Elements Free - en to ja translation catalogue (284 entries)

en: %1$s's Call Out Element
ja: 要素 %1$ s の呼び出し

en: 1 Comment
ja: コメント1件

en: Add
ja: 追加

en: Add Ons
ja: アドオンを追加します。

en: Apple Touch URL
ja: アップル タッチの URL

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archives
ja: お知らせ

en: Author
ja: 作者

en: Author Archives
ja: 著者のアーカイブ

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Options
ja: ブログオプション

en: Blog Slider
ja: ブログのスライダー

en: Blog Slider Lite
ja: ブログ スライダー Lite

en: Blog Title
ja: ブログタイトル

en: Blog Title Text
ja: ブログのタイトル テキスト

en: Bold
ja: 強調

en: Bold Italic
ja: 太字斜体

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Boxes
ja: 箱

en: Boxes Lite
ja: ライトボックス

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ライト ボックスは、サイト全体を通して 3 箱の合計に制限されます。限り、あなたのような多くのボックスを作成することができる $s を %1 にアップグレードします。それらを分類し、それぞれのカテゴリ別のページに表示。

en: Boxes Options
ja: ボックス オプション

en: Boxes Upgrade
ja: ボックスのアップグレード

en: Buy Themes
ja: テーマを購入する

en: Callout Button
ja: 吹き出しボタン

en: Callout Button Text
ja: 吹き出しボタンのテキスト

en: Callout Button URL
ja: 吹き出しボタンの URL

en: Callout Options
ja: 引き出し線オプション

en: Callout Text
ja: 吹き出しのテキスト

en: Callout Title
ja: タイトルコールアウト

en: Caption
ja: 見出し

en: Carousel Options
ja: カルーセルオプション

en: Categories
ja: 部類

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー アーカイブ: %s

en: Choose your icon style
ja: あなたのアイコンのスタイルを選択します

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
ja: リセットするには、[OK]をクリックします。どんなテーマの設定は失われます！

en: Comments
ja: コメント

en: Copy and paste your Google Analytics code here
ja: ここでは、Google Analyticsのコードをコピー＆ペースト

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom 404 Content
ja: カスタム404コンテンツ

en: Custom 404 Title
ja: カスタム404タイトル

en: Custom Apple touch icon
ja: カスタムアップルタッチアイコン

en: Custom Callout Background Color
ja: カスタム引き出しの背景色

en: Custom Callout Button
ja: カスタム吹き出しボタン

en: Custom Callout Button Color
ja: カスタム吹き出しボタンの色

en: Custom Callout Button Text Color
ja: カスタム吹き出しボタン テキストの色

en: Custom Callout Options
ja: カスタム引き出し線オプション

en: Custom Callout Text Color
ja: カスタム引き出し線テキスト色

en: Custom Callout Title Color
ja: カスタム引き出しタイトルの色

en: Custom Categories
ja: カスタムカテゴリ

en: Custom Colors
ja: カスタム色

en: Custom Css
ja: カスタム色

en: Custom Favicon
ja: カスタムファビコン

en: Custom Feature Slides
ja: カスタムカテゴリ

en: Custom Logo
ja: カスタムロゴ

en: Custom Logo URL
ja: カスタム ロゴの URL

en: Custom Slide Link
ja: カスタムスライドリンク

en: Custom Title
ja: カスタムタイトル

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: CyberChimps WordPress Themes
ja: CyberChimps ワードプレスのテーマ

en: Cyberchimps Help
ja: Cyberchimps ヘルプ

en: Daily Archives: %s
ja: デイリー アーカイブ: %s

en: Date
ja: 日

en: Default Field
ja: 既定のフィールド

en: Default options restored.
ja: デフォルトの復元オプション。

en: Demo Text
ja: デモのテキスト

en: Design
ja: 設計

en: Digital Downloads
ja: デジタル ダウンロード

en: Digital Downloads Settings
ja: デジタル ダウンロードの設定

en: Drag & Drop
ja: ドラッグ & ドロップ

en: Drag & Drop Blog Elements
ja: ブログの要素をドラッグ＆ドロップ

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Enter Google font
ja: Googleのフォントを入力してください

en: Enter URL
ja: URL を入力します

en: Enter URL or upload file
ja: URL を入力するかファイルをアップロード

en: Enter your custom HTML code here
ja: カスタムHTMLコードをここに入力してください

en: Events
ja: イベント

en: Events Plugin Options
ja: イベントのプラグインのオプション

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長

en: Facebook URL
ja: Facebook の URL

en: Favicon URL
ja: ファビコン URL

en: Featured Images
ja: 注目の画像

en: First Box Image
ja: 最初のボックスの画像

en: First Box Text
ja: 最初のボックスのテキスト

en: First Porfolio Link
ja: Lite のポートフォリオ

en: First Portfolio Image
ja: Lite のポートフォリオ

en: First Portfolio Image Caption
ja: 最初のポートフォリオの画像のキャプション

en: Fixed in Place
ja: 固定の場所

en: Font Family for headings
ja: 見出しのフォント ファミリ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Copyright Text
ja: フッターの著作権テキスト

en: Footer Options
ja: フッターオプション

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Fourth Porfolio Link
ja: Lite のポートフォリオ

en: Fourth Portfolio Image
ja: Lite のポートフォリオ

en: Fourth Portfolio Image Caption
ja: 第四のポートフォリオ画像のキャプション

en: Full
ja: 完全な

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Lightbox
ja: ライト ボックス ギャラリー

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Maps URL
ja: Google マップの URL

en: Google font for headings
ja: Google の見出しのフォント

en: Google font names are case sensitive
ja: Google のフォント名は大文字小文字を区別

en: Google+
ja: Google +

en: Google+ URL
ja: Google + URL

en: HTML Box
ja: HTMLのボックス

en: HTML Box Options
ja: HTML ボックスのオプション

en: Half
ja: 半分

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header Drag &#38; Drop
ja: ヘッダのドラッグ＆ドロップ

en: Header Drag/Drop
ja: ヘッダのドラッグ/ドロップ

en: Header Options
ja: ヘッダーオプション

en: Header Scripts
ja: ヘッダーオプション

en: Help
ja: ヘルプ

en: If you want even more amazing new features upgrade to %1$s which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit %2$s to learn more!
ja: %1$ s を含むカスタム スライダー機能、画像カルーセル、ウィジェット ボックスをさらに驚くべき新しい機能アップグレードを行う場合、引き出し線] セクションで、拡張タイポグラフィ Google フォントより多くの色の皮および多くのより強力な新機能を含みます。詳細について %2$ s を参照してください ！

en: Images
ja: 画像

en: Images for layout.
ja: レイアウトの画像。

en: Images per Row
ja: 行ごとの画像

en: Install Easy Digital Downloads Plugin
ja: 簡単なデジタル ダウンロード プラグインをインストールします。

en: Install Events Calendar Plugin
ja: イベント カレンダーのプラグインをインストールします。

en: Instructions
ja: 手順

en: Invalid Data for Import
ja: 無効なデータのインポート

en: Italic
ja: 斜体

en: Layout Options
ja: オプション:

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Hover Color
ja: リンクホバー色

en: Link URL
ja: リンク URL

en: LinkedIn URL
ja: LinkedIn の URL

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo + Icons
ja: ロゴ + アイコン

en: Logo + Search
ja: ロゴ+検索

en: Logo Image
ja: ロゴ画像

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Middle Center
ja: 中央

en: Middle Left
ja: 中央左

en: Middle Right
ja: 中央右

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Need Help?
ja: 助けが必要ですか？

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: Normal
ja: 通常

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Number of Featured Blog Posts
ja: 注目のブログ記事の数

en: Number of boxes per row
ja: 行ごとのボックスの数

en: Only works on layouts with 1 sidebar
ja: 1 サイドバーのレイアウト上でのみ動作します。

en: Options
ja: 設定

en: Options Imported
ja: インポート オプション

en: Options saved.
ja: 設定を保存しました

en: Or choose one of CyberChimps background images
ja: またはCyber​​Chimps背景画像のいずれかを選択します。

en: Our Blog
ja: 私たちのブログ

en: Page
ja: ページ

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page Elements
ja: ページ要素

en: Page Options
ja: 設定を保存

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Permalink to %s
ja: %S への固定リンク

en: Please activate Easy Digital Downloads plugin
ja: 簡単なデジタル ダウンロード プラグインを有効にしてください。

en: Please activate The Events Calendar plugin
ja: イベント カレンダーで、プラグインを有効にしてください。

en: Please add script tags
ja: スクリプト タグを追加してください。

en: Portfolio Category
ja: ポートフォリオのカテゴリ

en: Portfolio Lite
ja: ポートフォリオLiteの

en: Portfolio Lite Options
ja: Lite のポートフォリオ

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ポートフォリオ Lite は、サイト全体を通して 4 項目の合計に制限されます。あなたのよう多くのポートフォリオ アイテムを作成することができる $s を %1 にアップグレードします。それらを分類し、それぞれのカテゴリ別のページに表示。

en: Portfolio Pro Options
ja: ポートフォリオ プロのオプション

en: Portfolio Title
ja: ポートフォリオタイトル

en: Portfolio Upgrade
ja: ポートフォリオのアップグレード

en: Post Byline Author
ja: 投稿の署名者

en: Post Byline Categories
ja: 署名欄カテゴリーの投稿

en: Post Byline Comments
ja: 署名欄コメントの投稿

en: Post Byline Date
ja: ポスト署名日付

en: Post Byline Tags
ja: ポスト署名タグ

en: Post Categories
ja: 投稿カテゴリ

en: Post Excerpts
ja: 記事の抜粋

en: Post Format Icons
ja: 形式の投稿アイコン

en: Post Formats Icons
ja: フォーマットのアイコンを投稿

en: Post Page
ja: 投稿ページ

en: Post title
ja: 記事のタイトル

en: Posted in %s
ja: %S で掲示されます。

en: Posted on %s
ja: %S に掲示されます。

en: Posts
ja: 件

en: Previously Uploaded
ja: 以前にアップロード

en: Primary Menu
ja: 主なメニュー

en: Pro
ja: プロ

en: RSS URL
ja: RSS の URL

en: Read More Text
ja: 続きを読む.

en: Read More...
ja: 続きを読む.

en: Recent Posts Options
ja: 最近の投稿オプション

en: Remove
ja: 削除

en: Repeat All
ja: リピート

en: Repeat Horizontally
ja: 横に繰り返す

en: Repeat Vertically
ja: 縦に繰り返す

en: Responsive Design
ja: レスポンシブ デザイン

en: Responsive Videos
ja: 応答性の高い動画

en: Restore Defaults
ja: 既定値に戻す

en: Save Options
ja: 設定を保存

en: Scroll Normally
ja: 通常スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search for &quot; %s &quot;
ja: "%S"の検索

en: Searchbar
ja: 検索バー

en: Second Box Image
ja: 2 番目のボックスの画像

en: Second Box Text
ja: 2 番目のボックスのテキスト

en: Second Porfolio Link
ja: Lite のポートフォリオ

en: Second Portfolio Image
ja: 2 番目のポートフォリオの画像

en: Second Portfolio Image Caption
ja: 第二のポートフォリオ画像のキャプション

en: Select Page Layout
ja: ページレイアウトを選択

en: Select a Category
ja: カテゴリの選択

en: Select a Skin Color
ja: 肌の色を選択します

en: Select link color
ja: リンクの色を選択

en: Select link hover color
ja: リンクホバー色を選択

en: Select text color
ja: 文字色

en: Shop
ja: ショップ

en: Sidebar Left
ja: 左のサイドバー

en: Sidebar Options
ja: サイドバーのオプション

en: Sidebar Right
ja: 右サイドバー

en: Single Post
ja: 単一記事の投稿

en: Skin Color
ja: 肌の色

en: Slide 1 URL
ja: スライド 1 の URL

en: Slide 2 URL
ja: スライド 2 の URL

en: Slide 3 URL
ja: スライド3のURL

en: Slider Arrows
ja: スライダーの矢印

en: Slider Caption
ja: スライダーキャプション

en: Slider Height
ja: スライダーの高さ

en: Slider Image
ja: スライダーの画像

en: Slider Image 1
ja: スライダー画像1

en: Slider Image 2
ja: スライダー画像2

en: Slider Image 3
ja: スライダー画像3

en: Slider Lite
ja: スライダーLiteの

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
ja: スライダー Lite は、サイト全体を通じて 3 画像の合計に制限されます。多くの画像を作成することができる $s を %1 にアップグレードします。それらを分類し、それぞれのカテゴリ別のページに表示。

en: Slider Size
ja: スライダーのサイズ

en: Slider Speed
ja: スライダ速度

en: Slider Type
ja: スライダタイプ

en: Slider Upgrade
ja: スライダーのアップグレード

en: Social Icons
ja: 社会のアイコン

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
ja: 申し訳ありませんが、このフィールドの種類のファイルをアップロードできません。

en: Support
ja: サポート

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Tags
ja: タグ

en: Tags: %s
ja: タグ: %s

en: Templates
ja: テンプレート

en: Text Color
ja: 文字色

en: Text google font
ja: Googleのフォントを入力してください

en: The Events Calendar
ja: イベント カレンダー

en: Theme Options
ja: テーマ設定

en: Theme Options Media
ja: テーマオプションメディア

en: Theme Options Page
ja: テーマオプションページ

en: Themes You Can Trust
ja: 信頼できるテーマ

en: Third Box Image
ja: 3 番目のボックスの画像

en: Third Box Text
ja: 3 番目のボックスのテキスト

en: Third Porfolio Link
ja: Lite のポートフォリオ

en: Third Portfolio Image
ja: Lite のポートフォリオ

en: Third Portfolio Image Caption
ja: 第三のポートフォリオ画像のキャプション

en: Title
ja: 役職

en: Top Center
ja: 中央上

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Twitter Bar
ja: Twitter のバー

en: Twitter URL
ja: Twitter の URL

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography Face
ja: タイポグラフィの顔

en: Typography Options
ja: 文字体裁オプション

en: Typography Size
ja: タイポグラフィサイズ

en: Typography Style
ja: タイポグラフィスタイル

en: Upgrade to %1$s
ja: %1$ s へのアップグレードします。

en: Upload
ja: アップロード

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
ja: %1$ s を呼び出すアウト] セクションを使用して、顧客やクライアントに重要なメッセージを配信する任意のページ。

en: View File
ja: ファイルの表示

en: View all posts by %s
ja: %S によるすべての投稿を見る

en: Visit the %s page options guide
ja: %S ページ オプション ガイドをご覧ください。

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to %2$s today.
ja: %1$ s へようこそ ！今今日の %2$ s をアップグレードについての詳細します。

en: Wide Sidebar
ja: 広いサイドバー

en: Yearly Archives: %s
ja: 年間アーカイブ： %s

en: You need to create a Category
ja: カテゴリを作成する必要があります。

en: YouTube
ja: Youtube

en: YouTube URL
ja: YouTube の URL

en: by %s
ja: %s によって

en: enter the width of your site in pixels
ja: あなたのサイトの幅をピクセル単位で入力します

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
ja: これらのいずれかを選択する前に上記の画像を削除していることを確認します。

en: or enter URL
ja: または URL を入力します
