Decode 3.0.6 - en to cs_CZ translation catalogue (127 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena!

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
cs_CZ: Vypadá to, že na tomto místě nebylo nic nalezeno. Možná zkuste použít vyhledávání.

en: Try looking in the monthly archives.
cs_CZ: Zkuste se podívat do archívu měsíce.

en: Most Used Categories
cs_CZ: Nejčastěji používané kategorie

en: Author: %s
cs_CZ: Autor: %s

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[0]: Jeden komentář k &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[1]: %1$s komentáře k &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[2]: %1$s komentářů k &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
cs_CZ: Přehled komentářů

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře zakázány.

en: Leave a Reply
cs_CZ: Napiš odpověď

en: Leave a Reply to %s
cs_CZ: Napsat odpověď pro %s

en: Cancel reply
cs_CZ: Zrušit odpověď

en: Post Comment
cs_CZ: Odeslat

[ctx: noun]
en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
cs_CZ: Musíš se <a href="%s">přihlásit</a> pro přidání komentáře.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
cs_CZ: Přihlášen(a) jako <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Odhlásit se?</a>

en: Your email address will not be published.
cs_CZ: Tvoje emailová adresa nebude publikována.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
cs_CZ: Můžeš použít tyto tagy a atributy jazyka <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: Read More&hellip;
cs_CZ: Více&hellip;

en: Edit
cs_CZ: Editovat

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Pokračovat ve čtení <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
cs_CZ: Strany:

en: Leave a comment
cs_CZ: Napsat komentář

en: 1 Comment
cs_CZ: 1 komentář

en: % Comments
cs_CZ: Komentářů: %

en: Tagged as:
cs_CZ: Označen jako:

en: Categorized in&#58;
cs_CZ: Kategorie:

en: Nothing Found
cs_CZ: Nic nebylo nalezeno.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
cs_CZ: Chceš napsat svůj první příspěvek? <a href="%1$s">Začni zde</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Omlouvám se, ale nic neodpovídá zadaným heslům pro hledání. Zkus to prosím znovu s jinými hesly.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cs_CZ: Vypadá to, že nelze nalézt to co hledáš. Zkus použít hledání.

en: %1$s by %2$s
cs_CZ: %1$s &mdash; %2$s

en: Header Menu
cs_CZ: Menu záhlaví

en: Sidebar Menu
cs_CZ: Menu bočního panelu

en: Footer Menu
cs_CZ: Menu zápatí

en: Sidebar
cs_CZ: Boční panel

[ctx: sidebar description]
en: Only displayed if sidebar remains enabled in the Customize menu.
cs_CZ: Zobrazeno pouze pokud boční panel je povolen ve vlastních volbách.

en: Skip to content
cs_CZ: Přeskoč do obsahu

en: Show sidebar
cs_CZ: Zobrazit boční panel

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
cs_CZ: Publikováno <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> v <a href="%3$s" title="Zpět do %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Další

en: Header Options
cs_CZ: Volby záhlaví

en: Favicon Image (must be a PNG)
cs_CZ: Obrázek faviconu (musí být PNG)

en: Show Site Title
cs_CZ: Zobrazit název webu

en: Show Site Description
cs_CZ: Zobrazit popis webu

en: Show Header Menu
cs_CZ: Zobrazit menu záhlaví

en: HTML for description, if you wish to replace your blog description with HTML markup
cs_CZ: HTML pro popis, pokud chcete zaměnit váš popis blogu za HTML značku

en: Sidebar Options
cs_CZ: Volby bočního panelu

en: Enable Sidebar
cs_CZ: Povolit boční panel

en: Sidebar Position
cs_CZ: Pozice bočního panelu

en: Left
cs_CZ: Zleva

en: Right
cs_CZ: Zprava

en: Sidebar Button Position
cs_CZ: Pozice tlačítka bočního panelu

en: Always Visible Sidebar
cs_CZ: Vždy viditelný boční panel

[ctx: Sidebar option]
en: Always open
cs_CZ: Vždy otevřený

[ctx: Sidebar option]
en: Closed by default
cs_CZ: Implicitně zavřený

en: Social Options
cs_CZ: Sociální volby

en: Show Social Icons
cs_CZ: Zobrazit sociální ikony

en: in Header
cs_CZ: v záhlaví

en: in Footer
cs_CZ: v zápatí

en: Open Links in New Tab/Window
cs_CZ: Otevřít odkazy v nové záložce/okně

en: %s Username
cs_CZ: %s uživatelské jméno

en:  (or the long number in your profile URL)
cs_CZ:  (nebo dlouhé číslo v URL profilu)

en: %s Profile URL
cs_CZ: %s URL profilu

en: %s Site URL
cs_CZ: %s URL webu

en: %s Link
cs_CZ: %s odkaz

en: %s User ID
cs_CZ: %s ID uživatele

en: Email Address
cs_CZ: Emailova adresa

en: RSS Feed
cs_CZ: RSS vlákno

en: Content Options
cs_CZ: Volby obsahu

[ctx: (blog name)'s content.]
en: These options change the display of %s's content
cs_CZ: Tyto volby změní zobrazení webu %s

en: Load Latin Extended character set. This will increase page load times.
cs_CZ: Nahrát rozšířenou znakovou sadu Latin. Toto prodlouží nahrávání stránek.

en: Use entry excerpts instead of full text on site home. Excludes sticky posts.
cs_CZ: Použít zkrácený text záznamu místo celého textu na domovské stránce. Vylučuje sticky příspěvky.

en: Use entry excerpts on archive, category, and author pages.
cs_CZ: Použít zkrácený text záznamu na stránkách archívu, kategorie a autora.

en: Display posts' featured images when excerpts are shown.
cs_CZ: Zobrazit obrázek k příspěvku pokud je zobrazen zkrácený text.

en: Display a post's featured image on its individual page.
cs_CZ: Zobrazit obrázek k příspěvku na vlastní stránce.

en: Show tags on front page (tags will be shown on post's individual page)
cs_CZ: Zobrazit značky na přední straně (značky budou zobrazeny na vlastní stránce příspěvku)

en: Show categories on front page (categories will be shown on post's individual page)
cs_CZ: Zobrazit kategorie na přední straně (kategorie budou zobrazeny na vlastní stránce příspěvku)

en: Show author's name, profile image, and bio after posts
cs_CZ: Zobrazit jméno autora, profilový obrázek a bio pod příspěvkem

en: Entry Date Position
cs_CZ: Pozice data záznamu

en: Above Header
cs_CZ: Nad hlavičkou

en: Below Header
cs_CZ: Pod hlavičkou

en: Show entry date for post excepts on the main page
cs_CZ: Zobrazí datum vložení příspěvku vyjma hlavní stránky

en: Show allowed HTML tags on comment form
cs_CZ: Zobrazit povolené HTML tagy na formuláři komentářů

en: Show Page Headers
cs_CZ: Zobrazit záhlaví stránky

en: Add an arrow before the title of a link post
cs_CZ: Přidat šipku před název odkazu příspěvku

en: Show Theme Info (display a line of text about the theme and its creator at the bottom of pages)
cs_CZ: Zobrazit informace o šabloně (zobrazí v zápatí stránek název šablony a autora)

en: Text (colophon, copyright, credits, etc.) for the footer of the site
cs_CZ: Text (tiráž, copyright, titulky, atd.) v zápatí stránky

en: Other Options
cs_CZ: Další volby

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Show the following post types on home blog page. (Separate with commas)
cs_CZ: Zobrazit tyto typy příspěvku na domovské stránce blogu (oddělujte čárkou).

en: Accent Color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: The main color used for links, borders, buttons, and more.
cs_CZ: Hlavní barva používaná pro odkazy, okraje, tlačítka a jiné.

en: Active Link Color
cs_CZ: Barva aktivního odkazu

en: The color for currently clicked links.<br>(Try using a darker color than the Accent Color.)
cs_CZ: Barva pro aktuálně zvolené odkazy.<br>(Použijte tmavší barvu než je barva zvýraznění.)

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: The main text color.
cs_CZ: Barva hlavního textu

en: Secondary Text Color
cs_CZ: Barva vedlejšího textu

en: Text color used for text of secondary importance.<br>(Try using a lighter color than the main Text Color.)
cs_CZ: Barva textu vedlejšího významu.<br>(Použijte světlejší barvu než je hlavní barva textu.)

en: Use accent color instead of text color for icons
cs_CZ: Použít barvu zvýraznění místo barvy textu pro ikony.

en: Page %s
cs_CZ: Strana %s

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

[ctx: post date]
en: Posted on %s
cs_CZ: Publikováno %s

[ctx: post author]
en: by %s
cs_CZ: , autor: %s

en: Posts navigation
cs_CZ: Přehled příspěvků

en: Older posts
cs_CZ: Starší příspěvky

en: Newer posts
cs_CZ: Novější příspěvky

en: Post navigation
cs_CZ: Přehled příspěvku

en: Category: %s
cs_CZ: Kategorie: %s

en: Tag: %s
cs_CZ: Značka: %s

en: Year: %s
cs_CZ: Rok: %s

en: Month: %s
cs_CZ: Měsíc: %s

en: Day: %s
cs_CZ: Den: %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
cs_CZ: Poznámky

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
cs_CZ: Galerie

[ctx: post format archive title]
en: Images
cs_CZ: Obrázky

[ctx: post format archive title]
en: Videos
cs_CZ: Videa

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
cs_CZ: Citace

[ctx: post format archive title]
en: Links
cs_CZ: Odkazy

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
cs_CZ: Statusy

[ctx: post format archive title]
en: Chats
cs_CZ: Chaty

en: Archives: %s
cs_CZ: Archívy: %s

en: Archives
cs_CZ: Archívy

en: Recent Posts
cs_CZ: Poslední příspěvky

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Hide sidebar
cs_CZ: Skrýt boční panel

en: Navigation
cs_CZ: Navigace
