Customizr 1.1.5 - en to pt translation catalogue (226 entries)

en:  here
pt: aqui

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s , %2$s

en: %1sSearch Results for: %2s
pt: %1sResultados de pesquisa: %2s

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários mais velhos

en: &larr; Previous
pt: &larr;  Anterior

en: &mdash; Select a slider &mdash;
pt: &mdash; Selecionar um slider &mdash;

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: 2 sidebars : Right and Left
pt: 2 barras: direitas e esquerdas

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Posts mais antigos

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
pt: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicado</span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> en <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times;%5$s</a> en <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</"a>.

en: A static page
pt: Uma página estática

en: About %s
pt: sobre %s

en: About Customizr
pt: Sobre Customizr

en: Add a menu
pt: Adicionar um menu

en: Add a slider
pt: Adicionar um slider

en: Add a slider to this post/page
pt: Adicionar um controle slider para este post / page

en: Add to a slider
pt: Adicionar a um slider

en: Add to a slider (create one if needed)
pt: Adicionar um slider (criar um, se necessário)

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
pt: Adicione seu css personalizado aqui e projetar ao vivo! (para usuários avançados)

en: Add your own CSS
pt: Adicione sua própria CSS

en: Always use this field to add your custom css instead of editing directly the style.css file : it will not be deleted during theme updates. Special characters like quotes or inferior/superior signs will not be accepted in this field as they might be used for malicious purposes. If your custom css includes some of these characters, just create a child theme and write it down in the style.css file.
pt: Sempre use este campo para adicionar seu css personalizado em vez de editar diretamente o arquivo style.css: não serão excluídos durante as atualizações do tema. Caracteres especiais, como aspas ou sinais inferiores / superiores não serão aceitos neste campo como eles podem ser usados ​​para fins maliciosos. Se o seu css personalizado inclui alguns desses personagens, basta criar um tema criança e anotá-la no arquivo style.css.

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
pt: Aparece em posts, páginas estáticas, arquivos e páginas de busca

en: Archives
pt: Arquivos

en: Author Archives: %s
pt: Arquivo do Autor: %s

en: Autoscale images on zoom
pt: Imagens autoscale em zoom

en: Back Home
pt: Voltar ao Inicio

en: Back to top
pt: Voltar ao topo

en: Black
pt: Preto

en: Blue
pt: Azul

en: Browse:
pt: Navegador:

en: Button Link
pt: botão do Link

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Button text (80 car. max length)
pt: Texto do botão(longitud m&aacute;xima de 80 caracteres)

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: Change layout options
pt: Alterar as opções de layout

en: Changelog in version %1$s
pt: Mudanças na versão %1$s

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
pt: Escolha uma página relacionada (entre os últimos 100).

en: Choose a predefined skin
pt: Escolha um tema pré-definido

en: Choose a slider
pt: Escolher um slider

en: Choose content and layout
pt: Escolha o conteúdo eo layout

en: Choose the global default layout
pt: Escolha o layout padrão mundial

en: Choose the pages default layout
pt: Escolha o layout padrão páginas

en: Choose the posts default layout
pt: Escolha o layout padrão mensagens

en: Comment navigation
pt: comentário

en: Comment(s) on
pt: Comentário(s)

en: Comments
pt: comentários

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a slider
pt: Criar um slider

en: Create beautiful sliders
pt: Crie belos sliders

en: Current slide
pt: Slide Atual

en: Custom CSS
pt: Personalizar CSS

en: Customiz'it!
pt: Personalizar

en: Customizer screen
pt: Personalize a tela

en: Customizr comes with a cool slider generator : add a slider to any post or page!
pt: adicionar um botão slider para qualquer post ou página!

en: Customizr is a clean responsive theme
pt: Customizr é um tema sensível limpo

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
pt: Padrão %1$s layout é definido para: %2$s

en: Default layout %1s
pt: layout padrão %1s

en: Delay between each slides
pt: Atraso entre cadaslider

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
pt: Atraso entre cada slides em milissegundos (por: 5000 ms)

en: Delete slider
pt: Eliminar slider

en: Delete this slider
pt: Eliminar este slider

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
pt: Descrição do texto

en: Designed by
pt: Projetado por

en: Disable
pt: Desativar

en: Discover Customizr : quick video introduction
pt: Descubra Customizr: rápida introdução em vídeo

en: Discover the features
pt: Descubra os recursos

en: Display Breadcrumb
pt: Exibir Breadcrumb

en: Display home featured pages area
pt: Mostrar casa área páginas Destaque

en: Display top border
pt: Mostrar borda superior

en: Dribbble profile url
pt: Url do perfil Dribbble

en: Edit
pt: Editar

en: Edit page
pt: Editar página

en: Edit this slide
pt: Editar este slide

en: Either you are using Customizr for personal or business purposes, <strong>we do our best do make it the perfect free theme for you</strong>.<br /> Any kind of sponsorship will be appreciated!
pt: Ou você está usando Customizr para fins pessoais ou de negócios, <strong> fazemos o nosso melhor fazer torná-lo o tema livre perfeito para você </ strong>. <br /> Qualquer tipo de patrocínio será apreciada!

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable comments on pages
pt: Ativar comentários em páginas

en: Enable/disable lightbox effect on images
pt: Habilitar / desabilitar o efeito lightbox nas imagens

en: Facebook profile url
pt: Url do perfil Facebook

en: Favicon Upload
pt: Enviar

en: Featured page
pt: Página destaque

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen%s.
pt: Destaque do texto de descrição da página: use a página excerto ou definir o seu próprio texto personalizado no Customizr tela% s.

en: Featured pages options
pt: Opções páginas Destaque

en: Featured text one (200 car. max)
pt: Texto em destaque um (200 car. max):

en: Featured text three (200 car. max)
pt: Texto em destaque três (200 car. max):

en: Featured text two (200 car. max)
pt: Texto em destaque dois (200 car. max):

en: Follow me on
pt: Siga-me no

en: Follow us
pt: siga-nos

en: Footer Widget Area One
pt: Rodapé Área Widget Um

en: Footer Widget Area Three
pt: Rodapé Área Widget Três

en: Footer Widget Area Two
pt: Rodapé Área Widget dois

en: Force default layout everywhere
pt: Forçar layout padrão em todos os lugares

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
pt: Força dimensões logotipo para a max-width:250px y max-height:100px

en: Front Page
pt: Página Principal

en: Front page
pt: Página Principal

en: Front page displays
pt: Primeira página

en: Full Width
pt: Largura total

en: Full width slider
pt: largura total do Slider

en: Github profile url
pt: Url do perfil Github

en: Go to Dashboard
pt: Ir para o Dashboard

en: Go to Dashboard &rarr; Home
pt: Ir para o Dashboard &rarr; Início

en: Google+ profile url
pt: Url do perfil Google+

en: Green
pt: Verde

en: Grey
pt: cinzento

en: Happy user of Customizr?
pt: Usuário feliz de Customizr?

en: Home
pt: Inicio

en: Home featured page one
pt: Mostrar o inicio como página  um

en: Home featured page three
pt: Mostrar o inicio como página três

en: Home featured page two
pt: Mostrar o inicio como página dois

en: If enabled, this option activate a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. This will not apply to image gallery.
pt: Se ativado, esta opção ativar uma janela whith Popin um efeito de zoom quando uma imagem for clicado. Isto não se aplica a galeria de imagens.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
pt: Se ativado, esta opção irá forçar as imagens para caber na tela em zoom lightbox.

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
pt: Se você está feliz com o tema, dizem que no wordpress.org e dar Customizr uma boa resenha! <br /> (Nós somos viciados em seus feedbacks ...)

en: Images
pt: imagens

en: Just try it!
pt: Basta experimentá-lo!

en: Just use it as you want !
pt: Basta usá-lo como quiser!

en: Layout Options
pt: Opções de layout

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Let your creativity speak and easily customiz'it the way you want!
pt: Deixe a sua criatividade falar e facilmente customiz'it do jeito que você quiser!

en: LinkedIn profile url
pt: Url do perfil  LinkedIn

en: Logo Upload
pt: enviar Logo

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Manage menus
pt: Gerenciar menus

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
pt: Muitas opções de layout e projeto estão disponíveis a partir do ecrã WordPress personalizador: ver as alterações ao vivo!

en: Maximum number of posts per page
pt: O número máximo de mensagens por página

en: Merge
pt: unir

en: Minute %1$s
pt: Minuto %1$s

en: Missing Attachment
pt: falta Anexo

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivos Mensais: %s

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários recentes  &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Posts mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span

en: Next &rarr;
pt: Seguinte &rarr;

en: No
pt: Nenhum

en: No Image Selected
pt: Sem Imagem Selecionada

en: No link
pt: nenhum link

en: No sidebars : full width layout
pt: Não há barras laterais: layout largura total

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt: um comentário em  &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Ooops, page not found
pt: Opa, página não encontrada

en: Orange
pt: Laranja

en: Page %d
pt: Página %d

en: Page %s
pt: Página %s

en: Pages &amp; Posts Layout
pt: Páginas  &amp; Mensagens de layout

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Permalink to %s
pt: Link permanente para %s

en: Pinterest profile url
pt: Url do perfil Pinterest

en: Post author
pt: Autor

en: Post navigation
pt: Veja Mais

en: Posts page
pt: página inicio

en: Purple
pt: roxo

en: Read more &raquo;
pt: Veja mais &raquo;

en: Red
pt: Vermelho

en: Reply
pt: Responder

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
pt: Resultados da pesquisa para &quot;%1$s&quot;

en: Select a skin for Customizr
pt: Selecionar um estilo  Customizr

en: Select a specific layout for %1$s
pt: Selecione um layout específico para %1$s

en: Select front page slider
pt: Selecione página slider para página de inicio

en: Set up comments options
pt: Configurar as opções de comentários

en: Set up front page options
pt: Configurar as opções de primeira página

en: Set up layout options
pt: Configure as opções de layout

en: Set up logo and favicon options
pt: Configurar as opções de logotipo e favicon

en: Set up the front page layout
pt: Configure o layout da página de inicio

en: Set up your social links
pt: Configure seus link sociais

en: Show images
pt: Mostrar imagens

en: Skin
pt: Estilo

en: Slide Image
pt: Imagem do slide

en: Slide Text
pt: Texto do slide

en: Slider Layout : set the slider in full width
pt: Disposição Slider: defina o controle slider na largura total

en: Slider Options
pt: Opições de Slider

en: Slider options
pt: Opições de slider

en: Social links
pt: Redes Sociais

en: Social links in footer
pt: siga-nos %s

en: Social links in header
pt: siga-nos %s

en: Social links in left sidebar
pt: siga-nos %s

en: Social links in right sidebar
pt: siga-nos %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, mas nada corresponde aos seus critérios de busca. Por favor, tente novamente com algumas palavras-chave diferentes.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
pt: Desculpe, mas a página solicitada não foi encontrada. Você pode tentar a pesquisa abaixo.

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
pt: Falar a verdade em tempos de mentira universal é um ato revolucionário.

en: Split
pt: Dividir

en: Style your WordPress site live!
pt: Estilo de seu site WordPress ao vivo!

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
pt: Sucesso é a capacidade de ir de uma falha para outra sem perda de entusiasmo ...

en: Suscribe to my rss feed
pt: Assine nosso canal rss

en: Tag Archives: %s
pt: Tag: %s

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
pt: O controle slider será excluído permanentemente (imagens, ligue para ações e link será mantido).

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado por %4$s</span>, %3$s <span class=""by-author"> em %1$s Tags %2$s.

en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado por %4$s</span>, %3$s <span class="by-author"> em %1$s

en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado por %4$s</"span> em %3$s <span class="by-author">.

en: This option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
pt: Esta opção irá permitir comentários nas páginas. Você pode desativar comentários em uma única página no modo de edição rápida do ecrã da lista da página.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
pt: Esta opção irá substituir os layouts específicos sobre todas as mensagens / páginas, incluindo a primeira página.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
pt: Esta barra não slider para mostrar. Vá para a biblioteca de mídia e começar a adicionar imagens a ele.

en: This theme requires WordPress 3.4+
pt: Este tema requer WordPress 3.4 +

en: Title
pt: Titulo

en: Title and text color
pt: Título e cor do texto

en: Title text (80 car. max length)
pt: Texto do Titulo (200 car. max):

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
pt: Para criar uma nova barra: abrir a biblioteca de mídia, editar suas imagens e adicioná-los ao seu novo slider.

en: Twitter profile url
pt: Url do perfil Twitter

en: Two sidebars
pt: duas barras laterais

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
pt: Desmarque essa opção para remover a borda superior colorido.

en: Upgrade WP
pt: Atualizar WP

en: Upgrade Wordpress Now
pt: Atualizar Wordpress Agora

en: View all posts by %s
pt: Ver todas as mensagens de %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todas as mensagens de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
pt: Ver todos os posts em %s

en: We need coffee...
pt: Precisamos de café ...

en: Week %1$s
pt: Semana %1$s

en: Welcome to the new version of Customizr. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%1$s">here</a>.
pt: Bem-vindo à nova versão do Customizr. Você será redirecionado para a tela Sobre WordPress. Se não, clique <a href="%1$s"> aqui </ a>.

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivos anuais: %s

en: Yellow
pt: Amarelo

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
pt: Você pode definir um layout específico para  %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
pt: Você não criar qualquer controle slider ainda. Vá para a biblioteca de mídia, editar suas imagens e adicioná-los a seus controles slider.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
pt: Você não criar qualquer controle slider  ainda. Escreva um nome de cursor e clicar sobre o botão para adicioná-lo primeiro slider.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
pt: Você precisa selecionar uma página pela primeira vez. Deixe este campo em branco se você quiser usar a página de trecho.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Your latest posts
pt: Seus posts mais recentes

en: Youtube profile url
pt: Url do perfil Youtube

en: d
pt: D

en: here
pt: aqui

en: in ms : 1000ms = 1s
pt: em ms : 1000ms = 1s

en: pages
pt: páginas

en: posts
pt: mensagens

en: this page
pt: esta página

en: this post
pt: este post

en: {no title} Read the post &raquo;
pt: {nenhum título} Leia o post &raquo;
