CyberChimps Core - en to ja translation catalogue (321 entries)

en: View all posts by
ja: による投稿をすべて表示

en: Posted on
ja: 掲示されます。

en:  by
ja: 送付元

en: Posted in
ja: で掲示される

en: Tags:
ja: タグ:

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: 1 Comment
ja: コメント1件

en: Comments
ja: コメント

en: Permalink to %s
ja: パーマへ%s

en: Category Archives:
ja: カテゴリー アーカイブ：

en: Tag Archives:
ja: タグのアーカイブ：

en: Author Archives
ja: 著者のアーカイブ

en: Daily Archives:
ja: デイリー アーカイブ：

en: Monthly Archives:
ja: 毎月のアーカイブ：

en: Yearly Archives:
ja: 年間アーカイブ：

en: Archives
ja: お知らせ

en: Page
ja: ページ

en: Continue Reading
ja: 読み続ける

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Congratulations you have successfully installed
ja: おめでとうございますあなたは正常にインストールされている

en: Your website is important to us, so please read the
ja: あなたのウェブサイトは私達にとって重要であるので、読んでください

en: instructions
ja: 手順

en: to learn how to use
ja: 使用する方法を学ぶ

en: If you have any questions please post in our
ja: ご不明な点がございましたら、弊社で投稿してください

en: support forum
ja: サポートフォーラム

en: and we will get back to you as soon as we can
ja: 私たちは私達ができるとすぐあなたに戻って取得します

en: Thank you for choosing CyberChimps Professional WordPress Themes
ja: Cyber​​ChimpsプロWordPressのテーマをお選びいただき、ありがとうござい

en: Pro
ja: プロ

en: Complete Installation
ja: インストールの完了

en: Instructions
ja: 手順

en: Support
ja: サポート

en: Upgrade to
ja: へのアップグレード

en: If you want even more amazing new features upgrade to
ja: あなたも、もっと驚くような新しい機能が必要な場合にアップグレード

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
ja: これは、カスタム機能のスライダー、画像カルーセル、ウィジェット形式ボックス、吹き出し節、Googleのフォント、より多くの色のスキン、そして、より多くの強力な新機能を含む拡張されたタイポグラフィを含む。ご覧ください

en: to learn more!
ja: さらに詳しく:

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
ja: へようこそ%1$s ！へのアップグレードについてもっと調べよう

en: today.
ja: 今日のです。

en: Options
ja: 設定

en:  Options
ja: 設定

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Sidebar Left
ja: サイドバーには、左

en: Sidebar Right
ja: 右サイドバー

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Slider Lite
ja: スライダーLiteの

en: Boxes
ja: 箱

en: Post Page
ja: 投稿ページ

en: Logo + Icons
ja: ロゴ+アイコン

en: Or choose one of CyberChimps background images
ja: またはCyber​​Chimps背景画像のいずれかを選択します。

en: Uploaded files
ja: アップロードしたファイル

en: Upload new files
ja: 新しいファイルをアップロード

en: Add more file
ja: 複数のファイルを追加

en: Uploaded images
ja: アップロードされた画像

en: Upload new images (Make sure to publish the post to save)
ja: （保存するために投稿を公開することを確認してください）​​新しい画像をアップロードする

en: Select a color
ja: 色の選択

en: Upload
ja: アップロード

en: or enter URL
ja: またはURLを入力してください

en: Slider Options
ja: スライダーオプション

en: Slider Image
ja: スライダーの画像

en: Slider Caption
ja: スライダーキャプション

en: Custom Slide Link
ja: カスタムスライドリンク

en: Title
ja: 役職

en: Caption
ja: 見出し

en: Need Help?
ja: お問い合わせ先

en: Select Page Layout
ja: ページレイアウトを選択

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page Elements
ja: ページの要素

en: Portfolio Lite
ja: ポートフォリオLiteの

en: Twitter Bar
ja: Twitterのバー

en: Meta Data
ja: メタ データ

en: Featured Image
ja: 写真

en: Category
ja: カテゴリ

en: You need to create a Category
ja: あなたは、カテゴリを作成する必要があります

en: Number of Columns
ja: 列数

en: Number of Posts
ja: 投稿数

en: Wide Posts Below Magazine
ja: マガジンの下の全体の投稿

en: Number of Wide Posts
ja: 全体の投稿の数

en: Slide One Image
ja: 1枚の画像をスライドさせて

en: Slide One Link
ja: 1つのリンクをスライドさせて

en: Slide Two Image
ja: スライド2イメージ

en: Slide Two Link
ja: スライド2リンク

en: Slide Three Image
ja: スリー画像をスライドさせ

en: Slide Three Link
ja: スライドの3つのリンク

en: Slider Size
ja: スライダーのサイズ

en: Full
ja: フル

en: Half
ja: 半分

en: Slider Type
ja: スライダタイプ

en: Custom
ja: カスタム

en: Posts
ja: 件

en: Post Categories
ja: カテゴリーをお選びください

en: All
ja: 全て

en: Custom Categories
ja: カスタムカテゴリ

en: Number of Featured Posts
ja: おすすめの投稿数

en: Slider Height
ja: スライダーの高さ

en: Slider Speed
ja: スライダ速度

en: Slider Arrows
ja: スライダーの矢印

en: Callout Title
ja: タイトルコールアウト

en: %1$s's Call Out Element
ja: %1$s要素のうちのCall

en: Callout Text
ja: テキストの吹き出し

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
ja: 使用%1$sあなたの顧客やクライアントへの重要なメッセージをお届けしたい任意のページ上のセクションアウトのコール。

en: Callout Button
ja: ボタンを吹き出し

en: Callout Button Text
ja: ボタンテキストを吹き出し

en: Callout Button URL
ja: ボタンのURLを吹き出し

en: Custom Callout Options
ja: カスタムは、[オプション]を吹き出し

en: Custom Button Image
ja: カスタムボタンイメージ

en: Custom Background Color
ja: 背景色のカスタマイズ:

en: Custom Title Color
ja: カスタムタイトルの色

en: Custom Text Color
ja: カスタムテキストの色

en: Custom Button Color
ja: カスタムボタンの色

en: Custom Button Text Color
ja: カスタムボタンのテキストの色

en: Need help?
ja: お問い合わせ先

en: Custom HTML
ja: カスタムHTML

en: Enter your custom html here
ja: ここにカスタムHTMLを入力してください

en: Images per row
ja: 行あたりの画像

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: Four
ja: 4

en: Portfolio Category
ja: ポートフォリオのカテゴリ

en: Portfolio Title
ja: ポートフォリオタイトル

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: First Portfolio Image
ja: 最初のポートフォリオのイメージ

en: First Portfolio Image Caption
ja: 最初のポートフォリオの画像のキャプション

en: Image 1
ja: IMAGE 1:

en: First Porfolio Link
ja: まず先にポートフォリオリンク

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Second Portfolio Image
ja: 第二制作

en: Second Portfolio Image Caption
ja: 第二のポートフォリオ画像のキャプション

en: Image 2
ja: IMAGE 2:

en: Second Porfolio Link
ja: 第二の先にポートフォリオリンク

en: Third Portfolio Image
ja: サードポートフォリオイメージ

en: Third Portfolio Image Caption
ja: 第三のポートフォリオ画像のキャプション

en: Image 3
ja: IMAGE 3:

en: Third Porfolio Link
ja: 第三の先にポートフォリオリンク

en: Fourth Portfolio Image
ja: 第四のポートフォリオイメージ

en: Fourth Portfolio Image Caption
ja: 第四のポートフォリオ画像のキャプション

en: Image 4
ja: 画像4

en: Fourth Porfolio Link
ja: 第四の先にポートフォリオリンク

en: Post Category
ja: カテゴリーの投稿

en: Images
ja: 画像

en: Carousel Category
ja: カルーセルカテゴリ

en: Twitter Handle
ja: Twitterのハンドル

en: Enter your Twitter handle if using the Twitter bar
ja: Twitterのバーを使用している場合は、あなたのTwitterハンドルを入力してください

en: Boxes Category
ja: ボックスカテゴリ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Design
ja: 設計

en: Header
ja: ヘッダ

en: Blog
ja: ブログ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Footer
ja: フッター

en: Layout Options
ja: レイアウトオプション

en: Custom Colors
ja: カスタムカラー

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Header Drag &#38; Drop
ja: ヘッダのドラッグ＆ドロップ

en: Header Options
ja: ヘッダーオプション

en: Social Icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Drag & Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Blog Options
ja: ブログオプション

en: Blog Slider Lite
ja: ブログスライダーLiteの

en: Portfolio Lite Options
ja: ポートフォリオLiteのオプション

en: Boxes Lite
ja: ライトボックス

en: Blog Slider
ja: ブログスライダー

en: Callout Options
ja: オプションの吹き出し

en: HTML Box Options
ja: [HTML]ボックスのオプション

en: Carousel Options
ja: カルーセルオプション

en: Magazine Options
ja: 雑誌のオプション

en: Portfolio Pro Options
ja: ポートフォリオProのオプション

en: Recent Posts Options
ja: 最近の投稿オプション

en: Twitterbar Options
ja: Twitterbarオプション

en: Boxes Options
ja: ボックスのオプション

en: Single Post
ja: 単一記事の投稿

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Search
ja: 検索

en: Footer Options
ja: フッターオプション

en: Author
ja: 作者

en: Categories
ja: 部類

en: Date
ja: 日

en: Tags
ja: タグ

en: Cyberchimps Help
ja: Cyber​​chimpsヘルプ

en: Welcome Note
ja: 注意を歓迎

en: Responsive Design
ja: レスポンシブ·デザイン

en: Responsive Videos
ja: レスポンシブ動画

en: Wide Sidebar
ja: 広いサイドバー

en: Only works on layouts with 1 sidebar
ja: 1 サイドバーのレイアウト上でのみ動作します。

en: Max Width
ja: 最大幅

en: enter the width of your site in pixels
ja: ピクセル単位であなたのサイトの幅を入力します。

en: Select a Skin Color
ja: スキンカラーを選択

en: Text Color
ja: 文字色

en: Select text color
ja: 文字色

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Select link color
ja: リンクの色を選択

en: Link Hover Color
ja: リンクホバー色

en: Select link hover color
ja: リンクホバー色を選択

en: Typography Options
ja: 活版印刷のオプション

en: Google fonts
ja: Googleのフォント

en: Enter Google font
ja: Googleのフォントを入力してください

en: Demo Text
ja: デモのテキスト

en: Header Drag/Drop
ja: ヘッダのドラッグ/ドロップ

en: Logo + Search
ja: ロゴ+検索

en: Logo
ja: ロゴ

en: Custom Logo URL
ja: カスタム ロゴの URL

en: URL
ja: URL:

en: Enter URL
ja: URLを入力してください

en: Custom Logo
ja: カスタムロゴ

en: Logo Image
ja: ロゴ画像

en: Enter URL or upload file
ja: URLを入力するか、ファイルをアップロード

en: Custom Favicon
ja: カスタムファビコン

en: Favicon URL
ja: ファビコンのURL

en: Custom Apple touch icon
ja: カスタムアップルタッチアイコン

en: Apple Touch URL
ja: アップルタッチのURL

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Copy and paste your Google Analytics code here
ja: ここでは、Google Analyticsのコードをコピー＆ペースト

en: Searchbar
ja: 検索バー

en: Choose your icon style
ja: あなたのアイコンのスタイルを選択してください

en: Twitter URL
ja: TwitterのURLは

en: Facebook
ja: フェースブック

en: Facebook URL
ja: FacebookのURLは

en: Google+
ja: Google +

en: Google+ URL
ja: Google+のURLは

en: Flickr
ja: Flicker

en: Flickr URL
ja: FlickrのURLが

en: Pinterest URL
ja: PinterestのURL

en: LinkedIn URL
ja: LinkedInのURLは

en: YouTube URL
ja: YouTubeのURL

en: RSS URL
ja: RSSのURL

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Maps URL
ja: GoogleマップのURL

en: Drag & Drop Blog Elements
ja: ブログの要素をドラッグ＆ドロップ

en: Sidebar Options
ja: サイドバーのオプション

en: Post Formats Icons
ja: フォーマットのアイコンを投稿

en: Post Excerpts
ja: ポスト抜粋

en: Read More Text
ja: より多くのテキストを読む

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長

en: Featured Images
ja: 注目の画像

en: Post Byline Author
ja: 署名欄の著者を投稿

en: Post Byline Categories
ja: 署名欄カテゴリーの投稿

en: Post Byline Date
ja: 署名欄の日付を投稿

en: Post Byline Comments
ja: 署名欄へのコメントを投稿

en: Post Byline Tags
ja: 署名欄のタグを投稿

en: Boxes Upgrade
ja: ボックスのアップグレード

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ボックスLiteは、サイト全体を通して3箱の合計に制限されます。へのアップグレード%1$s好きなだけ多くのボックスを作成できるようにする。それらを分類し、別のページに各カテゴリが表示されます。

en: Portfolio Upgrade
ja: ポートフォリオのアップグレード

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
ja: ポートフォリオLiteは、サイト全体を通して4項目の合計に制限されます。へのアップグレード%1$sあなたが好きなように多くのポートフォリオ品目として作成できるようにする。それらを分類し、別のページに各カテゴリが表示されます。

en: Slider Upgrade
ja: スライダーのアップグレード

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
ja: スライダーLiteは、サイト全体を通して3つのイメージの合計に制限されます。へのアップグレード%1$s複数の画像を作成できるようにする。それらを分類し、別のページに各カテゴリが表示されます。

en: Slider Image 1
ja: スライダー画像1

en: Slide 1 URL
ja: スライド1のURL

en: Slider Image 2
ja: スライダー画像2

en: Slide 2 URL
ja: スライド2のURL

en: Slider Image 3
ja: スライダー画像3

en: Slide 3 URL
ja: スライド3のURL

en: Images per Row
ja: 行あたりの画像

en: Featured Excerpt Length
ja: 注目の抜粋の長さ

en: Number of Rows
ja: 行数

en: Wide Post Excerpt Length
ja: 広いポストの抜粋の長さ

en: Number of Wide Posts
ja: 全体の投稿の数

en: Number of Featured Blog Posts
ja: 注目のブログ記事の数

en: Slider Speed
ja: スライダ速度

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: Custom Callout Button
ja: [カスタム]ボタンを吹き出し

en: Custom Callout Background Color
ja: カスタム背景色を吹き出し

en: Custom Callout Title Color
ja: カスタムは、タイトルの色を吹き出し

en: Custom Callout Text Color
ja: カスタムは、テキストの色を吹き出し

en: Custom Callout Button Color
ja: カスタムは、ボタンの色を吹き出し

en: Custom Callout Button Text Color
ja: カスタムボタンのテキストの色を吹き出し

en: HTML Box
ja: HTMLのボックス

en: Enter your custom HTML code here
ja: カスタムHTMLコードをここに入力してください

en: Custom Title
ja: カスタムタイトル

en: Select a Category
ja: カテゴリーを選択

en: Images for layout.
ja: レイアウトの画像。

en: Post title
ja: タイトルを投稿

en: Post Format Icons
ja: フォーマットのアイコンを投稿

en: Custom 404 Title
ja: カスタム404タイトル

en: Custom 404 Content
ja: カスタム404コンテンツ

en: Footer Copyright Text
ja: フッターの著作権テキスト

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
ja: もしこれらのいずれかを選択する前に、上記の画像を削除していることを確認してください

en: Skin Color
ja: 肌の色

en: Typography Size
ja: タイポグラフィサイズ

en: Typography Face
ja: タイポグラフィフェイス

en: Typography Style
ja: タイポグラフィスタイル

en: Background Image
ja: 列を削除

en: Theme Options Page
ja: テーマオプションページ

en: Theme Options
ja: テーマ設定

en: Buy Themes
ja: テーマを購入する

en: Open All
ja: すべてを開く

en: Collapse All
ja: すべてを折りたたむ

en: Restore Defaults
ja: デフォルトへ戻す

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
ja: リセットするには、[OK]をクリックします。どんなテーマの設定は失われます！

en: Save Options
ja: 設定を保存

en: CyberChimps Wordpress Themes
ja: Cyber​​Chimps Wordpressのテーマ

en: Link to Events plugin settings
ja: イベントプラグインの設定へのリンク

en: Insert custom events info and insert install link
ja: カスタムイベント情報を挿入し、インストールリンクを挿入する

en: Default Field
ja: Defaultフィールド

en: Options Imported
ja: インポートされたオプション

en: Invalid Data for Import
ja: インポートの無効なデータ

en: Default options restored.
ja: デフォルトのオプションは、復元された。

en: Options saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Theme Options Media
ja: テーマオプションメディア

en: View File
ja: ファイルの表示

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Previously Uploaded
ja: 以前にアップロードした

en: No Repeat
ja: リピートなし

en: Repeat Horizontally
ja: 横に繰り返す

en: Repeat Vertically
ja: 縦に繰り返す

en: Repeat All
ja: リピート

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Center
ja: 中央上

en: Top Right
ja: 右上

en: Middle Left
ja: 左中央

en: Middle Center
ja: 中央

en: Middle Right
ja: 中央右

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Scroll Normally
ja: 通常スクロール

en: Fixed in Place
ja: 所定の位置に固定

en: Normal
ja: 標準

en: Italic
ja: イタリック

en: Bold
ja: 強調

en: Bold Italic
ja: 太字斜体
