Responsive Theme - en to cs translation catalogue (149 entries)

en: Pages:
cs: Stránky

en: &#8249; Older posts
cs: &#8249; Starší příspěvky

en: Newer posts &#8250;
cs: Novější příspěvky &#8250;

en: Read more &#8250;
cs: Číst dále &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
cs: Tento příspěvek je zaheslován.

en: &#8249; Older comments
cs: &#8249; Starší komentáře

en: Newer comments &#8250;
cs: Novější komentáře &#8250;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
cs: %1$d %2$s pro "%3$s"

en: Name
cs: Jméno

en: Website
cs: Web

en: scroll to top
cs: Skrolovat nahoru

en: http://wordpress.org/
cs: http://cs.wordpress.org/

en: &#8249; Return to
cs: &#8249; Vrátit se do

en: No Comments &darr;
cs: Žádné komentáře &darr;

en: 1 Comment &darr;
cs: 1 komentář &darr;

en: % Comments &darr;
cs: % komentáře &darr;

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
cs[0]: Jeden komentář “%2$s”
cs[1]: %1$s komentáře “%2$s”
cs[2]: %1$s komentářů “%2$s”

en: Tagged with:
cs: Označeno s:

en: Posted in %s
cs: Označeno v %s

en: Edit
cs: Upravit

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
cs: 404 - Zvláštní pocit, settat se zde s vámi!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
cs: Zachovejte klid, to zvládneme. Podívejme se na možnosti, které máme.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
cs: Můžete se vrátit %s nebo hledat stránku, kterou jste hledali.

en: Home
cs: Domů

en: &larr; Home
cs: Domů

en: Daily Archives: %s
cs: Denní archiv %s

en: Monthly Archives: %s
cs: Měsíční archiv %s

en: Yearly Archives: %s
cs: Roční archiv %s

en: Blog Archives
cs: Archiv Blogu

en: Your search for %s did not match any entries.
cs: Vaše hledání %s Nenalezeno

en: Permanent Link to %s
cs: Trvalý odkaz %s

en: Search results for: %s
cs: Výsledky hledání pro: %s

en: search here &hellip;
cs: hledat zde &hellip;

en: Go
cs: Hledat

en: Image Information
cs: Informace o obrázku

en: Full Size:
cs: Původní velikost:

en: Focal Length:
cs: Ohnisková vzdálenost:

en: Camera:
cs: Fotoaparát:

en: In Archive
cs: V Archivu

en: Home Widget 1
cs: Homepage Widget 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
cs: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area six called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.

en: Home Widget 2
cs: Homepage Widget 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
cs: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area seven called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.

en: Home Widget 3
cs: Homepage Widget 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
cs: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area eight called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.

en: About
cs: O

en: Categories
cs: Kategorie

en: Latest Posts
cs: Nejnovější příspěvky

en: Pages
cs: Stránky

en: Top Menu
cs: Hlavní menu

en: Header Menu
cs: Horní menu

en: Sub-Header Menu
cs: Pod-horní menu

en: Footer Menu
cs: Footer menu

en: Page %s
cs: Strana %s

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
cs: <span class="%1$s">Publikováno </span>%2$s<span class="%3$s"> uživatelem </span>%4$s

en: View all posts by %s
cs: Zobrazit všechny příspěvky %s

en: Archive for %s
cs: Archiv pro %s

en: Posts tagged %s
cs: Označené příspěvky %s

en: Error 404
cs: Chyba 404

en: More Themes
cs: Více šablon

en: Showcase
cs: Ukázky

en: Area 1 - sidebar.php
cs: Oblast 1 - sidebar.php

en: Right Sidebar
cs: Postranní panel vpravo

en: Area 2 - sidebar-right.php
cs: Oblast 2 - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
cs: Postranní panel vlevo

en: Area 3 - sidebar-left.php
cs: Oblast 3 - sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
cs: Levý panel Half Page

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
cs: Oblast 4 - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
cs: Pravý panel Half Page

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
cs: Oblast 5 - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
cs: Oblast 6 - sidebar-home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
cs: Oblast 7 - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
cs: Oblast 8 - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
cs: Panel Galerie

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
cs: Oblast 9 Area Eight - sidebar-gallery.php

en: Colophon Widget
cs: Widget Tiráž

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
cs: postranni-tiraz.php

en: Top Widget
cs: Horní widget

en: Area 11 - sidebar-top.php
cs: Plocha 11 - sidebar-top.oho

en: Blog (full posts)
cs: Blog (plný výpis)

en: Blog Excerpt (summary)
cs: Blog Perex (shrnutí)

en: Content/Sidebar
cs: Obsah/Postranní pás

en: Sidebar/Content
cs: Postranní pás/Obsah

en: Layout
cs: Rozložení stránky

en: Default
cs: Výchozí

en: Hello, World!
cs: Ahoj všichni!

en: Your H2 subheadline here
cs: H2 nadpis

en: Call to Action
cs: Klikni zde!!!

en: Theme Options
cs: Nastavení Šablony

en: Options Saved
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Theme Elements
cs: Prvky šablony

en: Disable Breadcrumb Lists?
cs: Deaktivovat seznam Breadcrump?

en: Check to disable
cs: Zaklikněte pro deaktivaci

en: Disable Call to Action Button?
cs: Deaktivovat akční tlačítko

en: Save Options
cs: Uložit nastavení

en: Restore Defaults
cs: Obnovit výchozí

en: Logo Upload
cs: Nahrání loga

en: Custom Header
cs: Vlastní záhlaví

en: Need to replace or remove default logo?
cs: Potřebuje nahradit nebo smazat logo?

en: <a href="%s">Click here</a>.
cs: <a href="%s">Klikněte zde</a>.

en: Home Page
cs: Hlavní stránka

en: Headline
cs: Nadpis

en: Enter your headline
cs: Vložte nadpis

en: Subheadline
cs: Podnadpis

en: Enter your subheadline
cs: Vložte podnadpis

en: Content Area
cs: Oblast textu

en: Enter your content
cs: Vložte text

en: Call to Action (URL)
cs: Akční tlačítko (URL)

en: Enter your call to action URL
cs: Vložte URL akčního tlačítka

en: Call to Action (Text)
cs: Text Akčního tlačítka

en: Enter your call to action text
cs: Vložte text akčního tlačítka

en: See Docs
cs: Zobrazit Dokumenty

en: Paste your shortcode, video or image source
cs: Vložte shortcode, video nebo cestu k obrázku

en: Default Layouts
cs: Výchozí rozložení

en: Webmaster Tools
cs: Nastroje pro webmastery

en: Google Site Verification
cs: Ověření stránky Googlem

en: Enter your Google ID number only
cs: Vložte jen Google ID

en: Bing Site Verification
cs: Ověření stránky Bingem

en: Enter your Bing ID number only
cs: Vložte jen Bing ID

en: Yahoo Site Verification
cs: Ověření stránky Yahoo

en: Enter your Yahoo ID number only
cs: Vložte jen Yahoo ID

en: Site Statistics Tracker
cs: Návštěvnost stránky

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
cs: Nechte prázdné pokud používáte jiné pluginy

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
cs: Google Analytics

en: Social Icons
cs: Sociální ikony

en: Enter your Twitter URL
cs: Vložte Twitter URL

en: Enter your Facebook URL
cs: Vložte Facebook URL

en: Enter your LinkedIn URL
cs: Vložte LinkedIn URL

en: Enter your YouTube URL
cs: Vložte Youtube URL

en: Enter your StumbleUpon URL
cs: Vložte StumbleUpon URL

en: RSS Feed
cs: RSS kanál

en: Enter your RSS Feed URL
cs: Vložte RSS URL

en: Enter your Google+ URL
cs: Vložte Google+ URL

en: Enter your Instagram URL
cs: Vložte Instagram URL

en: Enter your Pinterest URL
cs: Vložte Pinterest URL

en: Yelp!
cs: YELP!

en: Enter your Yelp! URL
cs: Vložte YELP URL

en: Enter your Vimeo URL
cs: Vložte Vimeo URL

en: Enter your foursquare URL
cs: Vložte foursquare URL

en: Custom CSS Styles
cs: Vlastní CSS Styl

en: CSS Tutorial
cs: CSS návod

en: Enter your custom CSS styles.
cs: Vložte vlastní CSS styl

en: Custom Scripts
cs: Vlastní skripty

en: Custom Scripts for Header and Footer
cs: Vlastní skripty pro Hlavičku a Patičku

en: Quick Tutorial
cs: Stručný průvodce

en: Embeds to header.php &darr;
cs: Vložené prvky do header.php

en: Enter your custom header script.
cs: Vložte vlastní skript do Hlavičky

en: Embeds to footer.php &darr;
cs: Vložte vlastní skript do footer.php

en: Enter your custom footer script.
cs: Vložte vlastní skript do Patičky
