BusiProf Pro 1.8.4 - en to tr_TR translation catalogue (275 entries)

en: Error 404
tr_TR: Hata 404

en: Oops! Page not found!
tr_TR: Off! Bu sayfa bulunamadı

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
tr_TR: Sayfa yok veya başka bir hata oluştu.

en: Go Back
tr_TR: Geri dön

en: (DEVELOPER)
tr_TR: (Geliştirici)

en: Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Here you can add a short bio about the owner, or the staff, of your establishment. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.
tr_TR: Buradan oluşumunuzun sahibi ya da çalışanları hakkında kısa bilgi ekleyebilirsiniz. Buradan oluşumunuzun sahibi ya da çalışanları hakkında kısa bilgi ekleyebilirsiniz. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem.

en: (DESIGNER)
tr_TR: (TASARIMCI)

en: Daily Archive
tr_TR: Günlük arşiv

en: Monthly Archive
tr_TR: Aylık arşiv

en: Yearly Archive
tr_TR: Yıllık arşiv

en: Blog Archive
tr_TR: Blog arşivi

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Category Archive
tr_TR: Kategori arşivi

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr_TR: Bu yazı parola korumalı. Yorumları görmek için parola girin.

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum dolaşımı

en: &larr; Older Comments
tr_TR: &arr; Eski yorumlar

en: Newer Comments &rarr;
tr_TR: Yeni yorumlar &arr;

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
tr_TR: Yorum yapabilmek için <a href="%s">giriş yapmalısınız</a>

en: Name
tr_TR: İsim

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Logged in as
tr_TR: Giriş yapılmış kullanıcı:

en: Logout of this account
tr_TR: Bu hesaptan çıkış yap

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Send Message
tr_TR: Mesajı gönder

en: Leave a Reply
tr_TR: Bir cevap yazın

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Fax
tr_TR: Faks

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Read More
tr_TR: Daha fazlasını oku

en: LinkedIn
tr_TR: Linkdin URL

en: GooglePlus
tr_TR: Google-plus URL

note: Template Name of the plugin/theme
en: Home
tr_TR: Ana sayfa

en: Archive by category
tr_TR: Kategori bazında arşiv

en: Search results for
tr_TR: Arama sonuçları

en: Posts tagged
tr_TR: Etiketlenmiş yazılar, etiket:

en: Articles posted by
tr_TR: Yazarın yazıları, yazar:

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz denetim bekliyor.

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Front page
tr_TR: Ön sayfa

en: Enable front page
tr_TR: Ön sayfayı etkinleştir

en: Header logo settings
tr_TR: Üst bölüm logo ayarları

en: Upload logo
tr_TR: Logo yükle

en: Enter Logo Width
tr_TR: Logo genişliğini girin

en: Enter Logo Height
tr_TR: Logo yüksekliğini girin

en: Enable logo text
tr_TR: Logo metnini etkinleştir

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Footer copyright settings
tr_TR: Alt kısım telif hakkı ayarları

en: ©2017 All Rights Reserved - Webriti. - Designed and Developed by
tr_TR: ©2017 Tüm hakları saklıdır - Webriti. - Tasarım ve geliştirme:

en: Copyright text
tr_TR: Telif hakkı metni

en: Social icons
tr_TR: Sosyal simgeler

en: Enable footer's social icons
tr_TR: Alt kısımda sosyal simgeleri etkinleştir

en: Theme Layout Manager
tr_TR: Tema yerleşim yöneticisi

en: Section 1
tr_TR: Bölüm 1

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Service section
tr_TR: Hizmet bölümü

en: Project section
tr_TR: Proje bölümü

en: Blog section
tr_TR: Blog bölümü

en: Team section
tr_TR: Ekip bölümü

en: Testimonials section
tr_TR: Referanslar bölümü

en: Client slider
tr_TR: Müşteriler kaydırağı

en: Section 2
tr_TR: Bölüm 2

en: Section 3
tr_TR: Bölüm 3

en: Section 4
tr_TR: Bölüm 4

en: Section 5
tr_TR: Bölüm 5

en: Section 6
tr_TR: Bölüm 6

en: Section 7
tr_TR: Bölüm 7

en: Blog meta settings
tr_TR: Blog meta ayarları

en: Hide post meta from blog pages, archive pages, categories, author, etc.
tr_TR: Yazı meta verisini blog sayfalarından, arşiv sayfalarından, kategorilerden, yazar sayfalarından vb. saklayın.

en: SEO Friendly URL
tr_TR: SEO uyumlu adres

en: Project slug
tr_TR: Proje kısa ismi

en: Project’s category slug
tr_TR: Projenin kategori kısa ismi

en: Client slug
tr_TR: Müşteri kısa adı

en: Team slug
tr_TR: Takım kısa adı

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
tr_TR: Kısa ismi değiştirdikten sonra kalıcı bağlantıları tekrar kaydetmeyi unutmayın. Kaydetmezseniz eski kalıcı bağlantılar güncellenmeyecektir.

en: Click here permalinks setting
tr_TR: Kalıcı bağlantı ayarları buraya tıklayın

en: Homepage section settings
tr_TR: Ana sayfa bölüm ayarları

en: Infobar settings
tr_TR: Bilgi çubuğu ayarları

en: Enable Infobar
tr_TR: Bilgi çubuğunu etkinleştir

en: ON
tr_TR: Açık

en: OFF
tr_TR: Kapalı

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
tr_TR: Busiprof: bir uygulama ve bir web geliştirici için mükemmel WordPress teması

en: Infobar text
tr_TR: Bilgi çubuğu metni

en: Slider settings
tr_TR: Kaydırıcı ayarları

en: Enable slider
tr_TR: Kaydırıcıyı etkinleştir

en: Slider Content
tr_TR: Kaydırak içeriği

en: Add new slide
tr_TR: Yeni slayt ekle

en: Slide
tr_TR: Sürgü

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: slide
tr_TR: slayt

en: fade
tr_TR: soluklaş

en: Direction
tr_TR: Yön

en: horizontal
tr_TR: yatay

en: vertical
tr_TR: dikey

en: Animation speed
tr_TR: Animasyon hızı

en: Slideshow speed
tr_TR: Slayt gösterisi hızı

en: Service settings
tr_TR: Hizmet ayarları

en: Enable Services on homepage
tr_TR: Ana sayfada servisleri etkinleştir

en: Awesome Services
tr_TR: Harikulade servisler

en: Title
tr_TR: Başlık

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes and giving support.
tr_TR: Bizler harika WordPress temaları oluşturmayı ve destek vermeyi seven bir grup tutkulu tasarımcı ve geliştiriciyiz.

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Service content
tr_TR: Servis içeriği

en: Add new Service
tr_TR: Yeni servis ekle

note: Template Name of the plugin/theme
en: Service
tr_TR: Hizmet

en: More Services
tr_TR: Daha fazla servis

en: Button Text
tr_TR: Düğme metni

en: Button Link
tr_TR: Düğme bağlantısı

en: Open link in new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Project settings
tr_TR: Proje ayarları

en: Enable Home Project section
tr_TR: Ana sayfa proje bölümünü etkinleştir

en: Recent Projects
tr_TR: Güncel projeler

en: Recent Blog setting
tr_TR: Güncel blog ayarları

en: Enable Home Blog section
tr_TR: Ana sayfa blog bölümünü etkinleştir

en: Recent Blog
tr_TR: Güncel blog

en: We are a group of passionate designers and developers who love to create awesome WordPress themes with an amazing support and the coolest video documentation.
tr_TR: Bizler, şaşırtıcı seviyede iyi desteğe sahip ve en havalı video belgelere sahip harika WordPress temaları oluşturmayı seven bir grup tutkulu tasarımcı ve geliştiriciyiz.

en: Team setting
tr_TR: Ekip ayarları

en: Enable Home Team section
tr_TR: Ana sayfa ekip bölümünü etkinleştir

en: Meet The Team
tr_TR: Ekip ile tanışın

en: Click here to add Team
tr_TR: Ekip eklemek için tıklayın

en: Enable background image
tr_TR: Arka plan görselini etkinleştir

en: Background Image
tr_TR: Arka plan görseli

en: Enable background image overlay
tr_TR: Arka plan görsel örtüsünü etkinleştir

en: Background attachment
tr_TR: Arka plan görsel yerleşim

en: Testimonial settings
tr_TR: Referans ayarları

en: Enable Home Testimonial section
tr_TR: Ana sayfa deneyimler bölümünü etkinleştir

en: Our Testimonials
tr_TR: Deneyimler

en: Testimonial content
tr_TR: Deneyim içeriği

en: Add new Testimonial
tr_TR: Yeni deneyim ekle

en: Testimonial
tr_TR: Referans

en: Client Slider settings
tr_TR: Müşteri kaydırağı ayarları

en: Enable Home Client section
tr_TR: Ana sayfa müşteri bölümünü etkinleştir

en: Meet our clients
tr_TR: Müşterilerimizle tanışın

en: Number of shown clients
tr_TR: Görüntülenecek müşteri sayısı

en: Click here to add client
tr_TR: Müşteri eklemek için buraya tıklayın

en: Template settings
tr_TR: Şablon ayarları

en: About Us page settings
tr_TR: Hakkımızda sayfası ayarları

en: Enable Team section
tr_TR: Ekip bölümünü etkinleştir

en: Enable Client section
tr_TR: Müşteri bölümünü etkinleştir

en: Service page settings
tr_TR: Hizmet sayfası ayarları

en: Enable Testimonial section
tr_TR: Deneyimler bölümünü etkinleştir

en: Project page settings
tr_TR: Proje sayfası ayarları

en: Number of displayed projects
tr_TR: Görüntülenecek proje sayısı

en: Select column layout
tr_TR: Sütun yerleşimi seçin

en: Contact page setting
tr_TR: İletişim sayfası ayarı

en: Enable contact information
tr_TR: İletişim bilgisini etkinleştir

en: Address one
tr_TR: Birinci adres

en: Address two
tr_TR: İkinci adres

en: Enable Google Maps
tr_TR: Google Maps'i etkinleştir

en: Google Maps URL
tr_TR: Google Maps adresi

en: Enable Client slider
tr_TR: Müşteri kaydırağını etkinleştir

en: Project Archive page settings
tr_TR: Proje arşivleri sayfa ayarları

en: Click here to add project
tr_TR: Proje eklemek için buraya tıklayın

en: Recent Project category
tr_TR: Güncel proje kategorisi

en: Predefined default background
tr_TR: Ön tanımlı varsayılan arka plan

en: Theme style settings
tr_TR: Tema stil ayarları

en: wide
tr_TR: geniş

en: Theme Layout
tr_TR: Tema düzeni

en: Predefined default backgrounds
tr_TR: Ön tanımlı varsayılan arka planlar

en: Predefined colors
tr_TR: Ön tanımlı renkler

en: Enable custom color skin
tr_TR: Özel renk kullanımını etkinleştir

en: Skin color
tr_TR: Tema rengi

en: Web Design
tr_TR: Web tasarım

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
tr_TR: Sitenin düzeni, tasarımı bir okuyucunun daha çok ilgisini çekiyorsa, okunabilir içerik üzerinde odaklanamayacağı yerleşmiş bir kanıdır.

en: Unique Elements
tr_TR: Eşsiz elemanlar

en: User Friendly
tr_TR: Kullanıcı dostu

en: 24/7 Support
tr_TR: 7/24 destek

en: Responsive WP theme
tr_TR: Duyarlı WP teması

en: Graphic design
tr_TR: Grafik tasarım

en: User friendly
tr_TR: Kullanıcı dostu

en: Natalie Portman
tr_TR: Elçin Sangu

en: We are group of passionate designers and developers who really love to create wordpress themes with amazing support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
tr_TR: Bizler harika WordPress temaları oluşturmayı ve destek vermeyi seven bir grup tutkulu tasarımcı ve geliştiriciyiz. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: Robert Johnson
tr_TR: Mehmet Öztürk

en: Annah Doe
tr_TR: Selin Şentürk

en: Charlie Sun
tr_TR: Ahmet Yılmaz

en: Add new field
tr_TR: Yeni ekle alanı

en: Customizer Repeater
tr_TR: Özelleştirici tekrarlayıcısı

en: Subtitle
tr_TR: Alt başlık

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Video Url
tr_TR: Video adresi

en: Color
tr_TR: Renk

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Designation
tr_TR: Tanımlama

en: Delete field
tr_TR: Sil alanı

en: Open link in new tab:
tr_TR: Bağlantıları yeni penerede aç:

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
tr_TR: Not: Bazı simgeler burada görüntülenmeyebilir. Simgelerin tam listesini %1$s adresinde görebilirsiniz.

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Upload Image
tr_TR: Görsel yükle

en: Slide Format
tr_TR: Slayt biçimi

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Aside
tr_TR: Özet

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Image type
tr_TR: Görsel tipi

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Remove Icon
tr_TR: Simgeyi kaldır

en: Add Icon
tr_TR: Simge ekle

en: Slider Detail
tr_TR: Kaydırıcı detayı

en: Service Detail
tr_TR: Hizmet detayı

en: Project Details
tr_TR: Proje detayları

en: Testimonial Detail
tr_TR: Referans detayı

en: Member Details
tr_TR: Üye detayları

en: Client Detail
tr_TR: Müşteri detayı

en: Upload client image using featured image
tr_TR: Öne çıkan görseli kullanarak müşteri görseli yükleyin

en: Project
tr_TR: Proje

en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Add New Project
tr_TR: Yeni proje ekle

en: New Link
tr_TR: Yeni bağlantı

en: All Projects
tr_TR: Tüm projeler

en: View Link
tr_TR: Bağlantıyı göster

en: Search Links
tr_TR: Bağlantıları ara

en: No Links found
tr_TR: Hiç bağlantı bulunamadı.

en: No links found in trash
tr_TR: Çöpte bağlantı bulunamadı

en: Our Team
tr_TR: Takımımız

en: Add New Member
tr_TR: Yeni üye ekle

en: All Members
tr_TR: Tüm üyeler

en:  Client
tr_TR: Müşteri

en: Add New Client
tr_TR: Yeni müşteri ekle

en: All Clients
tr_TR: Tüm müşteriler

en: Project categories
tr_TR: Proje kategorileri

en: WBR: Header Widget
tr_TR: WBR: Üst bölüm bileşeni

en: Email us: themes@busiprof.com
tr_TR: Bize e-posta gönderin: themes@busiprof.com

en: Font Awesome icon
tr_TR: Font Awesome simgesi

en: Find all icons
tr_TR: Tüm simgelerde burada

en: here
tr_TR: bulabilirsiniz

en: WBR : Latest Posts
tr_TR: WBR : Son Yazılar

en: To display your recent posts
tr_TR: Güncel yazılarınızı göstermek için

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Recent
tr_TR: Güncel

en: WBR: Contact Widget
tr_TR: WBR: İletişim bileşeni

en: To display your contact information
tr_TR: İletişim bilgilerinizi göstermek için

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: Your information has been sent.
tr_TR: Bilgileriniz gönderildi.

en: Sorry, your nonce did not verify.
tr_TR: Maalesef kimlik anahtarınız doğrulanmadı

en: sent you a message from
tr_TR: size yeni bir mesaj gönderdi

en: Quick contact
tr_TR: Hızlı iletişim

en: Sidebar widget area
tr_TR: Kenar çubuğu bileşen alanı

en: Footer widget area
tr_TR: Alt kısım bileşen alanı

en: WooCommerce sidebar widget area
tr_TR: WooCommerce yan sütun bileşen alanı

en: Top header left area
tr_TR: Üst bölüm sol alan

en: Top header right area
tr_TR: Üst bölüm sağ alan

en: Primary Menu
tr_TR: Birincil menü

en: All
tr_TR: Tümü

en: Web design
tr_TR: Web tasarım

en: Web development
tr_TR: Web geliştirme

en: Multimedia
tr_TR: Multimedya

en: Print media
tr_TR: Basılı medya

en: Business cards
tr_TR: Kartvizit

en: Graphic design & web design
tr_TR: Grafik tasarım ve web tasarım

en: Clean and usable UI kit
tr_TR: Temiz ve kullanışlı kullanıcı arayüzü kiti

en: Responsive design
tr_TR: Duyarlı tasarım

en: (Sales & Marketing)
tr_TR: (Satış ve pazarlama)

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
tr_TR: Bizler harika WordPress temaları oluşturmayı ve destek vermeyi seven bir grup tutkulu tasarımcı ve geliştiriciyiz. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüz fakat aradığınız kriterler ile örtüşen sonuç bulunamadı. Lütfen başka anahtar kelimeler ile tekrar deneyin.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Leave a comment
tr_TR: Yorum yapın

en: Tag Archive
tr_TR: Etiket arşivi

note: Description of the plugin/theme
en: A responsive theme for all type of business that features multiple nav menus, several sidebars, and more. With pixel-perfect design, it's great for any blogger who wants a new look for their site. The theme is built using Twitter bootstrap.
tr_TR: Bünyesinde çoklu dolaşım menüleri, bir çok yan sütun ve daha fazlasını barındıran, tüm kurumsal sitelere uygulanabilecek duyarlı bir tema. Pikseller derecesinde mükemmel tasarımı, sitesi için yeni bir görünüm arayan tüm blogcular için de harikadır. Tema Twitter bootstrap ile geliştirilmiştir.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Page Fullwidth
tr_TR: Tam genişlikli sayfa

note: Template Name of the plugin/theme
en: About Us
tr_TR: Hakkımızda

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blog-Fullwidth
tr_TR: Tam genişlikli blog

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blog-left-sidebar
tr_TR: Blog-sol-kenar-cubugu

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blog-Right-Sidebar
tr_TR: Sağ yan sütunlu blog

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contact
tr_TR: İletişim

note: Template Name of the plugin/theme
en: Project-2-column
tr_TR: Proje 2 sütunlu

note: Template Name of the plugin/theme
en: Homepage Two
tr_TR: Ana sayfa iki

note: Template Name of the plugin/theme
en: Project-3-column
tr_TR: Proje 3 sütunlu

note: Template Name of the plugin/theme
en: Project-4-column
tr_TR: Proje 4 sütunlu

note: Template Name of the plugin/theme
en: Project With Category
tr_TR: Kategorili proje
