Asteria - en to ru translation catalogue (311 entries)

en: "Leave a Reply" Text Color
ru: Цвет "Оставить отзыв"

en: % Comments
ru: Комментариев: %

en: % Responses
ru: Ответов: %

en: + Add New
ru: + Добавить

en: + Read More
ru: + Читать далее

en: 0 Comment
ru: Нет комментариев

en: 1 Comment
ru: Один комментарий

en: 1st Ad block
ru: Первый рекламный блок

en: 2nd Ad block
ru: Второй рекламный блок

en: <h3 style='margin-top:60px;'>Text Colors</h3>
ru: <h3 style='margin-top:60px;'>Цвет текста</h3>

en: <span class="ast_smalltit">Frontpage Elements Settings</span>
ru: <span class="ast_smalltit">Настройки элементов главной страницы</span>

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 125x125 Banner.
ru: Виджет от Asteria, позволяющий настроить и показывать баннер 125х125 пикселей.

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 160x600 Banner.
ru: Виджет от Asteria, позволяющий настроить и показывать баннер 160х600 пикселей.

en: A asteria widget that allows the display and configuration of of a single 250x250 Banner.
ru: Виджет от Asteria, позволяющий настроить и показывать баннер 250х250 пикселей.

en: A asteria widget that displays Flickr image stream from your Flickr account
ru: Виджет Asteria, который показывает изображения из Вашего аккаунта Flickr

en: A asteria widget that displays the featured posts from your selected category
ru: Виджет Asteria, который отображает избранные посты выбранной категории

en: A asteria widget that displays the random posts of the site
ru: Виджет Asteria, который отображает случайные посты вашего сайта

en: About The Theme
ru: О теме

en: Ad image url:
ru: Добавить URL изображения:

en: Ad link url:
ru: Добавить ссылку:

en: Add
ru: Добавить

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Add more files
ru: Добавить больше файлов

en: Ajax Pagination
ru: Нумерация Ajax

en: Ajax pagination(Go to next page without reloadong the page)
ru: Нумерация через Ajax (переход на следующую страницу без перезагрузки)

en: Allowed Files
ru: Разрешенные файлы

en: An Asteria Biography widget to display your biography
ru: Виджет "Биография" от Asteria позволяет отображать Вашу биографию

en: An Asteria Image to display a single image
ru: Asteria Image для показа одного изображения

en: An Asteria widget that displays Facebook Likebox of your Facebook Page
ru: Виджет Asteria, который отображает Facebook Likebox с Вашей страницы Facebook

en: An Asteria widget that displays Twitter Followers from your Twitter profile
ru: Виджет от Asteria, позволяющий отображать ваших фоловеров в Twitter

en: An Asteria widget that displays your Google Plus Followers
ru: Виджет от Asteria, отображающий Ваших фоловеров в Google Plus.

en: An Asteria widget to display a Countdown
ru: Видже от Asteria для отображения обратного отсчёта

en: An asteria widget that displays the most popular posts of the site, Based on the comments count
ru: Виджет от Asteria, отображающий самые популярные посты на Вашем сайте

en: An asteria widget that displays the recent posts of your site
ru: Виджет Asteria, который отображает недавние посты вашего сайта

en: Asteria Options
ru: Настройки Asteria

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Basic
ru: Основное

en: Basic Settings
ru: Основные настройки

en: Biography Widget*
ru: Виджет "Биография"

en: Block 1 Content
ru: Содержание блока 1

en: Block 1 Icon
ru: Иконка блока 1

en: Block 1 Settings
ru: Настройки блока 1

en: Block 1 Title
ru: Заголовок блока 1

en: Block 2 Content
ru: Содержание блока 2

en: Block 2 Icon
ru: Иконка блока 2

en: Block 2 Settings
ru: Настройки блока 2

en: Block 2 Title
ru: Заголовок блока 2

en: Block 3 Content
ru: Содержание блока 3

en: Block 3 Icon
ru: Иконка блока 3

en: Block 3 Settings
ru: Настройки блока 3

en: Block 3 Title
ru: Заголовок блока 3

en: Block 4 Content
ru: Содержание блока 4

en: Block 4 Icon
ru: Иконка блока 4

en: Block 4 Settings
ru: Настройки блока 4

en: Block 4 Title
ru: Заголовок блока 4

en: Blocks
ru: Блоки

en: Button Color
ru: Цвет кнопки

en: Button Link
ru: Ссылка кнопки

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Button Text Color
ru: Цвет текста кнопки

en: Call to Action
ru: Вызов действия

en: Call to Action Text
ru: Текст вызова действия

en: Cannot delete file. Something's wrong.
ru: Невозможно удалить, что-то пошло не так.

en: Category Name
ru: Имя категории

en: Category, Archive Page posts layout
ru: Вёрстка категорий и архива

en: Category:
ru: Категория:

en: Change how the Page Title Looks
ru: Измените внешний вид заголовка страницы

en: Change how the header looks
ru: Измените внешний вид заголовка

en: Checking each of these below option will only hide these elements from the Mobile layout.
ru: Отметка следующих опций скроет элементы только в режиме отображения для мобильных устройств.

en: Click the "Add New" button to add a new tab.
ru: Нажмите "Добавить новый" чтобы добавить таб.

en: Click the "Upload" button to upload your logo Image.
ru: Нажмите "Закачать" чтобы добавить логотип.

en: Comments are closed.
ru: Комментарии закрыты.

en: Contact Page email address
ru: Адрес электронной почты для страницы контактов

en: Content
ru: Содержание

en: Could not import settings! (4)
ru: Невозможно импортировать настройки (4)

en: Countdown Widget*
ru: Виджет "Обратный отсчёт"

en: Create Slides
ru: Создать слайды

en: Custom 125x125 Ad*
ru: Баннер 125х125*

en: Custom 160x600 Ad*
ru: Баннер 160х600*

en: Custom 250x250 Ad*
ru: Баннер 250х250*

en: Custom CSS
ru: Свой CSS

en: Date
ru: Дата

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Image
ru: Удалить изображение

en: Delete this image
ru: Удалить изображение

en: Description
ru: Описание

en: Display (random or latest):
ru: Отображение (случайный или последний):

en: Display Blog Posts from a selected Category
ru: Отображать посты из выбранной категории

en: Display posts from a Category
ru: Отображать посты из Категорий

en: Documentation
ru: Документация

en: Download Export
ru: Загрузить экспорт

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit This
ru: Редактировать

en: Email
ru: E-mail

en: Email*
ru: E-mail*

en: Error Downloading file.
ru: Ошибка при загрузке файла.

en: Errors in saving changes
ru: Ошибка при сохранении

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Code
ru: Экспорт кода

en: Facebook Likebox Widget*
ru: Виджет Facebook Likebox

en: Facebook Page url:
ru: Ссылка на страницу Facebook

en: Facebook URL
ru: Ссылка Facebook

en: Featured Posts Widget*
ru: Виджет рекомендуемых постов

en: Flickr Photostream Widget*
ru: Виджет фото-потока Flickr

en: Flickr URL
ru: Ссылка Flickr

en: Footer Background Color
ru: Цвет фона подвала

en: Footer Copyright Text
ru: Текст копирайта в подвале

en: Footer Navigation
ru: Навигация в подвале

en: Footer Widget Text Color
ru: Цвет текста виджетов в подвале

en: Footer Widgets
ru: Виджеты в подвале

en: Footer Widgets Background Color
ru: Цвет фона виджетов в подвале

en: Footer Widgets Title Color
ru: Цвет заголовка виджетов в подвале

en: Front Page
ru: Главная страница

en: Front Page Options
ru: Настройки главной страницы

en: Frontpage Elements position
ru: Расположение элементов главной страницы

en: Frontpage Posts
ru: Посты главной страницы

en: Frontpage Widgets Area
ru: Зона виджетов на главной

en: Get Export
ru: Экспортировать

en: Google Plus Followers Widget*
ru: Виджет фоловеров Google Plus*

en: Google Plus URL
ru: Ссылка Google Plus

en: Google Plus Url:
ru: Ссылка Google Plus:

en: Header Background Color
ru: Цвет фона заголовка

en: Header Navigation
ru: Навигация в заголовке

en: Header Type
ru: Тип заголовка

en: Height of the like Box
ru: Высота Likebox

en: Hide Block 1
ru: Скрыть блок 1

en: Hide Block 2
ru: Скрыть блок 2

en: Hide Block 3
ru: Скрыть блок 3

en: Hide Block 4
ru: Скрыть блок 4

en: Hide Footer Widgets
ru: Скрыть подвал на главной странице

en: Hide Front Page Blocks
ru: Скрыть блоки главной страницы

en: Hide Front Page Map
ru: Скрыть карту на главной странице

en: Hide Front Page Posts
ru: Скрыть посты главной страницы

en: Hide Front Page Tabs
ru: Скрыть табы главной страницы

en: Hide Front Page Welcome Text
ru: Скрыть приветственный текст главной страницы

en: Hide Front Page Widgets
ru: Скрыть виджеты на главной странице

en: Hide Right Sidebar
ru: Скрыть правую боковую панель на главной странице

en: Hide Slider
ru: Скрыть слайдер

en: Home Widgets
ru: Домашние виджеты

en: Human Verification
ru: Капча

en: If you have setup a Blog page with Blog Page Template, choose a category to get the posts from
ru: Если Вы настроили страницу блога с помощью Шаблона, то выберите категорию, из которой нужно получать посты

en: If you have setup a contact page with Contact Page Template, set where you want your emails to be sent. Default is set to your Wordpress admin email address.
ru: Если Вы настраивали страницу контактов через Шаблон, то настройте, на какой адрес Вы хотите получать письма. По-умолчанию используется адрес администратора Wordpress.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Link
ru: Ссылка изображения

en: Image Widget*
ru: Ширина изображения

en: Import
ru: Импорт

en: Import Code
ru: Импорт кода

en: Import Export
ru: Импорт и экспорт

en: Import/Export
ru: Импорт/экспорт

en: Insert into Post
ru: Вставить в пост

en: Instagram URL
ru: Ссылка Instagram

en: Lattitude and Longitude
ru: Широта и долгота

en: Lattitude and Longitude should be seperated by comma. eg: 53.359286 , -2.040904 To find your location's lattitude and longitude, use <a target="_blank" href="http://www.doogal.co.uk/LatLong.php">this website</a>
ru: Широта и долгота должны быть разделены запятыми. Например, 53.359286 , -2.040904. Воспользуйтесь <a target="_blank" href="http://www.doogal.co.uk/LatLong.php">этим сайтом</a>, чтобы найти Ваше расположение в координатах.

en: Layout Type:
ru: Тип схемы:

en: Leave a Reply
ru: Оставить отзыв

en: Lightbox Feature
ru: Лайтбокс

en: Link
ru: Ссылка

en: Linkedin URL
ru: Ссылка LinkedIn

en: Live Customizer
ru: Живая кастомизация

en: Location Map
ru: Карта расположения

en: Logo Style
ru: Стиль логотипа

en: Logo/Header Image
ru: Логотип/изображение в заголовке

en: Maintanace Mode
ru: Режим отладки

en: Maintanance Mode
ru: Режим отладки

en: Map Bubble Text
ru: Карта пузырькового текста

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Font Size
ru: Размер шрифта меню

en: Menu Text Color
ru: Цвет текста меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Miscellaneous
ru: Прочее

en: Miscellaneous Settings
ru: Другие настройки

en: Mobile Layout
ru: Мобильная вёрстка

en: More Pins
ru: Больше пинов

en: My 2nd help tab title
ru: Заголовок второго таба помощи

en: My help tab title
ru: Заголовок таба помощи

en: Name
ru: Имя

en: Name*
ru: Имя*

en: No Responses
ru: Нет ответов

en: No matter which layout you select the site will be responsive
ru: Сайт будет отзывчивым при использовании любой схемы

en: Not Valid
ru: Недействительно

en: Note: Upon Clicking the Add New Button the visual editor may not appear properly. Click the "Save Changes" button from top and the editor will appear just fine.
ru: Напоминание: при клике на "Добавить новую кнопку" визуальный редактор может отображаться некорректно. Если такое произошло, просто нажмите кнопку "Сохранить изменения".

en: Number of Photos:
ru: Кол-во фотографий:

en: Number of Pins
ru: Кол-во пинов

en: Number of Posts
ru: Кол-во постов

en: Number of Posts:
ru: Кол-во постов:

en: Occupation
ru: Должность

en: Off
ru: Выкл.

en: One Response
ru: Один ответ

en: Open links in a new window?
ru: Открывать ссылки в новом окне?

en: Page Header Type
ru: Тип заголовка страницы

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Page Title Font Size
ru: Размер шрифта заголовка страницы

en: Page Title Font Style
ru: Стиль шрифта заголовка страницы

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Paste your google analytics code here and it will be added to all the pages of your site
ru: Вставьте сюда код Google Analytics, чтобы добавить его на каждую страницу сайта

en: Pause Time Between Each Slide
ru: Пауза между слайдами

en: Pinterest URL
ru: Ссылка Pinterest

en: Popular Posts Widget*
ru: Виджет популярных постов

en: Post Title Font Size
ru: Размер шрифта заголовка в посте

en: Post Title Font Style
ru: Стиль шрифта заголовка в посте

en: Post Titles, headings and Menu Font
ru: Шрифты заголовков постов и меню

en: Post icon Color
ru: Цвет иконки поста

en: Posts by
ru: Опубликовано:

en: Posts layout
ru: Схема постов

en: Primary Element background Color
ru: Фоновый цвет основного элемента

en: RSS URL
ru: Ссылка на RSS-поток

en: Random Posts Widget*
ru: Виджет случайных постов

en: Read More
ru: Читать далее

en: Recent Posts Widget*
ru: Виджет недавних постов

en: Refresh this page
ru: Обновить страницу

en: Related Posts
ru: Похожие посты

en: Remove
ru: Удалить

en: Repeater field description
ru: Описание повторяемого поля

en: Right Sidebar
ru: Правая панель

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые края

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

en: Search....
ru: Поиск

en: Secondary Element background Color
ru: Фоновый цвет вторичного элемента

en: Select Files
ru: Выбрать файлы

en: Select a color
ru: Выбрать цвет

en: Select how you want to display posts on Front page
ru: Выберите схему отображения постов на главной странице

en: Server cannot find the file you requested. File has either been moved or deleted, or you entered the wrong URL or document name. Look at the URL. If a word looks misspelled, then correct it and try it again. If that doesnt work You can try our search option to find what you are looking for.
ru: Сервер не может найти указанный файл. Возможно, он был перемещён или удалён, либо вы прошли по неверному URL. Проверьте правильность ссылки. Если документ по-прежнему не найден, вы можете воспользоваться поиском.

en: Set Countdown Date
ru: Дата для обратного отсчёта

en: Set Countdown Time
ru: Время для обратного отсчёта

en: Setting imported, make sure you
ru: Настройки импортированы, убедитесь

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Show Comments
ru: Показывать комментарии

en: Show Next and Previous Posts
ru: Показать предыдущий и следующий посты

en: Show Post Info - Date, Author Name, Categories etc..
ru: Отображать информацию о посте - дату, автора, категорию и пр.

en: Show Related Posts
ru: Показать похожие посты

en: Sidebar Background Color
ru: Цвет фона боковой панели

en: Sidebar Text Color
ru: Цвет бокового текста

en: Sidebar Widgets Background Color
ru: Цвет фона виджетов в боковой панели

en: Single Post icon Color
ru: Цвет значка единичного поста

en: Site Content Text Style
ru: Стиль текста содержания сайта

en: Site Width
ru: Ширина страницы

en: Sitewide Text Color
ru: Цвет бокового текста

en: Slide Font Style
ru: Стиль шрифта слайдера

en: Slide Text Layout
ru: Расположение текста на слайде

en: Slider
ru: Слайдер

en: Slider Height
ru: Высота слайдера

en: Slider Setup
ru: Настройка слайдера

en: Slider Type
ru: Тип слайдера

en: Social
ru: Социальные функции

en: Social Buttons
ru: Кнопки социальных сетей

en: Social Share Icons Color
ru: Цвет значков социальных сетей

en: Social Share Icons under Posts
ru: Значки социальных сетей под постами

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
ru: Вы не можете загружать данный тип файлов в это поле

en: Sortable field description
ru: Описание сортируемых полей

en: Style
ru: Стили

en: Submit to
ru: Отправить на

en: Tab Content
ru: Содержание табов

en: Tab Title
ru: Заголовок табов

en: Tabs
ru: Табы

en: Text Color on secondary elements
ru: Цвет текста вторичных элементов

en: Theme by
ru: Автор темы:

en: This
ru: Этот

en: This is my 2nd Help Tab content from a callback function
ru: Это содержание второго таба помощи

en: This is my Help Tab content
ru: Это содержание моего таба помощи

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ru: Данный пост защищён паролем. Введите пароль для просмотра комментариев.

en: Time
ru: Время

en: Title
ru: Заголовок

en: Title
ru: Заголовок

en: Title &amp; Description
ru: Описание &amp; заголовка

en: Title:
ru: Заголовок:

en: To Import saved settings paste the Export output in to the Import Code box bellow and click Import.
ru: Для импорта настроек вставьте код в бокс ниже и нажмите кнопку "Импорт".

en: To Top Button
ru: Кнопка "наверх"

en: To change the color settings, Use the
ru: Чтобы изменить настройки цвета, используйте

en: To export saved settings click the Export button bellow and you will get the export Code in the box bellow, which you can later use to import.
ru: Для экспорта настроек нажмите кнопку "Экспорт", и Вы получите код в соответствующем боксе ниже. В дальнешйем Вы сможете импортировать его при необходимости.

en: Total posts found for
ru: Найдено постов для

en: Trackbacks &amp; Pings
ru: Отклики

en: Tumblr URL
ru: Ссылка Tumblr

en: Turn On/Off "To Top Button"(The button that appears on bottom right when you scroll down to pages.)
ru: Включить или выключить кнопку "на верх" (кнопка появляется в нижней части страницы при скроллинге)

en: Twiiter Account id:
ru: Twitter ID:

en: Twitter Followers Widget*
ru: Виджет фоловеров Twitter*

en: Twitter URL
ru: Ссылка Twitter

en: Type (user or group):
ru: Тип (пользователь или группа):

en: TypoGraphy
ru: Типография (шрифты)

en: Typograhy Settings
ru: Настройки шрифтов

en: Unkown Error
ru: Неизвестная ошибка

en: Upgrade to PRO
ru: Обновить до PRO

en: Upgrade to Pro
ru: Обновить до PRO

en: Upload Image
ru: Выгрузить изображение

en: Upload new files
ru: Выгрузить новые файлы

en: Uploaded files
ru: Выгрузить файлы

en: Use this File
ru: Использовать этот файл

en: Use this Image
ru: Использовать это изображение

en: Username:
ru: Имя пользователя

en: Website
ru: Адрес сайта

en: Welcome Text
ru: Приветственный текст

en: Widget Area for the Footer
ru: Зона виджетов в подвале

en: Widget Area for the homepage
ru: Зона виджетов на домашней странице

en: Write your custom css here
ru: Впишите своё CSS здесь

en: You call to action text here. you can change the color of the text from here too.
ru: Здесь распологается текст действия. Можно так же изменить его цвет.

en: You can add widgets to your 'Frontpage Widgets Area' from Appearance> Widgets
ru: Можете добавить виджеты в разделе "Внешний вид" > "Виджеты"

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
ru: У Вас нет полномочий на редактирование шаблона этого сайта.

en: Your Message
ru: Ваше сообщение

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Комментарий ожидает модерации.

en: Your copyright text here
ru: Введите свой текст о копирайте

en: Youtube URL
ru: Ссылка Youtube

en: display this text when you hover over map marker
ru: отображать текст при наведении маркера карты

en: error in ajax request! (1)
ru: ошибка в запросе Ajax (1)

en: error in ajax request! (2)
ru: ошибка в запросе Ajax (2)

en: error in ajax request! (3)
ru: ошибка в запросе Ajax (3)

en: must be a valid email address
ru: необходимо ввести корректный адрес

en: must be numeric value
ru: необходимо указать количество в цифрах

en: says:
ru: пишет:

en: this post
ru: пост

en: this post on Facebook
ru: пост на Facebook

en: wysiwyg field description
ru: поле визуального описания
