Catch Everest - en to ja translation catalogue (148 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: お探しのページが見つかりません。

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja: ここには何も見つかりませんでした。以下のリンクまたは検索をお試しください。

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 月別アーカイブを見てみてください。%1$s

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー別アーカイブ：%s

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Author Archives: %s
ja: 投稿者別アーカイブ：%s

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ： %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ：%s

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ：%s

en: Archives
ja: アーカイブ

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja: &ldquo;%2$s&rdquo; に対する意見

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: Newer Comments &rarr;
ja: 最新のコメント&rarr;

en: Comments are closed.
ja: コメント欄は閉じられています。

en: Permalink to %s
ja: %sのパーマリンク

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Leave a reply
ja: コメントする

en: 1 Reply
ja: 1 返信

en: % Replies;
ja: % リプライ

en: Edit
ja: 編集する

en: Pages:
ja: ページ：

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>.
ja: このギャラリーには<a %1$s>%2$sの写真</a>が含まれています。

en: Image
ja: イメージ

en: Link
ja: リンク

en: Status
ja: ステータス

en: % Replies
ja: % リプライ

en: About %s
ja: %sについて

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %sの投稿をすべて読む<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Menu
ja: 第1メニュー

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Email
ja: メールアドレス

en: Default Layout Set in
ja: のデフォルトのレイアウトセット

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: No sidebar
ja: サイドバーなし

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: Full Content Display
ja: フルコンテンツ表示

en: Excerpt/Blog Display
ja: 抜粋記事/ブログ表示

en: Homepage / Frontpage
ja: ホームページ / フロントページ

en: Entire Site
ja: サイト全体

en: Disable
ja: 無効にする

en: fade
ja: フェード

en: wipe
ja: ワイプ

en: scrollUp
ja: 上へスクロール

en: scrollDown
ja: 下へスクロール

en: scrollLeft
ja: 左へスクロール

en: scrollRight
ja: 右へスクロール

en: blindX
ja: ブラインドX

en: blindY
ja: ブラインドY

en: blindZ
ja: ブラインドZ

en: cover
ja: カバー

en: shuffle
ja: シャッフル

en: Support
ja: サポート

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Excerpt / More Tag Settings
ja: Excerpt / Moreタグの設定

en: Feed Redirect
ja: フィードのリダイレクト

en: Layout Options
ja: レイアウトオプション

en: Header Options
ja: ヘッダーオプション

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Featured Post Slider
ja: アイキャッチ投稿のスライダー

en: Slider Options
ja: スライダーオプション

en: Social Links
ja: ソーシャルリンク

en: Webmaster Tools
ja: ウェブマスターツール

en: Default Display Text in Search
ja: 検索ボックス内にデフォルトで表示される文字

en: More Tag Text
ja: Moreタグに表示する文字

en: Excerpt length(words)
ja: 抜粋する記事の長さ（文字数）

en: Feed Redirect URL
ja: フィードリダイレクトのURL:

en: Sidebar Layout Options
ja: スライダーレイアウトオプション

en: Number of Slides
ja: スライダーの数

en: Transition Delay
ja: トランジションの遅れ

en: Transition Length
ja: トランジションの長さ

en: Code to display on Header
ja: ヘッダーに表示するコード

en: Code to display on Footer
ja: フッターに表示させるコード

en: Featured Content #%s
ja: おすすめコンテンツ #%s

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Title
ja: タイトル

en: Options Saved
ja: オプションが保存されました

en: Theme Instruction
ja: テーマインストラクション

en: Like Catch Themes on Facebook
ja: FacebookでCatchテーマを「いいね!」する

en: Follow Catch Themes on Twitter
ja: TwitterでCatchテーマをフォローする

en: Rate us 5 Star on WordPress
ja: WordPressで5つ星評価を！

en: 5 Star Rating
ja: 5つ星評価

en: Check to disable
ja: 「無効にする」にチェックする

en: Save
ja: 保存

en: Disable Favicon?
ja: ファビコンを無効にする?

en: Fav Icon URL:
ja: ファビコンのURL:

en: Change Fav Icon
ja: ファビコンを変更する

en: Preview:
ja: プレビュー:␣

en: Web Clip Icon Options
ja: ウェブクリップアイコンオプション

en: Disable Web Clip Icon?
ja: ウェブクリップアイコンを無効にする?

en: Web Clip Icon URL:
ja: ウェブクリップアイコンのURL:

en: Change Web Clip Icon
ja: ウェブクリップアイコンを変更する

en: Note: Web Clip Icon for Apple devices. Recommended Size - Width 144px and Height 144px height, which will support High Resolution Devices like iPad Retina.
ja: 注意: アップル端末のウェブクリップで推奨されているサイズは、幅144px、高さ144pxです。このサイズであれば、iPad Retinaのようなハイレゾリューション端末にも対応できます。

en: Add in the Feedburner URL
ja: FeedburnerのURLを追加してください。

en: Content Layout
ja: コンテンツのレイアウト

en: Reset Layout?
ja: レイアウトをリセットする?

en: Check to reset
ja: ここをクリックしてリセットする

en: Enter your custom CSS styles.
ja: カスタムCSSを入力してください。

en: CSS Tutorial from W3Schools.
ja: W3SchoolsのCSS説明

en: CSS Tutorial
ja: CSS説明

en: Click Here to Read
ja: ここをクリックして読む

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Check to Enable
ja: チェックして有効にする

en: Only posts that belong to the categories selected here will be displayed on the front page.
ja: ここで選択したカテゴリーに投稿された記事のみが、フロントページに表示されます。

en: --Disabled--
ja: --無効にする--

en: You may select multiple categories by holding down the CTRL key.
ja: CTRLキーを押しながら複数のカテゴリーを選択することができます。

en: Transition Effect:
ja: 画像の切り替え:

en: second(s)
ja: 秒

en: Featured Post Slider Options
ja: アイキャッチ投稿のスライダーオプション

en: Exclude Slider post from Homepage posts?
ja: ホームページの投稿からスライダーを除外する?

en: Check to exclude
ja: ここをクリックして除外する

en: Featured Slider Post #
ja: アイキャッチ投稿の記事番号

en: Click Here To Edit
ja: ここをクリックして編集する

en: Note: Here You can put your Post IDs which displays on Homepage as slider.
ja: 注意: ここにはスライダーに表示させる投稿の記事IDを入力してください。

en: Header and Footer Codes
ja: ヘッダー・フッターのコード

en: Note: Note: Here you can put scripts from Google, Facebook, Twitter, Add This etc. which will load on Header
ja: 注意: ヘッダーにロードさせる、GoogleやFacebookなどのスクリプトをここに入力し ます。

en: Note: Here you can put scripts from Google, Facebook, Twitter, Add This etc. which will load on footer
ja: 注意：Goolge、Facebook、Add Thisなどから入手したスクリプトをここに入力する と、フッターの位置にロードされます

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 最新の投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: (Edit)
ja: (編集)

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: コメントは管理者の承認待ちです。

en: Reply
ja: リプライ

en: View all posts by %s
ja: %sの投稿をすべて読む

en: <span class="in-category">Posted in %1$s</span>
ja: <span class="in-category">カテゴリー: %1$s</span>

en: Main Sidebar
ja: メインのサイドバー

en: Footer Area One
ja: フッターエリア1

en: An optional widget area for your site footer
ja: フッターの任意ウィジェットエリア

en: Footer Area Two
ja: フッターエリア2

en: Footer Area Three
ja: フッターエリア3

en: Title (optional):
ja: タイトル（任意）

en: Image Url:
ja: 画像URL:

en: Link URL:
ja: リンクURL:

en: Open Link in New Window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Alt text:
ja: Altテキスト:

en: Nothing Found
ja: 見つかりませんでした。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Search Results for: %s
ja: 「%s」の検索結果

en: Search
ja: 検索する
