CyberChimps Core - en to id_ID translation catalogue (229 entries)

en: %1$s's Call Out Element
id_ID: %1$ s's panggilan keluar elemen

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: Add
id_ID: Add Ons

en: Archive
id_ID: Arsip

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Author
id_ID: Penulis

en: Author Archives
id_ID: Penulis Arsip

en: Background Image
id_ID: Gambar latar belakang

en: Blog Options
id_ID: Blog pilihan

en: Blog Title
id_ID: Judul halaman

en: Blog Title Text
id_ID: Teks judul blog

en: Bold Italic
id_ID: Bold miring

en: Bottom Center
id_ID: Bawah pusat

en: Bottom Left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom Right
id_ID: Kanan bawah

en: Boxes
id_ID: Kotak

en: Boxes Lite
id_ID: Kotak Lite

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
id_ID: Kotak Lite membatasi Anda untuk total 3 kotak seluruh seluruh situs Anda. Upgrade ke %1$ s agar dapat membuat kotak-kotak sebanyak yang Anda inginkan. Mengkategorikan mereka dan menampilkan setiap kategori pada halaman yang berbeda.

en: Boxes Options
id_ID: Kotak pilihan

en: Boxes Upgrade
id_ID: Kotak Upgrade

en: Buy Themes
id_ID: Membeli tema

en: Callout Button
id_ID: Tombol callout

en: Callout Button Text
id_ID: Teks tombol callout

en: Callout Button URL
id_ID: Tombol callout URL

en: Callout Options
id_ID: Pilihan callout

en: Callout Text
id_ID: Teks callout

en: Callout Title
id_ID: Judul callout

en: Caption
id_ID: Keterangan

en: Carousel Options
id_ID: Pilihan korsel

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Choose your icon style
id_ID: Pilih gaya ikon Anda

en: Click Here
id_ID: Klik di sini

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
id_ID: Klik OK untuk me-reset. Tema pengaturan akan hilang!

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Copy and paste your Google Analytics code here
id_ID: Copy dan paste kode Google Analytics Anda di sini

en: Custom 404 Content
id_ID: Konten kustom 404

en: Custom 404 Title
id_ID: Custom 404 judul

en: Custom Apple touch icon
id_ID: Apple sentuh ikon yang kustom

en: Custom Callout Background Color
id_ID: Callout kustom warna latar belakang

en: Custom Callout Button
id_ID: Tombol kustom Callout

en: Custom Callout Button Color
id_ID: Kustom Callout tombol warna

en: Custom Callout Button Text Color
id_ID: Warna teks tombol kustom Callout

en: Custom Callout Options
id_ID: Kustom Callout pilihan

en: Custom Callout Text Color
id_ID: Warna teks kustom Callout

en: Custom Callout Title Color
id_ID: Warna judul kustom Callout

en: Custom Categories
id_ID: Kategori kustom

en: Custom Colors
id_ID: Warna kustom

en: Custom Css
id_ID: Warna kustom

en: Custom Favicon
id_ID: Favicon kustom

en: Custom Feature Slides
id_ID: Kategori kustom

en: Custom Logo URL
id_ID: URL Logo kustom

en: Custom Slide Link
id_ID: Kustom Slide Link

en: Custom Title
id_ID: Judul kustom

en: Customize
id_ID: Menyesuaikan

en: Cyberchimps Help
id_ID: Cyberchimps bantuan

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Default options restored.
id_ID: Pilihan default dipulihkan.

en: Demo Text
id_ID: Demo teks

en: Design
id_ID: Desain

en: Digital Downloads
id_ID: Unduhan digital

en: Digital Downloads Settings
id_ID: Pengaturan unduhan digital

en: Drag & Drop Blog Elements
id_ID: Tarik & Blog elemen Drop

en: Email Address
id_ID: Alamat email

en: Enter Google font
id_ID: Masukkan Google font

en: Enter URL
id_ID: Masukkan URL

en: Enter URL or upload file
id_ID: Masukkan URL atau meng-upload file

en: Enter your custom HTML code here
id_ID: Masukkan kode HTML kustom di sini

en: Events
id_ID: Peristiwa

en: Events Plugin Options
id_ID: Pilihan Plugin peristiwa

en: Excerpt Length
id_ID: Kutipan panjang

en: Featured Images
id_ID: Gambar Terpilih

en: First Box Image
id_ID: Gambar kotak pertama

en: First Box Text
id_ID: Pertama kotak teks

en: First Porfolio Link
id_ID: Link portofolio pertama

en: First Portfolio Image
id_ID: Gambar portofolio pertama

en: First Portfolio Image Caption
id_ID: Pertama judul/keterangan gambar portofolio

en: Fixed in Place
id_ID: Tetap di tempat

en: Font Family for headings
id_ID: Keluarga font judul

en: Footer Copyright Text
id_ID: Hak cipta teks footer

en: Footer Options
id_ID: Pilihan footer

en: Footer Widgets
id_ID: Footer widget

en: Fourth Porfolio Link
id_ID: Keempat portofolio Link

en: Fourth Portfolio Image
id_ID: Keempat gambar portofolio

en: Fourth Portfolio Image Caption
id_ID: Keterangan gambar portofolio keempat

en: Full
id_ID: Penuh

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Gallery Lightbox
id_ID: Galeri Lightbox

en: Google font for headings
id_ID: Google font

en: Google font names are case sensitive
id_ID: Nama font Google bersifat case sensitive.

en: Google+
id_ID: Google +

en: Google+ URL
id_ID: Google + URL

en: HTML Box
id_ID: HTML kotak

en: HTML Box Options
id_ID: HTML kotak pilihan

en: Half
id_ID: Setengah

en: Header Drag &#38; Drop
id_ID: Header Drag & Drop

en: Header Options
id_ID: Header pilihan

en: Header Scripts
id_ID: Header pilihan

en: Help
id_ID: Tolong

en: Images
id_ID: Gambar

en: Images for layout.
id_ID: Gambar untuk tata letak.

en: Images per Row
id_ID: Gambar per baris

en: Install Easy Digital Downloads Plugin
id_ID: Menginstal Plugin kalender peristiwa

en: Install Events Calendar Plugin
id_ID: Menginstal Plugin kalender peristiwa

en: Instructions
id_ID: Petunjuk

en: Invalid Data for Import
id_ID: Data tidak valid untuk impor

en: Italic
id_ID: Miring

en: Layout Options
id_ID: Layout pilihan

en: Leave a comment
id_ID: Tinggalkan komentar

en: Link Color
id_ID: Warna link

en: Link Hover Color
id_ID: Warna Hover link

en: Logo + Icons
id_ID: Logo + ikon

en: Logo + Search
id_ID: Logo + Cari

en: Logo Image
id_ID: Gambar logo

en: Max Width
id_ID: Maksimum lebar

en: Middle Center
id_ID: Pusat tengah

en: Middle Left
id_ID: Tengah kiri

en: Middle Right
id_ID: Tengah kanan

en: Need Help?
id_ID: Perlu bantuan?

en: No Repeat
id_ID: Ulangi tidak ada

en: Number of Featured Blog Posts
id_ID: Jumlah Terpilih Blog Posts

en: Number of boxes per row
id_ID: Jumlah kotak per baris

en: Only works on layouts with 1 sidebar
id_ID: Hanya bekerja pada layout dengan 1 sidebar

en: Options
id_ID: Pilihan

en: Options Imported
id_ID: Pilihan impor

en: Options saved.
id_ID: Pengaturan tersimpan.

en: Or choose one of CyberChimps background images
id_ID: Atau pilih salah satu gambar latar belakang CyberChimps

en: Our Blog
id_ID: Blog

en: Page
id_ID: Halaman

en: Page Elements
id_ID: Elemen halaman

en: Page Options
id_ID: Simpan opsi

en: Page Title
id_ID: Judul Halaman

en: Permalink to %s
id_ID: Permalink ke %s

en: Please activate Easy Digital Downloads plugin
id_ID: Aktifkan plugin kalendar acara

en: Please activate The Events Calendar plugin
id_ID: Aktifkan plugin kalendar acara

en: Please add script tags
id_ID: Harap Tambahkan tag script

en: Portfolio Category
id_ID: Portofolio Kategori

en: Portfolio Lite
id_ID: Portofolio Lite

en: Portfolio Lite Options
id_ID: Portofolio Lite pilihan

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
id_ID: Portofolio Lite membatasi Anda untuk total 4 item sepanjang seluruh situs Anda. Upgrade ke %1$ s untuk dapat membuat sebagai banyak portofolio item yang Anda inginkan. Mengkategorikan mereka dan menampilkan setiap kategori pada halaman yang berbeda.

en: Portfolio Pro Options
id_ID: Portofolio pilihan Pro

en: Portfolio Title
id_ID: Portofolio judul

en: Portfolio Upgrade
id_ID: Portofolio Upgrade

en: Post Byline Author
id_ID: Anung Byline

en: Post Byline Categories
id_ID: Post Byline Kategori

en: Post Byline Comments
id_ID: Posting Byline komentar

en: Post Byline Date
id_ID: Tanggal Byline posting

en: Post Byline Tags
id_ID: Posting Byline Tag

en: Post Categories
id_ID: Post kategori

en: Post Excerpts
id_ID: Post kutipan

en: Post Format Icons
id_ID: Posting Format ikon

en: Post Formats Icons
id_ID: Posting format ikon

en: Post Page
id_ID: Halaman posting

en: Post title
id_ID: Judul posting

en: Posts
id_ID: Posting

en: Previously Uploaded
id_ID: Sebelumnya upload

en: Primary Menu
id_ID: Menu utama

en: Read More Text
id_ID: Membaca teks More

en: Recent Posts Options
id_ID: Kemarin posting pilihan

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Repeat All
id_ID: Ulangi semua

en: Repeat Horizontally
id_ID: Ulangi horizontal

en: Repeat Vertically
id_ID: Ulangi vertikal

en: Responsive Videos
id_ID: Responsif video

en: Restore Defaults
id_ID: Kembalikan aturan baku

en: Save Options
id_ID: Pilihan Simpan

en: Scroll Normally
id_ID: Gulir biasanya

en: Search
id_ID: Cari

en: Searchbar
id_ID: SearchBar

en: Second Box Image
id_ID: Gambar kotak kedua

en: Second Box Text
id_ID: Kedua kotak teks

en: Second Porfolio Link
id_ID: Link portofolio kedua

en: Second Portfolio Image
id_ID: Gambar portofolio kedua

en: Second Portfolio Image Caption
id_ID: Keterangan gambar portofolio kedua

en: Select Page Layout
id_ID: Pilih tata letak halaman

en: Select a Category
id_ID: Pilih sebuah kategori

en: Select a Skin Color
id_ID: Pilih warna kulit

en: Select link color
id_ID: Pilih warna link

en: Select link hover color
id_ID: Pilih warna hover link

en: Select text color
id_ID: Pilih warna teks

en: Shop
id_ID: Toko

en: Sidebar Left
id_ID: Sidebar kiri

en: Sidebar Options
id_ID: Sidebar pilihan

en: Sidebar Right
id_ID: Sidebar kanan

en: Skin Color
id_ID: Warna kulit

en: Slider Arrows
id_ID: Panah slider

en: Slider Height
id_ID: Slider tinggi

en: Slider Image
id_ID: Gambar slider

en: Slider Image 1
id_ID: Slider gambar 1

en: Slider Image 2
id_ID: Slider gambar 2

en: Slider Image 3
id_ID: Slider gambar 3

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
id_ID: Slider Lite membatasi Anda untuk total 3 gambar sepanjang seluruh situs Anda. Upgrade ke %1$ s untuk dapat membuat lebih banyak gambar. Mengkategorikan mereka dan menampilkan setiap kategori pada halaman yang berbeda.

en: Slider Size
id_ID: Ukuran slider

en: Slider Speed
id_ID: Kecepatan slider

en: Slider Type
id_ID: Jenis slider

en: Social Icons
id_ID: Sosial ikon

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
id_ID: Maaf, Anda tidak bisa meng-upload jenis file ini untuk bidang ini.

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Templates
id_ID: Template

en: Text Color
id_ID: Warna teks

en: Text google font
id_ID: Masukkan Google font

en: The Events Calendar
id_ID: Kalender acara

en: Theme Options
id_ID: Pilihan tema

en: Theme Options Media
id_ID: Tema pilihan Media

en: Theme Options Page
id_ID: Tema pilihan Halaman

en: Themes You Can Trust
id_ID: Tema-tema yang dapat Anda percaya

en: Third Box Image
id_ID: Gambar Box ketiga

en: Third Box Text
id_ID: Ketiga kotak teks

en: Third Porfolio Link
id_ID: Ketiga portofolio Link

en: Third Portfolio Image
id_ID: Gambar portofolio ketiga

en: Third Portfolio Image Caption
id_ID: Keterangan gambar portofolio ketiga

en: Title
id_ID: Judul

en: Top Left
id_ID: Kiri atas

en: Top Right
id_ID: Kanan atas

en: Twitter URL
id_ID: Kericau URL

en: Typography
id_ID: Tipografi

en: Typography Face
id_ID: Wajah tipografi

en: Typography Options
id_ID: Pilihan tipografi

en: Typography Size
id_ID: Ukuran tipografi

en: Typography Style
id_ID: Gaya tipografi

en: Upgrade to %1$s
id_ID: Upgrade ke %1$ s

en: Upload
id_ID: Meng-upload

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
id_ID: Menggunakan %1$ s's panggilan keluar bagian pada halaman manapun di mana Anda ingin menyampaikan pesan penting kepada pelanggan atau klien.

en: View File
id_ID: File tampilan

en: View all posts by %s
id_ID: Lihat semua posting oleh %s

en: Wide Sidebar
id_ID: Lebar Sidebar

en: You need to create a Category
id_ID: Anda perlu membuat kategori

en: enter the width of your site in pixels
id_ID: masukkan lebar situs Anda dalam pixel

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
id_ID: Pastikan Anda telah menghapus gambar di atas sebelum memilih salah satu dari ini

en: or enter URL
id_ID: atau masukkan URL
