WordPress SDK - en to de_DE translation catalogue (622 entries)

en:  %s to access version %s security & feature updates, and support.
de_DE:  %s, um auf die Sicherheits- und Funktionsupdates der Version %s und den Support zuzugreifen.

en:  The %s's %sdownload link%s, license key, and installation instructions have been sent to %s. If you can't find the email after 5 min, please check your spam box.
de_DE: Der %s-%sDownload-Link%s, der Lizenzschlüssel und die Installationsanleitung wurden an %s gesendet. Wenn du die E-Mail nach 5 Minuten nicht finden kannst, überprüfe bitte dein Spam-Postfach.

en:  The paid version of %1$s is already installed. Please activate it to start benefiting the %2$s features. %3$s
de_DE:  Die kostenpflichtige Version von %1$s ist bereits installiert. Bitte aktiviere sie, um von den %2$s Funktionen zu profitieren. %3$s

[ctx: "The <product_label>", e.g.: "The plugin"]
en: The %s's
de_DE: Die %s

en: %1$s has been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of %3$s.
de_DE: %1$s wurde in den abgesicherten Modus versetzt, weil wir festgestellt haben, dass %2$s eine exakte Kopie von %3$s ist.

en: %1$s will immediately stop all future recurring payments and your %2$s plan license will expire in %3$s.
de_DE: %1$s wird sofort alle zukünftigen wiederkehrenden Zahlungen stoppen und deine %2$s Planz-Lizenz wird in %3$s auslaufen.

[ctx: %s - plugin name. As complete "PluginX" activation now]
en: Complete "%s" Activation Now
de_DE: Schließe jetzt die "%s"-Aktivierung ab

en: %s Add-on was successfully purchased.
de_DE: %s Add-on wurde erfolgreich erworben.

en: %s Installs
de_DE: %s Installationen

en: %s Licenses
de_DE: %s Lizenzen

en: %s ago
de_DE: vor %s

en: %s and its add-ons
de_DE: %s und seine Add-ons

en: %s automatic security & feature updates and paid functionality will keep working without interruptions until %s (or when your license expires, whatever comes first).
de_DE: %s automatische Sicherheits- und Funktionsupdates und kostenpflichtige Funktionen funktionieren bis %s (oder bis zum Ablauf deiner Lizenz, je nachdem, was zuerst eintritt).

en: %s commission when a customer purchases a new license.
de_DE: %s Provision, wenn ein Kunde eine neue Lizenz kauft.

en: %s free trial was successfully cancelled. Since the add-on is premium only it was automatically deactivated. If you like to use it in the future, you'll have to purchase a license.
de_DE: Die kostenlose Testversion von %s wurde erfolgreich storniert. Da das Add-on nur Premium ist, wurde es automatisch deaktiviert. Wenn du es in Zukunft nutzen möchtest, musst du eine Lizenz erwerben.

en: %s is a premium only add-on. You have to purchase a license first before activating the plugin.
de_DE: %s ist ein reines Premium-Add-on. Du musst zuerst eine Lizenz erwerben, bevor du das Plugin aktivieren kannst.

en: %s is my client's email address
de_DE: %s ist die E-Mail-Adresse meines Kunden

en: %s is my email address
de_DE: %s ist meine E-Mail-Adresse

en: %s is the new owner of the account.
de_DE: %s ist der neue Besitzer des Kontos.

en: %s minimum payout amount.
de_DE: %s Mindestauszahlungsbetrag.

en: %s opt-in was successfully completed.
de_DE: %s Opt-In wurde erfolgreich abgeschlossen.

en: %s or higher
de_DE: %s oder höher

en: %s rating
de_DE: %s Bewertung

en: %s ratings
de_DE: %s Bewertungen

en: %s sec
de_DE: %s s

en: %s star
de_DE: %s Stern

en: %s stars
de_DE: %s Sterne

en: %s time
de_DE: %s mal

en: %s times
de_DE: %s mal

en: %s to access version %s security & feature updates, and support.
de_DE: %s, um auf die Sicherheits- und Funktionsupdates der Version %s und den Support zuzugreifen.

en: %s to activate the license once you get it.
de_DE: %s, um die Lizenz zu aktivieren, sobald du sie erhalten hast.

en: %s tracking cookie after the first visit to maximize earnings potential.
de_DE: %s Tracking-Cookie nach dem ersten Besuch, um das Ertragspotenzial zu maximieren.

en: %s's paid features
de_DE: Bezahlte Funktionen von %s

en: %sClick here%s to choose the sites where you'd like to activate the license on.
de_DE: %sKlicke hier%s um die Webseite auszuwählen, auf denen du die Lizenz aktivieren möchtest.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here to learn more about updating PHP</a>.
de_DE: <a href="%s" target="_blank">Klicke hier, um mehr über die Aktualisierung von PHP zu erfahren</a>.

en: A confirmation email was just sent to %s. The email owner must confirm the update within the next 4 hours.
de_DE: Eine Bestätigungs-E-Mail wurde gerade an %s gesendet. Der Besitzer der  E-Mail-Adresse muss die Aktualisierung innerhalb der nächsten 4 Stunden bestätigen.

en: A confirmation email was just sent to %s. You must confirm the update within the next 4 hours. If you cannot find the email, please check your spam folder.
de_DE: Eine Bestätigungs-E-Mail wurde gerade an %s gesendet. Du musst die Aktualisierung innerhalb der nächsten 4 Stunden bestätigen. Wenn du die E-Mail nicht findest, überprüfe bitte deinen Spam-Ordner.

[ctx: API connectivity state is unknown]
en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Account
de_DE: Konto

en: Account Details
de_DE: Konto Details

en: Account is pending activation. Please check your email and click the link to activate your account and then submit the affiliate form again.
de_DE: Die Aktivierung des Kontos steht noch aus. Bitte überprüfe deine E-Mails und klicke auf den Link, um dein Konto zu aktivieren, und sende dann das Affiliate-Formular erneut.

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activate %s
de_DE: Aktiviere %s

en: Activate %s Plan
de_DE: Aktiviere %s Plan

en: Activate %s features
de_DE: Aktiviere %s Funktionen

en: Activate Free Version
de_DE: Kostenlose Version freischalten

en: Activate License
de_DE: Lizenz freischalten

en: Activate license on all pending sites.
de_DE: Aktiviere die Lizenz auf allen ausstehenden Seiten.

en: Activate license on all sites in the network.
de_DE: Aktiviere die Lizenz auf allen Seiten im Netzwerk.

en: Activate this add-on
de_DE: Aktiviere dieses Add-on

en: Activated
de_DE: Aktiviert

en: Add Ons for %s
de_DE: Add-Ons für %s

en: Add Ons of module %s
de_DE: Add-Ons von Modul %s

en: Add another domain
de_DE: Weitere Domain hinzufügen

en: Add-On
de_DE: Add-on

en: Add-Ons
de_DE: Add-ons

en: Add-on must be deployed to WordPress.org or Freemius.
de_DE: Das Add-on muss auf WordPress.org oder Freemius bereitgestellt werden.

en: Address
de_DE: Adresse

en: Address Line %d
de_DE: Adresse Zeile %d

en: Affiliation
de_DE: Affiliate

en: After your free %s, pay as little as %s
de_DE: Nach deinem kostenlosen %s zahlst du so wenig wie %s

en: Agree & Activate License
de_DE: Zustimmen & Lizenz aktivieren

en: All Requests
de_DE: Alle Anfragen

en: All Types
de_DE: Alle Arten

en: Allow & Continue
de_DE: Erlauben & Fortfahren

en: Alternatively, you can skip it for now and activate the license later, in your %s's network-level Account page.
de_DE: Alternativ kannst du auch diesen Schritt überspringen und die Lizenz später auf der Netzwerk-Kontoseite deines %s aktivieren.

en: Amount
de_DE: Betrag

en: An automated download and installation of %s (paid version) from %s will start in %s. If you would like to do it manually - click the cancellation button now.
de_DE: Ein automatischer Download und die Installation von %s (kostenpflichtige Version) von %s wird in %s starten. Wenn du es manuell machen möchtest - klicke jetzt auf den Abbruch-Button.

en: An unknown error has occurred while trying to set the user's beta mode.
de_DE: Beim Versuch, den Beta-Modus für den Benutzers einzustellen, ist ein unbekannter Fehler aufgetreten.

en: An unknown error has occurred while trying to toggle the license's white-label mode.
de_DE: Beim Versuch, auf den White-Label-Modus der Lizenz umzuschalten, ist ein unbekannter Fehler aufgetreten.

en: An unknown error has occurred.
de_DE: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten.

en: An update to a Beta version will replace your installed version of %s with the latest Beta release - use with caution, and not on production sites. You have been warned.
de_DE: Ein Update auf eine Beta-Version ersetzt deine installierte Version von %s durch die neueste Beta-Version - verwende sie mit Vorsicht und nur auf Testseiten. Du wurdest gewarnt.

en: Anonymous feedback
de_DE: Anonymes Feedback

en: Apply on all pending sites.
de_DE: Auf alle ausstehenden Webseiten anwenden.

en: Apply on all sites in the network.
de_DE: Auf alle Seiten im Netzwerk anwenden.

en: Apply to become an affiliate
de_DE: Bewirb dich, um ein Affiliate zu werden

en: Are both %s and %s your email addresses?
de_DE: Sind %s und %s beide deine E-Mail-Adressen?

en: Are you sure you want to delete all Freemius data?
de_DE: Bist du sicher, dass du alle Freemius-Daten löschen möchtest?

en: Are you sure you want to proceed?
de_DE: Bist du sicher, dass du fortfahren willst?

en: Are you sure you would like to proceed with the disconnection?
de_DE: Möchtest du wirklich mit der Trennung fortfahren?

en: As we reserve 30 days for potential refunds, we only pay commissions that are older than 30 days.
de_DE: Da wir 30 Tage für mögliche Rückzahlungen reservieren, zahlen wir nur Provisionen aus, die älter als 30 Tage sind.

en: Associate with the license owner's account.
de_DE: Mit dem Konto des Lizenzinhabers verknüpfen.

en: Auto installation only works for opted-in users.
de_DE: Die automatische Installation funktioniert nur für eingeloggte Nutzer.

en: Auto renews in %s
de_DE: Verlängert sich automatisch in %s

en: Automatic Installation
de_DE: Automatische Installation

en: Average Rating
de_DE: Durchschnittliche Bewertung

en: Awesome
de_DE: Fantastisch

en: Become an affiliate
de_DE: Partner werden

en: Billing
de_DE: Abrechnung

en: Billing & Invoices
de_DE: Abrechnung & Rechnungen

en: Blocking
de_DE: Blockieren

en: Body
de_DE: Hauptteil

en: Bundle
de_DE: Paket

en: Bundle Plan
de_DE: Paket-Plan

en: Business name
de_DE: Geschäftsname

en: Buy a license now
de_DE: Jetzt eine Lizenz kaufen

en: Buy license
de_DE: Lizenz kaufen

en: By changing the user, you agree to transfer the account ownership to:
de_DE: Indem du den Benutzer wechselst, stimmst du zu, den Besitz des Accounts zu übertragen:

en: By disconnecting the website, previously shared diagnostic data about %1$s will be deleted and no longer visible to %2$s.
de_DE: Durch das Trennen der Website werden zuvor geteilte Diagnosedaten über %1$sgelöscht und sind für %2$snicht mehr sichtbar.

en: Can't find your license key?
de_DE: Du kannst deinen Lizenzschlüssel nicht finden?

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel %s & Proceed
de_DE: %s abbrechen & fortfahren

en: Cancel %s - I no longer need any security & feature updates, nor support for %s because I'm not planning to use the %s on this, or any other site.
de_DE: Abbrechen %s - Ich benötige keine Sicherheits- und Funktionsupdates mehr und auch keinen Support für %s, da ich nicht vorhabe, das %s auf dieser oder einer anderen Seite zu verwenden.

en: Cancel %s?
de_DE: %s abbrechen?

en: Cancel Installation
de_DE: Installation abbrechen

en: Cancel Subscription
de_DE: Abonnement kündigen

en: Cancel Trial
de_DE: Testversion abbrechen

en: Cancelled
de_DE: Abgebrochen

en: Cancelling %s
de_DE: Abbruch von %s

en: Cancelling %s...
de_DE: Stoppe %s...

en: Cancelling the subscription
de_DE: Das Abonnement kündigen

en: Cancelling the trial will immediately block access to all premium features. Are you sure?
de_DE: Wenn du die Testversion abbrichst, wird der Zugang zu allen Premium-Funktionen sofort gesperrt. Bist du sicher?

en: Change License
de_DE: Lizenz ändern

en: Change Ownership
de_DE: Eigentümer wechseln

en: Change Plan
de_DE: Plan ändern

en: Change User
de_DE: Benutzer ändern

en: Checkout
de_DE: Kasse

en: City
de_DE: Stadt

en: Clear API Cache
de_DE: API Cache löschen

en: Clear Updates Transients
de_DE: Löschen von Aktualisierungen Resten

en: Click here
de_DE: Hier klicken

en: Click here to use the plugin anonymously
de_DE: Klicke hier, um das Plugin anonym zu nutzen

en: Click to see reviews that provided a rating of %s
de_DE: Klicke, um Bewertungen zu sehen, die eine Bewertung von %s abgegeben haben

en: Click to view full-size screenshot %d
de_DE: Klicke, um den Screenshot in voller Größe zu sehen %d

[ctx: Clone resolution admin notice products list label]
en: Products
de_DE: Produkte

en: Communication
de_DE: Kommunikation

en: Compatible up to
de_DE: Kompatibel bis zu

en: Contact
de_DE: Kontakt

en: Contact Support
de_DE: Kontaktiere Support

en: Contact Us
de_DE: Kontakt

en: Contributors
de_DE: Mitwirkende

en: Couldn't activate %s.
de_DE: Konnte %s nicht aktivieren.

en: Country
de_DE: Land

en: Cron Type
de_DE: Cron Typ

en: Current %s & SDK versions, and if active or uninstalled
de_DE: Aktuelle %sund SDK-Versionen und falls aktiv oder deinstalliert

en: Date
de_DE: Datum

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Deactivate License
de_DE: Lizenz deaktivieren

en: Deactivating or uninstalling the %s will automatically disable the license, which you'll be able to use on another site.
de_DE: Wenn du das %s deaktivierst oder deinstallierst, wird die Lizenz hier automatisch deaktiviert und du kannst sie auf einer anderen Seite verwenden.

en: Deactivating your license will block all premium features, but will enable activating the license on another site. Are you sure you want to proceed?
de_DE: Wenn du deine Lizenz deaktivierst, werden alle Premium-Funktionen gesperrt, aber du kannst die Lizenz auf einer anderen Seite aktivieren. Bist du sicher, dass du fortfahren möchtest?

en: Deactivation
de_DE: Deaktivierung

en: Debug mode was successfully enabled and will be automatically disabled in 60 min. You can also disable it earlier by clicking the "Stop Debug" link.
de_DE: Der Debug-Modus wurde erfolgreich aktiviert und wird in 60 Minuten automatisch wieder deaktiviert. Du kannst ihn auch früher deaktivieren, indem du auf den Link "Stop Debug" klickst.

en: Delegate to Site Admins
de_DE: An die Website Admins delegieren

en: Delete All Accounts
de_DE: Alle Konten löschen

en: Diagnostic Info
de_DE: Diagnoseinformationen

en: Diagnostic data will no longer be sent from %s to %s.
de_DE: Diagnosedaten werden nicht mehr von %s bis %sgesendet.

en: Disabling white-label mode
de_DE: Deaktivieren des White-Label-Modus

en: Disconnecting the website will permanently remove %s from your User Dashboard's account.
de_DE: Das Trennen der Website wird %sdauerhaft aus dem Konto Ihres Benutzer-Dashboards entfernt.

en: Don't cancel %s - I'm still interested in getting security & feature updates, as well as be able to contact support.
de_DE: %s bitte nicht stornieren - ich bin immer noch daran interessiert, Sicherheits- und Funktionsupdates zu erhalten, sowie den Support kontaktieren zu können.

en: Don't have a license key?
de_DE: Du hast keinen Lizenzschlüssel?

en: Donate to this plugin
de_DE: Für dieses Plugin spenden

en: Downgrading your plan
de_DE: Downgrade deinen Plan

en: Download Paid Version
de_DE: Bezahlte Version herunterladen

en: Download the latest %s version
de_DE: Lade die neueste %s Version herunter

en: Download the latest version
de_DE: Lade die neueste Version herunter

en: Downloaded
de_DE: Heruntergeladen

en: Due to the new %sEU General Data Protection Regulation (GDPR)%s compliance requirements it is required that you provide your explicit consent, again, confirming that you are onboard :-)
de_DE: Aufgrund der neuen %sEU Datenschutzgrundverordnung (DSGVO)%s Compliance-Anforderungen ist es erforderlich, dass du deine ausdrückliche Zustimmung gibst und damit bestätigst, dass du an Bord bist :-)

en: Due to violation of our affiliation terms, we decided to temporarily block your affiliation account. If you have any questions, please contact support.
de_DE: Aufgrund eines Verstoßes gegen unsere Partnerschaftsbedingungen haben wir beschlossen, dein Affiliate-Konto vorübergehend zu sperren. Wenn du Fragen hast, wende dich bitte an den Support.

en: Duplicate Website
de_DE: Duplizierte Webseite

en: During the update process we detected %d site(s) that are still pending license activation.
de_DE: Während des Update-Prozesses haben wir %d Site(s) entdeckt, die noch auf eine Lizenzaktivierung warten.

en: During the update process we detected %s site(s) in the network that are still pending your attention.
de_DE: Während des Update-Prozesses haben wir %s Site(s) im Netzwerk entdeckt, die noch deine Aufmerksamkeit benötigen.

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email address update
de_DE: E-Mail-Adresse aktualisieren

en: Enabling white-label mode
de_DE: Aktivieren des White-Label-Modus

en: End
de_DE: Ende

en: Enter email address
de_DE: E-Mail-Adresse eingeben

en: Enter the domain of your website or other websites from where you plan to promote the %s.
de_DE: Gib die Domain deiner Website oder anderer Webseiten an, von denen aus du planst, %s zu bewerben.

en: Enter the email address you've used during the purchase and we will resend you the license key.
de_DE: Gib die E-Mail-Adresse ein, die du beim Kauf verwendet hast, und wir senden Dir den Lizenzschlüssel erneut zu.

en: Enter the email address you've used for the upgrade below and we will resend you the license key.
de_DE: Gib unten die E-Mail-Adresse ein, die du für das Upgrade verwendet hast und wir senden dir den Lizenzschlüssel erneut zu.

en: Enter the new email address
de_DE: Gib die neue E-Mail-Adresse ein

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error received from the server:
de_DE: Fehler vom Server empfangen:

en: Expired
de_DE: Abgelaufen

en: Expires in %s
de_DE: Läuft in %s ab

en: Extensions
de_DE: Erweiterungen

en: Extra domains where you will be marketing the product from.
de_DE: Zusätzliche Domains, von denen aus du das Produkt vermarkten wirst.

en: File
de_DE: Datei

en: For compliance with the WordPress.org guidelines, before we start the trial we ask that you opt in with your user and non-sensitive site information, allowing the %s to periodically send data to %s to check for version updates and to validate your trial.
de_DE: Um die Richtlinien von WordPress.org einzuhalten, bitten wir dich vor dem Start der Testversion um ein Opt-In mit deinen Benutzer- und nicht sensiblen Seite-Informationen, damit %s regelmäßig Daten an %s senden kann, um nach Versions-Updates zu suchen und um deine Testversion zu validieren.

en: For delivery of security & feature updates, and license management, %s needs to
de_DE: Für die Bereitstellung von Sicherheits- und Funktionsupdates sowie die Lizenzverwaltung muss %s

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Free Trial
de_DE: Kostenlose Testversion

en: Free version
de_DE: Kostenlose Version

en: Freemius SDK couldn't find the plugin's main file. Please contact sdk@freemius.com with the current error.
de_DE: Das Freemius-SDK konnte die Hauptdatei des Plugins nicht finden. Bitte kontaktiere sdk@freemius.com mit der gezeigten Fehlermeldung.

en: Freemius State
de_DE: Freemius Status

en: Freemius is our licensing and software updates engine
de_DE: Freemius ist unser Dienstleister für Lizenzierung und Software-Updates

en: Full name
de_DE: Vollständiger Name

en: Function
de_DE: Position

en: Get commission for automated subscription renewals.
de_DE: Erhalte Provisionen für automatisierte Abonnementverlängerungen.

en: Get updates for bleeding edge Beta versions of %s.
de_DE: Erhalte Updates für aktuelle Beta-Versionen von %s.

en: Have a license key?
de_DE: Hast du einen Lizenzschlüssel?

en: Hey there, did you know that %s has an affiliate program? If you like the %s you can become our ambassador and earn some cash!
de_DE: Hallo, wusstest du, dass %s ein Partnerprogramm hat? Wenn du  %s magst, kannst du unser Affiliate-Partner werden und etwas Geld verdienen!

en: Homepage URL & title, WP & PHP versions, and site language
de_DE: URL und Titel der Homepage, WP- und PHP-Versionen und Sprache der Website

en: How do you like %s so far? Test all our %s premium features with a %d-day free trial.
de_DE: Wie gefällt dir %s bis jetzt? Teste alle %s Premium-Funktionen mit der kostenlosen %d-Tage-Testversion.

en: How to upload and activate?
de_DE: Wie kann ich es hochladen und aktivieren?

en: How will you promote us?
de_DE: Wie wirst du uns bewerben?

en: I Agree - Change User
de_DE: Ich stimme zu - ändere den Benutzer

en: I can't pay for it anymore
de_DE: Ich kann es nicht mehr bezahlen

en: I couldn't understand how to make it work
de_DE: Ich habe nicht gewusst wie ich es zum Laufen bringe

en: I don't like to share my information with you
de_DE: Ich möchte meine Informationen nicht mit dir teilen

en: I found a better %s
de_DE: Ich habe ein besseres %s gefunden

en: I have upgraded my account but when I try to Sync the License, the plan remains %s.
de_DE: Ich habe mein Konto hochgestuft, aber wenn ich versuche, die Lizenz zu synchronisieren, bleibt der Plan %s.

en: I no longer need the %s
de_DE: Ich brauche das %s nicht mehr

en: I only needed the %s for a short period
de_DE: Ich habe das %s nur für einen kurzen Zeitraum benötigt

en: If this is a long term duplicate, to keep automatic updates and paid functionality after %s, please %s.
de_DE: Wenn dies ein langfristiges Duplikat ist, dann musst du nach %s bitte %s.

en: If you click it, this decision will be delegated to the sites administrators.
de_DE: Wenn du es anklickst, wird diese Entscheidung an die Administratoren der Seite delegiert.

en: If you didn't get the email, try checking your spam folder or search for emails from %4$s.
de_DE: Wenn Du die E-Mail nicht erhalten hast, überprüfe deinen Spam-Ordner oder suche nach E-Mails von %4$s.

en: If you have a moment, please let us know why you are %s
de_DE: Wenn du einen Moment Zeit hast, lass uns bitte wissen, warum du %s

en: If you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
de_DE: Wenn du das überspringst, ist das in Ordnung! %1$swird immer noch funktionieren.

en: If you wish to cancel your %1$s plan's subscription instead, please navigate to the %2$s and cancel it there.
de_DE: Wenn Du stattdessen das Abonnement deines %1$sPlans kündigen möchtest, navigiere bitte zu %2$sund kündige es dort.

en: If you would like to give up the ownership of the %s's account to %s click the Change Ownership button.
de_DE: Wenn du die Eigentümerschaft des Kontos von %s an %s abgeben möchtest, klicke auf den Button Eigentümer wechseln.

en: If you'd like to use the %s on those sites, please enter your license key below and click the activation button.
de_DE: Wenn du das %s auf diesen Seiten nutzen möchtest, gib bitte deinen Lizenzschlüssel unten ein und klicke auf den Aktivierungsbutton.

en: Important Upgrade Notice:
de_DE: Wichtiger Hinweis zum Upgrade:

en: In case you are NOT planning on using this %s on this site (or any other site) - would you like to cancel the %s as well?
de_DE: Für den Fall, dass du NICHT vorhast, diesen %s auf dieser Seite (oder einer anderen Seite) zu verwenden - möchtest du den %s auch löschen?

en: Install Free Version Now
de_DE: Kostenlose Version jetzt installieren

en: Install Free Version Update Now
de_DE: Update der kostenlosen Version jetzt installieren

en: Install Now
de_DE: Jetzt installieren

en: Install Update Now
de_DE: Update jetzt installieren

en: Installing plugin: %s
de_DE: Installiere das Plugin: %s

en: Invalid clone resolution action.
de_DE: Ungültige Klon-Auflösungsaktion.

en: Invalid module ID.
de_DE: Ungültige Modul-ID.

en: Invalid new user ID or email address.
de_DE: Ungültige neue Benutzer-ID oder E-Mail Adresse.

en: Invalid site details collection.
de_DE: Ungültige Website-Detailsammlung.

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: Is %2$s a duplicate of %4$s?
de_DE: Ist %2$s ein Duplikat von %4$s?

en: Is %2$s a new website?
de_DE: Ist %2$s eine neue Website?

en: Is %2$s the new home of %4$s?
de_DE: Wurde %4$s auf %2$s umgezogen?

en: Is Active
de_DE: Ist Aktiv

en: Is active, deactivated, or uninstalled
de_DE: Ist aktiv, deaktiviert oder deinstalliert

en: Is this your client's site? %s if you wish to hide sensitive info like your email, license key, prices, billing address & invoices from the WP Admin.
de_DE: Ist dies die Seite deines Kunden? %s wenn du sensible Informationen wie deine E-Mail, Lizenzschlüssel, Preise, Rechnungsadresse & Rechnungen vor dem WP Admin verstecken möchtest.

en: It looks like the license could not be activated.
de_DE: Es sieht so aus, als ob die Lizenz nicht aktiviert werden konnte.

en: It looks like the license deactivation failed.
de_DE: Es sieht so aus, als wäre die Lizenzdeaktivierung fehlgeschlagen.

en: It looks like you are not in trial mode anymore so there's nothing to cancel :)
de_DE: Es sieht so aus, als wärst du nicht mehr im Testmodus, also gibt es nichts zu stornieren :)

en: It looks like you are still on the %s plan. If you did upgrade or change your plan, it's probably an issue on our side - sorry.
de_DE: Es sieht so aus, als wärst du immer noch im %s-Plan. Wenn du ein Upgrade oder einen Planwechsel durchgeführt hast, ist das wahrscheinlich ein Problem auf unserer Seite - sorry.

en: It looks like your site currently doesn't have an active license.
de_DE: Es sieht so aus, als ob deine Seite derzeit keine aktive Lizenz hat.

en: It requires license activation.
de_DE: Das erfordert eine Lizenzaktivierung.

en: It seems like one of the authentication parameters is wrong. Update your Public Key, Secret Key & User ID, and try again.
de_DE: Es scheint, dass einer der Authentifizierungsparameter falsch ist. Aktualisiere deinen Public Key, Secret Key & User ID und versuche es erneut.

en: It's a temporary %s - I'm troubleshooting an issue
de_DE: Es ist eine temporäre %s - ich behebe ein Problem

en: It's not what I was looking for
de_DE: Es ist nicht das, wonach ich gesucht habe

en: Join the Beta program
de_DE: Am Beta Programm teilnehmen

en: Just letting you know that the add-ons information of %s is being pulled from an external server.
de_DE: Ich wollte dich nur darauf hinweisen, dass die Add-on-Informationen von %s von einem externen Server bezogen werden.

en: Keep Sharing
de_DE: Weiter teilen

en: Keep automatic updates
de_DE: Automatische Updates beibehalten

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Kindly share what didn't work so we can fix it for future users...
de_DE: Bitte teile uns mit, was nicht funktioniert hat, damit wir es für zukünftige Nutzer beheben können.

en: Kindly tell us the reason so we can improve.
de_DE: Bitte nenne uns den Grund, damit wir uns verbessern können.

en: Last
de_DE: Letzte

en: Last Updated
de_DE: Zuletzt aktualisiert

en: Last license
de_DE: Letzte Lizenz

en: Latest Free Version Installed
de_DE: Aktuellste kostenlose Version installiert

en: Latest Version Installed
de_DE: Aktuellste Version installiert

en: Learn more
de_DE: Mehr erfahren

en: Length
de_DE: Länge

en: License
de_DE: Lizenz

en: License Agreement
de_DE: Lizenzvertrag

en: License ID
de_DE: Lizenz ID

en: License Key
de_DE: Lizenzschlüssel

en: License issues?
de_DE: Lizenzprobleme?

en: License key
de_DE: Lizenzschlüssel

en: License key is empty.
de_DE: Der Lizenzschlüssel ist leer.

en: Lifetime
de_DE: Lebenslang

en: Like the %s? Become our ambassador and earn cash ;-)
de_DE: Magst du %s? Werde unser Botschafter/Affiliate und verdiene Geld ;-)

en: Load DB Option
de_DE: Lade DB Einstellung

en: Long-Term Duplicate
de_DE: Langfristiges Duplikat

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Method
de_DE: Methode

en: Migrate
de_DE: Migrieren

en: Migrate License
de_DE: Lizenz migrieren

en: Migrate Options to Network
de_DE: Migriere die Einstellungen ins Netzwerk

en: Mobile apps
de_DE: Mobile Apps

en: Module
de_DE: Modul

en: Module Path
de_DE: Modul Pfad

en: Module Type
de_DE: Modul Typ

en: More information about %s
de_DE: Mehr Informationen über %s

en: Names, slugs, versions, and if active or not
de_DE: Namen, Slugs, Versionen und ob aktiv oder nicht

en: Network Blog
de_DE: Netzwerk Blog

en: Network User
de_DE: Netzwerk Benutzer

en: Never miss an important update
de_DE: Verpasse nie wieder ein wichtiges Update

en: Never miss important updates, get security warnings before they become public knowledge, and receive notifications about special offers and awesome new features.
de_DE: Verpasse keine wichtigen Updates, erhalte Sicherheitswarnungen, bevor sie öffentlich bekannt werden, und erhalte Benachrichtigungen über Sonderangebote und tolle neue Funktionen.

en: New
de_DE: Neu

en: New Version Available
de_DE: Neue Version verfügbar

en: New Website
de_DE: Neue Website

en: Newer Free Version (%s) Installed
de_DE: Neuere kostenlose Version (%s) Installiert

en: Newer Version (%s) Installed
de_DE: Neuere Version (%s) Installiert

en: Next
de_DE: Nächste

en: No
de_DE: Nein

en: No - only move this site's data to %s
de_DE: Nein - verschiebe nur die Daten dieser Seite nach %s

en: No ID
de_DE: Keine ID

en: No commitment for %s - cancel anytime
de_DE: Keine Verpflichtung für %s - jederzeit kündigen

en: No commitment for %s days - cancel anytime!
de_DE: Keine Verpflichtung für %s Tage - jederzeit kündbar!

en: No credit card required
de_DE: Keine Kreditkarte erforderlich

en: No expiration
de_DE: Kein Ablaufdatum

en: Non-expiring
de_DE: Nicht auslaufend

en: None of the %s's plans supports a trial period.
de_DE: Keiner der Pläne von %s unterstützt eine Probezeit.

en: O.K
de_DE: OK

en: Once your license expires you can still use the Free version but you will NOT have access to the %s features.
de_DE: Sobald deine Lizenz abläuft, kannst du die Free Version immer noch nutzen, aber du hast KEINEN Zugriff auf die %s Features.

en: Once your license expires you will no longer be able to use the %s, unless you activate it again with a valid premium license.
de_DE: Sobald deine Lizenz abläuft, kannst du das %s nicht mehr nutzen. Es sei denn, du aktivierst ihn erneut mit einer gültigen Premiumlizenz.

en: Opt In
de_DE: Opt-In

en: Opt Out
de_DE: Abmelden

en: Opt in to get email notifications for security & feature updates, educational content, and occasional offers, and to share some basic WordPress environment info.
de_DE: Melden dich an, um E-Mail-Benachrichtigungen für Sicherheits- und Funktionsupdates, Bildungsinhalte und gelegentliche Angebote zu erhalten und einige grundlegende Informationen zur WordPress-Umgebung zu teilen.

en: Opt in to get email notifications for security & feature updates, educational content, and occasional offers, and to share some basic WordPress environment info. This will help us make the %s more compatible with your site and better at doing what you need it to.
de_DE: Melde dich an, um E-Mail-Benachrichtigungen für Sicherheits- und Funktionsupdates, Bildungsinhalte und gelegentliche Angebote zu erhalten und einige grundlegende Informationen zur WordPress-Umgebung zu teilen. Dies wird uns helfen, die Kompatibilität mit deiner Website zu verbessern und uns auf das zu konzentrieren, was du benötigst.

en: Opt in to make "%s" better!
de_DE: Mach mit, um "%s" besser zu machen!

en: Other
de_DE: Andere

en: Owner Email
de_DE: Besitzer Email

en: Owner ID
de_DE: Besitzer ID

en: Owner Name
de_DE: Name des Besitzers

en: PCI compliant
de_DE: PCI-konform

en: Paid add-on must be deployed to Freemius.
de_DE: Das kostenpflichtige Add-on muss auf Freemius veröffentlicht werden.

[ctx: Part of an activation link message.]
en: Click here
de_DE: Hier klicken

[ctx: Part of the message telling the user what they should receive via email.]
en: a license key
de_DE: ein Lizenzschlüssel

[ctx: Part of the message telling the user what they should receive via email.]
en: the installation instructions
de_DE: die Installationsanleitung

[ctx: Part of the message that tells the user to check their spam folder for a specific email.]
en: the product's support email address
de_DE: die Support-E-Mail-Adresse des Produkts

en: PayPal account email address
de_DE: PayPal Konto E-Mail Adresse

en: Payments
de_DE: Zahlungen

en: Payouts are in USD and processed monthly via PayPal.
de_DE: Die Auszahlungen erfolgen in USD und werden monatlich über PayPal abgewickelt.

en: Plan %s do not exist, therefore, can't start a trial.
de_DE: Plan %s existiert nicht, es kann keine Testversion gestartet werden.

en: Plan %s does not support a trial period.
de_DE: Der Plan %s unterstützt keine Probezeit.

en: Please contact us here
de_DE: Bitte kontaktiere uns hier

en: Please contact us with the following message:
de_DE: Bitte kontaktiere uns mit der folgenden Nachricht:

en: Please download %s.
de_DE: Bitte lade %s herunter.

en: Please enter the license key that you received in the email right after the purchase:
de_DE: Bitte gib den Lizenzschlüssel ein, den du in der E-Mail direkt nach dem Kauf erhalten hast:

en: Please enter the license key to enable the debug mode:
de_DE: Bitte gib den Lizenzschlüssel ein, um den Debug-Modus zu aktivieren:

en: Please feel free to provide any relevant website or social media statistics, e.g. monthly unique site visits, number of email subscribers, followers, etc. (we will keep this information confidential).
de_DE: Du kannst uns gerne relevante Statistiken über deine Website oder soziale Medien zur Verfügung stellen, z.B. monatliche Besuche der Website, Anzahl der E-Mail-Abonnenten, Follower, etc. (wir werden diese Informationen vertraulich behandeln).

en: Please follow these steps to complete the upgrade
de_DE: Bitte folge diesen Schritten, um das Upgrade abzuschließen

en: Please let us know if you'd like us to contact you for security & feature updates, educational content, and occasional offers:
de_DE: Bitte lass uns wissen, wenn du möchtest, dass wir dich für Sicherheits- und Funktionsupdates, Bildungsinhalte und gelegentliche Angebote kontaktieren:

en: Please note that we will not be able to grandfather outdated pricing for renewals/new subscriptions after a cancellation. If you choose to renew the subscription manually in the future, after a price increase, which typically occurs once a year, you will be charged the updated price.
de_DE: Bitte beachte, dass wir nicht in der Lage sind, veraltete Preise für Verlängerungen/neue Abonnements nach einer Kündigung beizubehalten. Wenn du dich dafür entscheidest, das Abonnement in Zukunft nach einer Preiserhöhung, die in der Regel einmal im Jahr stattfindet, manuell zu verlängern, wird dir der aktualisierte Preis berechnet.

en: Please provide details on how you intend to promote %s (please be as specific as possible).
de_DE: Bitte gib Details an, wie du beabsichtigst, %s zu fördern (bitte sei so genau wie möglich).

en: Please provide your full name.
de_DE: Bitte gib deinen vollständigen Namen an.

en: Plugin Homepage
de_DE: Plugin-Homepage

en: Plugin ID
de_DE: Plugin-ID

en: Plugin Install
de_DE: Plugin installieren

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
de_DE: Beschreibung

[ctx: Plugin installer section title]
en: Features & Pricing
de_DE: Funktionen & Preise

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
de_DE: Weitere Notizen

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: Plugin is a "Serviceware" which means it does not have a premium code version.
de_DE: Das Plugin ist eine "Serviceware", was bedeutet, dass es keine Premiumversion hat.

en: Premium %s version was successfully activated.
de_DE: Premium %s Version wurde erfolgreich aktiviert.

en: Premium add-on version already installed.
de_DE: Premium Add-on Version bereits installiert.

en: Premium version
de_DE: Premium Version

en: Premium version already active.
de_DE: Premium Version bereits aktiv.

en: Pricing
de_DE: Preise

en: Privacy Policy
de_DE: Datenschutzrichtlinie

en: Proceed
de_DE: Fortfahren

en: Process ID
de_DE: Prozess-ID

en: Processing
de_DE: Verarbeitung

en: Products
de_DE: Produkte

en: Program Summary
de_DE: Programm Zusammenfassung

en: Promotion methods
de_DE: Promotion Methoden

en: Province
de_DE: Provinz

en: Public Key
de_DE: Öffentlicher Schlüssel

en: Purchase License
de_DE: Lizenz kaufen

en: Purchase More
de_DE: Mehr kaufen

en: Quick Feedback
de_DE: Schnelles Feedback

en: Quota
de_DE: Kontingent

en: Re-send activation email
de_DE: Aktivierungsmail erneut senden

en: Refer new customers to our %s and earn %s commission on each successful sale you refer!
de_DE: Empfehle neue Kunden an unsere %s und verdiene %s Provision für jeden erfolgreichen Verkauf, den du vermittelst!

en: Renew license
de_DE: Lizenz erneuern

en: Renew your license now
de_DE: Verlängere deine Lizenz jetzt

en: Requests
de_DE: Anfragen

en: Requires PHP Version
de_DE: Benötigt PHP Version

en: Requires WordPress Version
de_DE: Benötigt WordPress Version

en: Reset Deactivation Snoozing
de_DE: Zurücksetzen des Deaktivierungs-Schlummerns

en: Result
de_DE: Ergebnis

en: SDK Path
de_DE: SDK Pfad

en: Save %s
de_DE: %s speichern

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: Scheduled Crons
de_DE: Geplante Crons

en: Search by address
de_DE: Suche über die Adresse

en: Secret Key
de_DE: Geheimer Schlüssel

en: Secure HTTPS %s page, running from an external domain
de_DE: Sichere HTTPS %s Seite, die von einer externen Domain geladen wird

en: Seems like we are having some temporary issue with your subscription cancellation. Please try again in few minutes.
de_DE: Es scheint, als ob wir ein temporäres Problem mit der Kündigung deines Abonnements haben. Bitte versuche es in ein paar Minuten erneut.

en: Seems like we are having some temporary issue with your trial cancellation. Please try again in few minutes.
de_DE: Es scheint, als hätten wir ein temporäres Problem mit der Abmeldung deiner Testversion. Bitte versuche es in ein paar Minuten erneut.

en: Seems like you got the latest release.
de_DE: Sieht so aus, als hättest du die neueste Version.

en: Select Country
de_DE: Land auswählen

en: Send License Key
de_DE: Lizenzschlüssel senden

en: Set DB Option
de_DE: DB Option setzen

en: Sharing diagnostic data with %s helps to provide functionality that's more relevant to your website, avoid WordPress or PHP version incompatibilities that can break your website, and recognize which languages & regions the plugin should be translated and tailored to.
de_DE: Das Teilen von Diagnosedaten mit %s hilft dabei, Funktionen bereitzustellen, die für deine Website relevanter sind, Inkompatibilitäten mit WordPress- oder PHP-Versionen zu vermeiden, die deine Website beschädigen können, und zu erkennen, auf welche Sprachen und Regionen das Plugin übersetzt und angepasst werden sollte.

en: Show error details
de_DE: Fehlerdetails anzeigen

en: Simulate Network Upgrade
de_DE: Netzwerk Upgrade simulieren

en: Simulate Trial Promotion
de_DE: Trial Promotion simulieren

en: Single Site License
de_DE: Einzelplatzlizenz

en: Site ID
de_DE: Webseiten-ID

en: Site successfully opted in.
de_DE: Webseite erfolgreich eingeloggt.

en: Sites
de_DE: Webseiten

en: Skip & %s
de_DE: Überspringen & %s

en: Slug
de_DE: URL

en: So you can reuse the license when the %s is no longer active.
de_DE: So kannst du die Lizenz wiederverwenden, wenn die %s nicht mehr aktiv ist.

en: Social media (Facebook, Twitter, etc.)
de_DE: Soziale Medien (Facebook, Twitter, etc.)

en: Sorry for the inconvenience and we are here to help if you give us a chance.
de_DE: Wir entschuldigen uns für die Unannehmlichkeiten und sind hier, um zu helfen, wenn du uns eine Chance gibst.

en: Sorry, we could not complete the email update. Another user with the same email is already registered.
de_DE: Sorry, wir konnten das E-Mail-Update nicht abschließen. Ein anderer Benutzer mit der gleichen E-Mail ist bereits registriert.

en: Start Debug
de_DE: Debugging starten

en: Start Trial
de_DE: Starte Testversion

en: Start my free %s
de_DE: Starte mein kostenloses %s

en: State
de_DE: Staat

en: Stay Connected
de_DE: Bleib in Kontakt

en: Stop Debug
de_DE: Debugging stoppen

en: Submit
de_DE: Absenden

en: Submit & %s
de_DE: Abschicken & %s

en: Subscription
de_DE: Abonnement

en: Support
de_DE: Unterstützung

en: Sync Data From Server
de_DE: Daten vom Server synchronisieren

en: Tax / VAT ID
de_DE: Steuer-/Umsatzsteuer-ID

en: Terms of Service
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen

en: Thank you for applying for our affiliate program, unfortunately, we've decided at this point to reject your application. Please try again in 30 days.
de_DE: Vielen Dank, dass du dich für unser Partnerprogramm beworben hast. Leider haben wir uns an dieser Stelle entschieden, deine Bewerbung abzulehnen. Bitte versuche es in 30 Tagen erneut.

en: Thank you for applying for our affiliate program, we'll review your details during the next 14 days and will get back to you with further information.
de_DE: Vielen Dank, dass du dich für unser Partnerprogramm beworben hast. Wir werden deine Angaben in den nächsten 14 Tagen überprüfen und uns mit weiteren Informationen bei dir melden.

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
de_DE: Vielen Dank für die Aktualisierung auf %1$s v %2$s!

en: Thank you so much for using %s and its add-ons!
de_DE: Vielen Dank, dass du %s und seine Add-ons benutzt!

en: Thank you so much for using %s!
de_DE: Vielen Dank, dass du %s benutzt!

en: Thank you so much for using our products!
de_DE: Vielen Dank, dass du unsere Produkte benutzt!

en: Thank you!
de_DE: Danke dir!

en: Thanks %s!
de_DE: Danke %s!

en: Thanks for confirming the ownership change. An email was just sent to %s for final approval.
de_DE: Danke für die Bestätigung des Eigentümerwechsels. Eine E-Mail wurde soeben an %s zur endgültigen Genehmigung gesendet.

en: Thanks for upgrading.
de_DE: Danke für das Upgrade.

en: Thanks!
de_DE: Danke!

en: The %1$s will be periodically sending essential license data to %2$s to check for security and feature updates, and verify the validity of your license.
de_DE: %1$swird regelmäßig wichtige Lizenzdaten an %2$ssenden, um nach Sicherheits- und Funktionsaktualisierungen zu suchen und die Gültigkeit Ihrer Lizenz zu überprüfen.

en: The %s broke my site
de_DE: Das %s hat meine Seite beschädigt

en: The %s didn't work
de_DE: Das %s hat nicht funktioniert

en: The %s didn't work as expected
de_DE: Das %s hat nicht wie erwartet funktioniert

en: The %s is great, but I need specific feature that you don't support
de_DE: Das %s ist toll, aber ich brauche ein bestimmtes Feature, das nicht unterstützt wird

en: The %s is not working
de_DE: Das %s funktioniert nicht

en: The %s suddenly stopped working
de_DE: Das %s funktionierte plötzlich nicht mehr

en: The following products'
de_DE: Die folgenden Produkte ihre

en: The installation process has started and may take a few minutes to complete. Please wait until it is done - do not refresh this page.
de_DE: Der Installationsprozess hat begonnen und kann ein paar Minuten dauern. Bitte warte, bis er abgeschlossen ist - lade diese Seite nicht neu.

en: The products below have been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of %3$s:%1$s
de_DE: Die folgenden Produkte wurden in den abgesicherten Modus versetzt, weil wir festgestellt haben, dass %2$s eine exakte Kopie von %3$s:%1$s ist

en: The products below have been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of these sites:%3$s%1$s
de_DE: Die folgenden Produkte wurden in den abgesicherten Modus versetzt, weil wir festgestellt haben, dass %2$s eine exakte Kopie dieser Seiten ist:%3$s%1$s

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
de_DE: Das Remote-Plugin-Paket enthält keinen Ordner mit dem gewünschten Slug und das Umbenennen hat nicht funktioniert.

en: The upgrade of %s was successfully completed.
de_DE: Das Upgrade von %s wurde erfolgreich abgeschlossen.

en: Theme Switch
de_DE: Theme wechseln

en: There is a %s of %s available.
de_DE: Es ist ein %s von %s verfügbar.

en: There is a new version of %s available.
de_DE: Es ist eine neue Version von %s verfügbar.

en: There was an unexpected API error while processing your request. Please try again in a few minutes and if it still doesn't work, contact the %s's author with the following:
de_DE: Beim Verarbeiten deiner Anfrage ist ein unerwarteter API-Fehler aufgetreten. Bitte versuche es in ein paar Minuten erneut und wenn es immer noch nicht funktioniert, kontaktiere den Autor von %s mit den folgenden Angaben:

en: This plugin has not been marked as compatible with your version of WordPress.
de_DE: Dieses Plugin wurde als nicht kompatibel mit deiner Version von WordPress markiert.

en: This plugin has not been tested with your current version of WordPress.
de_DE: Dieses Plugin wurde nicht mit deiner derzeitigen Version von WordPress getestet.

en: This plugin requires a newer version of PHP.
de_DE: Dieses Plugin erfordert eine neuere Version von PHP.

en: This will allow %s to
de_DE: Dies wird es %s ermöglichen

en: Timestamp
de_DE: Zeitstempel

en: Title
de_DE: Titel

en: To avoid breaking your website due to WordPress or PHP version incompatibilities, and recognize which languages & regions the %s should be translated and tailored to.
de_DE: Um zu vermeiden, dass deine Website aufgrund von WordPress- oder PHP-Versionsinkompatibilitäten beschädigt wird, und um zu erkennen, welche Sprachen und Regionen von %sübersetzt und angepasst werden sollten.

en: To ensure compatibility and avoid conflicts with your installed plugins and themes.
de_DE: Um die Kompatibilität zu gewährleisten und Konflikte mit deinen installierten Plugins und Themes zu vermeiden.

en: To enter the debug mode, please enter the secret key of the license owner (UserID = %d), which you can find in your "My Profile" section of your User Dashboard:
de_DE: Um in den Debug-Modus zu gelangen, gib bitte den geheimen Schlüssel des Lizenzinhabers (UserID = %d) ein, den du in deinem "Mein Profil"-Bereich deines "Benutzer Dashboards" findest:

en: To let you manage & control where the license is activated and ensure %s security & feature updates are only delivered to websites you authorize.
de_DE: Damit du verwalten und kontrollieren kannst, wo die Lizenz aktiviert wird, und um sicherzustellen, dass %s Sicherheits- und Funktionsupdates nur an von dir autorisierte Websites geliefert werden.

en: To provide additional functionality that's relevant to your website, avoid WordPress or PHP version incompatibilities that can break your website, and recognize which languages & regions the %s should be translated and tailored to.
de_DE: Um zusätzliche Funktionen bereitzustellen, die für deine Website relevant sind, Inkompatibilitäten von WordPress- oder PHP-Versionen, die deine Website beschädigen können, und um zu erkennen, welche Sprachen und Regionen für %sübersetzt und angepasst werden sollten.

en: Town
de_DE: Stadt

en: Trial
de_DE: Testversion

en: Type
de_DE: Typ

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
de_DE: Es kann keine Verbindung zum Dateisystem hergestellt werden. Bitte bestätige deine Anmeldedaten.

en: Unlimited Licenses
de_DE: Unbegrenzt Lizenzen

en: Unlimited Updates
de_DE: Unbegrenzte Updates

en: Unlimited commissions.
de_DE: Unbegrenzte Provisionen.

en: Up to %s Sites
de_DE: Bis zu %s Seiten

en: Update License
de_DE: Lizenz aktualisieren

en: Updates, announcements, marketing, no spam
de_DE: Updates, Ankündigungen, Marketing, kein Spam

en: Upload and activate the downloaded version
de_DE: Lade die heruntergeladene Version hoch und aktiviere sie

en: User Dashboard
de_DE: Benutzer Dashboard

en: User ID
de_DE: Benutzer-ID

en: User key
de_DE: Benutzerschlüssel

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Value
de_DE: Wert

en: Verification mail was just sent to %s. If you can't find it after 5 min, please check your spam box.
de_DE: Verifizierungsmail wurde gerade an %s gesendet. Wenn du sie nach 5 Minuten nicht finden kannst, überprüfe bitte deine Spam-Ordner.

en: Verified
de_DE: Verifiziert

en: Verify Email
de_DE: E-Mail verifizieren

en: Version %s was released.
de_DE: Version %s wurde freigegeben.

en: View %s State
de_DE: %s Status anzeigen

en: View Basic %s Info
de_DE: Grundlegende %sInformationen anzeigen

en: View Basic Profile Info
de_DE: Grundlegende Profilinformationen anzeigen

en: View Basic Website Info
de_DE: Grundlegende Website-Informationen anzeigen

en: View Diagnostic Info
de_DE: Diagnoseinformationen anzeigen

en: View License Essentials
de_DE: Grundlegende Lizenzen anzeigen

en: View Plugins & Themes List
de_DE: Liste der Plugins & Themes anzeigen

en: View details
de_DE: Details ansehen

en: View paid features
de_DE: Bezahlte Funktionen ansehen

en: Warning
de_DE: Warnung

en: We can't see any active licenses associated with that email address, are you sure it's the right address?
de_DE: Wir können keine aktiven Lizenzen sehen, die mit dieser E-Mail-Adresse verbunden sind. Bist du sicher, dass es die richtige Adresse ist?

en: We couldn't find your email address in the system, are you sure it's the right address?
de_DE: Wir konnten deine E-Mail-Adresse nicht im System finden. Bist du sicher, dass dies die richtige Adresse ist?

en: We couldn't load the add-ons list. It's probably an issue on our side, please try to come back in few minutes.
de_DE: Wir konnten die Liste der Add-ons nicht laden. Es ist wahrscheinlich ein Problem auf unserer Seite, bitte versuche es in ein paar Minuten wieder.

en: We have introduced this opt-in so you never miss an important update and help us make the %s more compatible with your site and better at doing what you need it to.
de_DE: Wir haben dieses Opt-in eingeführt, damit du kein wichtiges Update verpasst und uns hilfst, die Kompatibilität von %smit deiner Website zu verbessern und uns auf das zu konzentrieren, was du benötigst.

en: We made a few tweaks to the %s, %s
de_DE: Wir haben ein paar Anpassungen am %s gemacht. %s

en: We're excited to introduce the Freemius network-level integration.
de_DE: Wir freuen uns, dir die Freemius Netzwerk-Integration vorstellen zu können.

en: Website, email, and social media statistics (optional)
de_DE: Website-, E-Mail- und Social Media-Statistiken (optional)

en: Welcome to %s! To get started, please enter your license key:
de_DE: Willkommen bei %s! Um loszulegen, gib bitte deinen Lizenzschlüssel ein:

en: What did you expect?
de_DE: Was hast du erwartet?

en: What feature?
de_DE: Welche Funktion?

en: What is your %s?
de_DE: Wie lautet dein(e) %s?

en: What price would you feel comfortable paying?
de_DE: Welchen Preis würdest du als gerechtfertigt erachten?

en: What you've been looking for?
de_DE: Wonach hast du gesucht?

en: What's the %s's name?
de_DE: Wie lautet der Name des %s?

en: Where are you going to promote the %s?
de_DE: Wo wirst du %s bewerben?

en: WordPress & PHP versions, site language & title
de_DE: WordPress- und PHP-Versionen, Sprache und Titel der Website

en: WordPress.org Plugin Page
de_DE: WordPress.org-Plugin-Seite

en: Would you like to merge %s into %s?
de_DE: Möchtest du %s in %s zusammenführen?

en: Would you like to proceed with the update?
de_DE: Willst du mit dem Update fortfahren?

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes - %s
de_DE: Ja - %s

en: Yes - both addresses are mine
de_DE: Ja - beide Adressen sind meine

en: Yes - move all my data and assets from %s to %s
de_DE: Ja - verschiebe alle meine Daten und Vermögenswerte von %s nach %s

en: Yes, %%2$s is replacing %%4$s. I would like to migrate my %s from %%4$s to %%2$s.
de_DE: Ja, %%2$s ersetzt %%4$s. Ich möchte meine %s von %%4$s nach %%2$s migrieren.

en: Yes, %2$s is a duplicate of %4$s for the purpose of testing, staging, or development.
de_DE: Ja, %2$s ist ein Duplikat von %4$s für Test-, Staging- oder Entwicklungszwecke.

en: Yes, %2$s is a new and different website that is separate from %4$s.
de_DE: Ja, %2$s ist eine neue und andere Website, die von %4$s getrennt ist.

en: You already utilized a trial before.
de_DE: Du hast schon einmal einen Testzeitraum in Anspruch genommen.

en: You are 1-click away from starting your %1$s-day free trial of the %2$s plan.
de_DE: Du bist einen Klick davon entfernt, deinen kostenlosen %1$s-Tage Testzeitraum des %2$s-Planes zu starten.

en: You are all good!
de_DE: Ihr seid alle gut!

en: You are already running the %s in a trial mode.
de_DE: Du testest %s bereits.

en: You are just one step away - %s
de_DE: Du bist nur einen Schritt entfernt - %s

en: You can still enjoy all %s features but you will not have access to %s security & feature updates, nor support.
de_DE: Du kannst immer noch alle %s-Funktionen nutzen, aber du wirst keinen Zugang zu %s-Sicherheits- und Funktionsupdates und keinen Support bekommen.

en: You do not have a valid license to access the premium version.
de_DE: Du hast keine gültige Lizenz, um auf die Premium-Version zuzugreifen.

en: You have a %s license.
de_DE: Du hast eine %s Lizenz.

en: You have purchased a %s license.
de_DE: Du hast eine %s-Lizenz erworben.

en: You have successfully updated your %s.
de_DE: Du hast deine %s erfolgreich aktualisiert.

en: You marked this website, %s, as a temporary duplicate of %s.
de_DE: Du hast diese Website, %s, als temporäres Duplikat von %s markiert.

en: You marked this website, %s, as a temporary duplicate of these sites
de_DE: Du hast diese Website, %s, als temporäres Duplikat dieser Websites markiert

en: You might have missed it, but you don't have to share any data and can just %s the opt-in.
de_DE: Du hast es vielleicht übersehen: du musst keine Daten teilen und kannst einfach das Opt-in %s.

en: You should receive %3$s for %1$s to your mailbox at %2$s in the next 5 minutes.
de_DE: Du solltest in den nächsten 5 Minuten %1$s für %2$s an deine Mailbox um %3$s erhalten.

en: You should receive a confirmation email for %1$s to your mailbox at %2$s. Please make sure you click the button in that email to %3$s.
de_DE: Du solltest eine Bestätigungs-E-Mail für %1$s an dein Postfach unter %2$s erhalten. Bitte stelle sicher, dass du auf die Schaltfläche in dieser E-Mail an %3$s klickst.

en: You should receive a confirmation email for %s to your mailbox at %s. Please make sure you click the button in that email to %s.
de_DE: Du solltest eine Bestätigungs-E-Mail für %s an deine Mailbox unter %s erhalten. Bitte stelle sicher, dass du auf die Schaltfläche in dieser E-Mail an %s klickst.

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving the %s.
de_DE: Du hast dich bereits für unser Nutzungs-Tracking entschieden, was uns hilft, %s weiter zu verbessern.

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving them.
de_DE: Du hast Dich bereits für unser Nutzungs-Tracking entschieden, was uns hilft, die Benutzerfreundlichkeit weiter zu verbessern.

en: Your %s Add-on plan was successfully upgraded.
de_DE: Dein %s Add-on Plan wurde erfolgreich upgegradet.

en: Your %s free trial was successfully cancelled.
de_DE: Deine %s kostenlose Testversion wurde erfolgreich storniert.

en: Your %s license was flagged as white-labeled to hide sensitive information from the WP Admin (e.g. your email, license key, prices, billing address & invoices). If you ever wish to revert it back, you can easily do it through your %s. If this was a mistake you can also %s.
de_DE: Deine %s-Lizenz wurde als White-Label gekennzeichnet, um sensible Informationen vor dem WP Admin zu verbergen (z.B. deine E-Mail, Lizenzschlüssel, Preise, Rechnungsadresse und Rechnungen). Solltest du das wieder rückgängig machen wollen, kannst du das ganz einfach über dein %s tun. Wenn dies ein Fehler war, kannst du es auch %s

en: Your %s license was successfully deactivated.
de_DE: Deine %s-Lizenz wurde erfolgreich deaktiviert.

en: Your WordPress user's: first & last name, and email address
de_DE: Dein WordPress-Benutzer: Vor- und Nachname und E-Mail-Adresse

en: Your account was successfully activated with the %s plan.
de_DE: Dein Konto wurde erfolgreich mit der %s-Lizenz aktiviert.

en: Your affiliate application for %s has been accepted! Log in to your affiliate area at: %s.
de_DE: Dein Affiliate-Antrag für %s wurde angenommen! Logge dich in deinen Affiliate-Bereich ein unter: %s.

en: Your affiliation account was temporarily suspended.
de_DE: Dein Mitgliedskonto wurde vorübergehend gesperrt.

en: Your email has been successfully verified - you are AWESOME!
de_DE: Deine E-Mail wurde erfolgreich verifiziert - Glückwunsch!

en: Your free trial has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
de_DE: Deine kostenlose Testversion ist abgelaufen. %1$sUpgrade jetzt%2$s, um das %3$s weiterhin ohne Unterbrechungen zu nutzen.

en: Your free trial has expired. You can still continue using all our free features.
de_DE: Dein kostenloser Testzeitraum ist abgelaufen. Du kannst aber weiterhin alle unsere kostenlosen Funktionen nutzen.

en: Your license has been cancelled. If you think it's a mistake, please contact support.
de_DE: Deine Lizenz wurde gelöscht. Wenn du denkst, dass es ein Fehler ist, kontaktiere bitte den Support.

en: Your license has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
de_DE: Deine Lizenz ist abgelaufen. %1$sUpgrade jetzt%2$s, um das %3$s weiterhin ohne Unterbrechungen zu nutzen.

en: Your license has expired. You can still continue using all the %s features, but you'll need to renew your license to continue getting updates and support.
de_DE: Deine Lizenz ist abgelaufen. Du kannst weiterhin alle %s Funktionen nutzen, aber du musst deine Lizenz erneuern, um weiterhin Updates und Support zu erhalten.

en: Your license has expired. You can still continue using the free %s forever.
de_DE: Deine Lizenz ist abgelaufen. Du kannst das kostenlose %s trotzdem für immer weiter nutzen.

en: Your license was successfully activated.
de_DE: Deine Lizenz wurde erfolgreich aktiviert.

en: Your license was successfully deactivated, you are back to the %s plan.
de_DE: Deine Lizenz wurde erfolgreich deaktiviert, du bist zurück im %s Plan.

en: Your name was successfully updated.
de_DE: Dein Name wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Your plan was successfully activated.
de_DE: Dein Plan wurde erfolgreich aktiviert.

en: Your plan was successfully changed to %s.
de_DE: Dein Plan wurde erfolgreich auf %s geändert.

en: Your plan was successfully upgraded.
de_DE: Dein Plan wurde erfolgreich upgegradet.

en: Your server is blocking the access to Freemius' API, which is crucial for %1$s synchronization. Please contact your host to whitelist the following domains:%2$s
de_DE: Dein Server blockiert den Zugriff auf die API von Freemius, was für die Synchronisation von %1$s entscheidend ist. Bitte wende dich an deinen Host, um die folgenden Domains auf die Whitelist zu setzen: %2$s

en: Your subscription was successfully cancelled. Your %s plan license will expire in %s.
de_DE: Dein Abonnement wurde erfolgreich gekündigt. Dein %s Plan wird in %s ablaufen.

en: Your trial has been successfully started.
de_DE: Dein Testzeitraum wurde erfolgreich gestartet.

en: ZIP / Postal Code
de_DE: PLZ / Postleitzahl

[ctx: a positive response]
en: Right on
de_DE: Direkt an

en: activate a license here
de_DE: Lizenz hier aktivieren

[ctx: active add-on]
en: Active
de_DE: Aktiv

[ctx: addonX cannot run without pluginY]
en: %s cannot run without %s.
de_DE: %s kann nicht ohne %s laufen.

[ctx: addonX cannot run...]
en: %s cannot run without the plugin.
de_DE: %s kann ohne das Plugin nicht laufen.

[ctx: advance notice of something that will need attention.]
en: Heads up
de_DE: Kopf hoch

en: allow
de_DE: erlauben

[ctx: as 5 licenses left]
en: %s left
de_DE: %s übrig

[ctx: as activating plugin]
en: Activating
de_DE: Aktivieren von

[ctx: as annual period]
en: year
de_DE: Jahr

[ctx: as close a window]
en: Dismiss
de_DE: Verwerfen

[ctx: as code debugging]
en: Debugging
de_DE: Fehlersuche

[ctx: as congratulations]
en: Congrats
de_DE: Herzlichen Glückwunsch

[ctx: as connection blocked]
en: Blocked
de_DE: Blockiert

[ctx: as connection was successful]
en: Connected
de_DE: Verbunden

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest
de_DE: Neuester Download

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest Free Version
de_DE: Neueste kostenlose Version herunterladen

[ctx: as every month]
en: Monthly
de_DE: Monatlich

[ctx: as expiration date]
en: Expiration
de_DE: Verfalls

[ctx: as file/folder path]
en: Path
de_DE: Pfad

[ctx: as in the process of sending an email]
en: Sending email
de_DE: E-Mail senden

[ctx: as monthly period]
en: mo
de_DE: mtl.

[ctx: as once a year]
en: Annual
de_DE: Jährlich

[ctx: as once a year]
en: Annually
de_DE: Jährlich

[ctx: as once a year]
en: Once
de_DE: Einmal

[ctx: as secret encryption key missing]
en: No Secret
de_DE: Kein geheimer Schlüssel

[ctx: as software development kit versions]
en: SDK Versions
de_DE: SDK Versionen

[ctx: as software license]
en: License
de_DE: Lizenz

[ctx: as synchronize license]
en: Sync License
de_DE: Synchronisiere Lizenz

[ctx: as the plugin author]
en: Author
de_DE: Autor

[ctx: as turned off]
en: Off
de_DE: Aus

[ctx: as turned on]
en: On
de_DE: An

en: based on %s
de_DE: basierend auf %s

[ctx: call to action]
en: Start free trial
de_DE: Starte die kostenlose Testversion

[ctx: close a window]
en: Dismiss
de_DE: Schließen

[ctx: close window]
en: Dismiss
de_DE: Schließen

en: complete the opt-in
de_DE: schließe die Anmeldung ab

en: data
de_DE: Daten

en: days
de_DE: Tage

en: deactivating
de_DE: deaktiviere

en: delegate
de_DE: delegiere

en: do %sNOT%s send me security & feature updates, educational content and offers.
de_DE: schicke mir %sKEINE%s Sicherheits- und Funktionsupdates, Bildungsinhalte und Angebote.

[ctx: e.g. billed monthly]
en: Billed %s
de_DE: Abgerechnet wird %s

[ctx: e.g. the best product]
en: Best
de_DE: Beste

[ctx: exclamation]
en: Hey
de_DE: Hallo

[ctx: exclamation]
en: Oops
de_DE: Hoppla

[ctx: greeting]
en: Hey %s,
de_DE: Hallo %s,

en: hour
de_DE: Stunde

en: hours
de_DE: Stunden

[ctx: installed add-on]
en: Installed
de_DE: Installiert

[ctx: interjection expressing joy or exuberance]
en: Yee-haw
de_DE: Hurra

en: license
de_DE: Lizenz

[ctx: like websites]
en: Sites
de_DE: Webseiten

en: new Beta version
de_DE: neue Beta Version

en: new version
de_DE: neue Version

en: not verified
de_DE: nicht geprüft

[ctx: noun]
en: Price
de_DE: Preis

[ctx: noun]
en: Pricing
de_DE: Preise

en: products
de_DE: Produkte

en: revert it now
de_DE: jetzt rückgängig machen.

[ctx: seconds]
en: sec
de_DE: s

en: seems like the key you entered doesn't match our records.
de_DE: es scheint, dass der von dir eingegebene Schlüssel nicht mit unseren Aufzeichnungen übereinstimmt.

en: send me security & feature updates, educational content and offers.
de_DE: schicke mir Sicherheits- und Funktionsupdates, Bildungsinhalte und Angebote.

en: skip
de_DE: überspringen

en: start the trial
de_DE: die Testversion starten

en: subscription
de_DE: Abonnement

en: switching
de_DE: verändere

en: the above-mentioned sites
de_DE: die oben erwähnten Websites

en: the latest %s version here
de_DE: die neueste %s Version hier

en: trial
de_DE: teste

[ctx: trial period]
en: Trial
de_DE: Test

[ctx: verb]
en: Delete
de_DE: Löschen

[ctx: verb]
en: Edit
de_DE: Bearbeiten

[ctx: verb]
en: Hide
de_DE: Verstecken

[ctx: verb]
en: Opt In
de_DE: Anmelden

[ctx: verb]
en: Opt Out
de_DE: Abmelden

[ctx: verb]
en: Purchase
de_DE: Kaufen

[ctx: verb]
en: Show
de_DE: Anzeigen

[ctx: verb]
en: Skip
de_DE: Überspringen

[ctx: x-ago]
en: %s ago
de_DE: vor %s
