CyberChimps Core - en to fr translation catalogue (312 entries)

en:  by
fr:  par

en: %1$s's Call Out Element
fr: Élement Légende de %1$s

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: Add Ons
fr: Accessoires

en: Add more file
fr: Ajouter d'autres fichiers

en: All
fr: Tous les

en: Apple Touch URL
fr: URL 'Apple Touch'

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archives
fr: Archives par auteur

en: Background Image
fr: Image de fond

en: Blog Options
fr: Options du Blog

en: Blog Slider
fr: Diaporama du Blog

en: Blog Slider Lite
fr: Diaporama Lite du Blog

en: Bold
fr: Gras

en: Bold Italic
fr: Gras italique

en: Bottom Center
fr: En bas au centre

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Boxes
fr: Vignettes

en: Boxes Category
fr: Catégorie de Vignettes

en: Boxes Lite
fr: Vignettes Lite

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
fr: Les Vignettes Lite vous limitent à 3 écriteaux pour la totalité du site. Faites une mise à niveau à %1$s pour un nombre illimité de Vignettes. Vous pourrez alors créer plusieurs Vignettes et les insérer dans différentes pages.

en: Boxes Options
fr: Options des Vignettes

en: Boxes Upgrade
fr: Mise à niveau des Vignettes

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Buy Themes
fr: Acheter des thèmes

en: Callout Button
fr: Bouton de la Légende

en: Callout Button Text
fr: Texte du bouton de la Légende

en: Callout Button URL
fr: URL du bouton de la Légende

en: Callout Options
fr: Options de la Légende

en: Callout Text
fr: Texte de la Légende

en: Callout Title
fr: Titre de la légende

en: Caption
fr: Légende

en: Carousel Category
fr: Catégorie de carrousel

en: Carousel Options
fr: Options du Carrousel

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Archives:
fr: Archives par catégorie :

en: Choose your icon style
fr: Choisissez votre style d'icône

en: Click Here
fr: Cliquez ici

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
fr: Cliquez sur OK pour réinitialiser. Tous les paramètres de thème seront supprimés !

en: Comments
fr: Commentaires

en: Continue Reading
fr: Continuer la lecture

en: Copy and paste your Google Analytics code here
fr: Copiez-collez votre code Google Analytics ici

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom 404 Content
fr: Contenu de la page 404

en: Custom 404 Title
fr: Titre de la page 404

en: Custom Apple touch icon
fr: Icône 'Apple Touch'

en: Custom Background Color
fr: Couleur de fond

en: Custom Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Custom Button Image
fr: Image du bouton

en: Custom Button Text Color
fr: Couleur de texte du bouton

en: Custom Callout Background Color
fr: Couleur de fond personnalisée de la Légende

en: Custom Callout Button
fr: Bouton de Légende personnalisé

en: Custom Callout Button Color
fr: Couleur personnalisée du bouton de Légende

en: Custom Callout Button Text Color
fr: Couleur personnalisée du texte du bouton de Légende

en: Custom Callout Options
fr: Options d'Élément Légende

en: Custom Callout Text Color
fr: Couleur de texte de légende personnalisé

en: Custom Callout Title Color
fr: Couleur personnalisée du titre de la Légende

en: Custom Categories
fr: Catégories personnalisées

en: Custom Colors
fr: Couleurs personnalisées

en: Custom Favicon
fr: Favicon personnalisé

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: Custom Logo
fr: Logo personnalisé

en: Custom Logo URL
fr: URL du Logo

en: Custom Slide Link
fr: Lien de la diapositive

en: Custom Text Color
fr: Couleur du texte

en: Custom Title
fr: Titre personnalisé

en: Custom Title Color
fr: Couleur du Titre

en: Customize
fr: Personnaliser

en: CyberChimps Wordpress Themes
fr: Thèmes Wordpress de CyberChimps

en: Cyberchimps Help
fr: Aide Cyberchimps

en: Daily Archives:
fr: Archives par jour :

en: Default Field
fr: Champ par défaut

en: Default options restored.
fr: Options par défaut restaurées.

en: Demo Text
fr: Aperçu du texte

en: Drag & Drop
fr: "Drag & Drop"

en: Drag & Drop Blog Elements
fr: Éléments Blog 'Drag & Drop'

en: Email
fr: Courrier électronique

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Enter Google font
fr: Entrez les polices Google

en: Enter URL
fr: Entrez l'URL

en: Enter URL or upload file
fr: Entrez l'URL ou de télécharger le fichier

en: Enter your Twitter handle if using the Twitter bar
fr: Entrez votre identifiant Twitter pour utiliser la barre Twitter

en: Enter your custom HTML code here
fr: Entrez votre code HTML ici

en: Enter your custom html here
fr: Entrez votre code HTML ici

en: Events
fr: Événements

en: Events Plugin Options
fr: Options des événements

en: Excerpt Length
fr: Longueur de l'extrait

en: Facebook URL
fr: URL Facebook

en: Favicon URL
fr: URL du Favicon

en: Featured Excerpt Length
fr: Longueur des extraits à la une

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Featured Images
fr: Images en vedette

en: First Box Image
fr: Image de la première boîte

en: First Box Text
fr: Texte de la première boîte

en: First Porfolio Link
fr: Lien 1 du Portfolio

en: First Portfolio Image
fr: Image 1 du Portfolio

en: First Portfolio Image Caption
fr: Légende de l'image 1 du Portfolio

en: Fixed in Place
fr: Position fixe

en: Flickr URL
fr: URL Flickr

en: Footer
fr: Pied-de-page

en: Footer Copyright Text
fr: Texte du Copyright en pied de page

en: Footer Options
fr: Options du pied de page

en: Footer Widgets
fr: Widgets du pied-de-page

en: Four
fr: Quatre

en: Fourth Porfolio Link
fr: Lien 4 du Portfolio

en: Fourth Portfolio Image
fr: Image 4 du Portfolio

en: Fourth Portfolio Image Caption
fr: Légende de l'image 4 du Portfolio

en: Full
fr: Complet

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Lightbox
fr: Galerie Lightbox

en: Google Maps URL
fr: URL de Google Maps

en: Google fonts
fr: Polices Google

en: Google+
fr: Google +

en: Google+ URL
fr: URL Google+

en: HTML Box
fr: Fenêtre HTML

en: HTML Box Options
fr: Options de la fenêtre HTML

en: Half
fr: La moitié

en: Header
fr: En-tête

en: Header Drag &#38; Drop
fr: "Drag &#38; Drop" de l'En-tête

en: Header Drag/Drop
fr: En-tête "Drag/Drop"

en: Header Options
fr: Options de l'en-tête

en: Help
fr: Aide

en: If you want even more amazing new features upgrade to
fr: Pour plus de fonctionnalités, faites une mise à niveau à

en: Images for layout.
fr: Images de la mise en page.

en: Images per Row
fr: Images par ligne

en: Images per row
fr: Images par ligne

en: Install Events Calendar Plugin
fr: Installer l'extension Calendrier d'Événements

en: Invalid Data for Import
fr: Données non valides pour l'importation

en: Italic
fr: Italique

en: Layout Options
fr: Mise en page

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Link Hover Color
fr: Couleur des liens sous pointeur souris

en: Link URL
fr: Lien URL

en: LinkedIn URL
fr: URL LinkedIn

en: Logo + Icons
fr: Logo + Icônes

en: Logo + Search
fr: Logo + Boîte de echerche

en: Logo Image
fr: Image du logo

en: Magazine Options
fr: Options du Magazine

en: Max Width
fr: Largeur max

en: Media Type
fr: Type de média

en: Meta Data
fr: Meta-données

en: Middle Center
fr: Au milieu au centre

en: Middle Left
fr: Au Milieu à gauche

en: Middle Right
fr: Au milieu à droite

en: Monthly Archives:
fr: Archives par mois :

en: Need Help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Need help?
fr: Besoin d'aide ?

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of Featured Blog Posts
fr: Nombre d'articles Blog en vedette

en: Number of Featured Posts
fr: Nombre d'articles en vedette

en: Number of Posts
fr: Nombre d'articles

en: Number of Rows
fr: Nombre de lignes

en: Number of Wide Posts
fr: Nombre d'articles Longs

en: Number of Wide Posts
fr: Nombre d'articles au format large

en: Number of boxes per row
fr: Nombre de cases par ligne

en: Only works on layouts with 1 sidebar
fr: Ne fonctionne qu'avec les mises en page à 1 barre latérale

en: Options Imported
fr: Options importées

en: Options saved.
fr: Options enregistrées.

en: Or choose one of CyberChimps background images
fr: Ou choisissez l'une des images de fond CyberChimps

en: Page Elements
fr: Éléments de la page

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

en: Pinterest URL
fr: URL Pinterest

en: Please activate The Events Calendar plugin
fr: Activer l'extension Calendrier d'Événements

en: Portfolio Category
fr: Catégorie de Portfolio

en: Portfolio Lite Options
fr: Options du Portfolio Lite

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
fr: Le Portfolio Lite vous limite à 4 Articles sur tout la totalité du site. Faite une mise à niveau à %1$s pour un nombre illimité de Portfolios.  Vous pourrez alors créer plusieurs Portfolios et les insérer dans différentes pages.

en: Portfolio Pro Options
fr: Option du Portfolio Pro

en: Portfolio Title
fr: Titre du Portfolio

en: Portfolio Upgrade
fr: Mise à niveau du Portfolio

en: Post Byline Author
fr: Signature avec le nom d'auteur

en: Post Byline Categories
fr: Afficher les catégories

en: Post Byline Comments
fr: Afficher les commentaires

en: Post Byline Date
fr: Signature avec la date

en: Post Byline Tags
fr: Signature avec les marqueurs

en: Post Categories
fr: Catégories d'articles

en: Post Category
fr: Catégorie d'article

en: Post Excerpts
fr: Extraits d'article

en: Post Format Icons
fr: Icône indiquant le format

en: Post Formats Icons
fr: Icône indiquant le format

en: Post Page
fr: Publier la page

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Posted in
fr: Posté dans

en: Posted on
fr: Posté le

en: Posts
fr: Articles

en: Previously Uploaded
fr: Déjà téléchargés

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Product
fr: Produit

en: Product Image URL
fr: URL de l'image du Produit

en: Product Layout
fr: Mise en page du Produit

en: Product Link
fr: Lien du Produit

en: Product Link Text
fr: Texte du lien du Produit

en: Product Text
fr: Texte du Produit

en: Product Title
fr: Titre du Produit

en: Product URL
fr: URL du Produit

en: Product Video Embed
fr: Intégrer une vidéo

en: RSS
fr: Flux RSS

en: RSS URL
fr: URL du flux RSS

en: Read More Text
fr: Lire la suite

en: Recent Posts Options
fr: Options des messages récents

en: Repeat All
fr: Répéter tout

en: Repeat Horizontally
fr: Répéter horizontalement

en: Repeat Vertically
fr: Répétez verticalement

en: Responsive Design
fr: Design Adaptatif (responsive)

en: Responsive Videos
fr: Vidéos réactives

en: Restore Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Save Options
fr: Enregistrer les Options

en: Scroll Normally
fr: Défilement normal

en: Search
fr: Rechercher

en: Searchbar
fr: Barre de recherche

en: Second Box Image
fr: Image de la deuxième boîte

en: Second Box Text
fr: Texte de la deuxième boîte

en: Second Porfolio Link
fr: Lien 2 du Portfolio

en: Second Portfolio Image
fr: Image 2 du Portfolio

en: Second Portfolio Image Caption
fr: Légende de l'image 2 du Portfolio

en: Select Page Layout
fr: Choisir la Mise en Page

en: Select a Category
fr: Choisir une catégorie

en: Select a Skin Color
fr: Choisissez un thème de couleur

en: Select a color
fr: Choisir une couleur

en: Select link color
fr: Choisissez la couleur des liens

en: Select link hover color
fr: Choisir la couleur des liens sous pointeur souris

en: Select text color
fr: Choisissez la couleur du texte

en: Shop
fr: Boutique

en: Sidebar Left
fr: Barre latérale gauche

en: Sidebar Options
fr: Options de la colonne latérale

en: Sidebar Right
fr: Barre latérale droite

en: Single Post
fr: Un seul article

en: Skin Color
fr: Thème de couleur

en: Slide 1 URL
fr: URL de la diapositive 1

en: Slide 2 URL
fr: URL de la diapositive 2

en: Slide 3 URL
fr: URL de la diapositive 3

en: Slide One Image
fr: Image de la diapositive 1

en: Slide One Link
fr: Lien de la diapositive 1

en: Slide Three Image
fr: Image de la diapositive 3

en: Slide Three Link
fr: Lien de la diapositive 3

en: Slide Two Image
fr: Image de la diapositive 2

en: Slide Two Link
fr: Lien de la diapositive 2

en: Slider Arrows
fr: Flèches du diaporama

en: Slider Caption
fr: Légende du Diaporama

en: Slider Height
fr: Hauteur du diaporama

en: Slider Image
fr: Image du Diaporama

en: Slider Image 1
fr: Image 1 du Diaporama

en: Slider Image 2
fr: Imae 2 du Diaporama

en: Slider Image 3
fr: Image 3 du Diaporama

en: Slider Lite
fr: Diaporama Lite

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
fr: Le Diaporama Lite vous limite à 3 images pour la totalité du site. Faites une mise à niveau à %1$s pour un nombre illimité d'images. Vous pourrez alors créer plusieurs Diaporamas et les insérer dans différentes pages.

en: Slider Options
fr: Options du Diaporama

en: Slider Size
fr: Taille du diaporama

en: Slider Speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Slider Speed
fr: Vitesse du Diaporama

en: Slider Type
fr: Type de diaporama

en: Slider Upgrade
fr: Mise à niveau du Diaporama

en: Social Icons
fr: Icônes des réseaux sociaux

en: Support
fr: Assistance technique

en: Tag Archives:
fr: Archives par mot-clef:

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Tags:
fr: Mots-clefs:

en: Templates
fr: Modèles

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Left
fr: Texte  de gauche

en: Text Right
fr: Texte de droite

en: The Events Calendar
fr: Calendrier d'Événements

en: Theme Options
fr: Options de thème

en: Theme Options Media
fr: Options des Médias du thème

en: Theme Options Page
fr: Page des options de thème

en: Third Box Image
fr: Image de la troisième boîte

en: Third Box Text
fr: Texte de la troisième boîte

en: Third Porfolio Link
fr: Lien 3 du Portfolio

en: Third Portfolio Image
fr: Image 3 du Portfolio

en: Third Portfolio Image Caption
fr: Légende de l'image 3 du Portfolio

en: Three
fr: Trois

en: Title
fr: Titre

en: Top Center
fr: En haut au centre

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Twitter Bar
fr: Barre Twitter

en: Twitter Handle
fr: Identifiant Twitter

en: Twitter URL
fr: URL Twitter

en: Twitterbar Options
fr: Options de la barre Twitter

en: Two
fr: Deux

en: Typography
fr: Typographie

en: Typography Face
fr: Police

en: Typography Options
fr: Options de typographie

en: Typography Size
fr: Taille

en: Typography Style
fr: Style

en: Upgrade to %1$s
fr: Mise à niveau à %1$s

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload new files
fr: Télécharger de nouveaux fichiers

en: Upload new images (Make sure to publish the post to save)
fr: Télécharger d'autres images (assurez-vous de publier l'article pour enregistrer)

en: Uploaded files
fr: Fichiers téléchargés

en: Uploaded images
fr: Images téléchargées

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
fr: Utilisez une section Légende %1$s lorsque vous désirez communiquer un message important à votre client.

en: Video
fr: Vidéo

en: View File
fr: Voir le fichier

en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles de %s

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
fr: Bienvenue sur %1$s ! Pour plus d'informations sur une mise à niveau vers

en: Wide Post Excerpt Length
fr: Longueur des extraits d'articles Longs

en: Wide Posts Below Magazine
fr: Articles large placé sous le Magazine

en: Wide Sidebar
fr: Barre latérale large

en: Yearly Archives:
fr: Archives par année :

en: You need to create a Category
fr: Vous devez créer une catégorie

en: YouTube URL
fr: URL YouTube

en: enter the width of your site in pixels
fr: Entrez la largeur du site (pixels)

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
fr: Assurez-vous d'avoir enlever l'image ci-dessus avant de choisir un de ces

en: or enter URL
fr: ou entrez l'URL

en: to learn more!
fr: pour en savoir plus !

en: today.
fr: aujourd'hui.

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
fr: qui comprend un diaporama personnalisable, un carrousel photo, des panneaux de Widgets, une zone de légende, une typographie enrichie, y compris les polices de caractères Google, plusieurs thèmes de couleur et beaucoup d'autres riches fonctionnalités. Visitez
