Decode v2.9.1 - en to pl_PL translation catalogue (115 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pl_PL: Przepraszamy, strony nie znaleziono.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pl_PL: Wygląda na to, że nic tu nie zneleziono. Może spróbuj jednego z linków  ""poniżej albo wyszukaj?

en: Try looking in the monthly archives.
pl_PL: Spróbuj sprawdzić miesięczne archiwa

en: Most Used Categories
pl_PL: Najpopularniejsze kategorie

en: Day: %s
pl_PL: Dzień: %s

en: Month: %s
pl_PL: Miesiąc: %s

en: Year: %s
pl_PL: Rok: %s

en: Asides
pl_PL: Notki (asides)

en: Galleries
pl_PL: Galerie

en: Images
pl_PL: Zdjęcia

en: Videos
pl_PL: Filmy

en: Quotes
pl_PL: Cytaty

en: Statuses
pl_PL: Statusy

en: Audios
pl_PL: Audio

en: Chats
pl_PL: Chat

en: Archives
pl_PL: Archiwum

en: Website
pl_PL: Strona www

en: Author: %s
pl_PL: Autor: %s

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl_PL[0]: 1 skomentował &ldquo;%2$s&rdquo;
pl_PL[1]: %1$s skomentowało &ldquo;%2$s&rdquo;
pl_PL[2]: %1$s skomentowało &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
pl_PL: Nawigacja komentarzy

en: &larr; Older Comments
pl_PL: &larr; Starsze komentarze

en: Newer Comments &rarr;
pl_PL: Nowsze komentarze &rarr;

en: Comments are closed.
pl_PL: Komentarze wyłączone.

en: Leave a Reply
pl_PL: Skomentuj

en: Leave a Reply to %s
pl_PL: Skomentuj %s

en: Cancel reply
pl_PL: Anuluj komentarz

en: Post Comment
pl_PL: Opublikuj komentarz

[ctx: noun]
en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pl_PL: Musisz być <a href="%s">zalogowany</a>, by skomentować.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pl_PL: Zalogowany jako <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Wyloguj się z tego konta">Wylogować?</a>

en: Your email address will not be published.
pl_PL: Twój e-mail nie będzie opublikowany.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
pl_PL: Możesz użyć tych tagów <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: Read More&hellip;
pl_PL: Czytaj dalej&hellip;

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Czytaj dalej<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pl_PL: Stron:

en: Leave a comment
pl_PL: Skomentuj

en: 1 Comment
pl_PL: 1 skomentował

en: % Comments
pl_PL: % skomentowało

en: Tagged as:
pl_PL: Tagi:

en: Categorized in&#58;
pl_PL: Kategoria&#58;

en: Nothing Found
pl_PL: Nic nie znaleziono

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pl_PL: Gotowy do publikacji? <a href="%1$s">Zacznij tutaj</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl_PL: Przepraszamy, nic nie znaleziono. Spróbuj ponownie z innymi hasłami.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl_PL: Wygląda na to, że nie mamy tego, czego szukasz. Może skorzystaj z wyszukiwania?

en: %1$s by %2$s
pl_PL: %1$s przez %2$s

en: Header Menu
pl_PL: Menu górne

en: Sidebar Menu
pl_PL: Pasek boczny

en: Footer Menu
pl_PL: Menu dolne

en: Sidebar
pl_PL: Pasek boczny

en: Skip to content
pl_PL: Przejdź do treści

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pl_PL: <span class="meta-nav">&larr;</span> Poprzednie

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Następne <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Header Options
pl_PL: Opcje nagłówka

en: Show Site Title
pl_PL: Pokaż tytuł strony

en: Show Site Description
pl_PL: Pokaż opis strony

en: Show Header Menu
pl_PL: Pokaż menu górne

en: HTML for description, if you wish to replace your blog description with HTML markup
pl_PL: HTML dla opisu, jeśli chcesz zastąpić opis znacznikiem HTML

en: Sidebar Options
pl_PL: Opcje paska bocznego

en: Enable Sidebar
pl_PL: Pasek boczny aktywny

en: Sidebar Position
pl_PL: Położenie paska bocznego

en: Left
pl_PL: Lewa

en: Right
pl_PL: Prawa

en: Sidebar Button Position
pl_PL: Położenie przycisku paska bocznego

en: Always Visible Sidebar
pl_PL: Pasek boczny zawsze widoczny

[ctx: Sidebar option]
en: Always open
pl_PL: Zawsze otwarty

[ctx: Sidebar option]
en: Closed by default
pl_PL: Domyślnie zamknięty

en: Discussion Options
pl_PL: Opcje dyskusji

en: Enable Comments
pl_PL: Komentarze włączone

en: Social Options
pl_PL: Opcje społecznościowe

en: Show Social Icons
pl_PL: Pokaż ikony

en: in Header
pl_PL: w nagłówku

en: in Footer
pl_PL: w stopce

en: Open Links in New Tab/Window
pl_PL: Otwórz linki w nowej karcie / oknie

en: %s Username
pl_PL: Profil %s

en:  (or the long number in your profile URL)
pl_PL:  (albo długi numer w adresie twojego profilu)

en: %s Profile URL
pl_PL: Adres profilu %s

en: %s Site URL
pl_PL: Adres strony %s

en: %s Link
pl_PL: Links %s

en: %s User ID
pl_PL: ID użytkownika %s

en: %s Group Name
pl_PL: Nazwa grupy %s

en: Email Address
pl_PL: Adres Email

en: RSS Feed
pl_PL: Kanał RSS

en: Use entry excerpts instead of full text on site home. Excludes sticky posts.
pl_PL: Użyj fragmentów wpisów zamiast pełnej treści na stronie domowej. Z wyjątkiem wpisów przyklejonych.

en: Display a post's featured image on its individual page.
pl_PL: Wyświetlaj obrazki wpisów na stronach wpisów.

en: Show tags on front page (tags will be shown on post's individual page)
pl_PL: Pokazuj tagi na stronie głównej (tagi będą pokazywane na stronach wpisów)

en: Show categories on front page (categories will be shown on post's individual page)
pl_PL: Pokazuj kategorie na stronie głównej (kategorie będą pokazywane na stronach wpisów)

en: Show author's name, profile image, and bio after posts
pl_PL: Po wpisach pokazuj nazwę, obrazek, bio autora

en: Entry Date Position
pl_PL: Pozycja daty wpisu

en: Above Header
pl_PL: Nad nagłówkiem

en: Below Header
pl_PL: Pod nagłówkiem

en: Show Page Headers
pl_PL: Pokazuj nagłówki stron

en: Show entry date for post excepts on the main page
pl_PL: Pokazuj daty dla fragmentów wpisów na stronie głównej

en: Add an arrow before the title of a link post
pl_PL: Dodawaj strzałkę przed tytułem linku wpisu

en: Show Theme Info (display a line of text about the theme and its creator at the bottom of pages)
pl_PL: Pokaż informacje o motywie (wyświetlaj linię tekstu z informacją o motywie i jego autorze w stopce)

en: Text (colophon, copyright, credits, etc.) for the footer of the site
pl_PL: Tekst (informacje, prawa autorskie etc.) na stopkę strony

en: Other Options
pl_PL: Inne opcje

en: Custom CSS
pl_PL: Własny CSS

en: Accent Color
pl_PL: Kolor podkreślenia

en: Active Link Color
pl_PL: Kolor aktywnego linka

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Secondary Text Color
pl_PL: Kolor drugiego tekstu

en: Use accent color instead of text color for icons
pl_PL: Użyj kolorów podkreślenia zamiast kolorów tekstu dla ikon

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Tag
pl_PL: Tagi

en: Author
pl_PL: Autor

en: Page
pl_PL: Strona

en: Posts navigation
pl_PL: Nawigacja wpisów

en: <span class="meta-nav">&larr;</span>&nbsp;Older posts
pl_PL: <span class="meta-nav">&larr;</span>&nbsp;Starsze wpisy

en: Newer posts&nbsp;<span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Nowsze wpisy&nbsp;<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Post navigation
pl_PL: Nawigacja wpisów

en: Explore Page
pl_PL: Strona wyszukiwania

en: Recent Posts
pl_PL: Ostatnie wpisy

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja
