Aurora 1.0.0 - en to ja translation catalogue (236 entries)

en: %1$s comment on "%2$s"
ja: "%2$s" への %1$s 件のコメント

en: %1$s on %2$s
ja: %2$s の %1$s

en: %s URL
ja: %s の URL

en: %s comment
ja: %s 件のコメント

en: 404 Button Link
ja: 404ボタンのリンク

en: 404 Button Text
ja: 404ボタンのテキスト

en: 404 Menu
ja: 404メニュー

en: 404 Page Style
ja: 404ページのスタイル

en: 404 Page Text
ja: 404ページのテキスト

en: 404 Page Title
ja: 404ページのタイトル

en: 404 page style
ja: 404ページのスタイル

en: Activate your theme
ja: テーマを有効化してください

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja: サイドバーに表示するウィジェットをここに追加してください。

en: Add your form shortcode or HTML here
ja: フォームのショートコードまたはHTMLをここに追加してください

en: Address
ja: 住所

en: All %1$s's %2$d post
ja: %1$s の投稿 %2$d 件すべて

en: Archive Layout
ja: アーカイブレイアウト

en: Archive Layout Style
ja: アーカイブレイアウトスタイル

en: Assign a menu to this location
ja: この場所にメニューを割り当てる

en: Aurora is a flexible and highly customizable WordPress blog theme designed for creators, publishers, and content-driven websites.
ja: Auroraは、クリエイター、パブリッシャー、コンテンツ主導のウェブサイト向けに設計された、柔軟で高度にカスタマイズ可能なWordPressブログテーマです。

en: Author
ja: 著者

en: Author Header Background
ja: 著者ヘッダーの背景

en: Author Page Header Style
ja: 著者ページのヘッダースタイル

en: Author Page Layout
ja: 著者ページレイアウト

en: Back to Home
ja: ホームに戻る

en: Back to top
ja: トップへ戻る

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Body Font
ja: 本文フォント

en: Body text
ja: 本文テキスト

en: Button Font
ja: ボタンフォント

en: Button background color
ja: ボタンの背景色

en: Button background hover color
ja: ボタンの背景ホバー色

en: Button text color
ja: ボタンのテキスト色

en: Button text hover color
ja: ボタンのテキストホバー色

en: By %s
ja: %s 著

en: Capitalize
ja: 最初の文字を大文字

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category:
ja: カテゴリー:

en: Choose layouts for headers, footers, archives, and single posts.
ja: ヘッダー、フッター、アーカイブ、個別投稿のレイアウトを選択します。

en: Choose your custom 404 background image
ja: カスタム404背景画像を選択してください

en: Click to edit this section
ja: このセクションをクリックして編集

en: Colors
ja: カラー

en: Column %d Title
ja: 列 %d のタイトル

en: Comma-separated IDs
ja: カンマ区切りのID

en: Comma-separated IDs of posts to exclude.
ja: 除外する投稿のIDをカンマで区切って入力します。

en: Comma-separated IDs of specific posts to include.
ja: 含める特定の投稿のIDをカンマで区切って入力します。

en: Comment
ja: コメント

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Contact Info Display
ja: 連絡先情報の表示

en: Continue reading
ja: 続きを読む

en: Copy link to clipboard
ja: リンクをクリップボードにコピー

en: Copyright Text
ja: 著作権テキスト

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Content 1
ja: カスタムコンテンツ 1

en: Custom Content 2
ja: カスタムコンテンツ 2

en: Custom Content 3
ja: カスタムコンテンツ 3

en: Custom Content 4
ja: カスタムコンテンツ 4

en: Custom Date Format
ja: カスタム日付形式

en: Custom Footer JavaScript
ja: カスタムフッターJavaScript

en: Custom Header JavaScript
ja: カスタムヘッダーJavaScript

en: Custom footer logo
ja: カスタムフッターロゴ

en: Customize the colors for your site.
ja: サイトのカラーをカスタマイズします。

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date:
ja: 日付:

en: Disable Archive Top Banner
ja: アーカイブのトップバナーを無効にする

en: Drop Cap Style
ja: ドロップキャップスタイル

en: Edit
ja: 編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Enable Masonry Layout for Archives
ja: アーカイブにメイソンリーレイアウトを有効にする

en: Enter JavaScript code to be included in the site footer. Use with caution.
ja: サイトのフッターに含めるJavaScriptコードを入力してください。注意して使用してください。

en: Enter column title…
ja: 列のタイトルを入力…

en: Enter footer bio text…
ja: フッター自己紹介テキストを入力…

en: Enter your custom copyright text...
ja: カスタム著作権テキストを入力...

en: Exclude Posts
ja: 投稿を除外する

en: Explore various topics and articles
ja: さまざまなトピックや記事を探索する

en: Facebook URL
ja: Facebook の URL

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Font Weight
ja: フォントウェイト

en: Footer Bio
ja: フッター自己紹介

en: Footer Bottom Menu
ja: フッターボトムメニュー

en: Footer Columns
ja: フッターの列

en: Footer Layout
ja: フッターレイアウト

en: Footer Layout Style
ja: フッターレイアウトスタイル

en: Footer Menu 1
ja: フッターメニュー 1

en: Footer Menu 2
ja: フッターメニュー 2

en: Footer Menu 3
ja: フッターメニュー 3

en: Footer Recent Posts Style
ja: フッターの最新投稿スタイル

en: Footer background color
ja: フッターの背景色

en: Footer link color
ja: フッターのリンク色

en: Footer text color
ja: フッターのテキスト色

en: Found %1$s result for "%2$s"
ja: "%2$s" の検索結果 %1$s 件

en: General Settings
ja: 一般設定

en: HTML and shortcodes allowed.
ja: HTMLとショートコードが使用できます。

en: Header Layout
ja: ヘッダーレイアウト

en: Header Layout Style
ja: ヘッダーレイアウトスタイル

en: Header background color
ja: ヘッダーの背景色

en: Header icon color
ja: ヘッダーアイコンの色

en: Heading
ja: 見出し

en: Headings
ja: 見出し

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage Style
ja: ホームページスタイル

en: Homepage style
ja: ホームページスタイル

en: How did this happen?
ja: どうしてこうなったのでしょう？

en: Icons
ja: アイコン

en: Include Posts
ja: 投稿を含める

en: Instagram URL
ja: Instagram の URL

en: Italic
ja: イタリック

en: Labels
ja: ラベル

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Leave a reply
ja: 返信を残す

en: Leave blank to remove title.
ja: タイトルを削除するには空白のままにしてください。

en: Leave empty to hide the button
ja: ボタンを非表示にするには空のままにしてください

en: Line Through
ja: 取り消し線

en: Link color
ja: リンクの色

en: Link copied to clipboard
ja: リンクをクリップボードにコピーしました

en: Link hover color
ja: リンクのホバー色

en: Load More
ja: さらに読み込む

en: Load More Posts
ja: さらに投稿を読み込む

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Make the header sticky
ja: ヘッダーを固定する

en: Manage various general settings
ja: さまざまな一般設定を管理します

en: Menu Font
ja: メニューフォント

en: Menu text active color
ja: メニューのアクティブテキスト色

en: Menu text color
ja: メニューのテキスト色

en: Menu text hover color
ja: メニューのテキストホバー色

en: Mobile Menu
ja: モバイルメニュー

en: More posts to love
ja: もっと好きになれる投稿

en: Name
ja: 名前

en: Next
ja: 次へ

en: Next post
ja: 次の投稿

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: Next up
ja: 次は

en: No comments yet
ja: まだコメントはありません

en: No more posts to load.
ja: これ以上読み込む投稿はありません。

en: No posts found.
ja: 投稿が見つかりませんでした。

en: No posts to display. Configure this section to get started.
ja: 表示する投稿がありません。このセクションを設定して開始してください。

en: No results found.
ja: 結果が見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Number of Footer Recent Posts
ja: フッターの最新投稿数

en: Oblique
ja: 斜体

en: Overline
ja: 上線

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Pages:
ja: ページ:

en: Pagination
ja: ページナビゲーション

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Physical Address
ja: 所在地

en: Pinterest URL
ja: Pinterest の URL

en: Post Comment
ja: コメントを投稿する

en: Posts Per Page
ja: 1ページあたりの投稿数

en: Prev post
ja: 前の投稿

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Primary Button Link
ja: プライマリボタンのリンク

en: Primary Button Text
ja: プライマリボタンのテキスト

en: Primary Menu
ja: プライマリメニュー

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Reddit URL
ja: Reddit の URL

en: Related posts
ja: 関連投稿

en: Required fields are marked *
ja: 必須フィールドは * で示されています

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ja: 次回のコメント時のために、名前、メールアドレス、ウェブサイトをこのブラウザに保存する。

en: Scripts added here will be placed inside the &lt;head&gt; tag.
ja: ここに追加されたスクリプトは &lt;head&gt; タグ内に配置されます。

en: Scroll to top
ja: トップへスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search Header Background
ja: 検索ヘッダーの背景

en: Search Placeholder Text
ja: 検索プレースホルダーテキスト

en: Search Results Layout
ja: 検索結果レイアウト

en: Search Results Page
ja: 検索結果ページ

en: Search posts…
ja: 投稿を検索…

en: Search the site
ja: サイトを検索

en: Secondary Button Link
ja: セカンダリボタンのリンク

en: Secondary Button Text
ja: セカンダリボタンのテキスト

en: Secondary Menu
ja: セカンダリメニュー

en: See more posts
ja: さらに投稿を見る

en: See more posts by %1$s
ja: %1$s の他の投稿を見る

en: Select Heading to Edit
ja: 編集する見出しを選択

en: Select the layout used for search results.
ja: 検索結果に使用するレイアウトを選択します。

en: Select which sharing options to shows on your single posts.
ja: 個別投稿に表示する共有オプションを選択します。

en: Set the number of posts per archive page. Use "0" to display all posts.
ja: アーカイブページあたりの投稿数を設定します。「0」ですべての投稿を表示します。

en: Share
ja: 共有

en: Share on Facebook
ja: Facebookで共有

en: Share on Messenger
ja: Messengerで共有

en: Share on Reddit
ja: Redditで共有

en: Share on Telegram
ja: Telegramで共有

en: Share on Tumblr
ja: Tumblrで共有

en: Share on WhatsApp
ja: WhatsAppで共有

en: Share on X
ja: Xで共有

en: Share the post
ja: 投稿を共有する

en: Share via Email
ja: メールで共有

en: Share via SMS
ja: SMSで共有

en: Short text displayed in the footer (About / description).
ja: フッターに表示される短いテキスト（概要/説明）。

en: Show More Post Option
ja: さらに投稿を表示するオプション

en: Show social links in the footer
ja: フッターにソーシャルリンクを表示する

en: Show the sidebar in archives and search page
ja: アーカイブと検索ページでサイドバーを表示する

en: Show the sidebar in single posts
ja: 個別投稿でサイドバーを表示する

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar background color
ja: サイドバーの背景色

en: Single Post Layout
ja: 単一投稿レイアウト

en: Site Width (in px)
ja: サイトの幅（px単位）

en: Site background color
ja: サイトの背景色

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Social Sharing Settings
ja: ソーシャル共有設定

en: Socials & Contacts
ja: ソーシャルと連絡先

en: Sorry, the page you are looking for does not exist or the link is incorrect.
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは存在しないか、リンクが正しくありません。

en: Specific Posts
ja: 特定の投稿

en: Spread the love
ja: 愛を広める

en: Tag
ja: タグ

en: Tag:
ja: タグ:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Text
ja: テキスト

en: Text Decoration
ja: テキスト装飾

en: Text Transform
ja: テキスト変換

en: Text shown inside the search input field.
ja: 検索入力フィールド内に表示されるテキスト。

en: Text shown on the 404 page button.
ja: 404ページのボタンに表示されるテキスト。

en: The content here will be shown just above the footer
ja: ここのコンテンツはフッターのすぐ上に表示されます

en: This is a dead end
ja: これは行き止まりです

en: This layout works best with a colored background.
ja: このレイアウトはカラーの背景に最も適しています。

en: TikTok URL
ja: TikTok の URL

en: Top bar background color
ja: トップバーの背景色

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Underline
ja: 下線

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use PHP date() format. Example: <code>j F Y</code> = %1$s.<br><a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">See supported formats</a>
ja: PHP の date() 形式を使用します。例：<code>j F Y</code> = %1$s。<br><a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">サポートされている形式を見る</a>

en: Verify License
ja: ライセンスを確認する

en: View post
ja: 投稿を見る

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Write your comment…
ja: コメントを書いてください…

en: X URL
ja: X の URL

en: You may also like
ja: こちらもおすすめ

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: コメントは承認待ちです。

en: Your email address will not be published.
ja: メールアドレスは公開されません。

en: [Pending Moderation]
ja: [承認待ち]

[ctx: search form label]
en: Search for:
ja: 検索:
