Redux Framework - en to tr_TR translation catalogue (209 entries)

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
tr_TR: <a href="%s">%s &rarr; Yeni Ekle</a>

en: Activate Demo Mode
tr_TR: Demo Modunu Etkinleştir

en: Activate Development Plugins
tr_TR: Geliştirme Eklentilerini Etkinleştir

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add %s
tr_TR: %s Ekle

en: Add More
tr_TR: Başka Ekle

en: Add/Edit Gallery
tr_TR: Galeri Ekle/Düzenle

en: Additional Display Options
tr_TR: İlave Görüntüleme Seçenekleri

en: Additional Updates
tr_TR: İlave Güncellemeler

en: All
tr_TR: Tümü

en: All Defaults Restored!
tr_TR: Varsayılanların Hepsi Restore Oldu!

en: Allow tracking
tr_TR: İzlemeye izin ver

en: Are you sure?  Resetting will lose all custom values.
tr_TR: Emin misiniz? Sıfırlama özelleştirilmiş tüm değerleri kaybettirecektir.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
tr_TR: Emin misiniz? Sıfırlama bu kısımdaki tüm özelleştirilmiş değerleri kaybettirecek.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
tr_TR: Emin misiniz? Sıfırlama tüm özelleştirilmiş değerleri kaybettirecek.

en: Automatic action performed: "%s"
tr_TR: Otomatik eylem gerçekleşti: "%s"

en: Background Attachment
tr_TR: Arkaplan Eki

en: Background Clip
tr_TR: Arkaplan Şablonu

en: Background Origin
tr_TR: Arkaplan Orijini

en: Background Position
tr_TR: Arkaplan Konumu

en: Background Repeat
tr_TR: Arkaplan Tekrarı

en: Background Size
tr_TR: Arkaplan Boyutu

en: Backup Font Family
tr_TR: Yedek Yazıtipi Ailesi

en: Border style
tr_TR: Kenarlık tarzı

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Buy Now Buttons
tr_TR: Şimdi Satınal Butonları

en: Change the Number of Columns
tr_TR: Sütun Sayılarını Değiştir

en: Changelog
tr_TR: Değişiklik Günlüğü

en: Clear Gallery
tr_TR: Galeri Temizle

en: Click here to activate the sample config file.
tr_TR: Örnek yapılandırma dosyasını etkinleştirmek için buraya tıklayın.

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Cool thing
tr_TR: Hoş şey

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy Link
tr_TR: Link Kopyala

en: Creating Your First Panel
tr_TR: İlk Panelinizi Oluşturun

en: Credits
tr_TR: Katkı sağlayanlar

en: Deactivate Demo Mode
tr_TR: Demo Modunu Etkisizleştir

en: Deactivate Development Plugins
tr_TR: Geliştirme Eklentilerini Etkisizleştir

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Developer Mode Enabled
tr_TR: Geliştirici Modu Etkin

en: Did you know we have extensions, which greatly enhance the features of Redux?  Visit our %1$s to learn more!
tr_TR: Redux'ın özelliklerini harika şekilde artıran eklentilerimizin olduğunu biliyor muydunuz? Dahasını öğrenmek için %1$s

en: Disable
tr_TR: Etkisizleştir

en: Dismiss
tr_TR: Gizle

en: Display a Product Grid
tr_TR: Bir Ürün Izgarası Görüntüle

en: Do not allow tracking
tr_TR: İzlemeye izin verme

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Files
tr_TR: Dosyaları İndir

en: Email address
tr_TR: Email adresiniz

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Export Options
tr_TR: Seçenekleri Dışarı Aktar

en: Extensions for Everything
tr_TR: Herşey için Eklentiler

en: Feature
tr_TR: Özellik

en: Flexible Product Grids
tr_TR: Esnek Ürün Izgaraları

en: Font Color
tr_TR: Yazıtipi Rengi

en: Font Family
tr_TR: Yazıtipi Ailesi

en: Font Size
tr_TR: Yazıtipi Boyutu

en: Font Subsets
tr_TR: Yazıtipi Alt Kümeleri

en: Font Variant
tr_TR: Yazıtipi Varyantı

en: Font Weight &amp; Style
tr_TR: Yazıtipi Kalınlığı &amp;  Tarzı

en: Font color
tr_TR: Yazıtipi rengi

en: Font family
tr_TR: Yazıtipi ailesi

en: Font script
tr_TR: Yazıtipi skripti

en: Font style
tr_TR: Yazıtipi tarzı

en: Font subsets
tr_TR: Yazıtipi alt kümeleri

en: From
tr_TR: Şundan:

en: Full Changelog
tr_TR: Tam Değişiklik Günlüğü

en: Generator
tr_TR: Jeneratör

en: Get Alerted About New Tutorials
tr_TR: Yeni Klavuzlar Hakkında Uyar

en: Get Notified of Extension Releases
tr_TR: Eklenti Sürümlerinden Haberdar Ol

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Getting started with Redux Framework
tr_TR: Redux Framework 'e başlarken

en: Go to Redux Framework
tr_TR: Redux Framework 'e git

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Help improve Our Panel
tr_TR: Panelimizi geliştirmek için yardım edin

en: Here you can copy/download your current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong, or you can use it to restore your settings on this site (or any other site).
tr_TR: Geçerli seçenek ayarlarınızı buradan kopyalayabilirsiniz/indirebilirsiniz. Herhangi yanlışlıkta yedek olarak kullanabileceğiniz gibi bu sitedeki (ya da başka sitedeki) ayarlarınızı restore amaçlı kullanabilmeniz için güvende tutunuz.

en: Hints
tr_TR: Tavsiyeler

en: If so, please %1$s and consider making a %2$s to keep development of Redux moving forward.
tr_TR: Öyleyse, lütfen %1$s ve Redux'ın geliştirme sürecini ileri taşımak için %2$s yapmayı düşünün.

en: If you'd like to keep up to with all things Redux, please subscribe to our newsletter
tr_TR: Redux hakkında hiçbir şey kaçırmak istemiyorsanız lütfen bültenimize abone olun

en: Import
tr_TR: İçeri Aktar

en: Import / Export
tr_TR: İçeri Aktar / Dışarı Aktar

en: Import / Export Options
tr_TR: İçeri Aktarma / Dışarı Aktarma Seçenekleri

en: Import Options
tr_TR: İçeri Aktarma Seçenekleri

en: Import from URL
tr_TR: URL'den içeri aktar

en: Import from file
tr_TR: Dosyadan içeri aktar

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
tr_TR: Birbaşka sitenin seçenek setine giden URL'yi giriniz ve o sitenin seçeneklerini yüklemek için İçeri Aktar'a basınız.

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
tr_TR: Aşağıya yedek dosyanızın yolunu giriniz ve sitenizin seçeneklerini yedekten restore etmek için İçeri Aktar'a basınız.

en: Issues
tr_TR: Meseleler

en: Left
tr_TR: Sol

en: Letter Spacing
tr_TR: Harf Aralığı

en: Like Redux?
tr_TR: Redux'ı sevdiniz mi?

en: Line Height
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: More Features
tr_TR: Daha Fazla Özellik

en: Must call in of after the "plugins_loaded" action.
tr_TR: "plugins_loaded" eyleminden sonra çağırılmalı.

en: Need Even Faster Support?
tr_TR: Daha Hızlı Destek mi Lazım?

en: Need Help?
tr_TR: Yardım Lazım mı?

en: New %s
tr_TR: Yeni %s

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: No items of this type were found.
tr_TR: Bu tipte hiçbir eleman bulunamadı.

en: No media selected
tr_TR: Medya seçili değil

en: No valid changlog was found.
tr_TR: Geçerli değişiklik günlüğü bulunamadı.

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: On
tr_TR: Açık

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options Object
tr_TR: Seçenekler Nesnesi

en: Options panel created using %1$s
tr_TR: Seçenek paneli %1$s kullanılarak oluşturuldu

en: Over 250 Extensions
tr_TR: 250 'nin Üzerinde Eklenti

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Phenomenal Support
tr_TR: Olağanüstü Destek

en: Please Wait
tr_TR: Lütfen Bekleyin

en: Please helps us improve our panel by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test to ensure compatibility.
tr_TR: Lütfen yapılandırmaları, eklentileri ve temaları test etmek ve bunların framework'ümüz ile uyumluluğunu sağlamak için anonim kullanım istatistikleri toplamamıza izin vererek panelimizi geliştirmemize yardımcı olun.

en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Purchase Buttons Anywhere
tr_TR: Alışveriş Butonları Heryerde

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
tr_TR: Alışveriş butonları hem Sepete Ekle hem de Şimdi Satınal butonu olarak davranabilir. Şimdi Satınal butonları ile müşteriler kendilerine en sorunsuz alışveriş deneyimini sunan PayPal'a taşır.

en: Redux Extensions
tr_TR: Redux Eklentileri

en: Redux Framework Changelog
tr_TR: Redux Framework Değişiklik Günlüğü

en: Redux Framework has an embedded demo.
tr_TR: Redux Framework gömülü bir demoya sahip.

en: Redux Framework is created by a worldwide team of developers who <something witty here>
tr_TR: Redux Framework dünya çapında bir <something witty here> geliştirici takımı tarafından oluşturuldu

en: Redux Generator
tr_TR: Redux Jeneratörü

en: Redux is a simple, truly extensible options framework for WordPress themes and plugins.
tr_TR: Redux WordPress tema ve eklentileri için basit, gerçek genişletilebilir bir yapılandırma seçenekleri framework'üdür.

en: Regular
tr_TR: Sıradan

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Reset All
tr_TR: Tümünü Sıfırla

en: Reset Section
tr_TR: Kısımı Sıfırla

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Sakla

en: Section Defaults Restored!
tr_TR: Kısım Varsayılanları Restore Oldu!

en: Select an item
tr_TR: Bir eleman seç

en: Settings Imported!
tr_TR: Ayarlar İçeri Aktarıldı!

en: Settings Saved!
tr_TR: Ayarlar Saklandı!

en: Settings have changed, you should save them!
tr_TR: Ayarlar değişti, saklamalısınız!

en: Show Object in Javascript Console Object
tr_TR: Nesneyi Javascript Konsol Nesnesi olarak göster

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Slide
tr_TR: Sürgü

en: Some Feature
tr_TR: Birkaç Özellik

en: Some feature
tr_TR: Birkaç özellik

en: Standard Fonts
tr_TR: Standart Yazıtipleri

en: Stay Up to Date
tr_TR: Güncel Kal

en: Style
tr_TR: Tarz

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Subsets
tr_TR: Altsetler

en: System Info
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: Team Redux
tr_TR: Team Redux (çeviri: mapazarbasi)

en: Text Align
tr_TR: Metin Hizalama

en: Text Decoration
tr_TR: Metin Dekorasyonu

en: Text Transform
tr_TR: Metin Dönüşümü

en: Thank you for updating to the latest version! Redux Framework %s is ready to <add description>
tr_TR: Son sürüme güncellediğiniz için teşekkür ederiz! Redux Framework %s hazır: <add description>

en: Thank you for updating to the latest version! Redux Framework %s is ready to make your <description>
tr_TR: Son sürüme güncellediğiniz için teşekkür ederiz! Redux Framework %s <description> şeyinizi yapmak için hazır

en: The %s menu is your access point for all aspects of your Easy Digital Downloads product creation and setup. To create your first product, simply click Add New and then fill out the product details.
tr_TR: %s menüsü tüm yönleriyle EDD ürün oluşturma ve ayarlamalarına erişim noktanızdır. İlk ürününüzü oluşturmak için sadece Yeni Ekle'ye tıklayın ve ürün detaylarını doldurun.

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
tr_TR: <em>[purchase_link]</em> Kısakodu

en: The [downloads] shortcode will display a product grid that works with any theme, no matter the size. It is even responsive!
tr_TR: [downloads] kısakodu herhangi tema ile uyumlu çalışan bir ürün ızgarası görüntüler, boyutu problem etmeden. Hem de responsive!

en: The people that develop Redux Framework
tr_TR: Redux Framework 'ü geliştiren insanlar

en: The product grids can be customized in any way you wish and there is <a href="%s">extensive documentation</a> to assist you.
tr_TR: Ürün ızgaraları arzu ettiğiniz herhangi yoldan özelleştirilebilir ve size yol gösterecek <a href="%s">kapsamlı dokümantasyon</a> da mevcut.

en: The unknown action has been replaced with "%s"
tr_TR: Bilinmeyen eylem "%s" ile değiştirildi

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
tr_TR: Bu alan boş olamaz. Lütfen bir değer belirtin.

en: This field must be a valid color value.
tr_TR: Bu alan geçerli bir renk değeri olmak zorunda.

en: This field must be a valid date.
tr_TR: Bu alan geçerli bir tarih olmak zorunda.

en: This panel demonstrates the many features of Redux.  Before digging in, we suggest you get up to speed by reviewing %1$s.
tr_TR: Bu panel Redux'ın birçok özelliğini uygulamalı gösterir. Derinlere inmeden önce, %1$s 'i gözden geçirerek hızınızı artırmanızı tavsiye ederiz.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Şuna:

en: Top
tr_TR: Üst

en: Transparent
tr_TR: Saydam

en: Unable to create a required directory. Please ensure that
tr_TR: Gerekli bir dizin oluşturulamıyor. Lütfen emin olun:

en: Units
tr_TR: Birimler

en: Unknown action "%1$s" specified for %2$s
tr_TR: %2$s için belirlenmiş bilinmeyen eylem "%1$s"

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Uploading the downloadable files is simple. Click <em>Upload File</em> in the Download Files section and choose your download file. To add more than one file, simply click the <em>Add New</em> button.
tr_TR: İndirilebilir dosyalar yüklemek basit. Dosya İndir kısmındaki <em>Dosya Yükle</em>'ye tıklayın ve indirme dosyanızı seçin. Birden fazla dosya eklemek için sadece <em>Yeni Ekle</em> butonuna tıklayın.

en: Use the tips below to get started using Redux Framework. You'll be up and running in no time!
tr_TR: Redux Framework'e başlamak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın. Zaman kaybetmeden çalışmalarını sürdürüyor olacaksın!

en: Username
tr_TR: Kullanıcıadı

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: View %s
tr_TR: %s

en: View the Full Changelog
tr_TR: Tam Değişiklik Günlüğü Görüntüle

en: Visit the Extension Store
tr_TR: Eklenti Dükkanını Ziyaret Edin

en: Visited
tr_TR: Ziyaretlenmiş

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
tr_TR: UYARI! Bu tüm varolan seçenek değerlerinin üzerine yazacak, lütfen dikkatli olunuz!

en: Want to get a head start? Use the %1$s. It will create a customized boilerplate theme or a standalone admin folder complete with all things Redux (with the help of Underscores and TGM). Save yourself a headache and try it today.
tr_TR: Üstünlük sağlamak ister misiniz? %1$s eklentisini kullanın. Özelleştirilmiş bir kalıp tema oluşturabilir veya a standalone admin folder complete with all things Redux (Underscores ve TGM yardımıyla). Şimdi deneyin ve başağrısından kurtulun.

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
tr_TR: Uyarı: Bu seçenek paneli javascript olmaksızın doğru çalışmaz!

en: Welcome to Redux Framework
tr_TR: Redux Framework 'e hoş geldiniz

en: Welcome to Redux Framework %s
tr_TR: Redux Framework %s Hoşgeldiniz

en: Welcome to the Redux Demo Panel
tr_TR: Redux Demo Paneli'ne Hoşgeldiniz

en: What's New
tr_TR: Yeni Ne Var?

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
tr_TR: Satınalma butonları görüntülemek için kolayca erişilebilir kısakodlar ile saniyeler içinde her ürün için sitenizdeki heryere "Şimdi Satınal" veya "Sepete Ekle" butonları ekleyebilirsiniz.

en: Word Spacing
tr_TR: Kelime Aralığı

en: Working...
tr_TR: İşliyor...

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
tr_TR: columns="x" parametresini ekleyerek sütun sayısını kolayca değiştirebilirsiniz:

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You have changes that are not saved.  Would you like to save them now?
tr_TR: Saklanmamış değişiklikleriniz var. Saklamak ister misiniz?

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
tr_TR: Saklanmamış değişiklikleriniz mevcut. Şimdi saklamak ister misiniz?

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
tr_TR: Bu alana herhangi HTML etiketi giremezsiniz, tüm HTML etiketleri kaldırıldı.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
tr_TR: Bu alana herhangi özel karakter giremezsiniz, tüm özel karakterler kaldırıldı.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
tr_TR: Bu seçenek için virgülle ayrılmış nümerik değer listesi girmek zorundasınız.

en: You must provide a numerical value for this option.
tr_TR: Bu seçenek için geçerli bir nümerik değer girmek zorundasınız.

en: You must provide a valid URL for this option.
tr_TR: Bu seçenek için geçerli bir URL girmek zorundasınız.

en: You must provide a valid email for this option.
tr_TR: Bu seçenek için geçerli bir e-posta adresi girmek zorundasınız.

en: Your current options will be replaced with the values of this preset.  Would you like to proceed?
tr_TR: Geçerli seçimleriniz bu önsetteki değerlerle değiştirilecek. Onaylıyor musunuz?

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
tr_TR: Geçerli seçimleriniz bu önsetteki değerlerle değiştirilecek. Onaylıyor musunuz?

en: cool thing description.
tr_TR: hoş şey açıklaması.

en: description
tr_TR: açıklama

en: donation
tr_TR: bağış

en: error(s) were found!
tr_TR: hata(lar) bulundu!

en: extensions directory
tr_TR: eklentiler dizini

en: has the proper read/write permissions or enter your FTP information below.
tr_TR: uygun okuma/yazma izinleri edinin ya da aşağıya FTP bilgilerinizi girin.

en: leave us a favorable review on WordPress.org
tr_TR: WordPress.org'a değerli görüşlerinizi bırakın

en: our documentation
tr_TR: dokümantasyonumuz

en: warning(s) were found!
tr_TR: uyarı(lar) bulundu!
