CyberChimps Core - en to it translation catalogue (309 entries)

en: View all posts by
it: Guarda tutti i messaggi di

en: Posted on
it: Pubblicato su

en:  by
it: di

en: Tags:
it: Tag:

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: Comments
it: Commenti

en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

en: Category Archives:
it: Archivi categoria:

en: Tag Archives:
it: Archivi Tag:

en: Author Archives
it: Archivi autore

en: Daily Archives:
it: Archivio giornaliero:

en: Monthly Archives:
it: Archivi mensili:

en: Yearly Archives:
it: Archivi annuali:

en: Archives
it: Archivi

en: Page
it: Pagina

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Congratulations you have successfully installed
it: Congratulazioni per aver installato con successo

en: Your website is important to us, so please read the
it: Il tuo sito web è importante per noi, leggere attentamente le

en: instructions
it: .

en: to learn how to use
it: per imparare a usare

en: If you have any questions please post in our
it: Se avete domande si prega di inviare al nostro

en: support forum
it: forum

en: and we will get back to you as soon as we can
it: e ti risponderemo al più presto possibile

en: Thank you for choosing CyberChimps Professional WordPress Themes
it: Grazie per aver scelto CyberChimps professionale WordPress Themes

en: Complete Installation
it: Installazione completata

en: Instructions
it: .

en: Support
it: Sostegno

en: Upgrade to
it: Diventa

en: If you want even more amazing new features upgrade to
it: Se si desidera che le nuove funzionalità ancora più sorprendenti l'aggiornamento a

en: which includes a Custom Features Slider, Image Carousel, Widgetized Boxes, Callout Section, expanded typography including Google Fonts, more color skins, and many more powerful new features. Please visit
it: che comprende un dispositivo di scorrimento personalizzata Caratteristiche, Giostra Immagine, scatole widgetized, Callout Sezione, tipografia espanso compresi i caratteri di Google, pelli più colori, e molte altre caratteristiche nuove e potenti. Si prega di visitare il sito

en: to learn more!
it: per saperne di più!

en: Welcome to %1$s! Learn more now about upgrading to
it: Benvenuti a %1$s ! Per saperne di più ora sul passaggio a

en: today.
it: oggi.

en: Options
it: Opzioni

en:  Options
it: Opzioni

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Sidebar Left
it: Barra laterale sinistra

en: Sidebar Right
it: Barra laterale destra

en: Footer Widgets
it: Widget piè di pagina

en: Slider Lite
it: Cursore Lite

en: Boxes
it: Riquadri

en: Post Page
it: Invia Pagina

en: Logo + Icons
it: Logo + Icone

en: Or choose one of CyberChimps background images
it: Oppure scegliere una delle immagini di sfondo CyberChimps

en: Uploaded files
it: File caricati

en: Upload new files
it: Carica i nuovi file

en: Add more file
it: Aggiungere più file di

en: Uploaded images
it: Immagini caricate

en: Upload new images (Make sure to publish the post to save)
it: Carica le nuove immagini (Assicurarsi di pubblicare il post per risparmiare)

en: Select a color
it: Seleziona colore

en: Upload
it: File

en: or enter URL
it: o inserire l'URL

en: Slider Options
it: Slider Opzioni

en: Slider Image
it: Image Slider

en: Slider Caption
it: Slider Didascalia

en: Custom Slide Link
it: Presentazione link personalizzato

en: Title
it: Titolo

en: Caption
it: Didascalia

en: Need Help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Select Page Layout
it: Selezionare Layout di pagina

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Page Elements
it: Elementi pagina

en: Meta Data
it: Meta dati

en: Featured Image
it: Vetrina immagine

en: Category
it: Categoria

en: You need to create a Category
it: È necessario creare una categoria

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Number of Posts
it: Numero di messaggi

en: Wide Posts Below Magazine
it: Ampie posti sotto Magazine

en: Number of Wide Posts
it: Numero di posti ampie

en: Slide One Image
it: Far scorrere una sola immagine

en: Slide One Link
it: Far scorrere dei collegamenti di One

en: Slide Two Image
it: Infilare due immagini

en: Slide Two Link
it: Far scorrere due link

en: Slide Three Image
it: Far scorrere tre immagini

en: Slide Three Link
it: Far scorrere Tre link

en: Slider Size
it: Slider Dimensioni

en: Full
it: completo

en: Half
it: 50%

en: Slider Type
it: Slider Tipo

en: Custom
it: Ad hoc

en: Posts
it: Articoli

en: Post Categories
it: Messaggio Categorie

en: All
it: Tutte

en: Custom Categories
it: Categorie personalizzate

en: Number of Featured Posts
it: Numero di Posti di primo piano

en: Slider Height
it: Slider Altezza

en: Slider Speed
it: Slider Velocità

en: Slider Arrows
it: Slider Frecce

en: Callout Title
it: Callout Titolo

en: %1$s's Call Out Element
it: %1$s Call 's Out Elemento

en: Callout Text
it: Callout testo

en: Use %1$s's Call Out section on any page where you want to deliver an important message to your customer or client.
it: Utilizzare %1$s Call 's Out sezione qualsiasi pagina in cui si desidera inviare un messaggio importante per il vostro cliente o cliente.

en: Callout Button
it: Riferimento Pulsante

en: Callout Button Text
it: Callout Testo pulsante

en: Callout Button URL
it: Callout URL Button

en: Custom Callout Options
it: Opzioni personalizzate Callout

en: Custom Button Image
it: Pulsante Immagine personalizzata

en: Custom Background Color
it: Colore di sfondo personalizzata

en: Custom Title Color
it: Titolo Colore personalizzato

en: Custom Text Color
it: Colore testo personalizzato

en: Custom Button Color
it: Pulsante Colore personalizzato

en: Custom Button Text Color
it: Pulsante personalizzato il colore del testo

en: Need help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

en: Enter your custom html here
it: Inserisci il tuo html personalizzato qui

en: Images per row
it: Immagini per riga

en: Two
it: due

en: Three
it: tre

en: Four
it: quattro

en: Portfolio Category
it: Portfolio Categoria

en: Portfolio Title
it: Portfolio Titolo

en: Portfolio
it: Portafoglio

en: First Portfolio Image
it: Portfolio Prima immagine

en: First Portfolio Image Caption
it: Prima Portfolio Didascalia

en: Image 1
it: Immagine 1

en: First Porfolio Link
it: Prima Porfolio link

en: Link URL
it: URL link

en: Second Portfolio Image
it: Portfolio seconda immagine

en: Second Portfolio Image Caption
it: Secondo Portfolio Didascalia

en: Image 2
it: Immagine 2

en: Second Porfolio Link
it: Secondo Porfolio link

en: Third Portfolio Image
it: Portfolio terza immagine

en: Third Portfolio Image Caption
it: Terzo Portafoglio Didascalia

en: Image 3
it: Immagine 3

en: Third Porfolio Link
it: Terzo Porfolio link

en: Fourth Portfolio Image
it: Portfolio immagini Quarto

en: Fourth Portfolio Image Caption
it: Quarto Portafoglio Didascalia

en: Image 4
it: Immagine 4

en: Fourth Porfolio Link
it: Quarto Porfolio link

en: Post Category
it: Messaggio Categoria

en: Images
it: Immagini

en: Carousel Category
it: Carousel Categoria

en: Twitter Handle
it: Twitter Maniglia

en: Enter your Twitter handle if using the Twitter bar
it: Inserisci il tuo manico Twitter se si utilizza la barra di Twitter

en: Boxes Category
it: Scatole Categoria

en: Help
it: Aiuto

en: Design
it: Progettazione

en: Header
it: Testata

en: Templates
it: Template

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Layout Options
it: Opzioni di layout

en: Custom Colors
it: Colori personalizzati

en: Typography
it: Tipografia

en: Header Drag &#38; Drop
it: Intestazione Drag & Drop

en: Header Options
it: Intestazione Opzioni

en: Social Icons
it: Icone Social

en: Drag & Drop
it: Drag Drop &

en: Blog Options
it: Blog Opzioni

en: Portfolio Lite Options
it: Portfolio Lite Opzioni

en: Boxes Lite
it: Scatole Lite

en: Callout Options
it: Callout Opzioni

en: HTML Box Options
it: Opzioni della finestra di HTML

en: Carousel Options
it: Carousel Opzioni

en: Magazine Options
it: Riviste opzioni

en: Portfolio Pro Options
it: Portfolio Pro Opzioni

en: Recent Posts Options
it: Recente Post Opzioni

en: Twitterbar Options
it: TwitterBar Opzioni

en: Boxes Options
it: Scatole Opzioni

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Archive
it: Archivia

en: Search
it: rcr

en: Footer Options
it: Opzioni di piè di pagina

en: Author
it: Autore

en: Categories
it: Categorie

en: Date
it: Data

en: Tags
it: Tag

en: Cyberchimps Help
it: Cyberchimps Aiuto

en: Welcome Note
it: Benvenuto Nota

en: Responsive Design
it: Progettazione Responsive

en: Responsive Videos
it: Video Responsive

en: Wide Sidebar
it: Ampia Sidebar

en: Only works on layouts with 1 sidebar
it: Funziona solo su impianti con barra 1 laterale

en: Max Width
it: Larghezza massima

en: enter the width of your site in pixels
it: inserire la larghezza del tuo sito in pixel

en: Select a Skin Color
it: Seleziona un colore della pelle

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Select text color
it: Seleziona il colore del testo

en: Link Color
it: Colore link

en: Select link color
it: Selezionare il colore collegamento

en: Link Hover Color
it: Colore link al passaggio del mouse

en: Select link hover color
it: Seleziona il link di colore al passaggio del mouse

en: Typography Options
it: Tipografia Opzioni

en: Google fonts
it: Google font

en: Enter Google font
it: Inserisci carattere di Google

en: Demo Text
it: Demo di testo

en: Header Drag/Drop
it: Intestazione Drag / Drop

en: Logo + Search
it: Logo + Ricerca

en: Logo
it: Ripeti

en: Custom Logo URL
it: URL del logo personalizzato

en: URL
it: URL:

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: Custom Logo
it: Logo personalizzato

en: Logo Image
it: Logo Immagine

en: Enter URL or upload file
it: Inserisci l'URL o file di caricamento

en: Custom Favicon
it: Personalizzato Favicon

en: Favicon URL
it: URL di favicon

en: Custom Apple touch icon
it: Personalizzato di Apple sfiorare l'icona

en: Apple Touch URL
it: IPod Touch URL

en: Copy and paste your Google Analytics code here
it: Copiare e incollare il codice di Google Analytics qui

en: Choose your icon style
it: Scegli la tua icona di stile

en: Twitter URL
it: URL di Twitter

en: Facebook URL
it: URL di Facebook

en: Google+
it: Google +

en: Google+ URL
it: Google + URL

en: Flickr
it: Seguici su Flickr

en: Pinterest URL
it: URL pinterest

en: YouTube
it: Seguici su YouTube

en: YouTube URL
it: URL di YouTube

en: RSS URL
it: URL RSS

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Google Maps
it: Mappe Google

en: Google Maps URL
it: URL di Google Maps

en: Drag & Drop Blog Elements
it: Drag & Drop Elements Blog

en: Sidebar Options
it: Sidebar Opzioni

en: Post Formats Icons
it: Messaggio Icone Formati

en: Post Excerpts
it: Messaggio Estratti

en: Read More Text
it: Per saperne di più Testo

en: Excerpt Length
it: Estratto Lunghezza

en: Featured Images
it: Immagini

en: Post Byline Author
it: Messaggio Autore Byline

en: Post Byline Categories
it: Messaggio Categorie byline

en: Post Byline Date
it: Messaggio Data Byline

en: Post Byline Comments
it: Commenti sul post byline

en: Post Byline Tags
it: Messaggio Tags byline

en: Boxes Upgrade
it: Scatole di aggiornamento

en: Boxes Lite limits you to a total of 3 boxes throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many boxes as you like. Categorize them and display each category on a different page.
it: Scatole Lite si limita a un totale di 3 scatole in tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$s di essere in grado di creare caselle a seconda che vuoi. Categorizzare loro e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Portfolio Upgrade
it: Portfolio di aggiornamento

en: Portfolio Lite limits you to a total of 4 items throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create as many portfolio items as you like. Categorize them and display each category on a different page.
it: Portfolio Lite si limita a un totale di 4 articoli in tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$s di essere in grado di creare oggetti di portafoglio che vuoi. Categorizzare loro e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Slider Upgrade
it: Slider aggiornamento

en: Slider Lite limits you to a total of 3 images throughout your whole site. Upgrade to %1$s to be able to create more images. Categorize them and display each category on a different page.
it: Slider Lite si limita a un totale di 3 immagini in tutto l'intero sito. Aggiornamento a %1$s di essere in grado di creare altre immagini. Categorizzare loro e visualizzare ogni categoria in una pagina diversa.

en: Slider Image 1
it: Slider Immagine 1

en: Slide 1 URL
it: Far scorrere 1 URL

en: Slider Image 2
it: Slider Immagine 2

en: Slide 2 URL
it: Far scorrere 2 URL

en: Slider Image 3
it: Slider Immagine 3

en: Slide 3 URL
it: Far scorrere 3 URL

en: Images per Row
it: Immagini per riga

en: Featured Excerpt Length
it: Lunghezza Excerpt consigliati

en: Number of Rows
it: Numero di righe

en: Wide Post Excerpt Length
it: Ampia Post Excerpt lunghezza

en: Number of Wide Posts
it: Numero di posti ampie

en: Number of Featured Blog Posts
it: Numero di post sul blog consigliati

en: Slider Speed
it: Slider Velocità

en: Click Here
it: clicca qui

en: Custom Callout Button
it: Personalizzato riferimento Pulsante

en: Custom Callout Background Color
it: Colore di sfondo personalizzata Callout

en: Custom Callout Title Color
it: Personalizzata Callout colore Titolo

en: Custom Callout Text Color
it: Personalizzato Callout Colore testo

en: Custom Callout Button Color
it: Personalizzata Callout colore Button

en: Custom Callout Button Text Color
it: Personalizzato Callout Colore testo Button

en: HTML Box
it: Box HTML

en: Enter your custom HTML code here
it: Inserisci il tuo codice HTML personalizzato qui

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Select a Category
it: Scegli una categoria

en: Images for layout.
it: Immagini per il layout.

en: Post title
it: Titolo del post

en: Post Format Icons
it: Messaggio icone del formato

en: Custom 404 Title
it: 404 Titolo Personalizzato

en: Custom 404 Content
it: 404 contenuto personalizzato

en: Footer Copyright Text
it: Copyright Testo piè di pagina

en: Customize
it: Ad hoc

en: make sure you have removed the image above before selecting one of these
it: assicurarsi di aver rimosso l'immagine qui sopra prima di scegliere uno di questi

en: Skin Color
it: Colore della pelle

en: Typography Size
it: Tipografia Dimensione

en: Typography Face
it: Tipografia Viso

en: Typography Style
it: Tipografia Stile

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Theme Options Page
it: Tema Opzioni Pagina

en: Theme Options
it: Opzioni tema

en: Buy Themes
it: Acquista Temi

en: Open All
it: Aperto tutto

en: Collapse All
it: Chiudi tutto

en: Restore Defaults
it: Ripristina default

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
it: Fare clic su OK per ripristinare. Tutte le impostazioni del tema saranno perse!

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Link to Events plugin settings
it: Collegamento alle impostazioni del plugin Eventi

en: Insert custom events info and insert install link
it: Inserire personalizzato info eventi e inserire il link di installazione

en: Default Field
it: Predefinito Campo

en: Options Imported
it: Opzioni importati

en: Invalid Data for Import
it: Dati non validi per l'importazione

en: Default options restored.
it: Le opzioni predefinite restaurato.

en: Options saved.
it: Opzioni salvate

en: Theme Options Media
it: Opzioni di supporto a tema

en: View File
it: Mostra il file

en: Gallery
it: Galleria

en: Previously Uploaded
it: Caricati in precedenza

en: No Repeat
it: Nessuna ripetizione

en: Repeat Horizontally
it: Ripeti orizzontalmente

en: Repeat Vertically
it: Ripetere verticale

en: Repeat All
it: Ripeti

en: Top Left
it: Allinea a sinistra

en: Top Center
it: In alto al centro

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Middle Left
it: Al centro a sinistra

en: Middle Center
it: Centrale dei medi

en: Middle Right
it: Al centro a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it: In basso al centro

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Scroll Normally
it: Scorrere Normalmente

en: Fixed in Place
it: Fissata al suo posto

en: Normal
it: Normale

en: Italic
it: corsivo

en: Bold
it: Neretto

en: Bold Italic
it: Grassetto corsivo
