Elements Free - en to nl translation catalogue (263 entries)

en: %1$s's Call Out Element
nl: %1$ s's oproep Element

en: 1 Comment
nl: 1 Reactie

en: Add
nl: Add Ons

en: Archive
nl: Archief

en: Archives
nl: Archief

en: Author
nl: Maker

en: Author Archives
nl: Auteur Archieven

en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Blog Options
nl: Blog opties

en: Blog Slider
nl: Blog schuifregelaar

en: Blog Slider Lite
nl: Blog schuifregelaar Lite

en: Blog Title
nl: Blogtitel

en: Blog Title Text
nl: Blog titel tekst

en: Bold
nl: Vet

en: Bold Italic
nl: Vet cursief

en: Bottom Center
nl: Midden onderkant

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: Boxes
nl: Dozen

en: Boxes Lite
nl: Dozen Lite

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Vakken Lite beperkt u tot een totaal van 3 vakken gedurende uw hele site. Bijwerken naar %1$ s te kunnen maken van zo veel vakken als u nodig hebt. Categoriseren en elke categorie op een andere pagina laten weergeven.

en: Boxes Options
nl: Dozen Opties

en: Boxes Upgrade
nl: Dozen Upgrade

en: Buy Themes
nl: Koop Thema's

en: Callout Button
nl: Toelichting knop

en: Callout Button Text
nl: Toelichting knoptekst

en: Callout Button URL
nl: Toelichting knop URL

en: Callout Options
nl: Toelichting opties

en: Callout Text
nl: Toelichtingstekst

en: Callout Title
nl: Toelichting titel

en: Caption
nl: Titel

en: Carousel Options
nl: Carousel Opties

en: Categories
nl: Categorieën

en: Category Archives: %s
nl: Categorie Archieven: %s

en: Choose your icon style
nl: Kies uw pictogramstijl

en: Click Here
nl: Klik hier

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
nl: Klik op OK om te resetten. Elk thema instellingen gaan verloren!

en: Comments
nl: reacties

en: Copy and paste your Google Analytics code here
nl: Kopieer en plak uw Google Analytics-code hier

en: Custom
nl: Eigen

en: Custom 404 Content
nl: Aangepaste 404 inhoud

en: Custom 404 Title
nl: Aangepaste 404-titel

en: Custom Apple touch icon
nl: Aangepaste Apple touch-pictogram

en: Custom Callout Background Color
nl: Aangepaste toelichting achtergrondkleur

en: Custom Callout Button
nl: Aangepaste toelichting knop

en: Custom Callout Button Color
nl: Aangepaste toelichting knopkleur

en: Custom Callout Button Text Color
nl: Aangepaste toelichting knop Tekstkleur

en: Custom Callout Options
nl: Aangepaste Toelichting Opties

en: Custom Callout Text Color
nl: Aangepaste toelichting tekstkleur

en: Custom Callout Title Color
nl: Aangepaste toelichting titelkleur

en: Custom Categories
nl: Aangepaste categorieën

en: Custom Colors
nl: Aangepaste kleuren

en: Custom Css
nl: Aangepaste CSS

en: Custom Favicon
nl: Aangepaste Favicon

en: Custom Feature Slides
nl: Aangepaste categorieën

en: Custom Logo
nl: Aangepast Logo

en: Custom Logo URL
nl: Aangepaste Logo URL

en: Custom Slide Link
nl: Aangepaste dia Link

en: Custom Title
nl: Aangepaste titel

en: Customize
nl: Pas aan

en: CyberChimps WordPress Themes
nl: CyberChimps WordPress thema 's

en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijkse archieven: %s

en: Date
nl: Datum

en: Default Field
nl: Standaardveld

en: Default options restored.
nl: Standaardopties hersteld.

en: Demo Text
nl: Demo tekst

en: Design
nl: Ontwerp

en: Digital Downloads
nl: Digitale Downloads

en: Digital Downloads Settings
nl: Instellingen voor digitale Downloads

en: Drag & Drop
nl: & Slepen

en: Drag & Drop Blog Elements
nl: Sleep & Drop Blog elementen

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Enter Google font
nl: Voer Google lettertype

en: Enter URL
nl: Voer URL

en: Enter URL or upload file
nl: URL invoeren of upload bestand

en: Enter your custom HTML code here
nl: Voer hier uw aangepaste HTML-code

en: Events
nl: Evenementen

en: Events Plugin Options
nl: Gebeurtenissen Plugin opties

en: Excerpt Length
nl: Uittreksel Lengte

en: Featured Images
nl: Getoonde afbeeldingen

en: First Box Image
nl: Eerste Box afbeelding

en: First Box Text
nl: Eerste vak tekst

en: First Porfolio Link
nl: Portefeuille Lite

en: First Portfolio Image
nl: Portefeuille Lite

en: First Portfolio Image Caption
nl: Eerste Portfolio Image Caption

en: Fixed in Place
nl: Vastgezet

en: Font Family for headings
nl: Lettertypefamilie voor koppen

en: Footer
nl: Voetnoot

en: Footer Copyright Text
nl: Copyright voettekst

en: Footer Options
nl: Footer Opties

en: Footer Widgets
nl: Voettekst Widgets

en: Fourth Porfolio Link
nl: Portefeuille Lite

en: Fourth Portfolio Image
nl: Portefeuille Lite

en: Fourth Portfolio Image Caption
nl: Vierde Portfolio Image Caption

en: Full
nl: Volledige

en: Gallery
nl: Galerij

en: Gallery Lightbox
nl: Galerie Lightbox

en: Google font for headings
nl: Google lettertype voor koppen

en: Google font names are case sensitive
nl: Google lettertypenamen zijn hoofdlettergevoelig

en: Google+
nl: Google +

en: Google+ URL
nl: Google + URL

en: HTML Box
nl: HTML-vak

en: HTML Box Options
nl: HTML-opties

en: Half
nl: half

en: Header
nl: Kop

en: Header Drag &#38; Drop
nl: Header Drag & Drop

en: Header Drag/Drop
nl: Koptekst Drag/Drop

en: Header Options
nl: Header Opties

en: Header Scripts
nl: Header Opties

en: If you want even more amazing new features upgrade to %1$s which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit %2$s to learn more!
nl: Als u wilt nog meer verbazingwekkend nieuwe functies upgrade naar %1$ s waarin een aangepaste functies schuifregelaar, Image Carousel, Widgetized Boxes, toelichting sectie, uitgevouwen typografie met inbegrip van Google lettertypen, meer kleur skins, en veel meer krachtige nieuwe functies. Bezoek %2$ s meer informatie!

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Images for layout.
nl: Beelden voor lay-out.

en: Images per Row
nl: Beelden per rij

en: Install Easy Digital Downloads Plugin
nl: Makkelijk digitale Downloads Plugin installeren

en: Install Events Calendar Plugin
nl: Evenementen Kalender Plugin installeren

en: Instructions
nl: Instructies

en: Invalid Data for Import
nl: Ongeldige gegevens voor invoer

en: Italic
nl: Cursief

en: Layout Options
nl: Opties:

en: Leave a comment
nl: Geef een reactie

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Link Hover Color
nl: Linkkleur Hover

en: Link URL
nl: Koppelings-URL

en: Logo + Icons
nl: Logo + pictogrammen

en: Logo + Search
nl: Logo + zoeken

en: Logo Image
nl: Embleembeeld

en: Max Width
nl: Max &Breedte:

en: Middle Center
nl: Midden Center

en: Middle Left
nl: Midden links

en: Middle Right
nl: Midden rechts

en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks Archief: %s

en: Need Help?
nl: Hulp nodig?

en: No Repeat
nl: Geen herhaling

en: Normal
nl: normaal

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Number of Featured Blog Posts
nl: Aantal aanbevolen blogposten

en: Number of boxes per row
nl: Aantal dozen per rij

en: Only works on layouts with 1 sidebar
nl: Werkt alleen in lay-outs met 1 sidebar

en: Options
nl: Opties

en: Options Imported
nl: Opties geïmporteerd

en: Options saved.
nl: Opties Bewaard

en: Or choose one of CyberChimps background images
nl: Of kies een van de CyberChimps achtergrond beelden

en: Our Blog
nl: Onze Blog

en: Page
nl: Pagina

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Page Elements
nl: Pagina-elementen

en: Page Options
nl: Bewaar opties

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: Please activate Easy Digital Downloads plugin
nl: Gelieve te activeren plugin gemakkelijk digitale Downloads

en: Please activate The Events Calendar plugin
nl: Activeer de evenementenkalender plugin

en: Please add script tags
nl: Voeg script-tags

en: Portfolio Category
nl: Portefeuille categorie

en: Portfolio Lite
nl: Portefeuille Lite

en: Portfolio Lite Options
nl: Portefeuille Lite

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Portefeuille Lite beperkt u tot een totaal van 4 items in het hele van uw hele site. Bijwerken naar %1$ s te kunnen om zo veel portefeuille items als u nodig hebt te maken. Categoriseren en elke categorie op een andere pagina laten weergeven.

en: Portfolio Pro Options
nl: Portfolio Pro Opties

en: Portfolio Title
nl: Portfolio Titel

en: Portfolio Upgrade
nl: Portefeuille Upgrade

en: Post Byline Author
nl: Naamregel postauteur

en: Post Byline Categories
nl: Post naamregel Categorieën

en: Post Byline Comments
nl: Post naamregel reacties

en: Post Byline Date
nl: Post naamregel Date

en: Post Byline Tags
nl: Post naamregel Tags

en: Post Categories
nl: Post Categorieën

en: Post Excerpts
nl: Berichtfragment

en: Post Format Icons
nl: Post formaat pictogrammen

en: Post Formats Icons
nl: Post formaten pictogrammen

en: Post Page
nl: Bericht Pagina

en: Post title
nl: Posttitel

en: Posted in %s
nl: Gepost in %s

en: Posted on %s
nl: Gepost op %s

en: Posts
nl: Berichten

en: Previously Uploaded
nl: Eerder geüpload

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Read More Text
nl: Lees meer tekst

en: Read More...
nl: Lees meer...

en: Recent Posts Options
nl: Recente berichten-opties

en: Remove
nl: Weghalen

en: Repeat All
nl: Herhalen

en: Repeat Horizontally
nl: Horizontaal herhalen

en: Repeat Vertically
nl: Repeat Verticaal

en: Responsive Design
nl: Responsieve ontwerp

en: Responsive Videos
nl: Responsive Video's

en: Restore Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Save Options
nl: Bewaar Opties

en: Scroll Normally
nl: Scroll Normaal

en: Search
nl: Zoek

en: Search for &quot; %s &quot;
nl: Zoeken naar "%s"

en: Second Box Image
nl: Tweede Box afbeelding

en: Second Box Text
nl: Tweede vak tekst

en: Second Porfolio Link
nl: Portefeuille Lite

en: Second Portfolio Image
nl: Tweede portefeuille beeld

en: Second Portfolio Image Caption
nl: Tweede Portfolio Image Caption

en: Select Page Layout
nl: Selecteer pagina-indeling

en: Select a Category
nl: Kies een categorie

en: Select a Skin Color
nl: Een kleur selecteren

en: Select link color
nl: Selecteer link kleur

en: Select link hover color
nl: Selecteer koppeling hover kleur

en: Select text color
nl: Selecteer tekstkleur

en: Shop
nl: Winkel

en: Sidebar Left
nl: Zijbalk links

en: Sidebar Options
nl: Zijbalk opties

en: Sidebar Right
nl: Zijbalk recht

en: Single Post
nl: Los bericht

en: Skin Color
nl: Huidskleur

en: Slide 1 URL
nl: Dia 1 URL

en: Slide 2 URL
nl: Dia 2 URL

en: Slide 3 URL
nl: Dia 3 URL

en: Slider Arrows
nl: Slider Pijlen

en: Slider Caption
nl: Slider Bijschrift

en: Slider Height
nl: Slider Hoogte

en: Slider Image
nl: Slider Afbeelding

en: Slider Image 1
nl: Slider Afbeelding 1

en: Slider Image 2
nl: Slider Afbeelding 2

en: Slider Image 3
nl: Slider Afbeelding 3

en: Slider Lite
nl: Schuifregelaar Lite

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Schuifregelaar Lite beperkt u tot een totaal van 3 beelden gedurende uw hele site. Bijwerken naar %1$ s te kunnen om meer beelden te creëren. Categoriseren en elke categorie op een andere pagina laten weergeven.

en: Slider Size
nl: Grootte Slider

en: Slider Speed
nl: Schuifregelaar snelheid

en: Slider Type
nl: Schuifregelaar Type

en: Slider Upgrade
nl: Schuifregelaar Upgrade

en: Social Icons
nl: Sociale Icons

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
nl: Sorry, dat u kan niet uploaden dit bestandstype voor dit veld.

en: Support
nl: ondersteuning

en: Tags
nl: tags

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Text google font
nl: Voer Google lettertype

en: The Events Calendar
nl: De evenementenkalender

en: Theme Options
nl: Thema opties

en: Theme Options Media
nl: Thema opties Media

en: Theme Options Page
nl: Thema Opties Page

en: Themes You Can Trust
nl: Thema's die u kunt vertrouwen

en: Third Box Image
nl: Derde Box afbeelding

en: Third Box Text
nl: Derde vak tekst

en: Third Porfolio Link
nl: Portefeuille Lite

en: Third Portfolio Image
nl: Portefeuille Lite

en: Third Portfolio Image Caption
nl: Derde Portfolio Image Caption

en: Title
nl: Naam

en: Top Center
nl: Midden bovenkant

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Typography
nl: Typografie

en: Typography Face
nl: Typografie gezicht

en: Typography Options
nl: Typografie Opties

en: Typography Size
nl: Typografie grootte

en: Typography Style
nl: Typografie-stijl

en: Upgrade to %1$s
nl: Een upgrade uitvoeren naar %1$ s

en: Upload
nl: Laad

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
nl: Gebruik %1$ s's Call Out sectie op elke pagina waar u wilt dat om een belangrijke boodschap aan uw klant of client.

en: View File
nl: Bekijk File

en: View all posts by %s
nl: Bekijk alle berichten door %s

en: Visit the %s page options guide
nl: Bezoek de %s pagina opties gids

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to %2$s today.
nl: Welkom in %1$ s! Meer informatie nu ongeveer upgraden naar %2$ s vandaag.

en: Wide Sidebar
nl: Breed Sidebar

en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijkse archieven: %s

en: You need to create a Category
nl: U moet een categorie maken

en: by %s
nl: door %s

en: enter the width of your site in pixels
nl: Voer in pixels in de breedte van uw site

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
nl: Zorg ervoor dat u de bovenstaande afbeelding hebt verwijderd voordat u een van deze

en: or enter URL
nl: of voer URL
