* Customizr v3.2.0 - en to ro translation catalogue (273 entries)

en:  here
ro: aici

en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: &larr; Previous
ro: &larr; Înapoi

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
ro: &mdash; Slider demonstrativ &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
ro: &mdash; Fără slider &mdash;

en: &mdash; Select a slider &mdash;
ro: &mdash; Selectează un slider &mdash;

en: (Edit)
ro: (Modifică)

en: 2 sidebars : Right and Left
ro: Ambele bare laterale

en: 404 Not Found
ro: Eroare 404. Pagină inexistentă

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
ro: <strong>Depunem eforturi considerabile pentru a face din Customizr tema perfectă gratuită pentru tine!</strong><br/>Poţi sprijini dezvoltarea continuă a acestei teme printr-o donaţie de $20, $50 sau chiar $100.

en: A static page
ro: O pagină statică

en: About %s
ro: Despre %s

en: About Customizr
ro: Despre temă

en: Add a menu
ro: Adaugă un meniu

en: Add a slider
ro: Adaugă slider

en: Add a slider to this post/page
ro: Adaug slider?

en: Add to a slider
ro: Adaugă într-un slider

en: Add to a slider (create one if needed)
ro: Adaugă într-un slider (crează unul nou dacă este nevoie)

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
ro: Adaugă propriul CSS aici şi previzualizează schimbările în timp real (pentru avansaţi)

en: Add your own CSS
ro: Adaugă propriul CSS

en: Always use this field to add your custom css instead of editing directly the style.css file : it will not be deleted during theme updates. You can also paste your custom css in the style.css file of a child theme.
ro: Aici poți introduce propriul cod CSS personalizat. Dacă modifici fișierul style.css (al temei părinte) modificările nu se vor păstra de la o actualizare la alta. Poți adăuga cod CSS și în fișierul style.css al sub-temei.

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
ro: Apare în articole, pagini statice, arhive şi rezultatele căutărilor

en: Archives
ro: Arhivă

en: Author Archives :
ro: Arhivă autor:

en: Autoscale images on zoom
ro: Redimensionare imagini odată cu pagina

en: Back Home
ro: Înapoi la prima pagină

en: Back to top
ro: Înapoi sus

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

en: Browse:
ro: Eşti în:

en: Button Link
ro: Link buton

en: Button Text
ro: Text buton

en: Button text
ro: Text buton

en: Button text (80 car. max length)
ro: Text buton (maxim 80 caractere)

en: Category Archives :
ro: Arhivă categorie:

en: Change layout options
ro: Schimbă opţiunile de layout

en: Changelog in version %1$s
ro: Schimbări din versiunea %1$s

en: Check the FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
ro: Alege o pagină sau un articol (din ultimele 100).

en: Choose a predefined skin
ro: Alege o culoare predefinită

en: Choose a slider
ro: Alege un slider

en: Choose content and layout
ro: Alege conţinutul şi layout-ul

en: Choose the global default layout
ro: Alege layout-ul general

en: Choose the pages default layout
ro: Alege layout-ul implicit pentru pagini

en: Choose the posts default layout
ro: Alege layout-ul implicit pentru articole

en: Code snippets
ro: Ajustări temă

en: Comment navigation
ro: Navigare comentarii

en: Comment(s) on
ro: Comentari(u/i) la

en: Comments
ro: Comentarii

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Citeşte în continuare <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a slider
ro: Crează un slider

en: Create beautiful sliders
ro: Crează slidere deosebite

en: Current slide
ro: Slide curent

en: Custom CSS
ro: CSS personalizat

en: Customiz'it!
ro: Setări temă

en: Customize your website at any time!
ro: Modifică site-ul oricând!

en: Customizer screen
ro: ecran Customizr

en: Customizr Showcase
ro: Colecţia de site-uri Customizr

en: Customizr comes with a cool slider generator : add a slider to any post or page!
ro: Tema conţine un generator de slidere, iar acestea pot fi adăugate în orice pagină sau articol!

en: Customizr is a clean responsive theme
ro: Temă responsivă cu un look simplu, curat, proaspăt

en: Daily Archives: %s
ro: Arhivă zilnică: %s

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
ro: Layout-ul implicit %1$s: %2$s

en: Default layout %1s
ro: Layount implicit %1s

en: Delay between each slides
ro: Interval între slider-uri

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
ro: Timpul în milisecunde între imaginile slider-ului (implicit: 5000 ms)

en: Delete slider
ro: Şterge slider

en: Delete this slider
ro: Şterge acest slider

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
ro: Text descriere (afişat sub titlu, maxim 250 caractere)

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Discover the features
ro: Descoperă opţiunile

en: Discuss in the user forum
ro: Discută pe forumul temei

en: Display Breadcrumb
ro: Afişare breadcrumb (link structural)

en: Display home featured pages area
ro: Afişează pagini evidenţiate pe prima pagină

en: Display the excerpt
ro: Afişare extrase

en: Display the full content
ro: Afişare articole integrale

en: Display top border
ro: Colorează marginea superioară

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
ro: Crezi că ai făcut un site nemaipomenit ce ar putea să-i inspire pe alții? E foarte ușor să trimiți o cerere de înscriere în colecție.

en: Don't show any posts or page
ro: Nu arăta niciun articol sau pagină

en: Dribbble profile url
ro: Link cont Dribble

en: Edit
ro: Editare

en: Edit this slide
ro: Editare slide

en: Enable
ro: Activează

en: Enable comments on pages
ro: Permite comentarii pe pagini

en: Enable/disable lightbox effect on images
ro: Permite sau nu efectul lightbox pe imagini

en: Enable/disable retina support
ro: Activare/dezactivare funcţie Retina

en: Enable/disable smooth scroll on click
ro: Activare/dezactivare glisare lină

en: Expand submenus on click
ro: Submeniu la click

en: Expand submenus on hover
ro: Submeniu la hover

en: Facebook profile url
ro: Link cont Facebook

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
ro: Încarcă Favicon (se admit fişiere: .ico, .png, .gif)

en: Featured page
ro: Pagină evidenţiată

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen%s.
ro: Text descriere pagină evidenţiată: foloseşte exstrasul paginii sau scrie unul aici%s.

en: Featured pages options
ro: Opţiuni pagini evidenţiate

en: Featured text one (200 car. max)
ro: Primul text pagini evidenţiate (max. 200 caractere)

en: Featured text three (200 car. max)
ro: Al treilea text pagini evidenţiate (max. 200 caractere)

en: Featured text two (200 car. max)
ro: Al doilea text pagini evidenţiate (max. 200 caractere)

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
ro: Inspiră-te pentru următorul site Customizr!

en: Follow me on Dribbble
ro: Dribble

en: Follow me on Facebook
ro: Facebook

en: Follow me on Flickr
ro: Flickr

en: Follow me on Github
ro: Github

en: Follow me on Google+
ro: Google+

en: Follow me on Instagram
ro: Instagram

en: Follow me on LinkedIn
ro: LinkedIn

en: Follow me on Tumblr
ro: Tumblr

en: Follow me on Twitter
ro: Twitter

en: Follow me on WordPress
ro: WordPress

en: Follow me on Youtube
ro: Youtube

en: Follow us
ro: Urmăreşte-ne

en: Footer Widget Area One
ro: Prima zonă de widget-uri din subsol

en: Footer Widget Area Three
ro: A treia zonă de widget-uri din subsol

en: Footer Widget Area Two
ro: A doua zonă de widget-uri din subsol

en: Force default layout everywhere
ro: Impune layout-ul general peste tot

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
ro: Impune dimensiunile maxime ale logo-ului; lăţime: 250px, înălţime: 100px

en: Front Page
ro: Prima pagină

en: Front page
ro: Prima pagină

en: Front page displays
ro: Afişare pe prima pagină

en: Full width slider
ro: Slider pe toată lăţimea paginii

en: Github profile url
ro: Link cont Github

en: Go to Dashboard
ro: Mergi la Panou de control

en: Go to Dashboard &rarr; Home
ro: Mergi în Panou de control &rarr; General

en: Google+ profile url
ro: Link cont Google+

en: Green
ro: Verde

en: Grey
ro: Gri

en: Happy user of Customizr?
ro: Utilizator Customizr mulţumit?

en: Help
ro: Asistență

en: Home
ro: Acasă

en: Home featured page one
ro: Prima pagină evidenţiată

en: Home featured page three
ro: A treia pagină evidenţiată

en: Home featured page two
ro: A doua pagină evidenţiată

en: If enabled, this option activate a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. This will not apply to image gallery.
ro: Activată, această opţiune permite deschiderea imaginilor în faţa browser-ului prin click. Nu se aplică galeriilor de imagini.

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
ro: Activată, această opțiune permite glisarea lină către link-uri din aceeași pagină.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
ro: Activată, această opţiune redimensionează imaginile la dimensiunea ferestrei lightbox.

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
ro: Activată, această opțiune adaugă suport pentru dispozitive cu rezoluții mari.

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
ro: Dacă eşti mulţumit de temă, spune-o pe wordpress.org şi eventual scrie o părere despre Customizr!<br />(Suntem dependenţi de feedback-ul utilizatorilor noştri...)

en: Images
ro: Imagini

en: Instagram profile url
ro: Cont Instagram

en: Just try it!
ro: Încearcă!

en: Just use it as you want !
ro: Folosește-o cum dorești!

en: Layout Options
ro: Opţiuni layout

en: Left
ro: Gauche

en: Left Sidebar
ro: Bară în stânga

en: Left sidebar
ro: Bara laterală stângă

en: Link to full-size image
ro: Link către imaginea întreagă

en: LinkedIn profile url
ro: Link cont LinkedIn

en: Links
ro: Link-uri

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Manage menus
ro: Administrare meniuri

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
ro: Din ecranul de modificări al temei se pot schimba multe aspecte ale acesteia, iar schimbările pot fi vizualizate în timp real!

en: Maximum number of posts per page
ro: Număr maxim de articole pe pagină

en: Merge
ro: Uneşte

en: Minute %1$s
ro: Minutul %1$s

en: Missing Attachment
ro: Ataşament lipsă

en: Monthly Archives: %s
ro: Arhivă lunară: %s

en: Need help with Customizr ?
ro: Ai nevoie de ajutor cu Customizr?

en: Need help with Customizr? Click here!
ro: Ai nevoie de ajutor cu Customizr? Click aici!

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
ro: Înainte &rarr;

en: No
ro: Nu

en: No Image Selected
ro: Nicio imagine selectată

en: No link
ro: Fără link

en: No sidebars : full width layout
ro: Fără bare laterale: toată lăţimea

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro: Un comentariu la &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Ooops, page not found
ro: Hopa, n-am găsit pagina

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Page %d
ro: Pagina %d

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Pages &amp; Posts Layout
ro: Layout Pagini &amp; Articole

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Permalink to %s
ro: Link permanent pentru %s

en: Pin me on Pinterest
ro: Cont Pintrest

en: Pinterest profile url
ro: Link cont Pintrest

en: Post author
ro: Autor articol

en: Post navigation
ro: Navigare articole

en: Posts page
ro: Pagină articole

en: Published
ro: Publicat

en: Purple
ro: Mov

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
ro: Sursă RSS

en: Read more &raquo;
ro: Citeşte mai mult &raquo;

en: Read the documentation
ro: Citește documentaţia

en: Red
ro: Roşu

en: Reply
ro: Adaugă o replică

en: Return to
ro: Înapoi la

en: Right
ro: Droite

en: Right Sidebar
ro: Bară în dreapta

en: Right sidebar
ro: Bara laterală dreaptă

en: Search Results for :
ro: %1s Rezultate pentru căutarea după: %2s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ro: Rezultatele căutării după &quot;%1$s&quot;

en: Select a skin for Customizr
ro: Selectează culoarea temei

en: Select a specific layout for %1$s
ro: Selectează un layout specific pentru %1$s

en: Select a submenu expansion option
ro: Selectează tipul de submeniu

en: Select front page slider
ro: Selectează slider-ul pentru prima pagină

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
ro: Specifică lungimea articolelor în liste (prima pagină, rezultate căutări, arhive, ...)

en: Set up comments options
ro: Setează opţiunile pentru comentarii

en: Set up front page options
ro: Setează optţiunile pentru prima pagină

en: Set up layout options
ro: Setează opţiunile pentru layout

en: Set up logo and favicon options
ro: Setează opţiunile pentru favicon

en: Set up the front page layout
ro: Setează layout-ul primei pagini

en: Set up your social links
ro: Setează linkurile sociale

en: Show images
ro: Afişare imagini

en: Skin
ro: Culoare

en: Slide Image
ro: Imagine slider

en: Slide Text
ro: Text descriere

en: Slider Layout : set the slider in full width
ro: Layout slider: extinde slider-ul pe toată lăţimea

en: Slider Options
ro: Opţiuni slider

en: Slider options
ro: Opţiuni slider

en: Social links
ro: Linkuri sociale

en: Social links in footer
ro: Linkuri sociale în subsol

en: Social links in header
ro: Linkuri sociale în antet

en: Social links in left sidebar
ro: Linkuri sociale în bara din stânga

en: Social links in right sidebar
ro: Linkuri sociale în bara din dreapta

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ro: Nu am găsit nimic după aceste criterii de căutare. Încearcă din nou folosind alţi termeni.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
ro: Pagina solicitată nu a putut fi găsită. Încearcă căutarea de mai jos.

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
ro: Să spui adevărul în timpuri mincinoase este un act revoluţionar.

en: Split
ro: Separă

en: Style your WordPress site live!
ro: Modifică CSS-ul în timp real!

en: Subscribe to my rss feed
ro: Subscrie la sursa rss

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
ro: Succesul este abilitatea de a trece de la un eşec la altul fără a-ţi pierde entuziasmul...

en: Tag Archives :
ro: Arhivă termen:

en: Thank you for using Customizr! Customizr %1$s has more features, is safer and more stable than ever <a href="#customizr-changelog">(see the changelog)</a> to help you build an awesome website. Watch the <a href="%2$s" target="_blank">introduction video</a> and find inspiration in the <a href="#showcase">showcase</a>.<br/>Enjoy it!
ro: Mulţumim pentru că folosești Customizr! Customizr %1$s are mai multe opţiuni, este mai sigură şi mai stabilă ca niciodată <a href="#customizr-changelog">(vezi modificările - în engleză)</a> pentru a te ajuta să construieşti un site extraordinar. Uită-te la <a href="%2$s" target="_blank">video-ul introductiv</a> și inspiră-te din <a href="#showcase">colecția de site-uri</a> Customizr. Spor!

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
ro: Imaginile sunt setate cu opţiunea "imagine reprezentativă" în fiecare dintre paginile folosite (în ecranul de editare a paginii, dreapta-jos). Pentru deactivare debifează "Afişare imagini".

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
ro: Slider-ul va fi şters permanent (imaginile, acţiunile şi link-urile vor fi păstrate).

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat în %1$s şi etichetat %2$s pe %3$s<span class="by-author"> de către %4$s</span>.

en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat în %1$s pe %3$s<span class="by-author"> de către %4$s</span>.

en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat pe %3$s<span class="by-author"> de către %4$s</span>.

en: This option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
ro: Această opţiune activează comentariile în pagini. Poţi dezactiva comentariile pentru pagini individuale în modul "editare rapidă" (link în lista paginilor, la mouse-hover).

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
ro: Această opţiune va ignora setările specifice stabilite de layout din pagini/articole, inclusiv pe prima pagină.

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
ro: Această colecție își propune să arate ce se poate realiza folosind tema Customizr și să ofere inspirație pentru design web.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
ro: Acest slider nu are încă nicio imagine. Mergi în librăria media şi adaugă-i imagini.

en: This theme requires WordPress 3.4+
ro: Această temă necesită WordPress 3.4+

en: Title
ro: Titlu

en: Title and text color
ro: Culoare titlu şi text

en: Title text (80 car. max length)
ro: Text titlu (maxim 80 caractere)

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
ro: Pentru a crea un slider nou: deschide librăria media, editează imaginile şi adaugă-le la un slider nou.

en: Twitter profile url
ro: Link cont Twitter

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
ro: Debifează pentru a elimina marginea superioară colorată a paginii.

en: Upgrade WP
ro: Update WP

en: Upgrade Wordpress Now
ro: Actualizează WordPress acum

en: Various images settings
ro: Setări imagini

en: Various links settings
ro: Setări linkuri

en: View all posts by %s
ro: Caută articole după %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Vezi toate articolele publicate de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
ro: Vezi toate articolele din %s

en: Visit the showcase
ro: Vizitează colecția de site-uri Customizr

en: We need sponsors!
ro: Avem nevoie de susţinere!

en: Week %1$s
ro: Săptămâna %1$s

en: Welcome to Customizr %s
ro: Bun venit la Customizr %s

en: WordPress profile url
ro: Cont WordPress

en: Yearly Archives: %s
ro: Arhivă anuală: %s

en: Yellow
ro: Galben

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
ro: Folosești o sub-temă a temei principale Customizr %1$s : verifică %2$s după fiecare actualizare pentru a afla ce funcţii sau şabloane au fost înlocuite.

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
ro: Poţi defini un layout specific pentru %1$s folosind barele laterale pre-definite. Layout-urile implicite pot fi definite din panouri de setări pentru temă %2$s al WordPress-ului.<br />

en: You can start by watching the <a href="%1$s" target="_blank">introduction video</a> or by reading <a href="%2$s" target="_blank">the documentation</a>.<br/> If you don't find an answer to your issue, don't panic! Since Customizr is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements, you will probably find a solution to your problem either in the FAQ or in the user forum.
ro: Poți începe prin vizionarea unui<a href="%1$s" target="_blank">video introductiv</a> sau prin parcurgerea <a href="%2$s" target="_blank">documentaţiei</a>.<br/> Dacă nu găsești răspuns la întrebarea ta., nu-ți face griji! Customizr are în spate o comunitate de websiteri care îmbunătăţesc constant tema, raportând şi rezolvând probleme de orice natură, aşa că este posibil să găsești soluția fie în &#8222;Întrebări frecvente&#8221; (FAQ), fie pe forumul temei.

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
ro: Ai bifat opţiunea <i>"Impune layout-ul implicit pe toate paginile şi articolele"</i>, trebuie să o debifezi pentru a permite un alt layout pentru acest articol.

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
ro: Nu ai creat încă niciun slider. Du-te la librăria media, încarcă/editează imagini şi adaugă-le la slidere.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
ro: Nu ai creat încă niciun slider. Scrie numele slider-ului şi apasă butonul pentru a crea primul slider.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
ro: Trebuie să selectezi o pagină mai întâi. Nu completa dacă foloseşti extrasul paginii.

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău aşteaptă aprobarea.

en: Your latest posts
ro: Ultimele articole

en: Youtube profile url
ro: Link cont Youtube

en: at dimensions
ro: la dimensiunile

en: here
ro: aici

en: in
ro: în

en: in ms : 1000ms = 1s
ro: în milisecunde: 1000ms = 1s

en: pages
ro: pagini

en: posts
ro: articole

en: this page
ro: această pagină

en: this post
ro: acest articol

en: {no title} Read the post &raquo;
ro: {fără titlu} Citeşte articolul &raquo;
