Catch Everest - en to da_DK translation catalogue (188 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Siden kunne ikke findes

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
da_DK: Det ligner intet blev fundet på denne placering. Måske prøve en af ​​nedenstående links eller en søgning?

en: Most Used Categories
da_DK: Mest anvendte kategorier

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
da_DK: Prøv at kigge i den månedlige arkiver. %1$s

en: Category Archives: %s
da_DK: Kategoriarkiv: %s

en: Tag Archives: %s
da_DK: Tag-arkiv: %s

en: Author Archives: %s
da_DK: Forfatterarkiv: %s

en: Daily Archives: %s
da_DK: Dagsarkiv: %s

en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årsarkiv: %s

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: En tanke om &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s tanker om &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Ældre kommentarer

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: Comments are closed.
da_DK: Kommentarer er lukket

en: Permalink to %s
da_DK: Permalink til %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Forsæt læsning <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Leave a reply
da_DK: Efterlad et svar

en: 1 Reply
da_DK: 1 svar

en: % Replies;
da_DK: % svar;

en: Edit
da_DK: Rediger

en: All Audio Posts
da_DK: Alle lyd indlæg

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: All Chat Posts
da_DK: Alle chat indlæg

en: All Gallery Posts
da_DK: Alle galleri indlæg

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
da_DK[0]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billede</a>.
da_DK[1]: Dette galleri indeholder <a %1$s>%2$s billeder</a>.

en: All Image Posts
da_DK: Alle billede indlæg

en: Image
da_DK: Billede

en: All Link Posts
da_DK: Alle link indlæg

en: All Status Posts
da_DK: Alle status indlæg

en: All Video Posts
da_DK: Alle video indlæg

en: Featured post
da_DK: Fremhævet indlæg

en: % Replies
da_DK: % svar

en: About %s
da_DK: Om %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Vis alle indlæg af %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Menu
da_DK: Primær Menu

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s" pubdate>%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>
da_DK: Udgivet <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s" pubdate>%2$s</time></span> på <a href="%3$s" title="Link til billede“>%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title=“Tilbage %7$s" rel="gallery">%7$s</a>

en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
da_DK: <a class="comment-link" href="#respond" title=“Skriv en kommentar“>Skriv en kommentar</a> eller efterlad en trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title=“Trackback URL for indlæg“ rel="trackback">Trackback URL</a>.

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
da_DK: Kommentarer er lukket, men du kan efterlade en trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for dit indlæg“ rel="trackback">Trackback URL</a>.

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
da_DK: Trackbacks er lukket men du kan <a class="comment-link" href="#respond" title=“skrive en kommentar“>skrive en kommentar</a>.

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
da_DK: Både kommentarer og trackback er i øjeblikket lukket.

en: Skip to content
da_DK: Spring til indhold

en: Contact
da_DK: Kontakt

en: Select Sidebar layout
da_DK: Vælg Sidebar Layout

en: Default Layout Set in
da_DK: Standard Layout Set in

en: Right sidebar
da_DK: Højre sidebar

en: Left sidebar
da_DK: Venstre sidebar

en: No sidebar
da_DK: Ingen sidebar

en: No sidebar, Full Width
da_DK: Ingen sidebar, fuld bredde

en: Homepage Headline
da_DK: Forside overskrift

en: Right Sidebar
da_DK: Højre Sidebar

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre Sidebar

en: No Sidebar
da_DK: Ingen Seitenleiste

en: No Sidebar, Full Width
da_DK: Ingen Sidebar, fuld bredde

en: Full Content Display
da_DK: Fuld Content Display

en: Excerpt/Blog Display
da_DK: Uddrag / blogvisning

en: Entire Site
da_DK: Hele siden

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: fade
da_DK: Tone ud (fade)

en: wipe
da_DK: slette (wipe)

en: Theme Options
da_DK: Tema indstillinger

en: Search Text Settings
da_DK: Søg efter indstillinger for tekst

en: Excerpt / More Tag Settings
da_DK: Ekstrakt / flere Tag Indstillinger

en: Layout Options
da_DK: Layout muligheder

en: Header Options
da_DK: Header Indstillinger

en: Content Featured Image Options
da_DK: Indhold featured billede indstillinger

en: Scroll Up
da_DK: Rul op

en: Homepage Settings
da_DK: Startside indstillinger

en: Homepage Headline Options
da_DK: Forside overskrift indstillinger

en: Homepage Featured Content Options
da_DK: Forside indhold indstillinger

en: Homepage / Frontpage Settings
da_DK: Forside indstillinger

en: Featured Post Slider
da_DK: Indlæg Slider

en: Slider Options
da_DK: Slider-indstillinger

en: Social Links
da_DK: Sociale Links

en: Webmaster Tools
da_DK: Webmaster Værktøjer

en: Enable Featured Header Image
da_DK: Aktiver Featured Header Billede

en: Homepage
da_DK: Forside

en: Featured Header Image Alt/Title Tag
da_DK: Featured Header Billede Alt/Title Tag

en: Featured Header Image Link URL
da_DK: Featured Header Billede Link URL

en: Default Display Text in Search
da_DK: Standardtekst i søgefelt

en: More Tag Text
da_DK: Mere Tag Tekst

en: Excerpt length(words)
da_DK: Uddrag længde (ord)

en: Feed Redirect URL
da_DK: Url til feed-omdirigering

en: Sidebar Layout Options
da_DK: Sidebar layoutindstillinger

en: Homepage posts categories:
da_DK: Forside indlægskategorier:

en: Leave empty if you want to remove headline
da_DK: Efterlad tom hvis du vil fjerne overskriften

en: Number of Featured Content
da_DK: Antal featured indhold

en: Enable Slider
da_DK: Aktiver slider

en: Number of Slides
da_DK: Antal Slides

en: Transition Delay
da_DK: Transition - forsinkelse

en: Transition Length
da_DK: Transitions-længde

en: Code to display on Header
da_DK: Kode til visning i sidehoved (Header)

en: Code to display on Footer
da_DK: Kode til visning i sidefod (Footer)

en: Featured Content #%s
da_DK: Featured inhold #%s

en: Target. Open Link in New Window?
da_DK: Åben i nyt vindue?

en: Title
da_DK: Titel

en: Leave empty if you want to remove title
da_DK: Skal være blank hvis du ønsker titlen skal væk

en: Content
da_DK: Indhold

en: Upgrade To Pro &raquo;
da_DK: Opgrader til Pro &raquo;

en: Options Saved
da_DK: Gemte Indstillinger

en: Theme Options By
da_DK: Tema indstillinger af

en: Theme Instruction
da_DK: Instruktion for Tema

en: Like Catch Themes on Facebook
da_DK: Vælg Like Catch Themes på Facebook

en: Follow Catch Themes on Twitter
da_DK: Følg Catch Themes på Twitter

en: Rate us 5 Star on WordPress
da_DK: Tildel os 5 stjerner på WordPress

en: 5 Star Rating
da_DK: 5-stjernet bedømmelse

en: Disable Responsive Design?
da_DK: Deaktiver Responsive Design?

en: Check to disable
da_DK: Kontroller at deaktivere

en: Save
da_DK: Gem

en: <a class="button" href="%s">Click here</a>
da_DK: <a class="button" href="%s">Klik her</a>

en: Disable Favicon?
da_DK: Deaktiver Favicon?

en: Change Fav Icon
da_DK: Skift Fav ikon

en: Web Clip Icon Options
da_DK: Web Clip Ikon Valg

en: Disable Web Clip Icon?
da_DK: Deaktivere Web Clip Ikon?

en: Change Web Clip Icon
da_DK: Skift Web Clip Ikon

en: Note: Web Clip Icon for Apple devices. Recommended Size - Width 144px and Height 144px height, which will support High Resolution Devices like iPad Retina.
da_DK: Bemærk: Web Clip Ikon til Apple enheder. Anbefalede størrelse - Bredde 144px og højde 144px højde, som vil støtte høj opløsning Enheder som iPad Retina.

en: Add in the Feedburner URL
da_DK: Tilføj i Feedburner URL

en: Check to reset
da_DK: Kontroller at nulstille

en: Enter your custom CSS styles.
da_DK: Indtast custom CSS styles.

en: CSS Tutorial from W3Schools.
da_DK: CSS Tutorial fra W3Schools.

en: Click Here to Read
da_DK: Klik her for at læse

en: Disable Scroll Up?
da_DK: Deaktiver rul op?

en: Save Changes
da_DK: Gem Ændringer

en: The appropriate length for Headine is around 10 words.
da_DK: Den passende længde for overskriften er omkring 10 ord.

en: Homepage Subheadline Headline
da_DK: Forside suboverskrift

en: Disable Homepage Headline?
da_DK: Deaktiver forside overskrift?

en: Disable Homepage Subheadline?
da_DK: Deaktiver forside suboverskrift?

en: Disable Homepage Featured Content?
da_DK: Deaktiver forside indhold indstillinger?

en: Headline
da_DK: Titel

en: Insert as Featured Content #%s
da_DK: Indsæt som featured indhold #%s

en: Change Image
da_DK: Ændre billede

en: Add Image
da_DK: Tilføj billede

en: Add in the Target URL for the content
da_DK: Tilføj i Target URL for indholdet

en: Check to open in new window
da_DK: Afkryds for at åbne i nyt vindue

en: The appropriate length for Content is around 10 words.
da_DK: Den passende længde for indholdet er omkring 10 ord.

en: Enable Latest Posts?
da_DK: Aktiver seneste indlæg eller sider?

en: Check to Enable
da_DK: Afkryds for at  aktivere

en: Add Page instead of Latest Posts
da_DK: Tilføj side i stedet for seneste indlæg

en: Click Here to Set Static Front Page Instead of Latest Posts
da_DK: Klik her for at vælge en statisk forside i stedet for seneste indlæg

en: Only posts that belong to the categories selected here will be displayed on the front page.
da_DK: Kun indlæg som hører til de valgte kategorier vil blive vist på

en: --Disabled--
da_DK: --Deaktiveret--

en: You may select multiple categories by holding down the CTRL key.
da_DK: Du kan vælge flere kategorier på én gang ved at holde CTRL-tasten nede.

en: Transition Effect:
da_DK: Transitions-effekt:

en: second(s)
da_DK: sekund(er)

en: Featured Post Slider Options
da_DK: Nyeste indlæg Slider muligheder

en: Exclude Slider post from Homepage posts?
da_DK: Udeluk Slider indlæg fra Homepage indlæg?

en: Check to exclude
da_DK: kryds af for at udelukke

en: Featured Slider Post #
da_DK: Udvalgte Slider Indlæg #

en: Click Here To Edit
da_DK: Klik her for at redigere

en: Note: Here You can put your Post IDs which displays on Homepage as slider.
da_DK: Note: Her kan du indtaste dine indlægs-ID'er, der vises på din Homepage som Slider.

en: Header and Footer Codes
da_DK: Koder for sidehoved og –fod (Header og Footer)

en: Note: Note: Here you can put scripts from Google, Facebook, Twitter, Add This etc. which will load on Header
da_DK: Bemærk: Her kan du indsætte scripts fra Google, Facebook, Twitter. Tilføj fx. dette som vil loade i headeren.

en: Note: Here you can put scripts from Google, Facebook, Twitter, Add This etc. which will load on footer
da_DK: Bemærk: Her kan du indsætte scripts fra Google, Facebook, Twitter. Tilføj fx. dette som vil loade i footeren

en: Catch Everest Theme by
da_DK: Catch Everest Theme Af

en: All Rights Reserved
da_DK: Alle rettigheder forbeholdt

en: Post navigation
da_DK: indlægs navigation

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da_DK: <span class="meta-nav"> ← </ span> Ældre indlæg

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyere indlæg <span class="meta-nav"> → </ span>

en: (Edit)
da_DK: (Rediger)

en: Post author
da_DK: Forfatter

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s ved %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar venter på at blive godkendt

en: Reply
da_DK: Svar

en: View all posts by %s
da_DK: Se alle poster af %s

en: <span class="on-date">Posted on %1$s</span><span class="by-author"> by %2$s</span>
da_DK: <span class="on-date">Udgivet den %1$s</span><span class="by-author"> af %2$s</span>

en: <span class="in-category">Posted in %1$s</span><span class="sep"> | </span><span class="in-tag">Tagged %2$s</span>
da_DK: <span class="in-category">Udgivet den %1$s</span><span class="sep"> | </span><span class="in-tag">Tagged %2$s</span>

en: <span class="in-category">Posted in %1$s</span>
da_DK: <span class="in-category">Udgivet i %1$s</span>

en: <span class="on-date">Posted on %3$s</span><span class="in-category"> under %1$s</span><span class="sep"> | </span><span class="in-tag">Tagged %2$s</span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> By %4$s</span>
da_DK: <span class="on-date">Udgivet den %3$s</span><span class="in-category"> under %1$s</span><span class="sep"> | </span><span class="in-tag">Tagged %2$s</span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> af %4$s</span>

en: <span class="on-date">Posted on %3$s</span><span class="in-category"> under in %1$s<span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> By %4$s</span>.
da_DK: <span class="on-date">Udgivet den %3$s</span><span class="in-category"> under in %1$s<span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> af %4$s</span>.

en: <span class="on-date">Posted on %3$s</span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> By %4$s</span>.
da_DK: <span class="on-date">Udgivet den %3$s</span><span class="sep"> | </span><span class="by-author"> af %4$s</span>.

en: Main Sidebar
da_DK: Primær sidebar

en: Shows the Widgets at the side of Content
da_DK: Viser widget ved siden af indholdet

en: Footer Area One
da_DK: Første widget-område i footeren

en: An optional widget area for your site footer
da_DK: Et valgfrit widget-område for dit websteds footer.

en: Footer Area Two
da_DK: Andet widget-område i footeren

en: Footer Area Three
da_DK: Tredje widget-område i footeren

en: Use this widget to add any type of Advertisement as a widget.
da_DK: Brug denne widget til at tilføje forskellige typer af annoncering

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s"> Kom godt i gang her </a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men intet matchede dine søgetermer. Prøv venligst igen med nogle forskellige søgeord.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Det synes vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske søger kan hjælpe.

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search
da_DK: Søg
