Clean Journal - en to sv_SE translation catalogue (200 entries)

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: %1$s Archive for %2$s
sv_SE: %1$s Arkiv för %2$s

en: %1$sPosts tagged %2$s
sv_SE: %1$sInlägg taggade %2$s

en: %1$sSearch results for: %2$s
sv_SE: %1$sSökresultat förr: %2$s

en: %1$sView all posts by %2$s
sv_SE: %1$sVisa alla inlägg av %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
sv_SE: %s <span class="says">säger:</span>

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: 3 columns
sv_SE: 3 kolumner

en: 4 columns
sv_SE: 4 kolumner

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span>
sv_SE: <span class="screen-reader-text">Postades den</span>

en: Appropriate Words: 10
sv_SE: Lämpligt ord: 10

en: Appropriate Words: 15
sv_SE: Lämpligt ord: 15

en: Appropriate Words: 3
sv_SE: Lämpligt ord: 3

en: Archive Content Layout
sv_SE: Arkivet innehåll Layout

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Basic theme Options
sv_SE: Standard Temaval

en: Breadcrumb Options
sv_SE: Brödsmulor alternativ

en: Breadcrumbs are a great way of letting your visitors find out where they are on your site with just a glance. You can enable/disable them on homepage and entire site.
sv_SE: Brödsmulor är ett bra sätt att låta dina besökare ta reda på var de är på din webbplats med bara en blick. Du kan aktivera eller inaktivera dem på hemsidan och hela platsen.

en: By
sv_SE: av

en: By default it will load Search and Archives widgets as shown below. You can add widget to this area by visiting your <a href="%s">Widgets Panel</a> which will replace default widgets.
sv_SE: Som standard läser den Sök och arkiv widgets som visas nedan. Du kan lägga till widgeten på detta område genom att besöka din <a href="%s">Widgets Panel</a> som kommer att ersätta standard widgets.

en: Cart
sv_SE: Kundvagn

en: Caution: Reset all settings to default. Refresh the page after save to view full effects.
sv_SE: Varning: Återställ alla inställningar till standard. Uppdatera sidan efter du sparat.

en: Change default placeholder text in Search.
sv_SE: Ändra standardplacering för text i Sök

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Check to Move above Footer
sv_SE: Kontrollera att flytta över sidfot

en: Check to Open Link in New Window/Tab
sv_SE: Öppna länken i ett nytt fönster/flik

en: Check to disable Scroll Up
sv_SE: Markera för att inaktivera Scroll Upp

en: Check to disable logo
sv_SE: Markera för att inaktivera logo

en: Check to enable Breadcrumb
sv_SE: Markera för att aktivera brödsmulor

en: Check to enable Breadcrumb on Homepage
sv_SE: Markera för att aktivera brödsmulor på hemsidan

en: Check to move Site Title and Tagline before logo
sv_SE: Kontrollera för att flytta webbplats titel och Tagline innan logotyp

en: Check to reset all settings to default
sv_SE: Markera för att återställa alla inställningar till standard

en: Clean Journal Options
sv_SE: Clean Journal  alternativ

en: Color Scheme
sv_SE: Färgschema

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer kan inte lämnas på detta inlägg.

en: Content, Primary Sidebar
sv_SE: Innehåll, primär sidopanel

en: Custom CSS Options
sv_SE: Anpassa CSS alternativ

en: Custom/Inline CSS
sv_SE: Anpassad CSS för webben

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Display Text in Search
sv_SE: Standardtext i sök

en: Default Layout
sv_SE: Standardlayout

en: Default(Older Posts/Newer Posts)
sv_SE: Standard (äldre inlägg/nyare inlägg)

en: Disable
sv_SE: Deaktivera

en: Disable Image
sv_SE: Inaktivera bild

en: Disabled
sv_SE: Off

en: Display Content
sv_SE: Visa Innehåll

en: Donate Now
sv_SE: Ge ett bidrag nu

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: Email
sv_SE: E-mail

en: Enable
sv_SE: On

en: Enable Featured Content on
sv_SE: Aktivera utvalt innehåll på

en: Enable Featured Header Image on
sv_SE: Aktivera utvald rubrik bild på

en: Enable Promotion Headline on
sv_SE: Aktivera utvald rubrik på

en: Enable Slider on
sv_SE: Aktivera bildspel på

en: Enter Custom CSS
sv_SE: Redigera anpassad CSS

en: Entire Site
sv_SE: Hela sajten

en: Entire Site, Page/Post Featured Image
sv_SE: Hela sajten, dagens sida/inlägg bild

en: Error 404
sv_SE: Fel 404

en: Error 404-Page NOT Found
sv_SE: Fel 404 - sidan hittades inte

en: Excerpt Length (words)
sv_SE: Utdrag längd (ord)

en: Excerpt Options
sv_SE: Utdrags alternativ

en: Excerpt length. Default is 55 words
sv_SE: Utdrag längd. Standard är 55 ord

en: Excluding Homepage
sv_SE: Exkludera hemsida

en: Excluding Homepage, Page/Post Featured Image
sv_SE: Exkludera hemsida, Sida/Lagrad utvald bild

en: Fade
sv_SE: Tona in/ut

en: Fade Out
sv_SE: Tona ut

en: False
sv_SE: Nej

en: Featured
sv_SE: Utvald

en: Featured Content
sv_SE: Utvalt innehåll

en: Featured Content Options
sv_SE: Utvalt innehåll innehållsalternativ

en: Featured Header Image Alt/Title Tag
sv_SE: Utvald rubrik bild Alt/titel Tagg

en: Featured Header Image Link URL
sv_SE: Utvald rubrik bild länk-URL

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Featured Page
sv_SE: Utvald sida

en: Featured Slider
sv_SE: Aktuelltbläddraren

en: Featured Slider Options
sv_SE: Utvald inlägg bildspel

en: Flip Horizontal
sv_SE: Vänd horisontellt

en: Flip Vertical
sv_SE: Vänd vertikalt

en: Footer %d widget area.
sv_SE: Sidfot %d widget området.

en: Footer Area %d
sv_SE: Sidfotsområdet %d

en: Full Image
sv_SE: Fullständig bild

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Header Featured Image Options
sv_SE: Rubrik utvald bild alternativ

en: Headline for Featured Content
sv_SE: Rubriken för utvalt innehåll

en: Here you can showcase the x number of Featured Content.
sv_SE: Här kan du visa upp x antal av utvalt innehåll. Du kan redigera denna rubrik, Underrubrik och utvalt innehåll från "Utseende-> anpassa-> utseende innehållsalternativ.

en: Here you can showcase the x number of Featured Content. You can edit this Headline, Subheadline and Feaured Content from "Appearance -> Customize -> Featured Content Options".
sv_SE: Här kan du visa upp x antal av utvalt innehåll. Du kan redigera denna rubrik, Underrubrik och utvalt innehåll från "Utseende-> anpassa-> utseende innehållsalternativ".

en: Hold down the Ctrl (windows) / Command (Mac) button to select multiple options.
sv_SE: Håll ned Ctrl (windows) / kommando (Mac)-knappen för att välja flera alternativ.

en: Home
sv_SE: Hem

en: Homepage / Frontpage
sv_SE: Hemsida / startsida

en: Homepage / Frontpage Options
sv_SE: Hemsida / startsida alternativ

en: Important Links
sv_SE: Viktiga länkar

en: Infinite Scroll (Click)
sv_SE: Oändlig scroll (klicka)

en: Infinite Scroll (Scroll)
sv_SE: Oändlig scroll (scroll)

en: Infinite Scroll Options requires <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> with Infinite Scroll module Enabled.
sv_SE: Oändligt Scroll alternativ kräver <a target="_blank" href="%s">JetPack Plugin</a> med oändlig Scroll modul aktiverad.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
sv_SE: Det verkar som att det inte finns någonting här. Du kan testa en av länkarna nedan eller att göra en sökning.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar inte som om vi kan hitta det du letar efter. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Large Image
sv_SE: Stor bild

en: Layout Options
sv_SE: Layoutalternativ

en: Leave a comment
sv_SE: Skriv en kommentar

en: Leave field empty if you want to remove Headline
sv_SE: Lämna fältet tomt om du vill ta bort rubriken

en: Leave field empty if you want to remove Sub-headline
sv_SE: Lämna fältet tomt om du vill ta bort sub rubrik

en: Link
sv_SE: Länk

en: Logo Alt Text
sv_SE: Logga alternativtext

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: Next post:
sv_SE: Nästa inlägg:

en: No Sidebar ( Content Width )
sv_SE: Ingen sidpanel (innehållets bredd)

en: No of Featured Content
sv_SE: Antal av utvalt innehåll

en: No of Slides
sv_SE: Antal bilder

en: None
sv_SE: Inga

en: Note: Enter the url for correponding social networking website
sv_SE: Notera: Skriv ub URL för korresponderande socialt nätverkssajt

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Numeric
sv_SE: Numerisk

en: Numeric Option requires <a target="_blank" href="%s">WP-PageNavi Plugin</a>.
sv_SE: Numerisk alternativ kräver <a target="_blank" href="%s">WP-PageNavi Plugin</a>.

en: Only posts that belong to the categories selected here will be displayed on the front page
sv_SE: Enda inlägg som hör till de kategorier som väljs här visas på förstasidan

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Oops! Sidan kunde inte hittas.

en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Page/Post Featured Header Image Size
sv_SE: Sida/Inlägg utvald rubrik bildstorlek

en: Pages and Posts
sv_SE: Sidor och inlägg

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Pagination Options
sv_SE: Sidbrytningsalternativ

en: Pagination type
sv_SE: Sidbrytningstyp

en: Path
sv_SE: Stig

en: Permalink to:
sv_SE: Permalänk till:

en: Phone
sv_SE: Tel

en: Pinterest
sv_SE: Pintrest

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Posted on
sv_SE: Publicerat den

en: Previous post:
sv_SE: Föregående inlägg:

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

en: Primary Sidebar
sv_SE: Primär sidopanel

en: Primary Sidebar Widget Area
sv_SE: Primära sidofältet Widget område

en: Primary Sidebar, Content
sv_SE: Primär sidofältet, innehåll

en: Promotion Headline Button Text
sv_SE: Utvald rubrik knapptext

en: Promotion Headline Link
sv_SE: Utvald rubrik länk

en: Promotion Headline Options
sv_SE: Utvald rubrik alternativ

en: Promotion Headline Text
sv_SE: Utvald rubrik text

en: Promotion Subheadline Text
sv_SE: Utvald underrubrik text

en: Read More ...
sv_SE: Läs mer...

en: Read More Text
sv_SE: Läs mer...

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv_SE: Är du redo att posta ditt första inlägg? <a href="%1$s">Starta här</a>.

en: Reset all settings
sv_SE: Återställ alla inställningar

en: Review
sv_SE: Recensera

en: Reviews
sv_SE: Recensioner

en: Save and refresh the page if No. of Featured Content is changed (Max no of Featured Content is 20)
sv_SE: Spara och uppdatera sidan om nej. av dagens innehåll ändras (Max inte av dagens innehåll är 20)

en: Save and refresh the page if No. of Slides is changed (Max no of slides is 20)
sv_SE: Spara och uppdatera sidan om nej. bilder ändras (Max inte är 20 bilder)

en: Scroll Horizontal
sv_SE: Scrolla horisontellt

en: Scroll Up
sv_SE: Scrolla upp

en: Scroll Vertical
sv_SE: Scrolla vertikalt

en: Scrollup Options
sv_SE: Scrollupp alternativ

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Options
sv_SE: Sökalternativ

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sök resultat för: %s

en: Search...
sv_SE: Söka

en: Secondary Menu
sv_SE: Sekundär meny

en: Select Categories
sv_SE: Välj kategorier

en: Select Content Type
sv_SE: Välj innehållstyp

en: Select Featured Content Layout
sv_SE: Visa utvalt Innehåll

en: Select Slider Type
sv_SE: Välj bildspelstyp

en: Separator between Breadcrumbs
sv_SE: Mellanrum emellan brödsmulor

en: Show Excerpt
sv_SE: Visa utdrag

en: Show Full Content
sv_SE: Visa hela inl&auml;gg

en: Show Full Content (No Featured Image)
sv_SE: Visa fullständiga innehåll (ingen utvald bild)

en: Single Page/Post Image Layout
sv_SE: Enda sida/inlägg bildlayouten

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Slider Image
sv_SE: Bildspelsbild

en: Social Links
sv_SE: Länkar till sociala medier

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Ledsen, inget matchade dina sökkriterier. Vänligen försök igen med andra nyckelord.

en: Sub-headline for Featured Content
sv_SE: Under rubriken för utvalt innehåll

en: Theme Instructions
sv_SE: Tema instruktioner

en: Theme Options
sv_SE: Tema inställningar

en: This is promotion headline. You can edit this from Appearance -> Customize -> Theme Options -> Promotion Headline Options
sv_SE: Detta är en marknadsföringsrubrik. Du kan ändra detta från  -> Utseende -> Teman -> Anpassa

en: This is the Primary Sidebar Widget Area if you are using a two or three column site layout option.
sv_SE: Detta är den primära sidopanelen om du använder en två eller tre kolumn webbplats layoutalternativ.

en: This is the primary sidebar if you are using a two or three column site layout option.
sv_SE: Detta är den primära sidopanelen om du använder en två eller tre kolumn webbplats layoutalternativ.

en: Tile Blind
sv_SE: Dummy bricka

en: Tile Slide
sv_SE: Brick bild

en: Title (optional):
sv_SE: Rubrik (valfri):

en: To disable the fields, simply leave them empty.
sv_SE: Om du vill inaktivera fälten lämna dem tomma.

en: Transition Delay
sv_SE: Fördröjning

en: Transition Effect
sv_SE: Övergångseffekt

en: Transition Length
sv_SE: Övergången längd

en: True
sv_SE: Ja

en: Use this widget to add Social Icons as a widget.
sv_SE: Använd denna widget för att lägga sociala ikoner som en widget.

[ctx: Used before category names.]
en: <span class="screen-reader-text">Categories</span>
sv_SE: <span class="screen-reader-text">Kategorier</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: <span class="screen-reader-text">Author</span>
sv_SE: <span class="screen-reader-text">Författare</span>

[ctx: Used before tag names.]
en: <span class="screen-reader-text">Tags</span>
sv_SE: <span class="screen-reader-text">Taggar</span>

en: Website
sv_SE: Webbsida

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar väntar på moderering.

en: by
sv_SE: av

[ctx: label]
en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: seconds(s)
sv_SE: sekunder

[ctx: submit button]
en: Search
sv_SE: Sök
