* Customizr v3.3.16 - en to da translation catalogue (262 entries)

en:  here
da:  her

en: %1$s at %2$s
da: %1$s ved %2$s

en: &larr; Previous
da: &larr; Foregående

en: &mdash; No slider &mdash;
da: &mdash; Ingen slider &mdash;

en: &mdash; Select a slider &mdash;
da: &mdash; Vælg en slider &mdash;

en: (Edit)
da: (Redigér)

en: 2 sidebars : Right and Left
da: To sidebars: højre og venstre

en: 404 Not Found
da: 404 Kunne ikke findes

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre indlæg

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre indlæg

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
da: <strong> Vi gør vores bedste for at gøre Customizr til det perfekte gratistema for dig! </ strong> <br/> Støt venligst den fortsatte udvikling ved at donere €20, €50 eller måske endda €100.

en: A static page
da: En statisk side

en: About %s
da: Om %s

en: About Customizr
da: Om Customizr

en: Add a menu
da: Tilføj en menu

en: Add a slider
da: Tilføj en slider

en: Add a slider to this post/page
da: Tilføj en slider til dette indlæg / denne side

en: Add to a slider
da: Tilføj til slider

en: Add to a slider (create one if needed)
da: Tilføj til slider (opret om nødvendigt en)

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
da: Tilføj din egen CSS her og tilpas designet live! (for avancerede brugere)

en: Add your own CSS
da: Tilføj din egen CSS

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
da: Vises i indlæg, statiske sider, arkiver og søgesider

en: Archives
da: Arkiver

en: Author Archives :
da: Indlæg fra forfatter:

en: Autoscale images on zoom
da: Autoskalér billeder ved zoom

en: Back Home
da: Tilbage til forsiden

en: Back to top
da: Tilbage til toppen

en: Black
da: Sort

en: Blue
da: Blå

en: Browse:
da: Bladre:

en: Button Link
da: Knaplink

en: Button Text
da: Knaptekst

en: Button text
da: Knaptekst

en: Button text (80 car. max length)
da: Knaptekst (max. 80 tegn)

en: Category Archives :
da: Indlæg i kategori:

en: Change layout options
da: Ændre layoutoptions

en: Changelog in version %1$s
da: Ændringslog for version %1$s

en: Check the FAQ
da: Tjek FAQ

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
da: Vælg linket side eller indlæg (blandt de seneste 100).

en: Choose a predefined skin
da: Vælg et foruddefineret skin

en: Choose a slider
da: Vælg en slider

en: Choose content and layout
da: Vælg indhold og layout

en: Choose the global default layout
da: Vælg det globale standardlayout

en: Choose the pages default layout
da: Vælg standard-layout for sider

en: Choose the posts default layout
da: Vælg standardlayout for indlæg

en: Code snippets
da: Kodestumper (code snippets)

en: Comment navigation
da: Kommentarnavigering

en: Comment(s) on
da: Kommentar(er) på

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments are closed.
da: Lukket for kommentarer.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Fortsæt læning <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a slider
da: Opret en slider

en: Current slide
da: Nuværende slide

en: Custom CSS
da: Tilpasset CSS

en: Custom featured page %1$s
da: Tilpasset udvalgt side %1$s

en: Customizer screen
da: Customizr-skærm

en: Customizr is a clean responsive theme
da: Customizr er et rent, responsivt tema

en: Customizr's extensions
da: Customizrs udvidelser (extensions)

en: Customizr's extensions are installed and upgraded from your WordPress admin, like any other WordPress plugins. Well documented and easily extendable with hooks, they come with a dedicated support forum on presscustomizr.com.
da: Customizrs udvidelser (extensions) installeres og opgraderes fra administrationspaneletare – ligesom alle andre WordPress plugins. De er veldokumenterede og nemme at udvide med hooks. Der er et dedikeret supportforum på presscustomizr.com.

en: Daily Archives: %s
da: Dagsarkiv: %s

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
da: Standard %1$s layout er sat til : %2$s

en: Default layout %1s
da: Standard layout %1s

en: Delay between each slides
da: Forsinkelse mellem slides

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
da: Forsinkelse mellem hvert slide i millisekunder (default: 5000 ms)

en: Delete slider
da: Slet slider

en: Delete this slider
da: Slet denne slider

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
da: Beskrivelse (under titlen, max. 250 tegn)

en: Disable
da: Slå fra

en: Discuss in the user forum
da: Diskutér i brugerforumet

en: Display Breadcrumb
da: Vis navigation (breadcrumb)

en: Display home featured pages area
da: Vis området med forsidens udvalgte sider

en: Display the excerpt
da: Vis uddraget

en: Display the full content
da: Vis hele indholdet

en: Display top border
da: Vis øverste kant (top border)

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
da: Har du lavet et website, der kan inspirere andre? Det er nemt at tilmelde et site til bedømmelse.

en: Don't show any posts or page
da: Vis hverken indlæg eller sider

en: Dribbble profile url
da: Dribbble profil url

en: Easily take your web design one step further
da: Bring nemt dit webdesign til trin videre

en: Edit
da: Redigér

en: Edit this slide
da: Redigér dette slide

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable comments on pages
da: Tillad kommentarer på sider

en: Expand submenus on click
da: Udvid undermenuer med klik

en: Expand submenus on hover
da: Udvid undermenuer med hover

en: Facebook profile url
da: Facebook profil url

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
da: Upload Favicon (understøtter: .ico, .png, .gif)

en: Featured page
da: Udvalgt side

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen%s.
da: Beskrivende tekst for udvalgt side: brug sideuddraget eller indsæt din egen tekst på Customizr-skærmen%s.

en: Featured pages options
da: Udvalgte sider options

en: Featured text %1$s (200 car. max)
da: Udvalgt tekst %1$s (max. 200 tegn)

en: Featured text one (200 car. max)
da: Udvalgt tekst et (max. 200 tegn)

en: Featured text three (200 car. max)
da: Udvalgt tekst tre (max. 200 tegn)

en: Featured text two (200 car. max)
da: Udvalgt tekst to (max. 200 tegn)

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
da: Find inspiration til dit næste Customizr-baserede website!

en: Follow me on Dribbble
da: Følg på Dribbble

en: Follow me on Facebook
da: Følg på Facebook

en: Follow me on Flickr
da: Følg på Flickr

en: Follow me on Github
da: Følg på Github

en: Follow me on Google+
da: Følg på Google+

en: Follow me on Instagram
da: Følg på Instagram

en: Follow me on LinkedIn
da: Følg på LinkedIn

en: Follow me on Tumblr
da: Følg på Tumblr

en: Follow me on Twitter
da: Følg på Twitter

en: Follow me on WordPress
da: Følg på Wordpress

en: Follow me on Youtube
da: Følg på Youtube

en: Follow us
da: Følg os

en: Footer Widget Area One
da: Sidefod widget område et

en: Footer Widget Area Three
da: Sidefod widget område tre

en: Footer Widget Area Two
da: Sidfod widget område to

en: Force default layout everywhere
da: Brug standardlayout overalt

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
da: Tving logo til max-bredde:250px og max-højde:100px

en: Front Page
da: Forside

en: Front page
da: Forside

en: Front page displays
da: Forsiden viser

en: Full width slider
da: Fuld bredde slider

en: Github profile url
da: Github profil url

en: Go to Dashboard
da: Gå til Administrationspanel

en: Go to Dashboard &rarr; Home
da: Gå til Administrationspanel &rarr; Hjem

en: Google+ profile url
da: Google+ profil url

en: Green
da: Grøn

en: Grey
da: Grå

en: Happy user of Customizr?
da: Er du glad for at bruge Customizr?

en: Help
da: Hjælp

en: Home
da: Hjem

en: Home featured page one
da: Udvalgt side et

en: Home featured page three
da: Udvalgt side tre

en: Home featured page two
da: Udvalgt side to

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
da: Klikkes der på et link på samme side scrolles der til dette link.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
da: Hvis dette er aktiveret, tilpasses billederne til skærmen ved lightbox zoom.

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
da: Når retina er valgt til, understøtter dit website enheder med høj opløsning.

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
da: Om du er tilfreds med temaet, så sig det på wordpress.org og giv Customizr en god anmeldelse! <br /> (Vi er afhængige af jeres feedback ...)

en: Images
da: Billeder

en: Instagram profile url
da: Instagram profil url

en: Just use it as you want !
da: Brug den som du vil!

en: Layout Options
da: Layout options

en: Left Sidebar
da: Venstre sidebar

en: Left sidebar
da: Venstre sidebar

en: Link to full-size image
da: Link til billede i fuld størrelse

en: LinkedIn profile url
da: LinkedIn profil url

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
da: Logo upload (understøtter: .jpg, .png, .gif, svg, svgz)

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Manage menus
da: Håndtér menuer

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
da: Mange tilpasninger kan ske fra WordPress' Tilpas-skærm: se din ændringer live!

en: Maximum number of posts per page
da: Maximalt antal indlæg pr. side

en: Merge
da: Sammenflet

en: Minute %1$s
da: Minut %1$s

en: Missing Attachment
da: Vedhæftning mangler

en: Monthly Archives: %s
da: Månadsarkiv: %s

en: Need help with Customizr ?
da: Har du brug for hjælp med Customizr?

en: Need help with Customizr? Click here!
da: Har du brug for hjælp med Customizr? Klik her!

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere indlæg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere indlæg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
da: Næste &rarr;

en: No
da: Ingen

en: No Image Selected
da: Der er ikke valgt noget billede

en: No link
da: Intet link

en: No sidebars : full width layout
da: Ingen sidebar: Layout i fuld bredde

en: Ooops, page not found
da: Ups, siden findes ikke

en: Page %d
da: Side %d

en: Page %s
da: Side %s

en: Pages &amp; Posts Layout
da: Sider &amp; indlægslayout

en: Pages:
da: Sider:

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
da: Ydelse: bruge minified CSS stylesheet

en: Permalink to %s
da: Permalink til %s

en: Pin me on Pinterest
da: Følg på Pinterest

en: Pinterest profile url
da: Pinterest profil url

en: Post author
da: Indlægsforfatter

en: Post navigation
da: Se flere indlæg

en: Posts page
da: Indlægside

en: Published
da: Udgivet

en: Purple
da: Lilla

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
da: RSS feed (standard er Wordpress feed)

en: Read more &raquo;
da: Læs mere &raquo;

en: Read the documentation
da: Læs dokumentationen

en: Red
da: Rød

en: Reply
da: Svar

en: Responsive settings
da: Responsive indstillinger

en: Return to
da: Vend tilbage til

en: Right Sidebar
da: Højre sidebar

en: Right sidebar
da: Højre sidebar

en: Search Results for :
da: Søgeresultater for:

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
da: Søgersultat for &quot;%1$s&quot;

en: Select a skin for Customizr
da: Vælg et skin til Customizr

en: Select a specific layout for %1$s
da: Vælg et specifikt layout for %1$s

en: Select a submenu expansion option
da: Vælg option for undermenuudvidelse

en: Select front page slider
da: Vælg forside slider

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
da: Vælg længden af indlæg i lister (forside, søgning, arkiver, ...)

en: Set up comments options
da: Indstil kommentar-options

en: Set up front page options
da: Indstil forside options

en: Set up layout options
da: Indstil layout options

en: Set up logo and favicon options
da: Indstil logo og favicon

en: Set up the front page layout
da: Indstil forsidens layout

en: Set up your social links
da: Indstil dine sociale links

en: Show images
da: Vis billeder

en: Slide Image
da: Slide billede

en: Slide Text
da: Slide tekst

en: Slider Layout : set the slider in full width
da: Slider layout: Sæt slider til fuld bredde

en: Slider Options
da: Slider options

en: Social links
da: Sociale links

en: Social links in footer
da: Sociale links i sidefod

en: Social links in header
da: Sociale links i sidehoved

en: Social links in left sidebar
da: Sociale links i venstre sidebar

en: Social links in right sidebar
da: Sociale links i højre sidebar

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
da: Din søgning lykkedes desværre ikke. Prøv venligst igen med andre søgeord.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
da: Siden findes desværre ikke. Du kan prøve søgningen nederst.

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
da: At sige sandheden i bedrageriske tider er en revolutionær handling.

en: Split
da: Del

en: Subscribe to my rss feed
da: Abonnér på mit rss feed

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
da: Succes er evnen til at kunne gå fra den ene fiasko til den anden uden at miste modet...

en: Tag Archives :
da: Indlæg med tag:

en: Thank you for using Customizr! Customizr %1$s has more features, is safer and more stable than ever <a href="#customizr-changelog">(see the changelog)</a> to help you build an awesome website. Watch the <a href="%2$s" target="_blank">introduction video</a> and find inspiration in the <a href="#showcase">showcase</a>.<br/>Enjoy it!
da: Tak for at du bruger Customizr! Customizr %1$s har flere funktioner, er sikrere og mere stabilt end nogensinde <a href="#customizr-changelog">(se ændringsloggen)</a> for at hjælp dig med at oprette en fantastisk hjemmeside. Se på <a href="%2$s" target="_blank">introduktionsvideoen</a> og find inspiration i  <a href="#showcase">showcasen</a>.<br/>God fornøjelse!

en: The Customizr's extensions are plugins developed to extend the Customizr theme with great features. Nicely integrated with the theme's built-in options, they can be enabled/disabled safely with no side effects on your existing settings or customizations.
da: Customizrs udvidelser (extensions) er plugins, der er udviklet til at udvide Customizr-temaet med fede features. De er pænt integreret med temaets indbyggede options, og de kan slås til og fra uden at påvirke dine indstillinger og tilpasninger.

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
da: Billederne indstilles til "Udvalgt billede " på hver side (på sideredigeringssiden). Fravælg i boksen ovenfor for at fjerne billederne på udvalgte sider.

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
da: Slider slettes permanent (billeder, call to actions og links bevares).

en: These modules are designed to be simple to use for everyone. They are a good solution to add some creative customizations whitout needing to dive into the code.
da: Disse moduler er udviklet, så de er nemme at bruge. Det er en god måde at tilføje forskellige kreative tilpasninger på – uden at man skal ned i selve koden.

en: This option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
da: Dette valg muliggør kommentarer på siderne. Du kan slå kommentarer fra på den enkelte sider via hurtigredigering på sideoversigten.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
da: Dette valg vil tilsidesætte det tilpassede layout på alle sider/indlæg – inklusive forsiden.

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
da: Formålet med denne presentation er at vise, hvad der kan gøres med Customizr og hjælpe andre brugere til at finde inspiration til deres  webbdesign.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
da: Denne slider har ingen slides at vise. Gå til mediebiblioteket og tilføj billeder til den.

en: This theme requires WordPress 3.4+
da: Detta tema kræver WordPress 3.4+

en: Title
da: Titel

en: Title and text color
da: Titel- og tekstfarve

en: Title text (80 car. max length)
da: Titeltekst (max. 80 tegn)

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
da: For at lave en ny slider skal du åbne mediebiblioteket, redigere dine billeder og tilføje dem til din nye slider.

en: Twitter profile url
da: Twitter profil url

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
da: Fravælg for at fjerne øverste, farvede kant (top border).

en: Upgrade WP
da: Opgradér WP

en: Upgrade Wordpress Now
da: Opgradér WordPress nu

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
da: Når minified stylesheet bruges loades websiderne hurtigere.

en: Various images settings
da: Diverse billedindstillinger

en: Various links settings
da: Diverse linkindstillinger

en: Various settings for responsive display
da: Diverse indstillinger for responsive visning

en: View all posts by %s
da: Vis alle indlæg af %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Vis alle indlæg af %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
da: Vis alle indlæg i %s

en: Visit the extension's page
da: Besøg siden med udvidelser (extensions)

en: Visit the showcase
da: Besøg præsentationen

en: We need sponsors!
da: Vi har brug for sponsorer!

en: Week %1$s
da: Uge %1$s

en: Welcome to Customizr %s
da: Velkommen til Customizr %s

en: WordPress profile url
da: WordPress profil url

en: Yearly Archives: %s
da: Årsarkiver: %s

en: Yellow
da: Gul

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
da: Du bruger et børnetema Customizr %1$s: kontrollér altid %2$s efter opgradering for at se, om en funktion eller en skabelon (template) ikke er understøttet længere.

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
da: Du kan definere et specifikt layout for %1$s ved hjælp af de foruddefinerede venstre og højre sidebars. Standard-layouts kan defineres i WordPress' tilpas-skærm %2$s.<br />

en: You can start by watching the <a href="%1$s" target="_blank">introduction video</a> or by reading <a href="%2$s" target="_blank">the documentation</a>.<br/> If you don't find an answer to your issue, don't panic! Since Customizr is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements, you will probably find a solution to your problem either in the FAQ or in the user forum.
da: Til en start kan du se <a href="%1$s" target="_blank">introduktionsvideoen</a> eller læse <a href="%2$s" target="_blank">dokumentationen</a>.<br/> Får du ikke løst dit problem, så gå ikke i panik! Da Customizr bruges af et stort og stigende antal webmastere indrapporteres fejl og rettelser løbende, og du vil formentlig finde svar på dine spørgsmål i enten FAQ eller i brugerforumet.

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
da: Du har sat kryds ved <i>"Brug standardlayout for alle indlæg og sider"</ i>, du skal fjerne krydset for at tillade et specifikt layout for dette indlæg.

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
da: Du har ikke oprettet en slider endnu. Gå til mediebiblioteket, rediger dine billeder og tilføj dem til din slider.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
da: Du har ikek oprettet en slider endnu. Skriv et slidernavn og klik på knappen for at tilføje din første slider.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
da: Du skal vælge en side først. lad feltet være tomt, hvis du vil bruge siden uddrag.

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer bedømmelse.

en: Your latest posts
da: Dine seneste indlæg

en: Youtube profile url
da: Youtube profil url

en: at dimensions
da: i dimensionerne

en: here
da: her

en: in
da: i

en: in ms : 1000ms = 1s
da: i ms : 1000ms = 1s

en: pages
da: sider

en: posts
da: indlæg

en: this page
da: denne side

en: this post
da: dette indlæg

en: {no title} Read the post &raquo;
da: {no title} Læs indlægget &raquo;
