Decode v2.7.5 - en to fr_FR translation catalogue (108 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Désolé, cette page n'existe pas.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr_FR: Il semble qu'il n'y ait rien ici. Essayez les liens ci-dessous ou une nouvelle recherche.

en: Most Used Categories
fr_FR: Catégories les plus utilisées

en: Try looking in the monthly archives.
fr_FR: Essayez de regarder dans les archives mensuelles.

en: Day: %s
fr_FR: Jour: %s

en: Month: %s
fr_FR: Mois: %s

en: Year: %s
fr_FR: Année: %s

en: Asides
fr_FR: Apartés

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: Links
fr_FR: Liens

en: Website
fr_FR: Site

en: Author: %s
fr_FR: Auteur: %s

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[0]: Une réaction dans &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[1]: %1$s réactions dans &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation des commentaires

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Anciens commentaires

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Nouveaux commentaires &rarr;

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Leave a Reply
fr_FR: Répondre

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser un commentaire à %s

en: Cancel reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Post Comment
fr_FR: Poster le commentaire

[ctx: noun]
en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr_FR: Vous devez être <a href="%s">connecté</a> pour publier un commentaire.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr_FR: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Se déconnecter ?</a>

en: Your email address will not be published.
fr_FR: Votre adresse email ne sera pas publiée.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces balises <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> et attributs: %s

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tagged as:
fr_FR: Marqué avec:

en: Categorized in&#58;
fr_FR: Classé dans&#58;

en: Leave a comment
fr_FR: Laissez un commentaire

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: % Comments
fr_FR: % Commentaires

en: Read More&hellip;
fr_FR: Lire la suite&hellip;

en: %1$s by %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation

en: Sidebar
fr_FR: Colonne latérale

en: Skip to content
fr_FR: Voir le contenu

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
fr_FR: Publié le<span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> à <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> dans <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr_FR: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Postez un commentaire</a> ou laissez un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr_FR: Les commentaires sont fermés, mais vous pouvez laisser un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
fr_FR: Les trackbacks sont fermés, mais vous pouvez <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">laisser un commentaire</a>.

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
fr_FR: Les commentaires et les trackbacks sont fermés.

en: Nothing Found
fr_FR: Rien de trouvé

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt pour publier votre premier article? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais nous n'avons trouvé aucun élément correspondant à votre recherche. Essayez avec d'autres mots-clés.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Rien ne semble correspondre à votre recherche. Nous vous conseillons d'essayer autre chose.

en: Explore Page
fr_FR: Explorer la page

en: Recent Posts
fr_FR: Articles récents

en: Categories
fr_FR: Catégories

[ctx: assistive text]
en: Search
fr_FR: Rechercher

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
fr_FR: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr_FR: Rechercher:

[ctx: submit button]
en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Header Options
fr_FR: Options de l'en-tête

en: Header Image
fr_FR: Image de l'en-tête

en: Favicon Image (recommended to be a PNG)
fr_FR: Favicon (format PNG recommandé)

en: Show Site Title
fr_FR: Afficher le titre du site

en: Show Site Description
fr_FR: Afficher la description du site

en: Show Navigation
fr_FR: Afficher le navigation

en: HTML for description, if you wish to replace your blog description with HTML markup
fr_FR: HTML pour la description, si vous voulez remplacer la description de votre blog par une balise HTML.

en: Sidebar Options
fr_FR: Options de la colonne latérale

en: Enable Sidebar
fr_FR: Activer la colonne latérale

en: Sidebar Position
fr_FR: Position de la colonne latérale

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droit

en: Sidebar Button Position
fr_FR: Position du bouton de la colonne latérale

en: Always Visible Sidebar
fr_FR: Colonne latérale toujours visible

en: Discussion Options
fr_FR: Option de discussion

en: Enable Comments
fr_FR: Activer les commentaires

en: Social Options
fr_FR: Options de réseaux sociaux

en: Show Social Icons
fr_FR: Afficher les icônes de réseaux sociaux

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en:  (or the long number in your profile URL)
fr_FR: (ou la suite de chiffre dans l'URL de votre profil)

en: Profile URL
fr_FR: URL du profil

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Reading Options
fr_FR: Options de lecture

en: Use entry excerpts instead of full text on site home. Excludes sticky posts.
fr_FR: Utiliser l'extrait à la place du texte entier sur la page d'accueil, à l'exception des articles mis en avant.

en: Show tags on front page (tags will be shown on post's individual page)
fr_FR: Afficher les tags sur la page d'accueil (les tags seront affichés sur la page de chaque article)

en: Show categories on front page (categories will be shown on post's individual page)
fr_FR: Afficher les catégories sur la page d'accueil (les catégories seront affichées sur la page de chaque article)

en: Show author's name, profile image, and bio after posts
fr_FR: Afficher le nom de l'auteur, l'image du profil et la bio après les articles

en: Add an arrow before the title of a link post
fr_FR: Ajouter une ombre devant le titre d'un lien d'article

en: Show Theme Info (display a line of text about the theme and its creator at the bottom of pages)
fr_FR: Montrer les informations sur le thème (intègre une ligne sur le nom du thème et de son créateur à la fin des pages)

en: Text (colophon, copyright, credits, etc.) for the footer of the site
fr_FR: Texte (colophon, copyright, credits, etc.) pour le rooter de votre site

en: Other Options
fr_FR: Autres options

en: Custom CSS
fr_FR: Personnaliser le CSS

en: Accent Color
fr_FR: Couleur du soulignement

en: Active Link Color
fr_FR: Couleur du lien actif

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Secondary Text Color
fr_FR: Seconde couleur du texte

en: Use accent color instead of text color for icons
fr_FR: Utiliser la couleur de soulignement à la place de la couleur du texte pour les icônes

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Post navigation
fr_FR: Navigation dans les articles

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles précédents

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Articles suivants <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: %s <span class="says">says:</span>
fr_FR: %s <span class="says">dit:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente d'approbation.

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fr_FR: <span class="posted-on">Posté le %1$s</span><span class="byline"> par %2$s</span>

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les articles de %s

note: Theme Description
en: A minimal, modern theme, designed to be mobile first and very responsive, Decode features the ability to change all the colors in the theme, an elegant sidebar conveniently accessed by tapping on the menu icon. The sidebar can hold any number of widgets you choose and you can choose to have the sidebar to be on the left or right side of the page and whether it should stay visible all the time or be closeable. You can also disable the sidebar and comment links if you choose. Decode supports link posts, where the title can be hyperlinked. Decode includes custom social icons in the header that you can easily link to your choice of 24 different social profiles from Twitter, and App.net, to Pinterest and LinkedIn, you will be sure to find support for the network you want. Lastly, Decode is also built alongside a companion plugin that adds a sleek reply tool that lets readers send you a reply about the post using Twitter or App.net. More info here: http://scotthsmith.com/projects/decode/.
fr_FR: Un thème moderne et minimaliste, conçu en responsive design pour s'adapter parfaitement à tous les supports mobiles. Les options de Decode permettent de changer les couleurs du thème et d'afficher une élégante colonne latérale par simple tap sur son icône. Cette colonne affiche un nombre illimité de widgets, peut être placée à droite ou à gauche, être visible de façon permanente ou ponctuelle, ou encore désactivée. Decode permet les liens sur les titres d'articles, et inclut de superbes icônes dans l'en-tête afin de relier votre site aux profils de 26 réseaux sociaux de votre choix, de Twitter à AppNet, en passant par Pinterest ou LinkedIn, vous êtes sûr de trouver votre réseau préféré. Enfin, Decode peut se compléter d'un plugin qui permet à vos lecteurs de vous répondre très simplement sur un article par twitter ou App.net. Plus d'infos ici : http://scotthsmith.com/projects/decode/.
