cleanyetibasic 1.0.3.x - en to ja translation catalogue (148 entries)

en: The template %s
ja: テンプレート %s

en: Pages:
ja: ページ:

en: Email
ja: メールアドレス

en: Please do not load this page directly.
ja: このページを直接読み込まないでください。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: Trackbacks
ja: トラックバック

[ctx: %1$ and %2$s are <span> tags]
en: %1$sOne%2$s Trackback
ja: トラックバック: %1$s1%2$s件

en: Primary Menu
ja: プライマリーメニュー

[ctx: One Comment, where %$1s and %$2s are <span> tags]
en: %1$sOne%2$s Comment
ja: コメント: %1$s1%2$s 件

en: Comments
ja: コメント

en: Post a Comment
ja: コメントする

en: Post a Reply to %s
ja: %s への返信

[ctx: noun]
en: Comment
ja: コメント

en: Cancel reply
ja: コメントをキャンセル

en: Post Comment
ja: コメント送信

en: Name
ja: 名前

en: Email
ja: メールアドレス

en: Website
ja: ウェブサイト

[ctx: %$1s and %$2s are <em> tags for emphasis on never]
en: Your email is %1$snever%2$s published nor shared.
ja: あなたのメールは <em>絶対に</em> 公開されたり共有されたりしません。

[ctx: %$1s and %$2s are <span> tags]
en: Required fields are marked %1$s*%2$s
ja: %1$s*%2$s が付いている欄は必須項目です

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
ja: コメントを投稿するために%1$sログイン%2$sする必要があります。

en: Log in
ja: ログイン

en: Logged in as %s
ja: %sとしてログイン済

en: Log out of this account
ja: このアカウントからログアウトする

en: Log out?
ja: ログアウト ?

[ctx: %$1s and %$2s are <abbr> tags]
en: You may use these %1$sHTML%2$s tags and attributes
ja: 次の %1$sHTML%2$s タグと属性が使用できます:

en: Author Archives:
ja: 投稿者アーカイブ:

en: Category Archives:
ja: カテゴリーアーカイブ:

en: Search Results for:
ja: 検索結果:

en: Tag Archives:
ja: タグアーカイブ:

en: Archives:
ja: アーカイブ:

en: Daily Archives: %s
ja: 日付別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Older posts
ja: 古い記事へ

en: Newer posts
ja: 新しい記事へ

en: Edit post
ja: 投稿を編集

en: Edit
ja: 編集

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした。

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: By
ja: 投稿者:

en: View all posts by %s
ja: %s のすべての投稿を見る

en: Published:
ja: 公開日:

en: Archives by Category
ja: カテゴリー別アーカイブ

en: Archives by Month
ja: 月別アーカイブ

en: Apologies, but we were unable to find what you were looking for. Perhaps searching will help.
ja: すみませんが、お探しのもは見つかりませんでした。もしかしたら検索がお役に立つかもしれません。

en: Find
ja: 検索

en: Read More %s
ja:  %s をもっと見る

en: Browse the %s archive.
ja: %s アーカイブを閲覧する。

en: Permalink to %s Archive
ja: %s アーカイブへのパーマリンク

[ctx: 1s and 2s are the a href link wrappers, do not reverse them]
en: Bookmark the %1$spermalink%2$s.
ja: この%1$sパーマリンク%2$sをブックマークする。

en: This entry was posted in %s
ja: この記事は%sに投稿されました

en: Also posted in %s
ja: また、%sのカテゴリーに属しています

en: Posted in %s
ja: カテゴリー: %s

en: This entry is tagged
ja: この投稿のタグは

en: and tagged
ja: タグ:

en: Also tagged
ja: タグ:

en: Tagged
ja: タグ:

en: Comment on %s
ja: %s へのコメント

en: %s Response | %s Responses
ja[0]: コメント: %s 件

en: Leave a comment
ja: コメント / トラックバック: 0個

en: Comments closed
ja: コメントは受け付けていません。

[ctx: 1s and 2s are the a href link wrappers, do not reverse them. 3s is trackback url.]
en: %1$sPost a comment%2$s or leave a trackback: %3$s
ja: %1$sコメントを投稿する%2$sか、トラックバックをどうぞ: %3$s

en: Post a comment
ja: コメント

en: Trackback URL for your post
ja: トラックバック用の URL

en: Trackback URL
ja: トラックバック URL

[ctx: %s is trackback url, wrapped in link tags]
en: Comments are closed, but you can leave a trackback: %s
ja: コメントは受け付けていませんが、次の URL へトラックバックを残せます: %s

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
ja: コメントとトラックバックは現在受け付けていません。

[ctx: Posted {$date} at {$time}]
en: Posted %s at %s
ja: 公開日時: %s - %s

en: Permalink to this comment
ja: このコメントのパーマリンク

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Edit comment
ja: コメント編集

en: Your comment is awaiting moderation
ja: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: Reply
ja: 返信

en: Log in to reply.
ja: 返信するにはログインしてください。

[ctx: By {$authorlink} on {$date} at {$time}]
en: By %1$s on %2$s at %3$s
ja: 投稿者: %1$s 日時: %2$s - %3$s

en: Your trackback is awaiting moderation
ja: あなたのトラックバックは管理者の承認待ちです。

en: Posts RSS feed
ja: 投稿の RSS フィード

en: Comments RSS feed
ja: コメントの RSS フィード

en: Skip navigation to the content
ja: ナビゲーションを飛ばしてコンテンツへ

en: Skip to content
ja: コンテンツへ

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: この投稿は保護されているので抜粋文はありません。

en: Index Insert Position
ja: インデックス挿入位置

en: Info on Author Page
ja: 投稿者ページの情報

en: Text in Footer
ja: フッターのテキスト

en: Remove Legacy Options
ja: レガシーなオプションを削除

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: For support:
ja: サポート:

en: forums
ja: フォーラム

en: The options below are enabled by the cleanyetibasic Theme framework and/or a child theme.
ja: 以下のオプションは cleanyetibasic テーマフレームワークもしくはその子テーマによって有効化されました。

en: New options can be added and the default ones removed by creating a child theme. This contextual help can be customized in a child theme also.
ja: 子テーマを作成すると新しいオプションの追加やデフォルトのオプションの削除ができます。このヘルプテキストも子テーマでカスタマイズ可能です。

en: Overview
ja: 概要

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: For more information about this theme, %1$svisit cleanyetibasicTheme.com%2$s
ja: このテーマに関する詳細は %1$scleanyetibasicTheme.comをご覧ください%2$s。

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: Please visit the %1$scleanyetibasicTheme.com Forums%2$s if you have any questions about cleanyetibasic.
ja: cleanyetibasic に関してご質問があれば、%1$scleanyetibasicTheme.com フォーラム%2$sへお願いします。

[ctx: {$current theme} Theme Options]
en: %s Theme Options
ja: %s テーマオプション

en: The Index Insert widget area will appear after this post number. Entering nothing or 0 will disable this feature.
ja: インデックスに挿入されるウィジェットはこの投稿数の後に表示されます。空欄のままか0を入力するとこの機能は無効になります。

[ctx: %1$s and %2$s are <a> tags]
en: Display a %1$smicroformatted vCard%2$s with the author's avatar, bio and email on the author page.
ja: 投稿者のページに %1$smicroformatted vCard%2$sと、投稿者のアバター、略歴、メールアドレスを表示する。

[ctx: %s are shortcode tags]
en: You can use HTML and shortcodes in your footer text. Shortcode examples: %s
ja: フッターテキストには HTML やショートコードが利用できます。ショートコード例: %s

[ctx: {$current theme} Theme Options]
en: %s Theme Options have been upgraded to an improved format. Remove the legacy options from the database.
ja: %s 個の テーマオプションが改善されたフォーマットにアップグレードされました。データベースからレガシーなオプションが削除されました。

en: The index insert position value must be a number equal to or greater than zero. This setting has been reverted to the previous value.
ja: このインデックス挿入位置の値は0以上の数字を入力してください。この設定は前の値に戻されました。

en: To search, type and hit enter
ja: 検索語句を入力してください。

en: Search
ja: 検索

en: Primary Aside
ja: 第1アサイド

en: The primary widget area, most often used as a sidebar.
ja: 第一ウィジェットエリア。たいていはサイドバーに使用されます。

en: Secondary Aside
ja: 第2アサイド

en: The secondary widget area, most often used as a sidebar.
ja: 第二ウィジェットエリア。たいていはサイドバーに使用されます。

en: 1st Subsidiary Aside
ja: 第1副アサイド

en: The 1st widget area in the footer.
ja: フッターの第一ウィジェットエリア。

en: 2nd Subsidiary Aside
ja: 第2副アサイド

en: The 2nd widget area in the footer.
ja: フッターの第二ウィジェットエリア。

en: 3rd Subsidiary Aside
ja: 第3副アサイド

en: The 3rd widget area in the footer.
ja: フッターの第三ウィジェットエリア。

en: Index Top
ja: インデックストップ

en: The top widget area displayed on the index page.
ja: インデックスページの一番上にに表示されるウィジェットエリア。

en: Index Insert
ja: インデック挿入

en: The widget area inserted after x posts on the index page.
ja: インデックスページの n 番目の投稿の下に挿入されるウィジェットエリア。

en: Index Bottom
ja: インデックス下

en: The bottom widget area displayed on the index page.
ja: インデックスページの一番下に表示されるウィジェットエリア。

en: Single Top
ja: シングルトップ

en: The top widget area displayed on a single post.
ja: シングル投稿の一番上に表示されるウィジェットエリア。

en: Single Insert
ja: シングル挿入

en: The widget area inserted between the post and the comments on a single post.
ja: シングル投稿の投稿とコメントの間に挿入されるウィジェットエリア。

en: Single Bottom
ja: シングル下

en: The bottom widget area displayed on a single post.
ja: シングル投稿の一番下に表示されるウィジェットエリア。

en: Page Top
ja: 固定ページトップ

en: The top widget area displayed on a page.
ja: 固定ページの一番上に表示されるウィジェットエリア。

en: Page Bottom
ja: 固定ページ下

en: The bottom widget area displayed on a page.
ja: 固定ページの一番下に表示されるウィジェットエリア。

en: A search form for your blog
ja: サイトの検索フォーム

en: Title:
ja: タイトル:

en: Log in/out and admin
ja: ログイン、ログアウトとサイト管理

en: Meta
ja: メタ情報

en: Links to your posts and comments feed
ja: 投稿とコメントフィードへのリンク

en: RSS Links
ja: RSS リンク

en: All posts
ja: すべての投稿

en: All comments
ja: すべてのコメント

en: Logged in as
ja: ログイン済:

en: Pages:
ja: ページ:

en: Nothing Found
ja: リンクが見つかりませんでした。

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: 検索語句に該当する投稿/ページは見つかりませんでした。別のキーワードをお試しください。

en: You can include a %s in a childtheme
ja: 子テーマに %s を含めることができます。

en: The ultimate in SEO-ready themes, cleanyetibasic is a highly extensible, WordPress Theme Framework featuring 13 widget-ready areas, drop-down menus, grid-based layout samples, plugin integration, shortcodes for your footer, &amp; a whole lot more. Perfect for any blog and <strong><em>the</em></strong> starting point for theme development.
ja: SEO にとても最適化されたテーマ、cleanyetibasic は高度な拡張が可能です。13のウィジェットエリア、ドロップダウンメニュー、グリッドベースのレイアウトサンプル、プラグイン統合、フッター用のショートコード、などなどを備えた WordPress のテーマフレームワークです。どんなブログ向けとしても、またテーマ開発の<strong><em>スタート点</em></strong>としても最適です。

en: Deprecated Archives Template
ja: 非推奨のアーカイブテンプレート

en: Links Page
ja: リンクのページ

en: Archives Page
ja: アーカイブページ

en: Deprecated Blog Template
ja: 非推奨のブログテンプレート

en: Full Width
ja: 全幅テンプレート
