Construction Realestate - en to tr translation catalogue (230 entries)

en: "a" Tag Color
tr: "a" Etiket Rengi

en: "a" Tag Fonts
tr: "a" Yazı Tiplerini Etiketleme

en: "li" Tag Color
tr: "li" Etiket Rengi

en: "li" Tag Fonts
tr: "li" Etiket Yazı Tipleri

en: 0 Comment
tr: 0 Yorum

en: 404 Button
tr: 404 Düğmesi

en: 404 Content
tr: 404 İçerik

en: 404 Heading
tr: 404 Başlık

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: 404 Page Not Found / No Result
tr: 404 Sayfa Bulunamadı / Sonuç Yok

en: About Content Limit
tr: İçerik Sınırı Hakkında

en: About Us Section
tr: Hakkımızda Bölümü

en: Add About Us sections below.
tr: Aşağıya Hakkımızda bölümlerini ekleyin.

en: Add Facebook link
tr: Facebook bağlantısı ekle

en: Add Instagram link
tr: Instagram bağlantısı ekle

en: Add Linkedin link
tr: Linkedin bağlantısı ekle

en: Add Pintrest link
tr: Pintrest bağlantısı ekle

en: Add Social Link here
tr: Buraya Sosyal Bağlantı Ekleyin

en: Add Tumblr link
tr: Tumblr bağlantısı ekle

en: Add Twitter link
tr: Twitter bağlantısı ekle

en: Add contact us here
tr: Bize buradan ulaşın

en: Add some text for footer like copyright etc.
tr: Altbilgi için telif hakkı vb. Gibi bazı metinler ekleyin.

en: Appears on posts and pages
tr: Yazılarda ve sayfalarda görünür

en: Archives
tr: Arşivler

en: Back To Top
tr: Başa dönüş

en: Back To Top Icon Font Size
tr: Başa Dön Simge Yazı Tipi Boyutu

en: Back to Home Page
tr: Ana sayfaya geri dön

en: Back to Top Border Radius (px)
tr: Başa Dön Kenarlık Yarıçapı (piksel)

en: Back to Top Icon
tr: Başa Dön Simgesi

en: Background Skin
tr: Arka Plan Görünümü

en: Blog Post Content Limit
tr: Blog Gönderisi İçerik Sınırı

en: Blog Sidebar
tr: Blog Kenar Çubuğu

en: Box Layout
tr: Kutu Düzeni

en: Button Border Radius (px)
tr: Düğme Kenarlık Yarıçapı (px)

en: Button Right Left Padding (px)
tr: Düğme Sağ Sol Dolgu (px)

en: Button Top Bottom Padding (px)
tr: Düğme Üst Alt Dolgu (px)

en: Category Icon
tr: Kategori Simgesi

en: Center
tr: Merkez

en: Center align
tr: Ortaya hizala

en: Close Menu
tr: Menüyü Kapat

en: Comment Form Button Text
tr: Yorum Formu Düğme Metni

en: Comment Form Heading Text
tr: Yorum Formu Başlık Metni

en: Comment Form Width
tr: Yorum Formu Genişliği

en: Comments are closed
tr: yoruma kapalı

en: Construction WordPress Theme
tr: İnşaat WordPress Teması

en: Contact Us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: Container Box
tr: Konteyner Kutusu

en: Container Layout
tr: Konteyner Düzeni

en: Copyright 2019
tr: Telif Hakkı 2019

en: Copyright Text
tr: Telif Hakkı Metni

en: Default
tr: Varsayılan

en: Description of what this panel does.
tr: Bu panelin ne yaptığının açıklaması.

en: Display Preloader
tr: Ön Yükleyiciyi Görüntüle

en: Display Scroll To Top
tr: Ekran Yukarı Kaydır

en: Display Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Görüntüle

en: Display Slider
tr: Ekran Kaydırıcı

en: Display Slider Button
tr: Kaydırma Düğmesini Göster

en: Display Sticky Header
tr: Yapışkan Başlığı Görüntüle

en: Do you want this section
tr: Bu bölümü istiyormusun

en: Dont worry it happens to the best of us.
tr: Endişelenme, en iyimizin başına gelir.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Enable / Disable Back To Top
tr: Başa Dönü Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable / Disable Related product
tr: İlgili ürünü Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable / Disable Site Tagline
tr: Site Etiketini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable / Disable Site Title
tr: Site Başlığını Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable / Disable Sticky Header
tr: Yapışkan Başlığı Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable / Disable product border
tr: Ürün sınırını etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable / Disable product page sidebar
tr: Ürün sayfası kenar çubuğunu etkinleştirin / devre dışı bırakın

en: Enable / Disable shop page sidebar
tr: Mağaza sayfası kenar çubuğunu etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enter City
tr: Şehir Girin

en: Enter Day
tr: Günü Girin

en: Enter Phone No 1.
tr: Telefon Numarasını Girin 1.

en: Enter Phone No 2.
tr: Telefon Numarasını Girin 2.

en: Enter Street
tr: Sokak Girin

en: Enter Time
tr: Saati Girin

en: Facebook Icon
tr: Facebook Simgesi

en: First Preloader Type
tr: İlk Ön Yükleyici Tipi

en: Footer Background Color
tr: Altbilgi Arka Plan Rengi

en: Footer Background Image
tr: Altbilgi Arka Plan Resmi

en: Footer Text
tr: Altbilgi metni

en: Footer Widget Area
tr: Altbilgi Widget Alanı

en: Footer widget area
tr: Altbilgi widget alanı

en: Four
tr: Dört

en: Four Columns
tr: Dört Sütun

en: Grid Layout
tr: Izgara Düzeni

en: H1 Color
tr: H1 Rengi

en: H1 Font Size
tr: H1 Yazı Tipi Boyutu

en: H1 Fonts
tr: H1 Yazı Tipleri

en: H2 Color
tr: H2 Rengi

en: H2 Font Size
tr: H2 Yazı Tipi Boyutu

en: H2 Fonts
tr: H2 Yazı Tipleri

en: H3 Color
tr: H3 Rengi

en: H3 Font Size
tr: H3 Yazı Tipi Boyutu

en: H3 Fonts
tr: H3 Yazı Tipleri

en: H4 Color
tr: H4 Rengi

en: H4 Font Size
tr: H4 Yazı Tipi Boyutu

en: H4 Fonts
tr: H4 Yazı Tipleri

en: H5 Color
tr: H5 Rengi

en: H5 Font Size
tr: H5 Yazı Tipi Boyutu

en: H5 Fonts
tr: H5 Yazı Tipleri

en: H6 Color
tr: H6 Rengi

en: H6 Font Size
tr: H6 Yazı Tipi Boyutu

en: H6 Fonts
tr: H6 Yazı Tipleri

en: Here you can add the background skin along with the background image.
tr: Burada, arka plan görüntüsü ile birlikte arka plan dış görünümü ekleyebilirsiniz.

en: Here you can add the seperator for meta box. e.g. "|",  ",", "/", etc.
tr: Burada meta kutusu için ayırıcı ekleyebilirsiniz. Örneğin. "|", ",", "/" vb.

en: Here you can change the 3 different layouts of post.
tr: Burada 3 farklı gönderi düzenini değiştirebilirsiniz.

en: Here you can change the Width layout.
tr: Burada Genişlik düzenini değiştirebilirsiniz.

en: Highlight Color
tr: Vurgu Rengi

en: Instagram Icon
tr: Instagram Simgesi

en: KNOW MORE
tr: DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

en: Know More
tr: Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Layout Settings
tr: Düzen Ayarları

en: Leave a Reply
tr: Cevap bırakın

en: Left
tr: Ayrıldı

en: Left Right Scroll Padding (px)
tr: Sol Sağ Kaydırma Dolgusu (px)

en: Left Sidebar
tr: Sol Kenar Çubuğu

en: Left align
tr: Sola hizala

en: Linkedin Icon
tr: Linkedin Simgesi

en: Location Icon
tr: Konum Simgesi

en: Logo Sizer
tr: Logo Boyutlandırıcı

en: Looks like you have taken a wrong turn
tr: Görünüşe göre yanlış yola girmişsin

en: Looks like you have taken a wrong turn. Dont worry it happens to the best of us.
tr: Görünüşe göre yanlış yola girmişsin. Endişelenme, en iyimizin başına gelir.

en: Menu Font Size
tr: Menü Yazı Tipi Boyutu

en: Next
tr: Sonraki

en: Next page
tr: Sonraki Sayfa

en: Next post:
tr: Sonraki Gönderi:

en: No Search Results Heading
tr: Arama Sonucu Başlığı Yok

en: No Search Results Text
tr: Arama Sonucu Metni Yok

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Nothing Found
tr: Hiçbirşey Bulunamadı

en: One
tr: Bir

en: One Column
tr: Bir Sütun

en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: & Ldquo;% s & rdquo; hakkında bir düşünce

en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

en: Page
tr: Sayfa

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Paragraph Color
tr: Paragraf Rengi

en: Paragraph Font Size
tr: Paragraf Yazı Tipi Boyutu

en: Paragraph Fonts
tr: Paragraf Yazı Tipleri

en: Parent post link
tr: Ana gönderi bağlantısı

en: Phone Icon
tr: Telefon Simgesi

en: Pinterest
tr: PinterestBenzer fikirler

en: Pintrest Icon
tr: Pinterest Simgesi

en: Post Author Icon
tr: Gönderi Yazar Simgesi

en: Post Comment
tr: Yorum Gönder

en: Post Comment Icon
tr: Yorum Gönder Simgesi

en: Post Date Icon
tr: Gönderi Tarihi Simgesi

en: Post Excerpt Suffix
tr: Alıntı Son Eki

en: Post General Settings
tr: Genel Ayarları Yayınla

en: Post Layouts
tr: Yazı Düzenleri

en: Posts and Pages Sidebar
tr: Yayınlar ve Sayfalar Kenar Çubuğu

en: Preloader Background Color
tr: Önyükleyici Arka Plan Rengi

en: Preloader Icon Color
tr: Önyükleyici Simgesi Rengi

en: Preloader Types
tr: Önyükleyici Türleri

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Primary Menu
tr: Ana Menü

en: Product Border Radius (px)
tr: Ürün Kenarlık Yarıçapı (piksel)

en: Product Box Shadow (px)
tr: Ürün Kutusu Gölgesi (px)

en: Product Right Left Padding (px)
tr: Ürün Sağ Sol Dolgu (px)

en: Product Top Bottom Padding (px)
tr: Ürün Üst Alt Dolgu (px)

en: Product per columns
tr: Sütun başına ürün

en: Product per page
tr: Sayfa başına ürün

en: Ready to publish your first post? Get started here.
tr: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın? Buradan başla.

en: RealState Pro
tr: Gerçek eState Pro

en: Responsive Close Menu Icon
tr: Duyarlı Kapat Menü Simgesi

en: Responsive Media
tr: Duyarlı Medya

en: Responsive Open Menu Icon
tr: Duyarlı Açık Menü Simgesi

en: Right
tr: Sağ

en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenar Çubuğu

en: Right align
tr: Sağa hizala

en: Scroll Up
tr: Yukarı kaydırmak

en: Search
tr: Arama

en: Search Results for: %s
tr: Arama Sonuçları:% s

en: Second Preloader Type
tr: İkinci Ön Yükleyici Tipi

en: Select Slide Image Page
tr: Slayt Resmi Sayfasını Seçin

en: Select post
tr: Gönderi seçin

en: Select the number of widget areas you want in the footer. After that, go to Appearance > Widgets and add your widgets.
tr: Alt bilgide istediğiniz widget alanı sayısını seçin. Bundan sonra, Görünüm> Pencere Öğeleri'ne gidin ve pencere öğelerini ekleyin.

en: Show / Hide Author
tr: Yazarı Göster / Gizle

en: Show / Hide Category
tr: Kategoriyi Göster / Gizle

en: Show / Hide Comments
tr: Yorumları Göster / Gizle

en: Show / Hide Date
tr: Tarihi Göster / Gizle

en: Show / Hide Featured image
tr: Öne Çıkan Resmi Göster / Gizle

en: Show / Hide Preloader
tr: Ön Yükleyiciyi Göster / Gizle

en: Show / Hide Single Post Pagination
tr: Tek Gönderi Sayfalandırmayı Göster / Gizle

en: Show / Hide Slider Button
tr: Kaydırıcı Düğmesini Göster / Gizle

en: Show / Hide Tags
tr: Etiketleri Göster / Gizle

en: Show / Hide slider
tr: Kaydırıcıyı Göster / Gizle

en: Single Post Meta Box Seperator
tr: Tek Mesaj Meta Kutu Ayırıcı

en: Single Post Settings
tr: Tek Gönderi Ayarları

en: Site Tagline Font Size (px)
tr: Site Etiketi Yazı Tipi Boyutu (piksel)

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Slider Button Text
tr: Kaydırıcı Düğme Metni

en: Slider Content Layout
tr: Slider İçerik Düzeni

en: Slider Content Limit
tr: Slider İçerik Sınırı

en: Slider Height
tr: Kaydırıcı Yüksekliği

en: Slider Image Opacity
tr: Kaydırıcı Görüntü Şeffaflığı

en: Slider Next Icon
tr: Kaydırıcı Sonraki Simgesi

en: Slider Previous Icon
tr: Kaydırıcı Önceki Simgesi

en: Slider Settings
tr: Kaydırıcı Ayarları

en: Social Icon Section
tr: Sosyal Simge Bölümü

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Maalesef arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: The below settings are apply on woocommerce pages.
tr: Aşağıdaki ayarlar woocommerce sayfalarına uygulanır.

en: The search page heading display when no results are found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadığında arama sayfası başlığı görüntülenir.

en: The search page text display when no results are found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadığında arama sayfası metni görüntülenir.

en: Theme Color Option
tr: Tema Rengi Seçeneği

en: Theme Settings
tr: Tema ayarları

en: Third Column Sidebar
tr: Üçüncü Sütun Kenar Çubuğu

en: Three
tr: Üç

en: Three Columns
tr: Üç Sütun

en: Time Icon
tr: Zaman Simgesi

en: Title
tr: Başlık

en: Top Bottom Scroll Padding (px)
tr: Üst Alt Kaydırma Dolgusu (px)

en: Top Menu
tr: Üst Menü

en: Tumblr Icon
tr: Tumblr Simgesi

en: Twitter Icon
tr: Twitter Simgesi

en: Two
tr: İki

en: Typography
tr: Tipografi

en: With Background Skin
tr: Arka Plan Görünümü ile

en: Without Background Skin
tr: Arka Plan Derisi Olmadan

en: Woocommerce Product Sale Border Radius
tr: Woocommerce Ürün Satış Sınır Yarıçapı

en: Woocommerce Product Sale Left Right Padding
tr: Woocommerce Ürün Satışı Sol Sağ Dolgu

en: Woocommerce Product Sale Position
tr: Woocommerce Ürün Satış Pozisyonu

en: Woocommerce Product Sale Top Bottom Padding
tr: Woocommerce Ürün Satışı Üst Alt Dolgu

en: Woocommerce Settings
tr: Woocommerce Ayarları

en: You must be logged in to checkout
tr: Ödeme yapmak için giriş yapmış olmalısınız

en: Your order
tr: Siparişiniz

en: comments title
tr: yorum başlığı

en: submit button
tr: gönder düğmesi
