CyberChimps Core - en to nl translation catalogue (299 entries)

en:  Options
nl: Opties

en:  by
nl: door

en: %1$s's Call Out Element
nl: %1$s 's Call Out Element

en: 1 Comment
nl: 1 reactie

en: Add more file
nl: Voeg meer bestanden

en: All
nl: al

en: Archive
nl: Archief

en: Archives
nl: Archief

en: Author
nl: Maker

en: Author Archives
nl: Auteur Archieven

en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Blog
nl: Weblog

en: Blog Options
nl: Blog Opties

en: Blog Slider
nl: Blog schuifregelaar

en: Blog Slider Lite
nl: Blog schuifregelaar Lite

en: Bold
nl: Vet

en: Bold Italic
nl: Vet cursief

en: Bottom Center
nl: Midden onderkant

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: Boxes
nl: Dozen

en: Boxes Category
nl: Dozen Categorie

en: Boxes Lite
nl: Dozen Lite

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Boxes Lite beperkt u tot een totaal van 3 dozen in uw hele site. Upgrade naar %1$s om te kunnen om zo veel kisten te maken als u wilt. Categoriseren en tevens verschijnt er elke categorie op een andere pagina.

en: Boxes Options
nl: Dozen Opties

en: Boxes Upgrade
nl: Dozen Upgrade

en: Buy Themes
nl: Koop Thema's

en: Callout Button
nl: Toelichting Button

en: Callout Button Text
nl: Toelichting Knoptekst

en: Callout Button URL
nl: Toelichting Button URL

en: Callout Options
nl: Toelichting Opties

en: Callout Text
nl: Toelichting Tekst

en: Callout Title
nl: Toelichting Titel

en: Caption
nl: Titel

en: Carousel Category
nl: Carrousel Categorie

en: Carousel Options
nl: Carousel Opties

en: Categories
nl: Categorieën

en: Category
nl: Categorie

en: Category Archives:
nl: Categorie Archieven:

en: Choose your icon style
nl: Kies uw pictogram stijl

en: Click Here
nl: klik hier

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
nl: Klik op OK om te resetten. Elk thema instellingen gaan verloren!

en: Collapse All
nl: Alles samenvouwen

en: Comments
nl: Reacties

en: Complete Installation
nl: Compleet Installatie

en: Congratulations you have successfully installed
nl: Gefeliciteerd, u hebt geïnstalleerd

en: Continue Reading
nl: Lees verder

en: Copy and paste your Google Analytics code here
nl: Kopieer en plak hier uw Google Analytics-code

en: Custom
nl: Eigen

en: Custom 404 Content
nl: Aangepaste 404-inhoud

en: Custom 404 Title
nl: Aangepaste 404-titel

en: Custom Apple touch icon
nl: Custom Apple aanraking pictogram

en: Custom Background Color
nl: Aangepaste Achtergrondkleur

en: Custom Button Color
nl: Aangepaste knop Kleur

en: Custom Button Image
nl: Programmeerbare knop Image

en: Custom Button Text Color
nl: Aangepaste knop Tekstkleur

en: Custom Callout Background Color
nl: Aangepaste Toelichting Achtergrondkleur

en: Custom Callout Button
nl: Aangepaste Toelichting Button

en: Custom Callout Button Color
nl: Aangepaste Toelichting knop Kleur

en: Custom Callout Button Text Color
nl: Aangepaste Toelichting knop Tekstkleur

en: Custom Callout Options
nl: Aangepaste Toelichting Opties

en: Custom Callout Text Color
nl: Aangepaste Toelichting Tekstkleur

en: Custom Callout Title Color
nl: Aangepaste Toelichting Titelkleur

en: Custom Categories
nl: Aangepaste categorieën

en: Custom Colors
nl: Aangepaste kleuren

en: Custom Favicon
nl: Aangepaste Favicon

en: Custom HTML
nl: Aangepaste HTML

en: Custom Logo
nl: Aangepast Logo

en: Custom Logo URL
nl: Aangepaste URL van logo

en: Custom Slide Link
nl: Aangepaste Schuif Link

en: Custom Text Color
nl: Aangepaste tekst Kleur

en: Custom Title
nl: Aangepaste titel

en: Custom Title Color
nl: Aangepaste Titelkleur

en: Customize
nl: Pas aan

en: CyberChimps Wordpress Themes
nl: CyberChimps Wordpress thema 's

en: Daily Archives:
nl: Dagelijks archief:

en: Date
nl: Datum

en: Default Field
nl: Standaard Field

en: Default options restored.
nl: Standaard opties hersteld.

en: Demo Text
nl: Demo Tekst

en: Design
nl: Ontwerp

en: Drag & Drop
nl: & Slepen

en: Drag & Drop Blog Elements
nl: Sleep & Drop Blog elementen

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Enter Google font
nl: Voer Google lettertype

en: Enter URL
nl: URL invoeren

en: Enter URL or upload file
nl: URL invoeren of upload bestand

en: Enter your Twitter handle if using the Twitter bar
nl: Vul uw Twitter handvat als u de Twitter bar

en: Enter your custom HTML code here
nl: Geef je aangepaste HTML-code hier

en: Enter your custom html here
nl: Geef je aangepaste html hier

en: Excerpt Length
nl: Uittreksel Lengte

en: Featured Excerpt Length
nl: Aanbevolen uittreksel lengte

en: Featured Image
nl: Aanbevolen afbeelding

en: Featured Images
nl: Getoonde afbeeldingen

en: First Porfolio Link
nl: Eerste Porfolio Link

en: First Portfolio Image
nl: Eerste Portfolio Afbeelding

en: First Portfolio Image Caption
nl: Eerste Portfolio Image Caption

en: Fixed in Place
nl: Vastgezet

en: Footer
nl: Voetnoot

en: Footer Copyright Text
nl: Copyright voettekst

en: Footer Options
nl: Footer Opties

en: Footer Widgets
nl: Voettekst Widgets

en: Four
nl: vier

en: Fourth Porfolio Link
nl: Vierde Porfolio Link

en: Fourth Portfolio Image
nl: Vierde Portfolio Afbeelding

en: Fourth Portfolio Image Caption
nl: Vierde Portfolio Image Caption

en: Full
nl: volledig

en: Gallery
nl: Galerij

en: Google fonts
nl: Google lettertypen

en: Google+
nl: Google +

en: Google+ URL
nl: Google + URL

en: HTML Box
nl: HTML-vak

en: HTML Box Options
nl: HTML Box Opties

en: Half
nl: Helft

en: Header
nl: Kop

en: Header Drag &#38; Drop
nl: Header Drag & Drop

en: Header Drag/Drop
nl: Header drag / drop

en: Header Options
nl: Header Opties

en: Help
nl: Hulp

en: If you have any questions please post in our
nl: Als u nog vragen heeft kunt u budgethotels in

en: If you want even more amazing new features upgrade to
nl: Als u nog meer prachtige nieuwe functies te upgraden naar

en: Image 1
nl: Afbeelding 1

en: Image 2
nl: Afbeelding 2

en: Image 3
nl: Afbeelding 3

en: Image 4
nl: Afbeelding 4

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Images for layout.
nl: Beelden voor lay-out.

en: Images per Row
nl: Afbeeldingen per rij

en: Images per row
nl: Afbeeldingen per rij

en: Insert custom events info and insert install link
nl: Plaats aangepaste gebeurtenissen info en plaats te installeren koppeling

en: Instructions
nl: Instructies

en: Invalid Data for Import
nl: Ongeldige gegevens voor Import

en: Italic
nl: Cursief

en: Layout Options
nl: Layoutopties

en: Leave a comment
nl: Geef een reactie

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Link Hover Color
nl: Link Hover Kleur

en: Link URL
nl: Koppelings-URL

en: Link to Events plugin settings
nl: Link naar Evenementen plugin instellingen

en: Logo + Icons
nl: Logo + Pictogrammen

en: Logo + Search
nl: Logo + Zoeken

en: Logo Image
nl: Logo Afbeelding

en: Magazine Options
nl: Tijdschrift opties

en: Max Width
nl: Max &Breedte:

en: Meta Data
nl: Meta-gegevens

en: Middle Center
nl: Midden-Center

en: Middle Left
nl: Midden Links

en: Middle Right
nl: Midden Rechts

en: Monthly Archives:
nl: Maandelijks Archief:

en: Need Help?
nl: Hulp nodig?

en: Need help?
nl: Hulp nodig?

en: No Repeat
nl: Geen herhaling

en: Normal
nl: Normaal

en: Number of Columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of Featured Blog Posts
nl: Aantal Aanbevolen blog-berichten

en: Number of Featured Posts
nl: Aantal Aanbevolen berichten

en: Number of Posts
nl: Aantal berichten

en: Number of Rows
nl: Aantal rijen

en: Number of Wide Posts
nl: Aantal breed posten

en: Number of Wide Posts
nl: Aantal breed posten

en: Only works on layouts with 1 sidebar
nl: Werkt alleen in lay-outs met 1 sidebar

en: Open All
nl: Open alle

en: Options
nl: Opties

en: Options Imported
nl: Geïmporteerde Opties

en: Options saved.
nl: Opties Bewaard

en: Or choose one of CyberChimps background images
nl: Of kies een van CyberChimps achtergrondafbeeldingen

en: Page
nl: Pagina

en: Page Elements
nl: Pagina-elementen

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: Portfolio
nl: Portefeuille

en: Portfolio Category
nl: Portefeuille Categorie

en: Portfolio Lite
nl: Portefeuille Lite

en: Portfolio Lite Options
nl: Portfolio Lite Opties

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Portfolio Lite beperkt u tot een totaal van 4 artikelen in uw hele site. Upgrade naar %1$s om te kunnen om zo veel portfolio items als u wilt. Categoriseren en tevens verschijnt er elke categorie op een andere pagina.

en: Portfolio Pro Options
nl: Portfolio Pro Opties

en: Portfolio Title
nl: Portfolio Titel

en: Portfolio Upgrade
nl: Portefeuille Upgrade

en: Post Byline Author
nl: Bericht Naamregel Auteur

en: Post Byline Categories
nl: Bericht Naamregel Categorieën

en: Post Byline Comments
nl: Bericht Naamregel Reacties

en: Post Byline Date
nl: Bericht Naamregel Datum

en: Post Byline Tags
nl: Bericht Naamregel Tags

en: Post Categories
nl: Bericht Categorieën

en: Post Category
nl: Bericht categorie

en: Post Excerpts
nl: Bericht Fragmenten

en: Post Format Icons
nl: Bericht Format Pictogrammen

en: Post Formats Icons
nl: Bericht Formaten Pictogrammen

en: Post Page
nl: Bericht Pagina

en: Post title
nl: Posting Title

en: Posted in
nl: Gepost in

en: Posted on
nl: Geplaatst op

en: Posts
nl: berichten

en: Previously Uploaded
nl: Eerder geüpload

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: RSS URL
nl: RSS-URL

en: Read More Text
nl: Lees meer Tekst

en: Recent Posts Options
nl: Recente berichten Opties

en: Repeat All
nl: Herhalen

en: Repeat Horizontally
nl: Horizontaal wordt herhaald

en: Repeat Vertically
nl: Repeat Verticaal

en: Responsive Design
nl: Responsieve Design

en: Responsive Videos
nl: Responsive Video's

en: Restore Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Save Options
nl: Bewaar Opties

en: Scroll Normally
nl: Scroll Normaal

en: Search
nl: Zoeken

en: Second Porfolio Link
nl: Tweede Porfolio Link

en: Second Portfolio Image
nl: Tweede Portfolio Afbeelding

en: Second Portfolio Image Caption
nl: Tweede Portfolio Image Caption

en: Select Page Layout
nl: Selecteer Pagina-indeling

en: Select a Category
nl: Kies een categorie

en: Select a Skin Color
nl: Een kleur selecteren

en: Select a color
nl: Kleur selecteren

en: Select link color
nl: Selecteer link kleur

en: Select link hover color
nl: Selecteer koppeling hover kleur

en: Select text color
nl: Tekstkleur selecteren

en: Sidebar Left
nl: Zijbalk links

en: Sidebar Options
nl: Sidebar Opties

en: Sidebar Right
nl: Zijbalk rechts

en: Single Post
nl: Los bericht

en: Skin Color
nl: Huidskleur

en: Slide 1 URL
nl: Schuif 1 URL

en: Slide 2 URL
nl: Schuif 2 URL

en: Slide 3 URL
nl: Schuif 3 URL

en: Slide One Image
nl: Schuif een afbeelding

en: Slide One Link
nl: Schuif One Link

en: Slide Three Image
nl: Schuif Drie Afbeelding

en: Slide Three Link
nl: Schuif Drie Link

en: Slide Two Image
nl: Schuif Twee Afbeelding

en: Slide Two Link
nl: Schuif Twee Link

en: Slider Arrows
nl: Slider Pijlen

en: Slider Caption
nl: Slider Bijschrift

en: Slider Height
nl: Slider Hoogte

en: Slider Image
nl: Slider Afbeelding

en: Slider Image 1
nl: Slider Afbeelding 1

en: Slider Image 2
nl: Slider Afbeelding 2

en: Slider Image 3
nl: Slider Afbeelding 3

en: Slider Lite
nl: Schuifregelaar Lite

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
nl: Slider Lite beperkt u tot een totaal van 3 beelden in uw hele site. Upgrade naar %1$s om te kunnen meer beelden te creëren. Categoriseren en tevens verschijnt er elke categorie op een andere pagina.

en: Slider Options
nl: Slider Opties

en: Slider Size
nl: Slider Grootte

en: Slider Speed
nl: Schuifregelaar snelheid

en: Slider Speed
nl: Schuifregelaar snelheid

en: Slider Type
nl: Schuifregelaar Type

en: Slider Upgrade
nl: Schuifregelaar Upgrade

en: Social Icons
nl: Sociale Icons

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Text Color
nl: tekstkleur

en: Thank you for choosing CyberChimps Professional WordPress Themes
nl: Bedankt voor het kiezen CyberChimps Professional WordPress Themes

en: Theme Options
nl: Thema opties

en: Theme Options Media
nl: Thema Opties Media

en: Theme Options Page
nl: Thema Opties Page

en: Third Porfolio Link
nl: Derde Porfolio Link

en: Third Portfolio Image
nl: Derde Portfolio Afbeelding

en: Third Portfolio Image Caption
nl: Derde Portfolio Image Caption

en: Three
nl: drie

en: Title
nl: Naam

en: Top Center
nl: Midden bovenkant

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Twitter Handle
nl: Twitter Handvat

en: Twitterbar Options
nl: TwitterBar Opties

en: Two
nl: Twee

en: Typography
nl: Typografie

en: Typography Face
nl: Typografie Gezicht

en: Typography Options
nl: Typografie Opties

en: Typography Size
nl: Typografie Grootte

en: Typography Style
nl: Typografie Style

en: URL
nl: URL:

en: Upgrade to
nl: Upgrade naar

en: Upload
nl: Laad

en: Upload new files
nl: Upload nieuwe bestanden

en: Upload new images (Make sure to publish the post to save)
nl: Upload nieuwe afbeeldingen (Zorg ervoor dat u de post te publiceren om op te slaan)

en: Uploaded files
nl: Geüploade bestanden

en: Uploaded images
nl: Geupload beelden

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
nl: Gebruik %1$s 's Call Out sectie op elke pagina waar u een belangrijke boodschap over te brengen aan uw klant of opdrachtgever.

en: View File
nl: Bekijk File

en: View all posts by
nl: Bekijk alle berichten van

en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome Note
nl: Welkom Opmerking

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
nl: Welkom bij %1$s ! Meer informatie nu over upgraden naar

en: Wide Post Excerpt Length
nl: Grote Post fragment lengte

en: Wide Posts Below Magazine
nl: Brede berichten hieronder Magazine

en: Wide Sidebar
nl: Breed Sidebar

en: Yearly Archives:
nl: Jaarlijkse archieven:

en: You need to create a Category
nl: U moet een categorie te creëren

en: Your website is important to us, so please read the
nl: Uw website is belangrijk voor ons, dus lees de

en: and we will get back to you as soon as we can
nl: en wij zullen u zo snel als we kunnen

en: enter the width of your site in pixels
nl: geeft u de breedte van uw site in pixels

en: instructions
nl: Instructies

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
nl: zorg ervoor dat je het beeld verwijderd bovenstaande voor het kiezen van een van deze

en: or enter URL
nl: of voer de URL

en: to learn how to use
nl: om te leren hoe te gebruiken

en: to learn more!
nl: om meer te leren!

en: today.
nl: vandaag de dag.

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
nl: die is voorzien van een aangepaste functies Slider, Image Carousel, widgetized Dozen, Toelichting sectie, uitgebreide typografie waaronder Google Fonts, meer kleur skins en nog veel meer krachtige nieuwe functies. Ga naar
