* Customizr v3.4.17 - en to it_IT translation catalogue (731 entries)

en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s a %2$s

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome website.
it_IT: %s %s ha più funzioni, è più sicuro e più stabile che mai per aiutarvi a progettare un sito web impressionante.

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
it_IT: %s e controlla l'opzione 'carica immagini allo scorrimento' nella sezione 'Prestazioni Sito'.

en: %s or %s.
it_IT: %s o %s.

en: %s or read the %s.
it_IT: %s o leggi la %s.

en: %s to display a featured image here.
it_IT: %s per visualizzare qui un'immagine in evidenza.

en: &larr; Previous
it_IT: &larr; Precedente

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
it_IT: &mdash; Slider auto generato dagli articoli del tuo blog &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
it_IT: &mdash; Slider demo &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
it_IT: &mdash; Nessun slider &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona &mdash;

en: &mdash; Select a slider &mdash;
it_IT: &mdash; Scegli uno slider &mdash;

en: ( If you don't have any pages in your website, then this side menu is empty for the moment. )
it_IT: (Se non ci sono pagine nel vostro sito, questo menu laterale è vuoto per il momento.)

en: (Edit)
it_IT: (Modifica)

en: (number of words)
it_IT: (numero di parole)

en: (updated %s days ago)
it_IT: (aggiornato %s giorni fa)

en: (updated 1 day ago)
it_IT: (aggiornato 1 giorno fa)

en: (updated on %1$s)
it_IT: (aggiornato il %1$s)

en: (updated today)
it_IT: (aggiornato oggi)

en: , developer of the Customizr theme
it_IT: , lo sviluppatore del tema Customizr

en: 2 sidebars : Right and Left
it_IT: 2 barre laterali: a destra e a sinistra

en: 404 Not Found
it_IT: Pagina non trovata (errore 404)

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it_IT: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti più vecchi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it_IT: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
it_IT: <strong>Noi abbiamo fatto di tutto per darti un tema perfetto, gratis.</strong><br/> Aiutaci a continuare lo sviluppo con una donazione di $20, $50, o $100.

en: A static page
it_IT: Una pagina statica

en: About %s
it_IT: Informazioni su %s

en: About Customizr
it_IT: Informazioni su Customizr

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
it_IT: Attiva questa opzione per spostare le barre laterali (se presenti) al di sotto del blocco principale, negli smarphones o nei tablet.

en: Add a menu
it_IT: Aggiungi un menu

en: Add a slider
it_IT: Aggiungi uno slider

en: Add a slider to this post/page
it_IT: Aggiungi uno slider a questo/a articolo/pagina

en: Add creative and engaging reveal animations to your side menu.
it_IT: Aggiungi creative e coinvolgenti animazioni al tuo menu laterale.

en: Add to a slider
it_IT: Aggiungi allo slider

en: Add to a slider (create one if needed)
it_IT: Aggiungi allo slider (creandone uno nuovo se necessario)

en: Add unlimited featured pages with Customizr Pro.
it_IT: Aggiungi un numero illimitato di pagine in evidenza con Customizr Pro

en: Add widgets
it_IT: Aggiungi widgets

en: Add widgets to the footer %s or %s.
it_IT: Aggiungi un widget al pié di pagina %s o %s.

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
it_IT: Aggiungi un widget alla barra laterale %s o %s.

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
it_IT: Aggiungi qui il tuo custom css e disegna dal vivo! (per utenti avanzati)

en: Advanced options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Advanced settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni avanzate per il tema Customizr.

en: After the title
it_IT: Dopo il titolo

en: Alert (orange)
it_IT: Allarme (arancione)

en: Also applied to the secondary menu if any.
it_IT: Applicato anche al menu secondario se presente

en: Alternate thumbnail/content
it_IT: Alterna miniatura/contenuto

en: Alternate thumbnails layout
it_IT: Layout a miniature alterne

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
it_IT: Appare negli articoli, le pagine statiche, gli archivi ed i moduli di ricerca

en: Apply Customizr effects to galleries images
it_IT: Applica gli effetti di Customizr alle gallerie immagini

en: Apply a category filter to your home / blog posts
it_IT: Applicare un filtro di categoria alla pagina iniziale / blog articoli

en: Apply a colored bottom border to each grid items
it_IT: Applica un bordo inferiore colorato ad ogni elemento della griglia

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
it_IT: Applica il capolettera al primo paragrafo delle pagine

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
it_IT: Applica il capolettera al primo paragrafo del contenuto di articoli / pagine

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
it_IT: Applica il capolettera al primo paragrafo dei singoli articoli

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
it_IT: Applica il capolettera quando il paragrafo include almeno il seguente numero di parole :

en: Apply a random color skin on each page load.
it_IT: Applica un colore casuale della skin ad ogni caricamento pagina

en: Apply a shadow to each grid items
it_IT: Applica un'ombra ad ogni elemento della griglia

en: Apply lightbox effects to galleries images
it_IT: Applica l'effetto lightbox per le gallerie di immagini

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
it_IT: Applicare bell effetto di espansione per le gallerie di immagini al passaggio del mouse

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
it_IT: Applica il layout a griglia agli Archivi (archivi, categorie, articoli dell'autore)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
it_IT: Applica il layout a griglia alla Pagina Iniziale / Blog

en: Apply the grid layout to Search results
it_IT: Applica il layout a griglia ai risultati della Ricerca

en: Apply this height to all sliders
it_IT: Applica quest'altezza a tutte le slides

en: Archive titles
it_IT: Titoli degli archivi

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Assign menus to locations
it_IT: Assegna un menu ad una posizione

en: Author pages titles
it_IT: Titoli delle pagine autore

en: Authors
it_IT: Autori

en: Autoscale images on zoom
it_IT: Ridimensionamento automatico per lo Zoom

en: Back Home
it_IT: Pagina iniziale

en: Back to top
it_IT: Inizio pagina

en: Before the title boxed
it_IT: Prima del titolo, in un box

en: Before the title in full width
it_IT: Prima del titolo a tutta pagina

en: Black
it_IT: Nero

en: Blue
it_IT: Azzurro

en: Bottom
it_IT: Sotto

en: Browse:
it_IT: Navigare:

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button text (80 char. max length)
it_IT: Testo del pulsante (80 car. max)

en: Buttons and text
it_IT: Pulsanti e testo

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
it_IT: Di default, WordPress mostra i commenti recenti, anche se i commenti sono disabilitati negli articoli o nelle pagine. Disabilitando questa options ti permetterà di non mostrare lo storico dei commenti.

en: Call to action button
it_IT: Pulsante CTA

en: Category pages titles
it_IT: Titoli delle pagine di categoria

en: Change layout options
it_IT: Impostazioni layout

en: Change the header layout
it_IT: Modifica il layout della testata

en: Changelog in version %1$s
it_IT: Changelog della versione %1$s

en: Changing the layout in the Customizr theme
it_IT: Cambiare il layout per il tema Customizr.

en: Check the FAQ
it_IT: Controlla le domande frequenti

en: Check the documentation
it_IT: Consulta la documentazione

en: Check the front page slider doc &raquo;
it_IT: Controlla la documentazione dello slider sulla pagina iniziale &aquo;

en: Check the slider doc now &raquo;
it_IT: Controlla ora la documentazione dello slider &aquo;

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
it_IT: Spunta questa opzione per ritardare il caricamento delle immagini non visibili. Le immagini al di sotto della parte di finestra visibile verranno caricate automaticamente scorrendo la pagina. Ciò può notevelmente migliorare le performance del tuo sito riducendo il peso di grandi pagine web con immagini.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
it_IT: Spunta questa opzione per mostrare un blocco con le informazioni sull'autor dopo il contenuto di ogni singolo articolo. Nota: devi riempire il campo Informazioni biografiche nel profilo utente.

en: Choose a layout for the header
it_IT: Scegli un layout per la testata

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
it_IT: Scegli una pagina o un articolo collegata/o (tra gli ultimi 100)

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
it_IT: Scegliere un comportamento per dispositivi mobili (responsivo) per il menu secondario.

en: Choose a predefined skin
it_IT: Scegli una skin predefinita

en: Choose a slider
it_IT: Scegli uno slider

en: Choose content and layout
it_IT: Scegli il contenuto e il layout

en: Choose the global default layout
it_IT: Scegli il layout generale predefinito

en: Choose the pages default layout
it_IT: Scegli il layout predefinito delle pagine

en: Choose the posts default layout
it_IT: Scegli il layout predefinito degli articoli

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
it_IT: Fare clic nel campo qui sopra e selezionare le categorie di post da visualizzare. Se vuoto, non verrà applicato alcun filtro.

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Code snippets
it_IT: Frammenti di codice

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: Comment(s) on
it_IT: Commento(i) su

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Comments bubble color
it_IT: Colore della nuvoletta dei commenti

en: Comments bubble shape
it_IT: Forma della nuvoletta dei commenti

en: Comments bubbles
it_IT: Nuvoletta dei commenti

en: Contact E-mail address
it_IT: Indirizzo di posta elettronica contatto

en: Content : home, posts, ...
it_IT: Contenuto: pagina iniziale, articoli, ...

en: Content settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni del Contenuto per il tema Customizr.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Continua a leggere <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a new menu now
it_IT: Crea un nuovo menu ora

en: Create a slider
it_IT: Creare uno slider

en: Current slide
it_IT: Diapositiva attuale

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom featured page %1$s
it_IT: Pagina in evidenza personalizzata %1$s

en: Customize or remove %s
it_IT: Personalizza o rimuovi %s

en: Customize your footer credits with Customizr Pro.
it_IT: Personalizza i credits nel pié di pagina con Customizr Pro

en: Customizer screen
it_IT: Customizer

en: Customizr Showcase
it_IT: Vetrina di Customizr

en: Customizr is a clean responsive theme
it_IT: Customizr è un tema pulito e responsivo

en: Customizr theme documentation
it_IT: Documentazione del tema Customizr

en: Daily Archives: %s
it_IT: Archivi giornalieri: %s

en: Date of the last update
it_IT: Data dell'ultimo aggiornamento

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
it_IT: Il layout predefinito per %1$s è: %2$s

en: Default (grey)
it_IT: Default (grigio)

en: Default layout %1s
it_IT: Layout predefinito %1s

en: Delay between each slides
it_IT: Intervallo tra diapositive

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
it_IT: Intervallo tra diapositive in millisecondi. Valore predefinito: 5000ms (= 5 secondi).

en: Delete slider
it_IT: Cancella slider

en: Delete this slider
it_IT: Cancella questo slider

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
it_IT: Descrizione (sotto il titolo, 250 car. max)

en: Design and layout
it_IT: Design e layout

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
it_IT: Lo sapevi che puoi facilmente velocizzare il caricamento della pagina rinviando il caricamento delle immagini non visibili?

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disabled if the random option is on.
it_IT: Disabilitata se l'opzione casuale è attiva.

en: Discover Customizr Pro
it_IT: Scopri Customizr Pro

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
it_IT: Scopri come rimuovere questo slider demo.

en: Display Breadcrumb
it_IT: Mostra Breadcrumb

en: Display a back to top arrow on scroll
it_IT: Mostra una freccia che punta all'inizio della pagina mentre scrolli

en: Display a label next to the menu button.
it_IT: Visualizzare un'etichetta accanto al pulsante menu.

en: Display a page icon next to the page title
it_IT: Mostra un'icona accanto al titolo delle pagine

en: Display a post icon next to the single post title
it_IT: Mostra un'icona accanto al titolo degli articoli

en: Display a recent update notice
it_IT: Mostra la notifica di un aggiornamento recente

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
it_IT: Mostra un menu secondario (orizzontale) nella testata

en: Display an author box after each single post content
it_IT: Mostra il box dell'autore sotto il contenuto di ogni singolo articolo

en: Display an icon next to each post title in an archive page
it_IT: Mostra un'icona accanto ad ogni titolo degli articoli in una pagina archivio

en: Display an icon next to external links
it_IT: Mostra un'icona accanto ai link esterni

en: Display an icon next to the archive title
it_IT: Mostra un'icona accanto al titolo degli archivi

en: Display help notices on front-end for logged in users.
it_IT: Visualizza gli avvisi nel front-end agli utenti registrati.

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
it_IT: Mostra tassonomie gerarchiche (come le categorie)

en: Display home featured pages area
it_IT: Mostra le pagine in evidenza sulla pagina iniziale

en: Display icons next to titles
it_IT: Mostra un'icona accanto ai titoli

en: Display in the header
it_IT: Visualizza nell'intestazione

en: Display menu in a box
it_IT: Visualizza il menu in un box

en: Display navigation in pages
it_IT: Mostra la navigazione nelle pagine

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
it_IT: Mostra tassonomie non gerarchice (come i tag)

en: Display post format icons in the background
it_IT: Mostra il formato delle icone degli articoli sullo sfondo

en: Display posts metas
it_IT: Mostra i metadati dell'articolo

en: Display posts metas for single posts
it_IT: Mostra i metadati degli articoli nei singoli articoli

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
it_IT: Mostra i metadati degli articoli nelle liste di articoli (archivi, pagina articoli)

en: Display posts metas on home
it_IT: Mostra i metadati degli articoli nella pagina iniziale

en: Display posts navigation
it_IT: Mostra la navigazione articoli

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
it_IT: Visualizza la navigazione articoli come una lista di articoli (archivi, pagina del blog, categorie, risultati di ricerca...)

en: Display posts navigation in single posts
it_IT: Mostra la navigazione nei singoli articoli

en: Display the author
it_IT: Mostra l'autore

en: Display the breadcrumb in pages
it_IT: Mostra Breadcrumb nelle pagine

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
it_IT: Mostra la breadcrumb nelle liste di articoli : blog, archivi, risultati della ricerca...

en: Display the breadcrumb in single posts
it_IT: Mostra Breadcrumb nei singoli articoli

en: Display the breadcrumb on home page
it_IT: Mostra Breadcrumb nella pagina iniziale

en: Display the comment list
it_IT: Mostra la lista dei commenti

en: Display the excerpt
it_IT: Mostra l'estratto

en: Display the full content
it_IT: Mostra tutto il contenuto

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
it_IT: Mostra una notifica se l'ultimo aggiornamento è più recente di n giorni.

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
it_IT: Mostra il numero dei commenti in una nuvoletta accanto al titolo dell'articolo

en: Display the post thumbnails
it_IT: Mostra l'immagine in miniatura

en: Display the publication date
it_IT: Mostra la data di pubblicazione

en: Display the shopping cart in the header
it_IT: Visualizza il carrello nell'intestazione

en: Display the tagline
it_IT: Mostra il motto

en: Display the title
it_IT: Mostra titolo

en: Display the update date
it_IT: Mostra la data dell'ultimo aggiornamento

en: Display top border
it_IT: Mostra il bordo in alto

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
it_IT: Credi di aver realizzato un sito straordinario che può ispirare gli altri? Inoltrare il tuo sito per una recensione è facile e veloce.

en: Don't display
it_IT: Non mostrare nulla

en: Don't display any menus in the header of your website
it_IT: Non mostrare nessun menu nella testate del tuo sito

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
it_IT: Non sai come impostare un'immagine in evidenza in un articolo? Impara come in %s.

en: Don't show any posts or page
it_IT: Non mostrare nessun articolo o pagina

en: Dribbble profile url
it_IT: Url profilo Dribbble

en: Drop cap style
it_IT: Stile del capolettera

en: Drop caps
it_IT: Capilettera

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
it_IT: Riordinamento dinamico delle barre laterali su dispositivi a schermo ridotto

en: Dynamic slider images centering on any devices
it_IT: Centra dinamicamente le slides su tutti i dispositivi

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
it_IT: Centra dinamicamente le miniature su tutti i dispositivi

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
it_IT: Crea facilmente degli slider e aggiungili a qualsiasi articolo o pagina.

en: Easily take your web design one step further
it_IT: Fai fare un passo avanti al tuo web design, è facile!

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit now.
it_IT: Modifica ora.

en: Edit this slide
it_IT: Modifica questa diapositiva

en: Edit those featured pages
it_IT: Imposta quelle pagine in evidenza

en: Edit those featured pages %s, or %s (you'll be able to add yours later).
it_IT: Modificare quelle pagine in evidenza %s, o %s (potrai aggiungerne altre più tardi).

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Customizr effects on hover
it_IT: Attivare gli effetti Customizr al passaggio del mouse

en: Enable Customizr galleries
it_IT: Abilita le gallerie di Customizr

en: Enable Lightbox effect in galleries
it_IT: Abilita l'effetto lightbox per le gallerie di immagini

en: Enable Smooth Scroll
it_IT: Abilita scorrimento morbido

en: Enable comments on pages
it_IT: Abilita i commenti sulle pagine

en: Enable comments on posts
it_IT: Abilita i commenti negli articoli

en: Enable drop caps
it_IT: Abilita i capilettera

en: Enable drop caps in pages
it_IT: Abilita i capilettera nelle pagine

en: Enable drop caps in posts
it_IT: Abilita i capilettera negli articoli

en: Enable the WordPress responsive image feature for the slider
it_IT: Attiva la funzionalità di immagine responsiva di WordPress per lo slider

en: Enable the WordPress responsive image feature for the theme's thumbnails
it_IT: Attiva la funzionalità di immagine responsiva di WordPress per le miniature del tema

en: Entire slide
it_IT: Tutta la slide

en: Entire slide and call to action button
it_IT: Tutta la slider e il pulsante CTA

en: Expand submenus on click
it_IT: Espandi sottomenu al click del mouse

en: Expand submenus on hover
it_IT: Espandi sottomenu al passaggio del mouse

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
it_IT: Espandi l'ultimo articolo in evidenza (solo nella pagina inizale e nel blog)

en: Facebook profile url
it_IT: Url profilo Facebook

en: Fade effect on link hover
it_IT: Effetto dissolvenza al passaggio del mouse

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
it_IT: Caricare favicon (formati supportati: .ico, .png, .gif)

en: Featured page
it_IT: Pagina in evidenza

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen.
it_IT: Testo per la pagina in evidenza: utilizza l'estratto dalla pagina o scrivi il tuo testo nelle impostazioni di Customizr.

en: Featured pages options
it_IT: Impostazioni pagine in evidenza

en: Featured text %1$s (200 char. max)
it_IT: Testo in evidenza %1$s (200 car. max)

en: Featured text one (200 char. max)
it_IT: Testo in evidenza uno (200 car. max)

en: Featured text three (200 char. max)
it_IT: Testo in evidenza tre (200 car. max)

en: Featured text two (200 char. max)
it_IT: Testo in evidenza due (200 car. max)

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
it_IT: Trova ispirazione per il prossimo sito basato su Customizr!

en: Flat black
it_IT: Nero pastello

en: Flat orange
it_IT: Arancione pastello

en: Flat purple
it_IT: Viola pastello

en: Flat red
it_IT: Rosso pastello

en: Flat yellow
it_IT: Giallo pastello

en: Flickr url
it_IT: Url Flickr

en: Follow me on Dribbble
it_IT: Seguimi su Dribbble

en: Follow me on Facebook
it_IT: Seguimi su Facebook

en: Follow me on Flickr
it_IT: Seguimi su Flickr

en: Follow me on Github
it_IT: Seguimi su Github

en: Follow me on Google+
it_IT: Seguimi su Google+

en: Follow me on Instagram
it_IT: Seguimi su Instagram

en: Follow me on LinkedIn
it_IT: Seguimi su LinkedIn

en: Follow me on Tumblr
it_IT: Seguimi su Tumblr

en: Follow me on Twitter
it_IT: Seguimi su Twitter

en: Follow me on WordPress
it_IT: Seguimi su WordPress

en: Follow me on Youtube
it_IT: Seguimi su Youtube

en: Follow us
it_IT: Seguici

en: Fonts
it_IT: Font

en: Footer
it_IT: Pié di pagina

en: Footer Widget Area One
it_IT: Widget pié di pagina, area uno

en: Footer Widget Area Three
it_IT: Widget pié di pagina, area tre

en: Footer Widget Area Two
it_IT: Widget pié di pagina, area due

en: Footer global settings
it_IT: Impostazioni globali del pié di pagina

en: Footer settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni del pié di pagina per il tema Customizr.

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
it_IT: In modalità responsiva, limita l'altezza del menu a tendina alla parte di finestra visibile

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
it_IT: Per maggiori informazioni sugli sliders, controllare la pagina di documentazione:

en: Force default layout everywhere
it_IT: Costringere il layout globale predefinito in tutto il sito

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
it_IT: Costringere le dimensioni del logo a: larghezza max 250px e altezza max 100px

en: Front Page
it_IT: Pagina iniziale

en: Front page
it_IT: Pagina iniziale

en: Front page displays
it_IT: La pagina iniziale mostra

en: Front page slider name
it_IT: Nome slider sulla prima pagina

en: Front-end placeholders and help blocks
it_IT: Visualizza gli avvisi nel front-end agli utenti registrati.

en: Full width slider
it_IT: Slider larghezza a tutta pagina

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: George Orwell
it_IT: Totò

en: Get support in the forum
it_IT: Ricevi assistenza nel forum utenti

en: Github profile url
it_IT: Url profilo Github

en: Global Post Lists Settings
it_IT: Impostazioni globali delle Liste di Articoli

en: Global settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
it_IT: Impostazioni globali per il tema Customizr: skin, socials, collegamenti...

en: Go Customizr Pro
it_IT: Scarica Customizr Pro

en: Go to
it_IT: Vai a

en: Go to Dashboard
it_IT: Vai alla bacheca

en: Go to Dashboard &rarr; Home
it_IT: Vai alla bacheca &rarr; Home

en: Good, you've just upgraded to
it_IT: Grandioso, hai appena aggiornato a

en: Google fonts pairs
it_IT: Coppie di font Google

en: Google+ profile url
it_IT: Url profilo Google+

en: Green
it_IT: Verde

en: Green blue
it_IT: Verde/blu

en: Grey
it_IT: Grigio

en: Grid layout
it_IT: Layout a Griglia

en: Happy user of Customizr?
it_IT: Utente soddisfatto di Customizr?

en: Header
it_IT: Testata

en: Header Cart
it_IT: Intestazione carrello

en: Header design and layout
it_IT: Design e layout della testata

en: Header settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni Testata per il tema Customizr

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hi! This is
it_IT: Ciao! Sono

en: Hide
it_IT: Cacher

en: Hide forever
it_IT: Nascondi per sempre

en: High resolution (Retina) support
it_IT: Supporto per le immagini ad alta risoluzione (Retina)

en: Home
it_IT: Pagina iniziale

en: Home featured page one
it_IT: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - uno

en: Home featured page three
it_IT: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - tre

en: Home featured page two
it_IT: Pagina in evidenza nella pagina iniziale - due

en: Hover move effect for the sub menu items
it_IT: Movimento degli elementi dei sottomenu al passaggio del mouse

en: How to create and use a child theme ?
it_IT: Come creare e usare un tema figlio?

en: I already know what's new thanks !
it_IT: So già cosa c'è di nuovo, grazie!

en: I'm doing my best to make Customizr the perfect free theme for you. If you think it helped you in any way to build a better web presence, please support it's continued development with a donation of $20, $50, ...
it_IT: <strong>Faccio del mio meglio per rendere Customizr il tema perfetto per te.</strong><br/> Se pensi che Customizr ti abbia in qualche modo aiutato a migliorare la tua presenza sul web, per favore sostieni il suo continuo sviluppo con una donazione di $20, $50, ...

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
it_IT: Se una posizione di menu non ha menu assegnata, verrà utilizzato un menu di pagina predefinito.

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
it_IT: Se spuntata, questa opzione abilita i commenti su tutti i singoli articoli. Puoi disabilitare i commenti per un articolo individuale utilizzando la Modifica Rapida dalla

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
it_IT: Se spuntata, questa opzione fissa la testata all'inizio della pagina quando la scorri verso il basso/alto.

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
it_IT: Se spuntata, questa opzione abilita i commenti sulle pagine. Puoi disabilitare i commenti per una pagina individuale utilizzando Modifica Rapida dalla lista delle pagine.

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
it_IT: Se spuntata, questa opzione avvolge menu/motto/social della testata in un box grigio chiaro.

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
it_IT: Se abilitata, questa opzione attiva una finestra popin con un effetto zoom quando l'immagine è cliccata. Nota: per abilitare questo effetto nelle tue pagine o articoli, le immagini devono essere linkate al File media.

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
it_IT: Se abilitata, questa opzione attiva uno scorrimento morbido della pagina quando clicchi su un collegamento ad un'ancora della stessa pagina.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
it_IT: Se abilitata, questa opzione costringe il lightbox a ridimensionare le immagini nella finestra

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
it_IT: Se abilitato, il tuo sito web includerà  il supporto per i dispositivi ad alta risoluzione.

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
it_IT: Se non è stata impostata alcuna immagine in evidenza, usa l'ultima immagine allegata a questo articolo.

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
it_IT: Spuntando questa opzione, mostrerai una notifica personalizzabile riguardo l'aggiornamento recente, accanto al titolo dell'articolo.

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
it_IT: Spuntando questa opzione, possono essere visualizzate ulteriori informazioni riguardo la data dell'ultimo aggiornamento (non verrà  mostrato nulla se l'articolo non è mai stato aggiornato)

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
it_IT: Spuntando questa opzione, le tue immagini, in fase di caricamento, verrano ridimensionate con l'altezza personalizzata. Ciò impatterà  positivamente sulle performance di caricamento del tuo sito.

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
it_IT: Se sei soddisfatto di Customizr, dillo su wordpress.org scrivendo una recensione favorevole!

en: If you don't find an answer to your issue in the documentation, don't panic! The Customizr theme is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements. If you have a problem with the theme, chances are that it's already been reported and fixed in the support forums.
it_IT: Se non trovi una risposta al tuo problema nella documentazione, non farti prendere dal panico! Il tema di Customizr è utilizzato da una crescente comunità di webmaster che riportano problemi e che apportano miglioramenti continui. Se avete un problema con il tema, le probabilità sono che sia già stato segnalato e risolto nel forum di supporto.

en: If you have already created menu(s), you can %s. If you need to create a new menu, jump to the %s.
it_IT: Se è già stato creato un menu, puoi %s. Se hai bisogno di creare un nuovo menu, passa a %s.

en: If you like
it_IT: Se ti piace

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
it_IT: Se devi modificare il design della pagina iniziale, apri la sezione 'Pagina Iniziale' sopra questa.

en: Image settings
it_IT: Impostazioni immagini

en: Important (red)
it_IT: Importante (rosso)

en: Important note
it_IT: Nota importante

en: Include only sticky posts
it_IT: Includi solo gli articoli in evidenza

en: Info (blue)
it_IT: Info (blu)

en: Instagram profile url
it_IT: Url profilo Instagram

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
it_IT: Consigliamo fortemente di rigenerare le immagini della tua libreria in alta definizione, con l'ausilio di questo plugin gratuito

en: Jump to the blog design options
it_IT: Vai alle opzioni di design del blog

en: Jump to the customizer now
it_IT: Vai alle opzioni di design ora

en: Just use it as you want !
it_IT: Da utilizzare come vuoi!

en: Large bubbles
it_IT: Nuvoletta grande

en: Layout Options
it_IT: Impostazioni layout

en: Learn more about post categories in WordPress
it_IT: Ulteriori informazioni sulle categorie degli articoli in WordPress

en: Leave a comment
it_IT: Lascia un commento

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale a sinistra

en: Left sidebar
it_IT: Barra laterale a sinistra

en: Let me think twice
it_IT: Fammici pensare un po' su..

en: Light blue
it_IT: Azzurro

en: Light green
it_IT: Verde chiaro

en: Lightbox effect on images
it_IT: Effetto lightbox per le immagini

en: Ligth grey
it_IT: Grigio chiaro

en: Link post with
it_IT: Collega articolo con

en: Link the whole slide
it_IT: Linka tutta la slide

en: Link to full-size image
it_IT: Collegamento all'immagine alla grandezza massima

en: LinkedIn profile url
it_IT: Url profilo LinkedIn

en: Links style and effects
it_IT: Effetti e stile dei collegamenti

en: Load images on scroll
it_IT: Carica le immagini quando scrolli la pagina

en: Logo / title centered
it_IT: Logo / titolo centrati

en: Logo / title on the left
it_IT: Logo / titolo a sinistra

en: Logo / title on the right
it_IT: Logo / titolo a destra

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
it_IT: Carica logo (formati supportati: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Main menu design
it_IT: Design menu principale

en: Make a donation for Customizr
it_IT: Fai una donazione per Customizr

en: Manage menus in the header
it_IT: Gestione menu nella testata

en: Manage your menus in the header now
it_IT: Gestisci i tuoi menu nell'intestazione ora

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
it_IT: Numerose opzioni per il layout e look sono accessibili nello schermo di personalizzazione di Wordpress: vedi i tuoi cambiamenti dal vivo!

en: Max. length for post titles (in words)
it_IT: Lunghezza massima per i titoli degli articoli (in parole)

en: Maximum number of posts per page
it_IT: Numero massimo di articoli per pagina

en: Menu on the left
it_IT: Menu a sinistra

en: Menu on the right
it_IT: Menu a destra

en: Menu position (for "main" menu)
it_IT: Posizione del menu (per il menu "principale")

en: Menu position (for the horizontal menu)
it_IT: Posizione del menu (per il menu orizzontale)

en: Merge
it_IT: Unisci

en: Metas Design
it_IT: Design dei Metadati

en: Minute %1$s
it_IT: Minuto %1$s

en: Missing Attachment
it_IT: Allegato mancante

en: Monthly Archives: %s
it_IT: Archivi mensili: %s

en: More grid design options
it_IT: Più opzioni di design della griglia

en: Move after inside the side menu
it_IT: Sposta dopo all'interno del menu laterale

en: Move before inside the side menu
it_IT: Sposta prima all'interno del menu laterale

en: Navigation Menus
it_IT: Navigazione Menu

en: Nb of days since last update
it_IT: Num di giorni dall'ultimo aggiornamento

en: Need help to create a slider ?
it_IT: Hai bisogno di aiuto per creare una slider?

en: Need help with
it_IT: Hai bisogno di aiuto con

en: Need help with Customizr? Click here!
it_IT: Hai bisogno di aiuto con Customizr? Clicca qui!

en: Need more control on your fonts ? Style any text in live preview ( size, color, font family, effect, ...) with Customizr Pro.
it_IT: Senti il bisogno di avere un maggior controllo sui tuoi fonts? Applica i tuoi stili nell'anteprima dal vivo (dimensione, colore, famiglia dei font, effetti, ... ) con il tema Customizr Pro.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Commenti più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
it_IT: Successivo &rarr;

en: No
it_IT: Nessun

en: No Image Selected
it_IT: Nessun immagine selezionata

en: No link
it_IT: Nessun link

en: No sidebars : full width layout
it_IT: Nessuna barra laterale: larghezza a tutta pagina

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
it_IT: Nota: il numero di colonne è limitato a 3 per layout con una sola barra laterale e ad 2 per layout con doppia barra laterale

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
it_IT: Nota: il layout della pagina iniziale deve essere impostato nella sezione Pagina Iniziale

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
it_IT: Nota: l'etichetta è nascosta su dispositivi mobili.

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
it_IT: Nota: scegliendo il layout a griglia, le immagini in miniature verranno sempre mostrate

en: Number of columns per row
it_IT: Numero di colonne per riga

en: Number of posts to display
it_IT: Numero di aricoli da mostrare

en: On the web, speed is key ! Improve the load time of your pages with those options.
it_IT: Sul web, la chiave è la velocità  ! Migliora il tempo di caricamento delle tue pagine con queste opzioni.

en: Once clicked the 'Hide forever' button, this donation block will not be displayed anymore.<br/>Either you are using Customizr for personal or business purposes, any kind of sponsorship will be appreciated to support this free theme.<br/><strong>Already donator? Thanks, you rock!<br/><br/> Live long and prosper with Customizr!</strong>
it_IT: Una volta cliccato su "Nascondi per sempre", questo blocco non verrà più mostrato.<br/>Sia che tu usi Customizr per il tuo sito personale o per motivi lavorativi, ogni tipo di sponsorizzazione sarà  apprezzata per sostenere questo tema gratuito.<br/><strong>Hai già donato? Grazie amico, tu spacchi!<br/><br/>Lunga vita e prosperità  con Customizr!<strong>

en: One thought on
it_IT: Un commento su

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
it_IT: Solo gli articoli con una foto di presentazione o almeno un'immagine all'interno del loro contenuto verranno usati per lo slider. Il numero di immagini visualizzate non supererà il numero di articoli disponibili nel tuo sito.

en: Ooops, page not found
it_IT: Ooops, pagina non trovata

en: Open
it_IT: Apri

en: Open external links in a new tab
it_IT: Apri link esterni in una nuova scheda

en: Open link in a new page/tab
it_IT: Apri collegamento in una nuova pagina/tab

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
it_IT: Apri la pagina della descrizione del plugin Regenerate thumbnails

en: Open the menu
it_IT: Apri il menu

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Other comments settings
it_IT: Impostazioni commenti

en: Page %d
it_IT: Pagina %d

en: Page %s
it_IT: Pagina %s

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Pages &amp; Posts Layout
it_IT: Layout per pagine e articoli

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Paragraphs
it_IT: Paragrafi

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
it_IT: Prestazioni: usa i fogli di stile CSS minimizzati

en: Permalink to %s
it_IT: Permalink a %s

en: Pin me on Pinterest
it_IT: Pin me su Pinterest

en: Pinterest profile url
it_IT: Url profilo Pinterest

en: Please include the following informations when posting support requests
it_IT: Per favore includi le seguenti informazioni nelle richieste di supporto.

en: Post List Design
it_IT: Design delle Liste di Articoli

en: Post author
it_IT: L'autore dell'articolo

en: Post authors settings
it_IT: Impostazioni autore articolo

en: Post lists : blog, archives, ...
it_IT: Liste di articoli: blog, archivi, ...

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
it_IT: Metadati degli articoli (categorie, tag, tassonomie personalizzate)

en: Post navigation
it_IT: Navigazione articoli

en: Post thumbnail position
it_IT: Posizione delle miniature negli articoli

en: Post/Page Navigation
it_IT: Navigazione Articolo/Pagina

en: Posts page
it_IT: Pagina articoli

en: Posts slider button text
it_IT: Testo del pulsante slider degli articoli

en: Powered by
it_IT: Powered By

en: Powered by Wordpress
it_IT: Powered by WordPress

en: Protected: %s
it_IT: Protetto: %s

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Purple
it_IT: Viola

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
it_IT: Feed RSS (il feed di WordPress è il predefinito)

en: Randomize the skin
it_IT: Colore della skin casuale

en: Read more &raquo;
it_IT: Leggi &raquo;

en: Read the documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Read the latest release notes
it_IT: Leggi gli ultimi aggiornamenti

en: Recent update notice after post titles
it_IT: Notifica di aggiornamento recente dopo il titolo degli articoli

en: Recently updated !
it_IT: Aggiornato recentemente!

en: Rectangular with blur effect on hover
it_IT: Rettangolare con sfocamento al passaggio del mouse

en: Rectangular with no effect
it_IT: Rettangolare senza effetti

en: Rectangular with unblur effect on hover
it_IT: Rettangolare con messa a fuoco al passaggio del mouse

en: Red
it_IT: Rosso

en: Rediscover the beauty of your blog posts and increase your visitors engagement with the Grid Customizer.
it_IT: Riscopri la bellezza degli articoli del tuo blog ed aumenta il coinvolgimento dei tuoi visitatori con la Griglia Personalizzata.

en: Regular (horizontal)
it_IT: Regolare (orizzontale)

en: Remove
it_IT: Elimina

en: Remove all the menus.
it_IT: Elimina tutti i menu

en: Remove the featured pages
it_IT: Elimina le pagine in evidenza

en: Remove the home page slider
it_IT: Rimuovi lo slider sulla home page

en: Replace the default image slider's height
it_IT: Ridefinisci l'altezza predefinita delle immagini dello slider

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Responsive settings
it_IT: Impostazioni Responsive

en: Return to
it_IT: Torna a

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
it_IT: Svela i sottomenu con un effetto di dissolvenza

en: Review the Customizr theme
it_IT: Recensisci il tema Customizr

en: Right
it_IT: Destra

en: Right Sidebar
it_IT: Barra laterale a destra

en: Right sidebar
it_IT: Barra laterale a destra

en: Rounded, expand on hover
it_IT: Arrotondata, espandi al passaggio del mouse

en: Rounded, no expansion
it_IT: Arrotondata, nessuna espansione

en: SITE ICON
it_IT: ICONA DEL SITO

en: Search Results for :
it_IT: risultato per:

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
it_IT: Risultati per &quot;%1$s&quot;

en: Search results page titles
it_IT: Titoli delle pagine dei risultati della ricerca

en: Secondary (horizontal) Menu
it_IT: Menu Secondario (orizzontale)

en: Secondary (horizontal) menu design
it_IT: Design menu Secondario (orizzontale)

en: See the theme documentation.
it_IT: Leggi la documentazione.

en: Select a Layout
it_IT: Scegli un Layout

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
it_IT: Scegli una bella coppia di font (intestazionie e default)  o font singoli per il tuo sito web.

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
it_IT: Seleziona un design: menu laterale (verticale) o regolare (orizzontale)

en: Select a design for the post metas
it_IT: Scegli il design per i metadati

en: Select a skin for Customizr
it_IT: Seleziona una skin per Customizr

en: Select a specific layout for %1$s
it_IT: Scegli un layout specifico per %1$s

en: Select a submenu expansion option
it_IT: Seleziona l'opzione per l'espansione dei sottomenu

en: Select front page slider
it_IT: Seleziona uno slider per la pagina iniziale

en: Select the contexts
it_IT: Seleziona i contesti

en: Select the last update format
it_IT: Seleziona il formato per l'ultimo aggiornamento

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
it_IT: Seleziona la lunghezza degli articoli in liste (la pagina iniziale, i moduli di ricerca, gli archivi, ...)

en: Select the metas to display
it_IT: Seleziona i metadati da mostrare

en: Select your own slider
it_IT: Seleziona il tuo slider

en: Select your own slider %s, or %s (you'll be able to add one back later).
it_IT: Seleziona il tuo slider %s, o %s (potrai aggiungerene uno più tardi).

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
it_IT: Imposta un intervallo massimo (in giorno) durante il quale verrà  mostrata la notifica di aggiornamento recente.

en: Set slider's height in pixels
it_IT: Inserisci l'altezza della slider in pixel

en: Set the excerpt length (in number of words)
it_IT: Imposta la dimensione (in numero di parole) dell'estratto

en: Set the header z-index
it_IT: Imposta lo z-index della testata

en: Set the number of posts to display
it_IT: Imposta il numero di aricoli da mostrare

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
it_IT: Imposta la massima altezza delle miniature, per il layout a griglia, in pixel

en: Set the thumbnail's max height in pixels
it_IT: Imposta la massima altezza delle miniature in pixel

en: Set up breadcrumb options
it_IT: Imposta le opzioni della Breadcrumb

en: Set up comments options
it_IT: Impostazioni commenti

en: Set up footer global options
it_IT: Imposta le opzioni globali del footer (pié di pagina)

en: Set up front page options
it_IT: Personalizza la pagina iniziale

en: Set up gallery options
it_IT: Imposta le opzioni della galleria di immagini

en: Set up layout options
it_IT: Impostazioni per il layout

en: Set up logo and favicon options
it_IT: Impostazioni logo e favicon

en: Set up paragraphs options
it_IT: Imposta le opzioni dei paragrafi

en: Set up post lists options
it_IT: Imposta le opzioni per le liste di articoli

en: Set up post metas options
it_IT: Imposta le opzioni dei metadati degli articoli

en: Set up post/page navigation options
it_IT: Imposta le opzioni per la navigazione articolo/pagina

en: Set up single posts options
it_IT: Imposta le opzioni per i singoli articoli

en: Set up the font global settings
it_IT: Imposta le opzioni globali per i font

en: Set up the front page layout
it_IT: Impostazioni per il layout della pagina iniziale

en: Set up the titles icons options
it_IT: Imposta le opzioni per le icone dei titoli

en: Set up your social links
it_IT: Imposta i tuoi social links

en: Set up your social profiles links in the sidebar(s).
it_IT: Impostare i collegamenti ai tuoi social networks nella barra laterale.

en: Set your website default font size in pixels.
it_IT: Imposta la dimensione di default del font per il tuo sito web in pixel.

en: Show images
it_IT: Mostra le immagini

en: Side Menu (vertical)
it_IT: Menu laterale (verticale)

en: Side menu animation demo
it_IT: Demo animazioni menu laterale

en: Sidebars
it_IT: Barre laterali

en: Sidebars settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni barre laterali per il tema Customizr

en: Simple black
it_IT: Nero semplice

en: Single fonts
it_IT: Font singoli

en: Single posts
it_IT: Articoli singoli

en: Sir Winston Churchill
it_IT: Totò

en: Site Title & Tagline
it_IT: Titolo del sito e motto

en: Skin color
it_IT: Colore della skin

en: Skin color with shadow
it_IT: Colore della skin con ombre

en: Slide Image
it_IT: Immagine diapositiva

en: Slide Text
it_IT: Testo della diapositiva

en: Slider Layout : set the slider in full width
it_IT: Larghezza slider: a tutta pagina

en: Slider Options
it_IT: Impostazioni slider

en: Slider documentation
it_IT: Documentazione dello slider

en: Slider options
it_IT: Impostazioni slider

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
it_IT: Sliders: mostra un'icona di caricamento prima che le slides vengano visualizzate

en: Small bubbles
it_IT: Nuvoletta piccola

en: Smooth Scroll
it_IT: Scorrimento Morbido

en: Smooth Scroll settings
it_IT: Impostazioni Scorrimento Morbido

en: Smooth scroll on click
it_IT: Scorrimento morbido al click del mouse

en: Social link title in sidebars
it_IT: Social links nelle barre laterali

en: Social links in footer
it_IT: Social links nel pié di pagina

en: Social links in header
it_IT: Social links nella testata

en: Social links in left sidebar
it_IT: Social links nella barra laterale a sinistra

en: Social links in right sidebar
it_IT: Social links nella barra laterale a destra

en: Socials in Sidebars
it_IT: Social links nelle barre laterali

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it_IT: Siamo spiacenti, non abbiamo trovato nessuna pagina che contenga le parole ricercate. Vuoi riprovare con altre parole?

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
it_IT: Siamo spiacenti, non abbiamo trovato nessuna pagina corrispondente. Vuoi provare a cercarlo?

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
it_IT: Mi scusi, per andare dove dobbiamo andare, per dove dobbiamo andare?

en: Split
it_IT: Separa

en: Squared, expand on hover
it_IT: Quadrata, espandi al passaggio del mouse

en: Squared, no expansion
it_IT: Quadrata, nessuna espansione

en: Stick the footer to the bottom of the page
it_IT: Bloca il piè di pagina sulla parte inferiore della pagina

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
it_IT: Carica logo sticky (formati supportati: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Sticky header : display the menu
it_IT: Testata fissa: mostra il menu

en: Sticky header : display the tagline
it_IT: Testata fissa : mostra il motto

en: Sticky header : display the title / logo
it_IT: Testata fissa : mostra titolo / logo

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
it_IT: Testata fissa: semi-trasparente durante lo scorrimento

en: Sticky header : shrink title / logo
it_IT: Testata fissa: restringi titolo / logo

en: Sticky header settings
it_IT: Impostazioni della testata fissa (sticky header)

en: Sticky on scroll
it_IT: Sticky durante lo scorrimento

en: Subscribe to my rss feed
it_IT: Iscriviti al feed RSS

en: Success (green)
it_IT: Successo (verde)

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
it_IT: Questa è la civiltà : hai tutto quello che vuoi quando non ti serve.

en: System Informations
it_IT: Informazioni del Sistema

en: Tag pages titles
it_IT: Titoli delle pagine dei Tag

en: Text only
it_IT: Solo testo

en: Thank you for using %s!
it_IT: Grazie per usare %s!

en: The %s sidebar has no widgets.
it_IT: La barra laterale di %s non ha nessun widget.

en: The Customizr Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and fully responsive website in a few seconds. In the Pro version, you'll get all the features of the free version plus some really cool and even revolutionary ones.
it_IT: Il tema WordPress Customizr Pro permette a chiunque di creare un sito web stupendo, professionale e totalmente responsivo in pochi secondi. Nella versione Pro, avrai tutte le caratteristiche della versione gratuita, più alcune opzioni davvero grandiose ed anche rivoluzionarie.

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
it_IT: Le opzioni di layout di cui sopra imposterà il layout a livello globale per gli articoli e le pagine. Ma si può anche definire individualmente il layout per ogni articolo e pagina. Scopri come nel %s.

en: The best way to start is to read the %s.
it_IT: Il modo migliore per iniziare è quello di leggere la %s.

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
it_IT: Il modo migliore per iniziare con %s è quello di leggere la %s e visitare il %s.

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
it_IT: Il testo del pulsante sarà limitato ad 80 caratteri massimo. Lasciare questo campo vuoto per nascondere il pulsante

en: The easiest way to search in the support forums is to use our Google powered search engine on our %s.
it_IT: Il modo più semplice per la ricerca nel forum di supporto è di utilizzare il motore di ricerca basato su Google sul nostro %s.

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
it_IT: L'estratto verrà limitation ad 80 car. max

en: The footer has no widgets
it_IT: Non sono presenti widget nel footer

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
it_IT: Le immagini sono impostate con la funzione "immagine in evidenza" nel basso dello schermo di Modifica Pagina. Deseleziona l'opzione qui sopra per disabilitare le immagini in evidenza.

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
it_IT: Questo slider sarà cancellato definitivamente (le immagini, i pulsanti e i collegamenti saranno conservati).

en: The title will be limited to 80 chars max
it_IT: Il titolo verrà limitation ad 80 car. max

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it_IT: Non vi è alcun estratto in quanto si tratta di un articolo protetto.

en: This block is visible for admin users only.
it_IT: Questo bloccok è visibile solo per gli utenti amministratore.

en: This entry was posted
it_IT: Articolo pubblicato

en: This entry was posted in %1$s
it_IT: Pubblicato in %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
it_IT: Pubblicato in %1$s con tag %2$s

en: This entry was posted on %1$s
it_IT: Pubblicato il %1$s

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
it_IT: Pubblicato il %1$s<span class="by-author"> da %2$s</span>.

en: This entry was tagged %2$s
it_IT: Pubblicato con tag %2$s

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
it_IT: Questa funzionalità è stato introdotta in WordPress v 4.4 + (dic-2015) e potrebbe avere effetti collaterali minori su alcune delle tue immagini esistenti. Seleziona / deseleziona questa opzione per verificare in modo sicuro che le immagini vengano visualizzate correttamente.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
it_IT: Questo selettore di font ti permette di visualizzare in anteprima e selezionare tra una comoda selezione di coppie e singoli font. Se scegli una coppia, il primo font verrà  applicato alle principali intestazioni del tuo sito: nome del sito, motto, titoli h1, h2, h3, mentre il secondo verrà  utilizzato come font di default del tuo sito web per ogni testo o paragrafo.

en: This is a default page menu.
it_IT: Questo è il menu predefinito.

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
it_IT: Questa opzione centra dinamicamente le immagini per qualsiasi dispositivo, verticalmente o orizzontalmente in accordo con le loro proporzioni iniziali.

en: This option enables a smoother page scroll.
it_IT: Questa opzione consente un più agevole scorrimento della pagina.

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
it_IT: Questa opzione genera uno slider sulla home page basato sui tuoi articoli recenti, partendo dal più recente o da quello/i in evidenza se presenti.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
it_IT: Questa opzione imposta la dimensione di default del font applicato ad ogni elmento testuale del tuo sito, se essa non è stata già applicata diversamente.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
it_IT: Questa opzione sovrascriverà  il layout che hai definito per ogni pagina/articolo, inclusa la pagina iniziale.

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
it_IT: Questa impostazione potrebbe influire sulla parte in cui viene rivelato il menu.

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
it_IT: Lo scopo di questa vetrina è di mostrare cosa si possa fare con Customizr e aiutare gli altri utenti a trovare l'ispirazione per il loro web design.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
it_IT: Lo slider non ha ancora nessuna diapositiva. Vai alla Libreria Media, modifica le immagini e aggiungile allo slider.

en: This theme requires WordPress 3.4+
it_IT: Questo tema richiede WordPress versione 3.4+

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
it_IT: Verrà  applicata solamente ai link inclusi nei contenuti degli articoli e/o delle pagine

en: Thumbnails max height for the grid layout
it_IT: Massima altezza delle miniature per il layout a griglia

en: Thumbnails options
it_IT: Opzioni delle immagini in miniatura

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
it_IT: Opzioni delle miniature per il layout a miniature alterne

en: Thumbnails position
it_IT: Posizione miniature

en: Thumbnails shape
it_IT: Forma delle miniature

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title and text color
it_IT: Titolo e colore del testo

en: Title text (80 char. max length)
it_IT: Testo del titolo (80 car. max)

en: Titles icons settings
it_IT: Impostazioni delle icone dei titoli

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
it_IT: Per aggiungere un'altra diapositiva: passare alla libreria multimediale (fare clic su Media), aprire la schermata di modifica di un'immagine (o aggiungere una nuova immagine) e aggiungerlo al vostro slider desiderato utilizzando le opzioni nel piè di pagina.

en: To change the global header layout, %s
it_IT: Per modificare il layout globale della testate, %s

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
it_IT: Per copiare le informazioni di sistema, clicca qui sotto poi premi Ctrl + C (PC) o Cmd + C (Mac).

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
it_IT: Per creare un nuovo slider, apri la Libreria Media, modifica una immagine e aggiungila al nuovo slider (assegnando un nome allo slider). Poi modifica le altre immagini, aggiungendole una per una allo slider creato.

en: Top
it_IT: Sopra

en: Try it in the demo
it_IT: Provalo nella demo

en: Try it with the demo
it_IT: Provalo nella demo

en: Tumblr url
it_IT: Url Tumblr

en: Twitter profile url
it_IT: Url profilo Twitter

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
it_IT: Deseleziona questa opzione per mantenere le dimensioni originali del tuo logo.

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
it_IT: Deseleziona questa opzione per rimuovere il bordo colorato in alto.

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
it_IT: Nei contesti non spuntati gli articoli verrano visualizzati con il layout a miniature alterne.

en: Update notice style
it_IT: Stile della notifica di aggiormento

en: Update notice text
it_IT: Testo della notifica di aggiormento

en: Upgrade WP
it_IT: Aggiorna WordPress

en: Upgrade Wordpress Now
it_IT: Aggiorna WordPress adesso

en: Upgrade to Customizr Pro
it_IT: Aggiornamento a Customizr Pro

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload a default thumbnail
it_IT: Carica un'immagine in miniatura di default

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
it_IT: Usa questo campo per testare piccole porzioni di codice CSS. Per personalizzazioni piÃ¹ importanti del CSS, Ã¨ consigliabile modificare il file style.css di un

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
it_IT: Usalo per specificare un logo diverso nella modalità  testata fissa.

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
it_IT: Usare con cautela: offre agli utenti una maniera alternativa di navigare sul tuo sito.

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
it_IT: Usando la versione minimizzata della skin diminuirai il tempo di caricamento della tua pagina web.

en: Various images settings
it_IT: Varie impostazioni per le immagini

en: Various links settings
it_IT: Varie impostazioni per i collegamenti

en: Various settings for responsive display
it_IT: Varie impostazioni per la visualizzazione responsiva

en: View all posts by %s
it_IT: Vedi tutti gli articoli di %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Vedi tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
it_IT: Vedi tutti gli articoli nel %s

en: View your shopping cart
it_IT: Visualizza il tuo carrello

en: Visit the demo
it_IT: Guarda la demo

en: Visit the extension's page
it_IT: Vai alla pagina delle estensioni

en: Visit the showcase
it_IT: Visita la vetrina di Customizr

en: WP footer widgets : display icons next to titles
it_IT: Widget di WP nel più di pagina: mostra un'icona accanto ai titoli

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
it_IT: Widget di WP nella barra laterale: mostra un'icona accanto ai titoli

en: We need sponsors!
it_IT: Diventa sponsor!

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
it_IT: Vorremmo introdurre le nuove funzionalità sulle quali abbiamo lavorato.

en: Web safe fonts pairs
it_IT: Coppie di font "web safe"

en: Website Performances
it_IT: Performance del Sito

en: Week %1$s
it_IT: Settimana %1$s

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto in

en: What is
it_IT: Cos'è

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
it_IT: Quando è selezionata, lo slider sulla pagina iniziale occupa la larghezza completa della finestra

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
it_IT: Quando spuntata, questa opzione mostra un'icona di caricamente durante la fase di setup delle diapositive.

en: When the menu style is set to "Side Menu", the menu position is the side on which the menu will be revealed.
it_IT: Quando lo stile del menu è impostato su "Menu laterale", la posizione del menu è il lato su cui apparirà il menu.

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
it_IT: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona contestuale accanto ai titoli delle pagine, degli articoli, degli archivi, e dei widget standard di WordPress

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
it_IT: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona di tipo articolo sulla sinistra di ogni titolo degli articoli in una pagina archivio. Una pagina archivio può essere: categoria, tag, autore, archivi mensili, tassonomie personalizzate, risultati della ricerca.

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
it_IT: Quando questa opzione è spuntata, viene mostrata un'icona di tipo archivio nell'intestazione di ogni tipo di archivio, sulla sinistra del titolo. Una pagina archivio può essere: categoria, tag, autore, archivi mensili, tassonomie personalizzate, risultati della ricerca.

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
it_IT: Quando questa opzione è spuntata, i metadati degli articoli (come tassonomie, data e autore) vengono mostrati al di sotto del titolo dell'articolo.

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
it_IT: Spuntando questa opzione, le immagini in miniatura degli articoli verranno mostrate in tutte le liste di articoli: blog, archivi, pagina dell'autore, pagine di ricerca, ...

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
it_IT: Quando questa opzione è selezionata, la navigazione articoli viene visualizzata sotto l'articolo

en: When this options is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
it_IT: Quando questa opzione è attivata, vari avvisi ed alcuni messaggi vengono visualizzati sul front-end del tuo sito Web. Sono visibili solo da utenti registrati come amministratori.

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
it_IT: Selezionando il Layout a griglia, il contenuto dell'articolo verrà  limitato all'estratto.

en: When you've set your main menu as a vertical side navigation, you can check this option to display a complementary horizontal menu in the header.
it_IT: Quando hai impostato il tuo menu principale come una barra di navigazione laterale verticale, è possibile controllare questa opzione per visualizzare un menu orizzontale complementare nell'intestazione.

en: Will be hidden if empty
it_IT: Non verrà mostrato se vuoto

en: WooCommerce options
it_IT: Opzioni di WooCommerce

en: WooCommerce settings for the Customizr theme.
it_IT: Impostazioni WooCommerce per il tema Customizr.

en: WordPress documentation
it_IT: Documentazione di WordPress

en: WordPress profile url
it_IT: Url profilo WordPress

en: Yearly Archives: %s
it_IT: Archivi annuali: %s

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
it_IT: Stai usando un child theme di Customizr %1$s : controlla sempre il %2$s dopo l'aggiornamento per vedere se una funzione o un template è stato deprecato.

en: You can also change other comments settings in :
it_IT: Modifica le altrei impostazioni dei commenti nella:

en: You can also change other comments settings in the
it_IT: Modifica le altre impostazioni dei commenti nella

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
it_IT: Puoi anche rimuovere questa barra laterale

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
it_IT: Puoi scegliere di visualizzare solo gli articoli in evidenza. Se non sei sicuro di come impostare un articolo in evidenza, controlla

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
it_IT: È possibile creare nuovo menu e modificare il contenuto del tuo menu %s.

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
it_IT: Puoi definire un layout specifico per %1$s utilizzando le barre laterali predefinite. Il layout predefinito può essere modificato nelle opzioni del tema %2$s.<br />

en: You can display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline
it_IT: Puoi visualizzare un'icona del carrello che mostra il numero di elementi nel tuo carrello accanto al motto nell'intestazione

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
it_IT: È possibile visualizzare l'immagine in evidenza (chiamata anche imagine d'anteprima dell'articolo) dei tuoi articoli prima del loro contenuto, quando vengono visualizzati singolarmente.

en: You can display your main menu or a second menu here horizontally.
it_IT: Puoi ora mostrare qui orizzontalmente il menu principale o secondario

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
it_IT: Puoi visualizzare la foto in evidenza del tuo articolo qui, se ne hai impostata una.

en: You can now display your menu as a vertical and mobile friendly side menu, animated when revealed.
it_IT: È ora possibile visualizzare il menu come menu verticale e come menu laterale su dispositivi mobili, con animazione all'apertura.

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
it_IT: Hai selezionato <i>"Costringere il layout globale predefinito in tutto il sito"</i>. Devi deselezionarlo per abilitare un layout specifico per questo articolo.

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
it_IT: Non hai creato nessun slider ancora. Vai alla Libreria Media, modifica una immagine e aggiungila al nuovo slider (assegnando un nome allo slider). Poi modifica le altre immagini, aggiungendole una per una allo slider creato.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
it_IT: Non hai creato nessun slider ancora. Scrivi un nome per il nuovo slider e clicca il pulsante per crearlo.

en: You haven't created any menu yet. %s or check the %s to learn more about menus.
it_IT: Non hai ancora creato alcun menu. %s o controlla il%s per ulteriori informazioni sui menu.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
it_IT: Potresti voler rigenerare le tue immagini in miniatura.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
it_IT: Devi prima selezionare una pagina. Lascia vuoto questo campo se vuoi utilizzare un estratto dalla pagina stessa.

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
it_IT: La tua favicon è gestita con un metodo sorpassato e non si vedrà su tutti i dispositive. Puoi ri-caricare la tua favicon con il nuovo sistema qui sotto.

en: Your latest posts
it_IT: Gli ultimi articoli

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
it_IT[0]: Il tuo tema supporta %s menu. Scegli quale menu desideri utilizzare.
it_IT[1]: Il tuo tema supporta %s menu. Scegli quale menu mostrare in ogni posizione.

en: Youtube profile url
it_IT: Url profilo Youtube

en: and posted on %1$s
it_IT: e con tag %1$s

en: at dimensions
it_IT: alle dimensioni

en: by
it_IT: da

en: by %1$s
it_IT: da %1$s

en: change the default menu
it_IT: Cambia il menu predefinito

en: change your menu design now
it_IT: cambia il design del menu ora

en: check the changelog
it_IT: Controlla il registro delle modifiche

en: child theme.
it_IT: tema figlio.

en: close
it_IT: chiudi

en: comment | comments
it_IT[0]: commento
it_IT[1]: commenti

en: create/edit menus
it_IT: crea/modifica i menu

en: discussion settings page.
it_IT: pagina delle impostazioni della Discussione.

en: dismiss
it_IT: rimuovi

en: dismiss notice
it_IT: rimuovi notifica

en: dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questo avviso

en: documentation
it_IT: documentazione

en: here
it_IT: qui

en: in the menu panel
it_IT: nel pannello del menu

en: jump to the Design and Layout section
it_IT: vai alle opzioni di design del blog

en: menu creation screen
it_IT: Videata creazione menu

en: now
it_IT: ora

en: on %1$s
it_IT: in %1$s

en: on the Menus screen in the Appearance section
it_IT: sulla schermata dei Menu nella sezione Aspetto

en: open the customizer menu section
it_IT: apri la sezione di personalizzazione del menu

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
it_IT: o un link personalizzato (lascialo vuoto se è già stata selezionata sopra una pagina od un articolo)

en: pages
it_IT: pagine

en: post screen
it_IT: lista degli articoli

en: posts
it_IT: articoli

en: rating. Thanks :) !
it_IT: valutazione. Grazie :)!

en: regenerate thumbnails
it_IT: rigenera miniature

en: remove them
it_IT: rimuovile

en: remove this demo slider
it_IT: Rimuovi questo slider demo

en: replace this default menu by another one
it_IT: sostituire questo menu predefinito con un altro

en: tagged
it_IT: con tag

en: the Customizr pro theme
it_IT: il tema Customizr-Pro

en: the Customizr theme
it_IT: il tema Customizr

en: the WordPress documentation.
it_IT: la documentazione di WordPress

en: the discussion settings page.
it_IT: pagina delle impostazioni della discussione.

en: the posts slider
it_IT: lo slider degli articoli

en: the z-index
it_IT: lo z-index

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
it_IT: questa opzione può creare conflitti con alcuni plugin, assicurarsi che le caratteristiche dei plugin (se presenti) funzionino bene dopo l'attivazione di questa opzione.

en: this page
it_IT: questa pagina

en: this post
it_IT: questo articolo

en: this slider
it_IT: questo slider

en: thoughts on
it_IT: commenti su

en: version
it_IT: versione

en: we would love to receive a
it_IT: ci piacerebbe ricevere un

en: {no title} Read the post &raquo;
it_IT: {nessun titolo} Leggi l'articolo &raquo;
