en: Text Transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Text shown inside the search input field.
fr_FR: Texte affiché dans le champ de recherche.

en: Text shown on the 404 page button.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton de la page 404.

en: The content here will be shown just above the footer
fr_FR: Le contenu ici sera affiché juste au-dessus du pied de page

en: This is a dead end
fr_FR: C'est une impasse

en: This layout works best with a colored background.
fr_FR: Cette mise en page fonctionne mieux avec un arrière-plan coloré.

en: TikTok URL
fr_FR: URL TikTok

en: Top bar background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la barre supérieure

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Underline
fr_FR: Souligné

en: Uppercase
fr_FR: Majuscules

en: Use PHP date() format. Example: <code>j F Y</code> = %1$s.<br><a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">See supported formats</a>
fr_FR: Utilisez le format PHP date(). Exemple : <code>j F Y</code> = %1$s.<br><a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Voir les formats pris en charge</a>

en: Verify License
fr_FR: Vérifier la licence

en: View post
fr_FR: Voir l'article

en: Website
fr_FR: Site web

en: Write your comment…
fr_FR: Rédigez votre commentaire…

en: X URL
fr_FR: URL X

en: You may also like
fr_FR: Vous pourriez aussi aimer

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your email address will not be published.
fr_FR: Votre adresse e-mail ne sera pas publiée.

en: [Pending Moderation]
fr_FR: [En attente de modération]

[ctx: search form label]
en: Search for:
fr_FR: Rechercher :
