Responsive Theme - en to it translation catalogue (142 entries)

en: Pages:
it: Pagine:

en: &#8249; Older posts
it: &#8249; Articoli pi&#249; vecchi

en: Newer posts &#8250;
it: Articoli pi&#249; nuovi &#8250;

en: Read more &#8250;
it: Leggi altro &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo articolo &#232; protetto da passwod. Inserisci la password per vedere i commenti.

en: &#8249; Older comments
it: &#8249; Commenti pi&#249; vecchi

en: Newer comments &#8250;
it: Commenti recenti &#8250;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
it: %1$d %2$s per "%3$s"

en: Name
it: Nome

en: E-mail
it: E-Mail

en: &copy;
it: ©

en: scroll to top
it: vai in alto

en: &uarr;
it: ↑

en: powered by
it: Utilizza

en: http://wordpress.org/
it: http://it.wordpress.org/

en: &#8249; Return to
it: &#8249; Torna a

en: No Comments &darr;
it: Nessun Commento &darr;

en: 1 Comment &darr;
it: 1 Commento &darr;

en: % Comments &darr;
it: % Commenti &darr;

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: Un commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Tagged with:
it: Taggato con:

en: Posted in %s
it: Pubblicato in %s

en: Edit
it: Modifica

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
it: 404 &#8212; Non hai trovato ci&#242; che cercavi!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
it: Niente panico! Esplora le opzioni che hai a disposizione.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
it: Puoi tornare alla %s o effettuare una ricerca

en: Daily Archives: %s
it: Archivio Giornaliero: %s

en: Monthly Archives: %s
it: Archivio Mensile: %s

en: Yearly Archives: %s
it: Archivio Annuale: %s

en: Blog Archives
it: Archivio Blog

en: Your search for %s did not match any entries.
it: La tua ricerca di %s non ha prodotto alcun risultato le voci

en: Permanent Link to %s
it: Link Permanente a %s

en: Search results for: %s
it: Risultati della ricerca di: %s

en: search here &hellip;
it: ricerca &hellip;

en: Go
it: Vai

en: Image Information
it: Informazioni Immagine

en: Full Size:
it: Dimensione intera:

en: Aperture: f&#47;
it: Apertura: f&#47;

en: Focal Length:
it: Lunghezza focale:

en: In Archive
it: In Archivio

en: Home Widget 1
it: Widget Home 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
it: Questo &#232; il tuo primo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli il sesto widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 1. Potrai modificarne anche il titolo.

en: Home Widget 2
it: Widget Home 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
it: Questo &#232; il tuo secondo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli il settimo widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 2. Potrai modificarne anche il titolo.

en: Home Widget 3
it: Widget Home 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
it: Questo &#232; il tuo terzo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli l&#39;ottavo widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 3. Potrai modificarne anche il titolo.

en: Categories
it: Categorie

en: Latest Posts
it: Articoli Recenti

en: Pages
it: Pagine

en: Top Menu
it: Menu Top

en: Header Menu
it: Menu Header

en: Sub-Header Menu
it: Menu Sub-Header

en: Footer Menu
it: Menu Footer

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
it: <span class="%1$s">Pubblicato il </span>%2$s<span class="%3$s"> da </span>%4$s

en: View all posts by %s
it: Vedi tutti gli articoli di %s

en: Archive for %s
it: Archivio per %s

en: Posts tagged %s
it: Articoli taggati %s

en: Error 404
it: Errore 404

en: Page
it: Pagina

en: Theme Support
it: Supporto al Tema

en: More Themes
it: Altri Temi

en: Showcase
it: Esempi

en: Donate Now
it: Fai una Donazione Adesso

en: Main Sidebar
it: Barra laterale principale

en: Area 1 - sidebar.php
it: Area One - sidebar.php

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Area 2 - sidebar-right.php
it: Area Two - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Area 3 - sidebar-left.php
it: Area Three - sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
it: Barra laterale sinistra Met&#224; Pagina

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
it: Area Four - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
it: Barra laterale destra Met&#224; Pagina

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
it: Area Five - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
it: Area Six - sidebar-home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
it: Area Seven - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
it: Area Eight - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
it: Barra laterale Galleria

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
it: Area Nine - sidebar-gallery.php

en: Hello, World!
it: Ciao, Mondo!

en: Your H2 subheadline here
it: Sottotitolo H2 qui

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
it: Il tuo titolo, sottotitolo e il contenuto sono modificabili da Opzioni Tema. Il bottone Richiama un&#39;Azione e la sua destinazione possono essere collegati allo stesso modo. L&#39;immagine alla tua destra pu&#242; essere un&#39;immagine o un video YouTube.

en: Call to Action
it: Richiama un&#39;Azione

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: Options Saved
it: Opzioni Salvate

en: Theme Elements
it: Elementi Tema

en: Disable Breadcrumb Lists?
it: Disabilita lista Breadcrumb?

en: Check to disable
it: Clicca per disabilitare

en: Disable Call to Action Button?
it: Disabilita il bottone Richiama un&#39;Azione

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Logo Upload
it: Upload Logo

en: Custom Header
it: Intestazione Personalizzata

en: Need to replace or remove default logo?
it: Hai bisogno di modificare o eliminare il logo di default?

en: <a href="%s">Click here</a>.
it: <a href="%s">Clicca qui</a>.

en: Headline
it: Titolo

en: Enter your headline
it: Inserisci il titolo

en: Subheadline
it: Sottotitolo

en: Enter your subheadline
it: Inserisci il Sottotitolo

en: Content Area
it: Contenuto

en: Enter your content
it: Inserisci il tuo contenuto

en: Call to Action (URL)
it: Richiama un&#39;Azione (URL)

en: Enter your call to action URL
it: Inserisci il testo del campo Richiama un&#39;Azione

en: Call to Action (Text)
it: Richiama un&#39;Azione (Text)

en: Enter your call to action text
it: Inserisci il testo del campo Richiama un&#39;Azione

en: Featured Content
it: Contenuto correlato

en: See Docs
it: Vedi Documentazione

en: Paste your shortcode, video or image source
it: Incolla il codice sorgente della tua immagine, video o shortcode

en: Webmaster Tools
it: Strumenti Webmaster

en: Google Site Verification
it: Verifica Google Site

en: Enter your Google ID number only
it: Inserisci il tuo Google ID

en: Bing Site Verification
it: Verifica Bing Site

en: Enter your Bing ID number only
it: Inserisci il tuo Bing ID

en: Yahoo Site Verification
it: Verifica Yahoo Site

en: Enter your Yahoo ID number only
it: Inserisci il tuo Yahoo ID

en: Site Statistics Tracker
it: Tracker Statistiche Sito

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
it: Lascia in bianco se utilizzi già dei plugin per gestire gli Strumenti del Webmaster

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
it: Google Analytics, StatCounter, o altri.

en: Social Icons
it: Icone Social

en: Enter your Twitter URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Twitter

en: Enter your Facebook URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Facebook

en: Enter your LinkedIn URL
it: Inserisci il tuo indirizzo LinkedIn

en: Enter your YouTube URL
it: Inserisci il tuo indirizzo YouTube

en: Enter your StumbleUpon URL
it: Inserisci il tuo indirizzo StumbleUpon

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Enter your RSS Feed URL
it: Inserisci il tuo indirizzo per i Feed RSS

en: Google+
it: Google +

en: Enter your Google+ URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Google+

en: Enter your Instagram URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Instagram

en: Enter your Pinterest URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Pinterest

en: Enter your Yelp! URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Yelp!

en: Enter your Vimeo URL
it: Inserisci il tuo indirizzo Vimeo

en: Enter your foursquare URL
it: Inserisci il tuo indirizzo foursquare

en: Custom CSS Styles
it: Stili CSS personalizzati

en: https://developer.mozilla.org/en/CSS
it: https://developer.mozilla.org/it/CSS

en: CSS Tutorial
it: Guida ai CSS

en: Enter your custom CSS styles.
it: Inserisci il tuo stile CSS personalizzato

en: Custom Scripts
it: Script personalizzati

en: Custom Scripts for Header and Footer
it: Script personalizzati per Header e Footer

en: Quick Tutorial
it: Guida veloce

en: Embeds to header.php &darr;
it: Incorpora in header.php

en: Enter your custom header script.
it: Inserisci il tuo script personalizzato per l'header.

en: Embeds to footer.php &darr;
it: Incorpora in footer.php

en: Enter your custom footer script.
it: Inserisci il tuo script personalizzato per il footer
