CyberChimps Core - en to pt translation catalogue (315 entries)

en: View all posts by
pt: Ver todas as mensagens de

en: Posted on
pt: Postado em

en:  by
pt: por

en: Posted in
pt: Publicado em

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: Comments
pt: respostas

en: Permalink to %s
pt: Permalinks

en: Category Archives:
pt: Arquivos da categoria:

en: Author Archives
pt: Arquivos do autor

en: Daily Archives:
pt: Arquivos diários:

en: Monthly Archives:
pt: Arquivos mensais:

en: Yearly Archives:
pt: Arquivos anuais:

en: Archives
pt: Arquivo

en: Page
pt: Space

en: Continue Reading
pt: Continuar lendo

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Congratulations you have successfully installed
pt: Parabéns, você instalou com sucesso

en: Your website is important to us, so please read the
pt: Seu site é importante para nós, por isso leia o

en: instructions
pt: Instruções

en: to learn how to use
pt: para aprender como usar

en: If you have any questions please post in our
pt: Se você tiver alguma dúvida, por favor post em nosso

en: support forum
pt: Fórum Joomla

en: and we will get back to you as soon as we can
pt: e nós entraremos em contato com você o mais breve possível

en: Thank you for choosing CyberChimps Professional WordPress Themes
pt: Obrigado por escolher CyberChimps Professional WordPress Themes

en: Pro
pt: Pró

en: Complete Installation
pt: Instalação concluída

en: Instructions
pt: Instruções

en: Support
pt: Apoio

en: Upgrade to
pt: Upgrade para

en: If you want even more amazing new features upgrade to
pt: Se você quiser ainda mais incríveis novos recursos para atualizar

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
pt: que inclui um Slider recursos personalizados, carrossel de imagens, caixas widgetized, Chamada Seção, tipografia expandida, incluindo Fontes do Google, peles mais cor, e muito mais poderosas novas funcionalidades. Por favor, visite

en: to learn more!
pt: para saber mais!

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
pt: Bem-vindo ao %1$s ! Saiba mais agora sobre a atualização para

en: today.
pt: hoje.

en: Options
pt: Op苺es

en:  Options
pt: Op苺es

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Sidebar Left
pt: Barra lateral esquerda

en: Sidebar Right
pt: Barra lateral direita

en: Footer Widgets
pt: Widgets Rodapé

en: Slider Lite
pt: Controle deslizante Lite

en: Boxes
pt: Caixas

en: Post Page
pt: Publicar Página

en: Logo + Icons
pt: Logo + Ícones

en: Or choose one of CyberChimps background images
pt: Ou escolher uma das imagens de fundo CyberChimps

en: Uploaded files
pt: Enviar arquivos

en: Upload new files
pt: Upload de novos arquivos

en: Add more file
pt: Adicionar mais arquivos

en: Uploaded images
pt: Imagens carregadas

en: Upload new images (Make sure to publish the post to save)
pt: Upload de imagens novas (Certifique-se de publicar o post para salvar)

en: Select a color
pt: Escolha uma cor

en: Upload
pt: Enviar

en: or enter URL
pt: ou digite a URL

en: Slider Options
pt: Opções Slider

en: Slider Image
pt: Image Slider

en: Slider Caption
pt: Slider Legenda

en: Custom Slide Link
pt: Ligação de Slides Personalizada

en: Title
pt: T咜ulo

en: Caption
pt: T咜ulo

en: Need Help?
pt: Quer Ajuda?

en: Select Page Layout
pt: Selecionar layout da página

en: Page Title
pt: Título da página

en: Page Elements
pt: Elementos da página

en: Portfolio Lite
pt: Portfólio Lite

en: Twitter Bar
pt: Barra do Twitter

en: Meta Data
pt: Meta dados

en: Featured Image
pt: Imagem destaque

en: Category
pt: Categoria

en: You need to create a Category
pt: Você precisa criar uma categoria

en: Number of Columns
pt: Número de colunas

en: Number of Posts
pt: Número de Posts

en: Wide Posts Below Magazine
pt: Ampla Posts abaixo Magazine

en: Number of Wide Posts
pt: Número de lugares de ampla

en: Slide One Image
pt: Deslize Uma Imagem

en: Slide One Link
pt: Deslize um link

en: Slide Two Image
pt: Imagem slide dois

en: Slide Two Link
pt: Deslize Dois ligação

en: Slide Three Image
pt: Deslize Três Imagem

en: Slide Three Link
pt: Deslize Três ligação

en: Slider Size
pt: Tamanho Slider

en: Full
pt: Cheio

en: Half
pt: pela metade

en: Slider Type
pt: Tipo de Slide

en: Custom
pt: Personalizar

en: Post Categories
pt: Publicar Categorias

en: All
pt: TUDO

en: Custom Categories
pt: Categorias personalizados

en: Number of Featured Posts
pt: Número de Posts em Destaque

en: Slider Height
pt: Altura do Slider

en: Slider Speed
pt: Velocidade Slider

en: Slider Arrows
pt: Setas Slider

en: Callout Title
pt: Chamada Título

en: %1$s's Call Out Element
pt: %1$s Call 's Out Elemento

en: Callout Text
pt: Chamada Texto

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
pt: Use %1$s Call 's Out seção em qualquer página onde você deseja entregar uma mensagem importante para o seu cliente ou cliente.

en: Callout Button
pt: Chamada Botão

en: Callout Button Text
pt: Chamada Texto do botão

en: Callout Button URL
pt: Chamada URL Botão

en: Custom Callout Options
pt: Personalizado Chamada Opções

en: Custom Button Image
pt: Imagem de botão personalizado

en: Custom Background Color
pt: Cor de fundo personalizada

en: Custom Title Color
pt: Cor do título personalizado

en: Custom Text Color
pt: Cor do texto personalizado

en: Custom Button Color
pt: Cor botão personalizado

en: Custom Button Text Color
pt: Cor do texto personalizado Botão

en: Need help?
pt: Quer Ajuda?

en: Custom HTML
pt: HTML personalizado

en: Enter your custom html here
pt: Digite seu html costume aqui

en: Images per row
pt: Imagens por linha

en: Two
pt: dois

en: Three
pt: três

en: Four
pt: quatro

en: Portfolio Category
pt: Categoria carteira

en: Portfolio Title
pt: Título do Portfólio

en: Portfolio
pt: Fotos

en: First Portfolio Image
pt: Imagem primeira carteira

en: First Portfolio Image Caption
pt: Legenda da Imagem primeiro Portfolio

en: Image 1
pt: Imagem 1

en: First Porfolio Link
pt: Fazer a ligação Porfolio primeiro

en: Link URL
pt: URL do link

en: Second Portfolio Image
pt: Imagem Carteira de segunda

en: Second Portfolio Image Caption
pt: Legenda da Imagem segunda Portfolio

en: Image 2
pt: Imagem 2

en: Second Porfolio Link
pt: Fazer a ligação Porfolio segunda

en: Third Portfolio Image
pt: Imagem Carteira de terceiro

en: Third Portfolio Image Caption
pt: Legenda da Imagem terceiro Portfolio

en: Image 3
pt: Imagem 3

en: Third Porfolio Link
pt: Carteira de ligação terceiro

en: Fourth Portfolio Image
pt: Imagem Carteira de quarta

en: Fourth Portfolio Image Caption
pt: Legenda da Imagem quarta Portfolio

en: Image 4
pt: Imagem 4

en: Fourth Porfolio Link
pt: Carteira de ligação quarta

en: Post Category
pt: Categoria dos Posts:

en: Images
pt: Imagens

en: Carousel Category
pt: Carrossel Categoria

en: Twitter Handle
pt: Twitter punho

en: Enter your Twitter handle if using the Twitter bar
pt: Digite seu punho Twitter se usando a barra Twitter

en: Boxes Category
pt: Caixas Categoria

en: Help
pt: Ajuda

en: Design
pt: Projeto

en: Header
pt: Cabe軋lho

en: Blog
pt: blogue

en: Templates
pt: Temas

en: Footer
pt: Rodapé

en: Layout Options
pt: Opções de layout

en: Custom Colors
pt: Personalizar cores

en: Typography
pt: Tipografia

en: Header Drag &#38; Drop
pt: Arrastar e Soltar cabeçalho

en: Header Options
pt: Opções de cabeçalho

en: Social Icons
pt: Ícones sociais

en: Drag & Drop
pt: Arrastar soltar &

en: Blog Options
pt: Opções de Blog

en: Portfolio Lite Options
pt: Portfólio Lite Opções

en: Boxes Lite
pt: Caixas Lite

en: Blog Slider
pt: Slider Blog

en: Callout Options
pt: Chamada Opções

en: HTML Box Options
pt: HTML Opções da Caixa

en: Carousel Options
pt: Opções do carrossel

en: Magazine Options
pt: Opções de revista

en: Portfolio Pro Options
pt: Carteira de opções Pro

en: Recent Posts Options
pt: Opções de Mensagens recentes

en: Twitterbar Options
pt: Opções TwitterBar

en: Boxes Options
pt: Opções de caixas

en: Single Post
pt: Postagens

en: Archive
pt: arquivo

en: Search
pt: Busca

en: Footer Options
pt: Opções de Rodapé

en: Author
pt: Autor

en: Categories
pt: Categorias

en: Date
pt: Data

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Cyberchimps Help
pt: Ajuda Cyberchimps

en: Welcome Note
pt: Nota de boas vindas

en: Responsive Design
pt: Projeto Responsive

en: Responsive Videos
pt: Vídeos Responsive

en: Wide Sidebar
pt: Barra lateral larga

en: Only works on layouts with 1 sidebar
pt: Só funciona em layouts com 1 barra lateral

en: Max Width
pt: Largura Max

en: enter the width of your site in pixels
pt: digitar a largura do seu site em pixels

en: Select a Skin Color
pt: Escolha uma cor de pele

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Select text color
pt: Selecione a cor do texto

en: Link Color
pt: Cor de Link

en: Select link color
pt: Escolha a cor do link

en: Link Hover Color
pt: Cor do Link Hover

en: Select link hover color
pt: Escolha a cor do link em foco

en: Typography Options
pt: Opções Tipografia

en: Google fonts
pt: Fontes do Google

en: Enter Google font
pt: Digite fonte Google

en: Demo Text
pt: Texto de demonstração

en: Header Drag/Drop
pt: Arrastar cabeçalho / Drop

en: Logo + Search
pt: Logo Pesquisa +

en: Logo
pt: Logotipo

en: Custom Logo URL
pt: Url personalizado do logotipo

en: URL
pt: URL:

en: Enter URL
pt: Digite a URL

en: Custom Logo
pt: Logo personalizado

en: Logo Image
pt: Imagem do logotipo

en: Enter URL or upload file
pt: Digite a URL ou fazer upload de arquivos

en: Custom Favicon
pt: Favicon personalizado

en: Favicon URL
pt: URL do Favicon

en: Custom Apple touch icon
pt: Personalizado da Apple toque ícone

en: Apple Touch URL
pt: A Apple URL Toque

en: Copy and paste your Google Analytics code here
pt: Copie e cole o código do Google Analytics aqui

en: Choose your icon style
pt: Escolha o seu estilo de ícone

en: Twitter URL
pt: URL do Twitter

en: Facebook URL
pt: URL do Facebook

en: Google+
pt: Google +

en: Google+ URL
pt: URL Google+

en: Flickr
pt: Siga-nos no Flickr

en: Flickr URL
pt: URL Flickr

en: Pinterest URL
pt: URL Pinterest

en: LinkedIn URL
pt: URL LinkedIn

en: YouTube
pt: Siga-nos no YouTube

en: YouTube URL
pt: URL do YouTube

en: RSS URL
pt: URL RSS

en: Email
pt: E-mail

en: Email Address
pt: Endereço de e-mail

en: Google Maps
pt: Mapas Google

en: Google Maps URL
pt: URL do Google Maps

en: Drag & Drop Blog Elements
pt: Arrastar e soltar elementos Blog

en: Sidebar Options
pt: Sidebar Opções

en: Post Formats Icons
pt: Publicar ícones Formatos

en: Post Excerpts
pt: Publicar Trechos

en: Read More Text
pt: Leia mais Texto

en: Excerpt Length
pt: Comprimento Trecho

en: Featured Images
pt: Imagens selecionadas

en: Post Byline Author
pt: Publicar Autor Byline

en: Post Byline Categories
pt: Publicar Categorias byline

en: Post Byline Date
pt: Publicar Data Byline

en: Post Byline Comments
pt: Postar comentários byline

en: Post Byline Tags
pt: Publicar Tag byline

en: Boxes Upgrade
pt: Atualização de caixas

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
pt: Caixas Lite limita a um total de 3 caixas de todo o site todo. Upgrade para %1$s para ser capaz de criar caixas como muitos como você gosta. Categorizá-los e exibir cada categoria em uma página diferente.

en: Portfolio Upgrade
pt: Atualização de portfolio

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
pt: Portfólio Lite limita a um total de 4 itens em todo o site todo. Upgrade para %1$s para ser capaz de criar itens como carteira de muitos como você gosta. Categorizá-los e exibir cada categoria em uma página diferente.

en: Slider Upgrade
pt: Atualização Slider

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
pt: Slider Lite limita a um total de 3 imagens no seu site todo. Upgrade para %1$s para ser capaz de criar imagens muito mais. Categorizá-los e exibir cada categoria em uma página diferente.

en: Slider Image 1
pt: Image Slider 1

en: Slide 1 URL
pt: Deslize uma URL

en: Slider Image 2
pt: Image Slider 2

en: Slide 2 URL
pt: Deslize 2 URL

en: Slider Image 3
pt: Image Slider 3

en: Slide 3 URL
pt: Deslize 3 URL

en: Images per Row
pt: Imagens por linha

en: Featured Excerpt Length
pt: Comprimento do trecho Indicados:

en: Number of Rows
pt: Número de linhas

en: Wide Post Excerpt Length
pt: Comprimento do trecho de grande Post

en: Number of Wide Posts
pt: Número de lugares de ampla

en: Number of Featured Blog Posts
pt: Número de posts de blogs em destaque

en: Slider Speed
pt: Velocidade Slider

en: Click Here
pt: Clique aqui

en: Custom Callout Button
pt: Personalizado legenda Botão

en: Custom Callout Background Color
pt: Chamada personalizado Cor de Fundo

en: Custom Callout Title Color
pt: Chamada personalizado Cor do título

en: Custom Callout Text Color
pt: Chamada personalizado Cor do Texto

en: Custom Callout Button Color
pt: Chamada Cor do botão personalizado

en: Custom Callout Button Text Color
pt: Chamada personalizado Cor do texto Botão

en: HTML Box
pt: Box HTML

en: Enter your custom HTML code here
pt: Digite o código de HTML personalizado aqui

en: Custom Title
pt: Título Personalizado

en: Select a Category
pt: Escolher categoria

en: Images for layout.
pt: Imagens para o layout.

en: Post title
pt: Publicar título

en: Post Format Icons
pt: Publicar ícones de formato

en: Custom 404 Title
pt: Título 404 personalizada

en: Custom 404 Content
pt: Conteúdo 404 personalizada

en: Footer Copyright Text
pt: Texto de direitos autorais Rodapé

en: Customize
pt: Personalize

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
pt: certifique-se de ter removido a imagem acima antes de escolher um destes

en: Skin Color
pt: Cor da pele

en: Typography Size
pt: Tamanho Tipografia

en: Typography Face
pt: Rosto Tipografia

en: Typography Style
pt: Estilo de Tipografia

en: Background Image
pt: Imagem em Segundo Plano

en: Theme Options Page
pt: Página Opções tema

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Buy Themes
pt: Comprar Temas

en: Open All
pt: Abra Todos

en: Collapse All
pt: Ocultar Todos Subitens

en: Restore Defaults
pt: Restaurar Padrões

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
pt: Clique em OK para restaurar. Todas as configurações de tema serão perdidos!

en: Save Options
pt: Salvar as Opções

en: CyberChimps Wordpress Themes
pt: CyberChimps Wordpress Temas

en: Link to Events plugin settings
pt: Link para configurações Eventos do plugin

en: Insert custom events info and insert install link
pt: Inserir informações de eventos personalizados e inserir link de instalação

en: Default Field
pt: Campo padrão

en: Options Imported
pt: Opções de importados

en: Invalid Data for Import
pt: Dados inválidos para Importação

en: Default options restored.
pt: As configurações foram restauradas.

en: Options saved.
pt: Opções salvas.

en: Theme Options Media
pt: Opções de Mídia tema

en: View File
pt: Ver marco

en: Gallery
pt: Galeria

en: Previously Uploaded
pt: Upload feito anteriormente

en: No Repeat
pt: Não repetir

en: Repeat Horizontally
pt: Repetir horizontalmente

en: Repeat Vertically
pt: Repetir verticalmente

en: Repeat All
pt: Repetir

en: Top Left
pt: Superior esquerda

en: Top Center
pt: Superior centro

en: Top Right
pt: Superior direita

en: Middle Left
pt: Meio esquerda:

en: Middle Center
pt: Médio Centro

en: Middle Right
pt: Médio à direita

en: Bottom Left
pt: Base-Esquerdo

en: Bottom Center
pt: Centro de fundo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Scroll Normally
pt: Normalmente rolar

en: Fixed in Place
pt: Fixado no lugar

en: Normal
pt: Formatar

en: Italic
pt: Itálico

en: Bold
pt: Negrito

en: Bold Italic
pt: Negrito Italico
