cleanyetibasic 1.0.3.x - en to nl translation catalogue (143 entries)

[ctx: Default title for untitled posts]
en: (Untitled)
nl: (Geen Titel)

[ctx: 1s and 2s are the a href link wrappers, do not reverse them]
en: Trackbacks are closed, but you can %1$spost a comment%2$s.
nl: Trackbacks zijn gesloten, maar u kunt een %1$sreactie achterlaten%2$s.

en: The template %s
nl: Het %s sjabloon

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Email
nl: E-mail

en: Please do not load this page directly.
nl: Gelieve deze pagina niet direct te laden.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Voer het wachtwoord in om het bericht te bekijken.

[ctx: %1$ and %2$s are <span> tags]
en: %1$sOne%2$s Trackback
nl: %1$sÉén%2$s Trackback

en: Primary Menu
nl: Hoofdmenu

[ctx: One Comment, where %$1s and %$2s are <span> tags]
en: %1$sOne%2$s Comment
nl: %1$sÉén%2$s Reactie

en: Comments
nl: Reacties

en: Post a Comment
nl: Plaats een reactie

en: Post a Reply to %s
nl: Plaats een reactie op %s

[ctx: noun]
en: Comment
nl: Reageer

en: Cancel reply
nl: Annuleer reactie

en: Post Comment
nl: Plaats Reactie

en: Name
nl: Naam

en: Email
nl: E-mail

[ctx: %$1s and %$2s are <em> tags for emphasis on never]
en: Your email is %1$snever%2$s published nor shared.
nl: Uw e-mail wordt %1$snooit%2$s gepubliceerd noch gedeeld.

[ctx: %$1s and %$2s are <span> tags]
en: Required fields are marked %1$s*%2$s
nl: Verplichte velden zijn gemarkeerd met een  %1$s*%2$s

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
nl: U moet %1$singelogged%2$s zijn om een reactie achter te laten.

en: Log in
nl: Inloggen

en: Logged in as %s
nl: Ingelogd als %s

en: Log out of this account
nl: Uitloggen van dit account.

en: Log out?
nl: Uitloggen?

[ctx: %$1s and %$2s are <abbr> tags]
en: You may use these %1$sHTML%2$s tags and attributes
nl: U mag deze %1$sHTML%2$s-elementen en attributen gebruiken

en: Author Archives:
nl: Auteur Archieven:

en: Category Archives:
nl: Categorie Archief:

en: Search Results for:
nl: Zoekresultaten voor:

en: Tag Archives:
nl: Tag Archief:

en: Archives:
nl: Archieven:

en: Daily Archives: %s
nl: Archief per dag: %s

en: Monthly Archives: %s
nl: Archief per maand: %s

en: Yearly Archives: %s
nl: Archief per jaar: %s

en: Older posts
nl: Oudere artikelen

en: Newer posts
nl: Nieuwere artikelen

en: Edit post
nl: Bewerk artikel

en: Edit
nl: Bewerk

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: By
nl: Door

en: View all posts by %s
nl: Bekijk alle artikelen van %s

en: Published:
nl: Gepubliceerd:

en: Archives by Category
nl: Archief per Categorie

en: Archives by Month
nl: Archief per Maand

en: Apologies, but we were unable to find what you were looking for. Perhaps searching will help.
nl: Helaas, we konden niet vinden wat je zocht. Wellicht dat de zoekfunctie kan helpen.

en: Find
nl: Zoeken

en: Read More %s
nl: Lees verder %s

en: Browse the %s archive.
nl: Bekijk het %s archief.

en: Permalink to %s Archive
nl: Permalink naar het %s Archief

[ctx: 1s and 2s are the a href link wrappers, do not reverse them]
en: Bookmark the %1$spermalink%2$s.
nl: Bookmark de  %1$spermalink%2$s.

en: This entry was posted in %s
nl: Dit bericht is geplaatst in %s

en: Also posted in %s
nl: Ook geplaatst in %s

en: Posted in %s
nl: Geplaatst in %s

en: This entry is tagged
nl: Dit bericht is getagd met

en: and tagged
nl: en getagd

en: Also tagged
nl: Ook getagd met

en: Tagged
nl: Getagd met

en: Comment on %s
nl: Reageer op %s

en: %s Response | %s Responses
nl[0]: %s Reactie
nl[1]: %s Reacties

en: Leave a comment
nl: Plaats een reactie

en: Comments closed
nl: Reacties gesloten

[ctx: 1s and 2s are the a href link wrappers, do not reverse them. 3s is trackback url.]
en: %1$sPost a comment%2$s or leave a trackback: %3$s
nl: %1$sPlaats een reactie%2$s of laat een trackback achter: %3$s

en: Post a comment
nl: Plaats een reactie

en: Trackback URL for your post
nl: Trackback URL voor uw post:

[ctx: %s is trackback url, wrapped in link tags]
en: Comments are closed, but you can leave a trackback: %s
nl: Reacties zijn gesloten, maar u kunt een trackback achterlaten: %s

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
nl: Reacties en trackbacks zijn beide momenteel gesloten.

[ctx: Posted {$date} at {$time}]
en: Posted %s at %s
nl: Geplaatst op %s om %s

en: Permalink to this comment
nl: Permalink naar deze reactie

en: Edit comment
nl: Bewerk reactie

en: Your comment is awaiting moderation
nl: Uw reactie is in afwachting van moderatie

en: Reply
nl: Reageer

en: Log in to reply.
nl: Log in om te reageren.

[ctx: By {$authorlink} on {$date} at {$time}]
en: By %1$s on %2$s at %3$s
nl: Door %1$s op %2$s om %3$s

en: Your trackback is awaiting moderation
nl: Uw trackback is in afwachting van moderatie

en: Posts RSS feed
nl: RSS feed van artikelen

en: Comments RSS feed
nl: RSS Feed van reacties

en: Skip navigation to the content
nl: Sla navigatie over en ga meteen naar de inhoud

en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: There is no excerpt because this is a protected post.
nl: Bij een beschermd artikel kan er geen fragment getoond worden.

en: Index Insert Position
nl: Index Invoeg Positie

en: Info on Author Page
nl: Info op de Auteur's Pagina

en: Text in Footer
nl: Tekst in de footer

en: Remove Legacy Options
nl: Verwijder Verouderde Opties

en: Theme Options
nl: Thema Opties

en: For more information:
nl: Voor meer informatie:

en: For support:
nl: Voor ondersteuning:

en: The options below are enabled by the cleanyetibasic Theme framework and/or a child theme.
nl: De onderstaande opties zijn geactiveerd door het cleanyetibasic Theme Framework en/of een 'child theme'

en: New options can be added and the default ones removed by creating a child theme. This contextual help can be customized in a child theme also.
nl: Nieuwe opties kunnen worden toegevoegd en de standaard opties verwijderd door het maken van een 'child theme'. Ook deze contextuele helptekst kan worden gepersonaliseerd door een 'child theme',

en: Overview
nl: Overzicht

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: For more information about this theme, %1$svisit cleanyetibasicTheme.com%2$s
nl: Voor meer informatie over dit thema, %1$sbezoek cleanyetibasicTheme.com%2$s

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: Please visit the %1$scleanyetibasicTheme.com Forums%2$s if you have any questions about cleanyetibasic.
nl: Bezoek de %1$scleanyetibasicTheme.com Forums%2$s als je een vraag hebt over cleanyetibasic.

[ctx: {$current theme} Theme Options]
en: %s Theme Options
nl: %s Thema Opties

en: The Index Insert widget area will appear after this post number. Entering nothing or 0 will disable this feature.
nl: Het Index Insert widget verschijnt na x berichten. Dit veld leeglaten of een nul invullen schakelt deze functie uit.

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: Display a %1$smicroformatted vCard%2$s with the author's avatar, bio and email on the author page.
nl: Laat een %1$smicrogeformatteerde  vCard%2$s  met de auteurs zijn avatar, biografie en E-mail op de auteur pagina zien.

[ctx: %s are shortcode tags]
en: You can use HTML and shortcodes in your footer text. Shortcode examples: %s
nl: Je kunt HTML en ' shortcodes' in je footer tekst gebruiken. Shortcode voorbeelden: %s

[ctx: {$current theme} Theme Options]
en: %s Theme Options have been upgraded to an improved format. Remove the legacy options from the database.
nl: %s Thema Opties zijn geüpgraded naar een verbeterd formaat. Verwijder de verouderde opties uit de database.

en: The index insert position value must be a number equal to or greater than zero. This setting has been reverted to the previous value.
nl: In dit veld moet een getal worden ingevuld van 0 of groter. De instelling is automatisch teruggezet naar zijn vorige waarde.

en: To search, type and hit enter
nl: Voer zoekterm in en druk op enter

en: Search
nl: Zoeken

en: Primary Aside
nl: Eerste Aside

en: The primary widget area, most often used as a sidebar.
nl: Primaire widget, meestal gebruikt als zijbalk.

en: Secondary Aside
nl: Secundaire Aside

en: The secondary widget area, most often used as a sidebar.
nl: Secundaire widget, meestal gebruikt als zijbalk.

en: 1st Subsidiary Aside
nl: 1e Subsidiaire Aside

en: The 1st widget area in the footer.
nl: Eerste widget in de footer

en: 2nd Subsidiary Aside
nl: 2e Subsidiaire Aside

en: The 2nd widget area in the footer.
nl: Tweede widget in de footer

en: 3rd Subsidiary Aside
nl: 3e Subsidiaire Aside

en: The 3rd widget area in the footer.
nl: Derde widget in de footer

en: Index Top
nl: Index Bovenkant

en: The top widget area displayed on the index page.
nl: Bovenste widget zichtbaar op de index pagina.

en: Index Insert
nl: Index Invoeging

en: The widget area inserted after x posts on the index page.
nl: Widget zichtbaar na x artikelen op de index pagina.

en: Index Bottom
nl: Index Onderkant

en: The bottom widget area displayed on the index page.
nl: Onderste widget zichtbaar op de index pagina.

en: Single Top
nl: Enkel Bovenkant

en: The top widget area displayed on a single post.
nl: Bovenste widget zichtbaar boven een volledig artikel.

en: Single Insert
nl: Enkel Invoeging

en: The widget area inserted between the post and the comments on a single post.
nl: Widget tussen een artikel en de reacties bij een volledig artikel

en: Single Bottom
nl: Enkel Onder

en: The bottom widget area displayed on a single post.
nl: Widget zichtbaar onder een volledig artikel.

en: Page Top
nl: Pagina Bovenkant

en: The top widget area displayed on a page.
nl: Bovenste widget zichtbaar op een pagina.

en: Page Bottom
nl: Pagina Onderkant

en: The bottom widget area displayed on a page.
nl: Onderste widget zichtbaar op een pagina.

en: A search form for your blog
nl: Een zoekformulier voor uw blog.

en: Title:
nl: Titel:

en: Log in/out and admin
nl: Inloggen/uitloggen en dashboard

en: Links to your posts and comments feed
nl: Verwijzingen naar uw berichten en reacties feed

en: All posts
nl: Alle artikelen

en: All comments
nl: Alle reacties

en: Logged in as
nl: Ingelogd als

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, we hebben niets gevonden wat aan uw zoekcriteria voldoet. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

en: You can include a %s in a childtheme
nl: U kan een %s aan een 'childtheme' toevoegen

en: The ultimate in SEO-ready themes, cleanyetibasic is a highly extensible, WordPress Theme Framework featuring 13 widget-ready areas, drop-down menus, grid-based layout samples, plugin integration, shortcodes for your footer, &amp; a whole lot more. Perfect for any blog and <strong><em>the</em></strong> starting point for theme development.
nl: Het meest ultieme SEO-voorbereide template, cleanyetibasic is een hoogst flexibel Wordpress Theme Framework voorzien van ondermeer 13 widget gebieden, drop-down menus, grid gebaseerde layout voorbeelden, plugin integratie, 'shortcodes' voor uw footer, &amp; en nog veel meer! Perfect voor uw blog en <strong><em>het</em></strong> startpunt voor het ontwikkelen van een template.

en: Deprecated Archives Template
nl: Verouderd Archief Sjabloon

en: Links Page
nl: Links Pagina

en: Archives Page
nl: Archieven Pagina

en: Deprecated Blog Template
nl: Verouderd Blog Template

en: Full Width
nl: Volledige Breedte
