Clean Journal - en to da_DK translation catalogue (227 entries)

en: % Comments
da_DK: % kommentarer

en: %1$s Archive for %2$s
da_DK: %1$s Arkiv for %2$s

en: %1$sPosts tagged %2$s
da_DK: %1$sPosts tagget %2$s

en: %1$sSearch results for: %2$s
da_DK: %1$s Søgeresultater for: %2$s

en: %1$sView all posts by %2$s
da_DK: %1$s Vis alle indlæg af %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
da_DK: %s <span class="says">siger:</span>

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Ældre kommentarer

en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

en: 1 Comment
da_DK: En kommentar

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s kl. %2$s

en: 3 columns
da_DK: 3 kolonner

en: 4 columns
da_DK: 4 kolonner

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da_DK: <span class=“meta-nav”> ← </ span> Ældre indlæg

en: Appropriate Words: 10
da_DK: Passende ord: 10

en: Appropriate Words: 15
da_DK: Passende ord: 15

en: Appropriate Words: 3
da_DK: Passende ord: 3

en: Archive Content Layout
da_DK: Arkiv Indhold Layout

en: Archives
da_DK: Arkiv

en: Asides
da_DK: Sidebemærkninger

en: Audios
da_DK: Lyd

en: Author: %s
da_DK: Forfatter: %s

en: Basic theme Options
da_DK: Grundlæggende tema indstillinger

en: Breadcrumb Options
da_DK: Breadcrumb Indstillinger

en: Breadcrumbs are a great way of letting your visitors find out where they are on your site with just a glance. You can enable/disable them on homepage and entire site.
da_DK: Breadcrumbs er en god måde at lade dine besøgende finde ud af hvor de er på din side. Du kan aktivere/de-aktivere dem på forsiden og hele siden.

en: By
da_DK: Af

en: By default it will load Search and Archives widgets as shown below. You can add widget to this area by visiting your <a href="%s">Widgets Panel</a> which will replace default widgets.
da_DK: Per default vil det loade Søge og Arkiv widgets som vist nedenfor. Du kan tilføje widgets til dette område ved at besøge dit <a href="%s">Widgets Panel</a> der kan erstatte default widgets.

en: CT: Social Icons
da_DK: CT: Sociale Ikoner

en: Cart
da_DK: Kurv

en: Caution: Reset all settings to default. Refresh the page after save to view full effects.
da_DK: Advarsel: Nulstil alle indstillinger til standard. Genindlæs siden efter arkivering for at se effekten.

en: Change default placeholder text in Search.
da_DK: Ændre standard pladsholder text i Søg.

en: Changelog
da_DK: Ændringslog

en: Check to Move above Footer
da_DK: Tjek af for at flytte over sidefod

en: Check to Open Link in New Window/Tab
da_DK: Marker for at åbne i nyt vindue/faneblad

en: Check to disable Scroll Up
da_DK: Afmærk for at deaktivere Scroll Up

en: Check to disable logo
da_DK: Afmærk for at deaktivere logo

en: Check to enable Breadcrumb
da_DK: Klik for at aktivere Breadcrumb

en: Check to enable Breadcrumb on Homepage
da_DK: Klik for at aktivere Breadcrumb på Forsiden

en: Check to move Site Title and Tagline before logo
da_DK: Afmærk for at flytte side titel og beskrivelse før logo

en: Check to reset all settings to default
da_DK: Afmærk for at nulstille alle indstillinger til standard

en: Clean Journal Options
da_DK: Clean Journal Indstillinger

en: Clean Journal is a Premium Responsive WordPress Theme
da_DK: Clean Journal er et Premium Responsivt WordPress Tema

en: Color Scheme
da_DK: Farveskema

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: Comments are closed.
da_DK: Lukket for kommentarer

en: Content, Primary Sidebar
da_DK: Indhold, Primære sidebar

en: Custom CSS Options
da_DK: Brugerdefineret CSS indstilling

en: Custom/Inline CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Day: %s
da_DK: Dag: %s

en: Default Display Text in Search
da_DK: Standardvisning for tekst i søgning

en: Default Layout
da_DK: Standard Layout

en: Default(Older Posts/Newer Posts)
da_DK: Default (Gamle posts/Nye Posts)

en: Demo Featured Content
da_DK: Demo Vist Indhold

en: Demo Featured Slider
da_DK: Demo Fremhævet Slider

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disable Image
da_DK: Deaktiver billede

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Display Content
da_DK: Vis indhold

en: Donate Now
da_DK: Doner nu

[ctx: Droid Sans font: on or off]
en: on
da_DK: På

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable Featured Content on
da_DK: Aktiver Side Indhold

en: Enable Featured Header Image on
da_DK: Aktiver Fremhævet Sidehoved Billede

en: Enable Promotion Headline on
da_DK: Aktiver Promotion Headline for

en: Enable Slider on
da_DK: Aktiver Slider

en: Enter Custom CSS
da_DK: Tilføj dine brugerdefinerede CSS styles

en: Entire Site
da_DK: Hele sitet

en: Entire Site, Page/Post Featured Image
da_DK: Hele sitet, Fast-side/indlæg fremhævet billed

en: Error 404
da_DK: Fejl 404

en: Error 404-Page NOT Found
da_DK: Fejl 404 - Emne Blev Ikke Fundet

en: Excerpt Length (words)
da_DK: Uddrag længde (ord)

en: Excerpt Options
da_DK: Uddrags Instillinger

en: Excerpt length. Default is 55 words
da_DK: Uddrag længde. Default er 55 ord.

en: Excluding Homepage
da_DK: Udelad Forsiden

en: Excluding Homepage, Page/Post Featured Image
da_DK: Ekskluder Homepage, Side / Post Billede

en: Fade
da_DK: Falme

en: Fade Out
da_DK: Tone ud

en: False
da_DK: Falsk

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured Content
da_DK: Fremhævet indhold

en: Featured Content Options
da_DK: Fremhævet Indhold indstillinger

en: Featured Header Image Alt/Title Tag
da_DK: Fremhævet Header billede alt/title tag

en: Featured Header Image Link URL
da_DK: Fremhævet Header billede link url

en: Featured Image
da_DK: Indlæggets thumbnail

en: Featured Page
da_DK: Fremhævet Side

en: Featured Page Content
da_DK: Vist Side Indhold

en: Featured Page Slider
da_DK: Fremhævet fast-side slider

en: Featured Slider
da_DK: Fremhævet slider

en: Featured Slider Options
da_DK: Fremhævet Slider Valgmuligheder

en: Flip Horizontal
da_DK: Vend horisontalt

en: Flip Vertical
da_DK: Vend Vertikalt

en: Footer %d widget area.
da_DK: Footer %d widget område

en: Footer Area %d
da_DK: Footer område %d

en: Full Image
da_DK: Fuldt billede

en: Full Size
da_DK: Fuld Størrelse

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Header Featured Image Options
da_DK: Header fremhævet billede indstillinger

en: Headline for Featured Content
da_DK: Overskrift for Indhold

en: Here you can showcase the x number of Featured Content.
da_DK: Her kan du udstille x antal fremhævet Indhold

en: Here you can showcase the x number of Featured Content. You can edit this Headline, Subheadline and Feaured Content from "Appearance -> Customize -> Featured Content Options".
da_DK: Her kan du vise x antal fremhævet indhold. Du kan redigere denne Overskrift, Underoverskrift og Fremhævet indhold fra "Udseende -> Customize -> Fremhævet indhold indstillinger

en: Hide Content
da_DK: Skjul Indhold

en: Hold down the Ctrl (windows) / Command (Mac) button to select multiple options.
da_DK: Hold Ctrl (Windows) / Kommando (Mac) knappen for at vælge flere muligheder.

en: Home
da_DK: Hjemme

en: Homepage / Frontpage
da_DK: Homepage / Forside

en: Homepage / Frontpage Options
da_DK: Homepage / Forside indstillinger

en: Icon Options
da_DK: ikon indstillinger

en: Image Loader
da_DK: Billede Loader

en: Images
da_DK: Billeder

en: Important Links
da_DK: Vigtige links

en: Infinite Scroll (Click)
da_DK: Uendelig Scroll (Click)

en: Infinite Scroll (Scroll)
da_DK: Uendelig Scroll (Scroll)

en: Infinite Scroll Options requires <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> with Infinite Scroll module Enabled.
da_DK: Uendelig Scroll Mulighed kræver <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> med Uendelig Scroll modul aktiveret.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
da_DK: Der kunne ikke findes noget på denne adresse. Prøv et link herunder eller en søgning.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Beklager! Vi kan ikke finde det du søger. Prøv en ny søgning.

en: Large Image
da_DK: Stor Billede

en: Layout Options
da_DK: Layout indstillinger

en: Leave a comment
da_DK: Skriv en kommentar

en: Leave field empty if you want to remove Headline
da_DK: Lad feltet være tomt hvis du vil fjerne overskriften.

en: Leave field empty if you want to remove Sub-headline
da_DK: Lad feltet være tomt hvis du vil fjerne underoverskriften.

en: Light
da_DK: Lys

en: Links
da_DK: Genveje

en: Logo Alt Text
da_DK: Alternativ Logo Text

en: Month: %s
da_DK: Måned: %s

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyere indlæg <span class=“meta-nav”> → </ span>

en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: Next post:
da_DK: Næste indlæg:

en: No Sidebar ( Content Width )
da_DK: Ingen sidebar (indholds bredde)

en: No of Featured Content
da_DK: Antal Fremhævet Indhold

en: No of Slides
da_DK: Antal Slides

en: None
da_DK: Ingen

en: Note: Enter the url for correponding social networking website
da_DK: Note: Indsæt URL for den tilsvarende sociale netværks hjemmeside.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: Numeric Option requires <a target="_blank" href="%s">WP-PageNavi Plugin</a>.
da_DK: Numerisk mulighed kræver <a target="_blank" href="%s">WP-SideNavi Plugin</a>.

en: Numeric Option requires <a target="_blank" href="%s">WP-PageNavi Plugin</a>.<br/>Infinite Scroll Options requires <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> with Infinite Scroll module Enabled.
da_DK: Numberisk Mulighed kræver <a target="_blank" href="%s">WP-SideNavi Plugin</a>.<br/>Uendelig Scroll Muligheder kræver <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> Med Uendelig Scroll modul Aktiveret.

en: Only posts that belong to the categories selected here will be displayed on the front page
da_DK: Kun indlæg som hører til de valgte kategorier vil blive vist på forsiden

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Hov! Siden kunne ikke findes

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
da_DK: På

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page/Post Featured Header Image Size
da_DK: Side/post fremhævet sidehoved billedstørrelse.

en: Pages and Posts
da_DK: Sider og Posts

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Pagination Options
da_DK: Sideinddelings Instillinger

en: Pagination type
da_DK: Sideinddelings type

en: Permalink to:
da_DK: Permalink til:

en: Phone
da_DK: Tlf.

en: Post navigation
da_DK: Indlægs navigation

en: Posted on
da_DK: Oprettet den

en: Previous post:
da_DK: Forrige indlæg:

en: Primary Menu
da_DK: Primær Menu

en: Primary Sidebar
da_DK: Primær sidebar

en: Primary Sidebar Widget Area
da_DK: Primære sidebar widget område

en: Primary Sidebar, Content
da_DK: Primære Sidebar, Indhold

en: Promotion Headline Button Text
da_DK: Promotion Headline knap Tekst

en: Promotion Headline Link
da_DK: Promotion Headline link

en: Promotion Headline Options
da_DK: Promotion Headline indstillinger

en: Promotion Headline Text
da_DK: Promotion Headline Tekst

en: Promotion Subheadline Text
da_DK: Promotion Subheadline Tekst

en: Quotes
da_DK: Citater

en: Read More ...
da_DK: Læs mere ...

en: Read More Text
da_DK: Mere Tag Tekst

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href=“%1$s”> Kom godt i gang her </a>.

en: Remove Icon images to disable.
da_DK: Flyt Ikon billeder for at deaktivere

en: Reset all settings
da_DK: Nulstil alle indstillinger

en: Review
da_DK: Gennemse

en: Reviews
da_DK: Anmeldelser

en: Save and refresh the page if No. of Featured Content is changed (Max no of Featured Content is 20)
da_DK: Gem og opdater siden hvis Antal Fremhævet Indhold er ændret (Max antal Fremhævet indhold er 20)

en: Save and refresh the page if No. of Slides is changed (Max no of slides is 20)
da_DK: Gem og opdater siden hvis Antal Slides er ændret (Max antal slides er 20)

en: Scroll Horizontal
da_DK: Scroll horisontal

en: Scroll Up
da_DK: Scroll Op

en: Scroll Vertical
da_DK: Scroll vertikalt

en: Scrollup Options
da_DK: Scroll op indstillinger

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Options
da_DK: Søgemuligheder

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search...
da_DK: Søg..

en: Secondary Menu
da_DK: Sekundær menu

en: Select Categories
da_DK: Vælg Kategorier

en: Select Content Type
da_DK: Vælg indholds type

en: Select Featured Content Layout
da_DK: Vælg Side Indholds Layout

en: Select Slider Type
da_DK: Vælg slider type

en: Select/Add Favicon
da_DK: Vælg/Tilføj Favicon

en: Select/Add Web Clip Icon
da_DK: Vælg/Tilføj Web Clip Ikon

en: Separator between Breadcrumbs
da_DK: Separering mellem Breadcrumbs.

en: Show Excerpt
da_DK: Vis resumé

en: Show Full Content
da_DK: Vis fuldt indhold

en: Show Full Content (No Featured Image)
da_DK: Vis fuldt indhold (Ingen Billeder)

en: Single Page/Post Image Layout
da_DK: Single Side/Post Billed Layout

en: Skip to content
da_DK: Spring til indhold

en: Skype link can be of formats:<br>callto://+{number}<br> skype:{username}?{action}. More Information in readme file
da_DK: Skype link kan være i formatet:<br>Ringtil://+{nummer}<br> skype:{brugernavn}?{action}. Mere Unformation i readme filen.

en: Slider Image
da_DK: Slider billede

en: Social Links
da_DK: Sociale Links

en: Some settings might be missing or disorganized in this version of WordPress. So we suggest you to upgrade to version 4.0 or better.
da_DK: Nogle indstillinger mangler muligvis  eller er uorganiseret i denne version af WordPress. Vi foreslår at du opgradere til version 4.0 eller senere.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men der er ingen resultater der matcher din søgning. Prøv venligst igen med andre søgeord.

en: Statuses
da_DK: Statusser

en: Sub-headline for Featured Content
da_DK: Underoverskrift for Indhold

en: Theme Instructions
da_DK: Tema instruktioner

en: Theme Options
da_DK: Tema indstillinger

en: This is Header Top Sidebar Widget Area. Assign Header Top Menu and Social Icons from Theme Customizer
da_DK: Dette er Header Top Sidebar Widget området. Tildel Header Top Menu og sociale ikoner fra Tema Tilpasning

en: This is promotion headline. You can edit this from Appearance -> Customize -> Theme Options -> Promotion Headline Options
da_DK: Dette er en promoverings overskrift. Du kan ændre denne fra Udseende -> Customize -> Tema Indstillinger -> Promoverings Overskrift.

en: This is the Primary Sidebar Widget Area if you are using a two or three column site layout option.
da_DK: Dette er det Primære Sidebar Widget Område hvis du bruger en to eller tre spaltet side layout udgave.

en: This is the primary sidebar if you are using a two or three column site layout option.
da_DK: Dette er den primære sidebar hvis du bruger et to eller tre spaltet side layout.

en: Tile Blind
da_DK: Felt Skjul

en: Tile Slide
da_DK: Felt sliske

en: Title (optional):
da_DK: Titel (valgfri)

en: To disable the fields, simply leave them empty.
da_DK: For at deaktivere felterne, lad dem være tomme.

en: Transition Delay
da_DK: Transition - forsinkelse

en: Transition Effect
da_DK: Overgangs effekt

en: Transition Length
da_DK: Transitions-længde

en: True
da_DK: Sandt

en: Upgrade To Pro &raquo;
da_DK: Opgrader til Pro &raquo;

en: Use this widget to add Social Icons as a widget.
da_DK: Brug denne widget til at tilføje sociale ikoner som widgets.

[ctx: Used before category names.]
en: <span class="screen-reader-text">Categories</span>
da_DK: <span class="screen-reader-text">kategorier</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: <span class="screen-reader-text">Author</span>
da_DK: <span class="screen-reader-text">Forfatter</span>

[ctx: Used before publish date.]
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span>
da_DK: <span class="screen-reader-text">Udgivet den</span>

en: Videos
da_DK: Videoer

en: Wait
da_DK: Vent

en: Web Clip Icon for Apple devices. Recommended Size - Width 144px and Height 144px height, which will support High Resolution Devices like iPad Retina.
da_DK: Web Klip Ikon til Apple enheder. Anbefalet Størrelse - Bredde 144px og Højde 144px, som vil understøtte Høj Opløsnings Enheder som iPad Retina

en: Year: %s
da_DK: År: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse

en: by
da_DK: af

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: En mening om &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s meninger om &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: label]
en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: seconds(s)
da_DK: Sekund(er)

[ctx: submit button]
en: Search
da_DK: Søg
