EvoLve - en to fr translation catalogue (1357 entries)

en:  Products
fr:  produits

en:  says
fr:  dit

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: %1$s installed and activated successfully.
fr: %1$s est installé et activé avec succès.

en: %1$s installed successfully.
fr: %1$s est installé avec succès.

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Activate %2$s
fr: Activater %2$s

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Install %2$s
fr: Installer %2$s

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Update %2$s
fr: Mettre à jour %2$s

en: %s Theme Update
fr: %s mise à jour du thème

en: %s's Favorites
fr: Favoris de %s

en: %s's Profile
fr: Profil de %s

en: %s's Replies Created
fr: Réponses de %s créées

en: %s's Subscriptions
fr: Abonnements de %s

en: %s's Topics Started
fr: Sujets démarrés de %s

en: 'Share This' buttons placement
fr: Emplacement boutons « Partager »

en: (No Forum)
fr: (Pas de forum)

en: (in pixels or percentage, e.g.:100% or 100px)
fr: (En pixels ou en pourcentage, ex. : 100% ou 100px.)

en: (in pixels, e.g.: 100px)
fr: (En pixels, ex. : 100px.)

en: - Select -
fr: - Sélectionnez -

en: 0 Item(s)
fr: 0 article

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: 100% Background Image
fr: Image à 100% du fond

en: 100% Width Template Left/Right Padding
fr: Style « largeur 100% » rembourrage G/D

en: 404 - Page not Found
fr: 404 - Page non trouvée

en: <h3 style='margin: 0;'>Custom fonts for all elements.</h3><p style="margin-bottom:0;">This will override the Google / standard font options. All 4 files are required.</h3>
fr: <h3 style='margin: 0;'>Police personnalisées pour tous les éléments.</h3><p style="margin-bottom:0;">Ceci remplacera les options de police Google/standard. Les 4 fichiers sont requis.</h3>

en: <h3 style='margin: 0;'>Footer Styling</h3>
fr: <h3 style='margin: 0;'>Style de pied de page</h3>

en: <h3 style='margin: 0;'>Header & Footer Default Pattern</h3>
fr: <h3 style='margin: 0;'>Motif par défaut</h3>

en: <h3 style='margin: 0;'>Header Styling</h3>
fr: <h3 style='margin: 0;'>Style d’en-tête</h3>

en: <i class="t4p-icon-angle-left"></i> Previous
fr: <i class="t4p-icon-angle-left"></i> Précédent

en: <strong>Boxed version</strong> automatically enables custom background
fr: La version <strong>encadrée</strong> active automatiquement un fond personnalisé.

en: <strong>Pages:</strong>
fr: <strong>Pages :</strong>

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
fr: <strong>ATTENTION :</strong> Ce processus ne peut être annulé.

en: Above
fr: Au-dessus

en: Above blog title
fr: Au-dessus du titre du site

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Accordion Inactive Box Color
fr: Couleur des boîtes inactives

en: Account Area Message 1
fr: Espace compte message 1

en: Account Area Message 2
fr: Espace compte message 2

en: Activate
fr: Activer

en: Active
fr: Activer

en: Active Plugins
fr: Extensions actives

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add 125x125 ads.
fr: Ajouter des annonces 125x125.

en: Add More
fr: Ajouter plus

en: Add rel="nofollow" to social links
fr: Ajouter rel="nofollow" aux liens réseaux sociaux

en: Add the custom width in px (ex: 1024)
fr: Ajouter la largeur personnalisée en px (ex. : 1024)

en: Add/Edit Gallery
fr: Ajouter/modifier galerie

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Address:
fr: Adresse :

en: Adds support for Facebook Like Box.
fr: Ajoute le support pour Facebook Like Box.

en: Adjust sticky header logo size
fr: Ajustez la taille du logo sur l’en-tête attaché.

en: Advanced
fr: Avancée

en: After posts
fr: Après les articles

en: All
fr: Tous

en: All Defaults Restored!
fr: Tous les paramètres par défaut sont restaurés !

en: All done.
fr: Terminé.

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: All posts displayed
fr: Tous les articles affichés

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
fr: Toutes les réponses dans les deux sujets seront fusionnés chronologiquement. L’ordre des réponses fusionnées est basée sur l’heure et la date, où elles ont été publiées. Si le sujet de destination a été créé après celui-ci, sa la date de publication sera mise à jour à une seconde plus tôt que celui-ci.

en: Allow tracking
fr: Autoriser le suivi

en: Animation Speed
fr: Vitesse de l’animation

en: Apple iPad Icon Upload
fr: Icône iPad Apple

en: Apple iPad Retina Icon Upload
fr: Icône Retina iPad Apple

en: Apple iPhone Icon Upload
fr: Icône iPhone Apple

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
fr: Icône Retina iPhone Apple

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Coupon
fr: Appliquer coupon

en: Arrow
fr: Flèche

en: Aside Post Format Background
fr: Fond « En passant ».

en: Assign Authors
fr: Affecter les auteurs

en: Audio Post Format Background
fr: Fond « Audio »

en: Author URL
fr: URL de l’auteur

en: Autoplay the Lightbox Gallery
fr: Lecture automatique

en: Autoplay the lightbox gallery.
fr: Faites défiler automatiquement la galerie Lightbox.

en: Available <strong>HTML</strong> tags and attributes:<br /><br /> <code> &lt;b&gt; &lt;i&gt; &lt;a href="" title=""&gt; &lt;blockquote&gt; &lt;del datetime=""&gt; <br /> &lt;ins datetime=""&gt; &lt;img src="" alt="" /&gt; &lt;ul&gt; &lt;ol&gt; &lt;li&gt; <br /> &lt;code&gt; &lt;em&gt; &lt;strong&gt; &lt;div&gt; &lt;span&gt; &lt;h1&gt; &lt;h2&gt; &lt;h3&gt; &lt;h4&gt; &lt;h5&gt; &lt;h6&gt; <br /> &lt;table&gt; &lt;tbody&gt; &lt;tr&gt; &lt;td&gt; &lt;br /&gt; &lt;hr /&gt;</code>
fr: Balises <strong>HTML</strong> et attributs disponibles :<br /><br /> <code> &lt;b&gt; &lt;i&gt; &lt;a href="" title=""&gt; &lt;blockquote&gt; &lt;del datetime=""&gt; <br /> &lt;ins datetime=""&gt; &lt;img src="" alt="" /&gt; &lt;ul&gt; &lt;ol&gt; &lt;li&gt; <br /> &lt;code&gt; &lt;em&gt; &lt;strong&gt; &lt;div&gt; &lt;span&gt; &lt;h1&gt; &lt;h2&gt; &lt;h3&gt; &lt;h4&gt; &lt;h5&gt; &lt;h6&gt; <br /> &lt;table&gt; &lt;tbody&gt; &lt;tr&gt; &lt;td&gt; &lt;br /&gt; &lt;hr /&gt;</code>

en: Available on backorder
fr: En cours de réapprovisionnement

en: Available version:
fr: Version disponible :

en: BBPress Global Sidebar
fr: Barre latérale globale

en: BBPress Use Global Sidebar
fr: Utiliser la barre latérale globale

en: Back
fr: Retour

en: Background Attachment
fr: Pièce jointe du fond

en: Background Clip
fr: Clip du fond

en: Background Image of the slideshow and widgets area
fr: Image fond

en: Background Opacity
fr: Opacité du fond

en: Background Origin
fr: Fond d’origine

en: Background Position
fr: Position fond

en: Background Repeat
fr: Répétition fond

en: Background Size
fr: Taille du fond

en: Background color of content
fr: Couleur du fond du contenu.

en: Background color of main menu. Only Header #1 and #6 are supported.
fr: Couleur du fond du menu principal. Seulement pour les en-têtes modèle n° 1 et n° 6.

en: Background color of top menu for Header #4
fr: Choisissez la couleur de fond du menu du haut pour l’en-tête modèle n° 4.

en: Backup Font Family
fr: Famille de polices de secours

en: Before posts
fr: Avant les articles

en: Below
fr: Au-dessous

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Blog Archive/Category Sidebar
fr: Barre latérale archive/catégorie

en: Blog Icon Circle Color
fr: Couleur cercle icône

en: Blog Tagline position
fr: Position slogan

en: Blog Title font
fr: Police titre site

en: Blog layout
fr: Mise en page

en: Blog tagline font
fr: Police slogan

en: Bootstrap Slider
fr: Diaporama Bootstrap

en: Bootstrap Slider placement
fr: Emplacement diaporama Bootstrap

en: Bootstrap and Font Awesome Ready
fr: Prèt pour Bootstrap et Font Awesome

en: Border Title Separator Color
fr: Couleur bordure séparateur titre

en: Border style
fr: Style de bordure

en: Both
fr: Les deux

en: Bottom
fr: Bas

en: Box Radius for the social icons. In pixels, ex: 4px.
fr: Rayon de la boîte des icônes sociales. En pixels, ex. : 4px.

en: Box radius for the social icons. In pixels, ex: 4px.
fr: Rayon de la boîte pour les icônes sociales. En pixels, ex. : 4px.

en: Boxed
fr: Encadrée

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browser Info
fr: Info navigateur

en: Button
fr: Bouton

en: Button Accent Color
fr: Couleur d'accentuation

en: Button Accent Hover Color
fr: Couleur d'accentuation au survol

en: Button Bevel Color (3D Mode only)
fr: Couleur du chanfrein (mode 3D seulement)

en: Button Border Color
fr: Couleur de bordure

en: Button Border Hover Color
fr: Couleur de bordure au survol

en: Button Border Width
fr: Largeur de bordure

en: Button Gradient Bottom Color
fr: Dégradé couleur du bas

en: Button Gradient Bottom Hover Color
fr: Dégradé couleur de survol du bas

en: Button Gradient Top Color
fr: Dégradé couleur du haut

en: Button Gradient Top Hover Color
fr: Dégradé couleur de survol du haut

en: Button Shape
fr: Forme

en: Button Size
fr: Taille

en: Button Type
fr: Type

en: By
fr: Par

en: CI Testing FIle
fr: CI fichier de test

en: Calculate Shipping
fr: Calculer les frais d'envoi

en: Cancel
fr: Annuler

en: Capitalize
fr: Capitale

en: Cart Subtotal
fr: Sous-total du panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Category ID(s)
fr: ID(s) catégorie

en: Category Page Title
fr: Titre page catégorie

en: Center
fr: Centre

en: Change Address
fr: Changer l’adresse

en: Change/Rewrite the permalink when you use the permalink type as %postname%. <strong>Make sure to regenerate permalinks.</strong>
fr: Modifier/réécrire le permalien lorsque vous utilisez le type de permalien comme %postname%. <Strong>Assurez-vous de régénérer les permaliens.</ Strong>

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
fr: La modification du slug affecte son permalien. Tous les liens vers le vieux slug cesseront de fonctionner.

en: Chat Post Format Background
fr: Fond « Chat »

en: Check the box if you want to display counter box shadow.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher l'ombre.

en: Check the box if you want to use circles on checklists.
fr: Cochez la case pour utiliser des cercles avec les check-lists.

en: Check the box if you want to use one global sidebar on all forum pages.
fr: Cochez la case si vous souhaitez utiliser une barre latérale globale sur toutes les pages du forum.

en: Check the box to add rel="nofollow" attribute to social sharing box shortcode.
fr: Cochez la case pour ajouter l'attribut rel="nofollow" au shortcode de la boîte de partage social.

en: Check the box to disable Vimeo API scripts.
fr: Cochez la case pour désactiver les scripts de l’API Vimeo.

en: Check the box to disable Youtube API scripts.
fr: Cochez la case pour désactiver les scripts de l’API Youtube.

en: Check the box to disable font awesome
fr: Cochez la case pour désactiver Font Awesome.

en: Check the box to disable previous/next pagination.
fr: Cochez la case pour désactiver précédente / suivante pagination.

en: Check the box to disable the ordering boxes displayed on the shop page.
fr: Cochez la case pour désactiver les boîtes de commande affichées sur la page boutique.

en: Check the box to disable zoom control icon and pan control icon on google maps.
fr: Cochez la case pour désactiver l'icône de contrôle du zoom et celle du contrôle panoramique sur Google Maps.

en: Check the box to display featured images and videos on single post pages.
fr: Cochez la case pour afficher l’images ou la vidéo mise en avant sur la page de l’élément seul.

en: Check the box to display related posts.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les articles similaires.

en: Check the box to enable Author on portfolio items.
fr: Cochez la case pour afficher l’auteur sur les éléments du portfolio.

en: Check the box to enable comments on portfolio items.
fr: Cochez la case pour activer les commentaires sur les éléments du portfolio.

en: Check the box to show My Account link, uncheck to disable.
fr: Cocher la case pour afficher le lien « Mon compte » dans l’en-tête.

en: Check the box to show the Cart icon, uncheck to disable.
fr: Cocher la case pour afficher le lien « Panier » dans l’en-tête.

en: Check the box to show the order notes on the checkout page.
fr: Cochez cette case pour afficher une zone de message sur la page de paiement.

en: Check the box to show the rollover box on images.
fr: Cochez la case pour afficher la boîte roulante sur les images.

en: Check the box to show the social icons on product pages, uncheck to disable.
fr: Cocher la case pour afficher les icônes socialse sur les pages produit.

en: Check the box to use evolve's one page checkout template.
fr: Cochez la case pour utiliser la page unique de paiement d’Evolve comme modèle de paiement à la place de celle de Woocommerce.

en: Check this box if you don't want to display main menu
fr: Cochez cette case pour masquer le menu principal.

en: Check this box if you don't want to display title of your blog
fr: Cochez cette case pour masquer le titre du site.

en: Check this box if you want to disable main menu background gradient, shadow effect and borders
fr: Cochez cette case pour désactiver le dégradé, l’ombre et les bordures du fond du menu principal.

en: Check this box if you want to disable widget content boxed background
fr: Cochez cette case pour désactiver le fond encadré pour le contenu des widgets.

en: Check this box if you want to display Subscribe/Social links in header
fr: Cochez cette case si vous voulez activer les liens abonnement/social dans l’en-tête

en: Check this box if you want to display edit post link
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher le lien « Modifier ».

en: Check this box if you want to display featured image on Single Blog Posts
fr: Affichez l’image en avant dans les articles uniques.

en: Check this box if you want to display featured images
fr: Cochez cette case pour afficher l’image mise en avant.

en: Check this box if you want to display post author avatar
fr: Affichez l’avatar de l’auteur de l’article.

en: Check this box if you want to display post excerpts on one column blog layout
fr: Affichez les extraits avec la mise en page en une colonne.

en: Check this box if you want to display searchbox in Header #1 and #3
fr: Affichez la boîte de recherche sur les en-tête n° 1 et n° 3.

en: Check this box if you want to display searchbox in sticky header
fr: Affichez la boîte de recherche sur l’en-tête attaché.

en: Check this box if you want to display sticky header
fr: Affichez un en-tête attaché.

en: Check this box if you want to display sticky header logo
fr: Affichez le logo sur l’en-tête attaché.

en: Check this box if you want to enable Animate.css plugin support - (menu hover effect, featured image hover effect, button hover effect, etc.)
fr: Activez le support des extensions Animate.css (effet de survol du menu, effet survol de l’image mise en avant, effet de survol des boutons, etc.).

en: Check this box if you want to enable FlexSlider support
fr: Activez le support FlexSlider.

en: Check this box if you want to enable Google Map Scripts
fr: Activez les scripts Google Map.

en: Check this box if you want to enable Parallax Slider
fr: Activez le diaporama parallaxe.

en: Check this box if you want to enable Posts Slider
fr: Cochez cette case pour activer le carrousel d’articles.

en: Check this box if you want to enable background color for aside post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « En passant ».

en: Check this box if you want to enable background color for audio post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Audio ».

en: Check this box if you want to enable background color for chat post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Chat ».

en: Check this box if you want to enable background color for gallery post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Chat ».

en: Check this box if you want to enable background color for image post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Image ».

en: Check this box if you want to enable background color for link post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Lien ».

en: Check this box if you want to enable background color for quote post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Citation ».

en: Check this box if you want to enable background color for status post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Status ».

en: Check this box if you want to enable background color for sticky post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Mis en avant ».

en: Check this box if you want to enable background color for video post format
fr: Activez la couleur de fond pour le format « Vidéo ».

en: Check this box if you want to enable breadcrumbs navigation
fr: Activez la navigation par fil d’Ariane.

en: Check this box if you want to enable custom background for widget titles
fr: Activez un fond personnalisé pour le titre des widgets.

en: Check this box to disable Bootstrap Slides 100% Background
fr: Cochez cette case pour désactiver le diaporama Bootstrap arrière-plan à 100%.

en: Check this box to enable Front Page Content Boxes
fr: Cochez cette case pour activer les boîtes de contenu sur la page d’accueil.

en: Check this if you want to strip HTML from the excerpt content only.
fr: Cochez cette case pour retirer le HTML du contenu de l’extrait seulement.

en: Checklist
fr: Check-list

en: Checklist Circle
fr: Cercles

en: Checklist Circle Color
fr: Couleur des cercles

en: Checklist Icon Color
fr: Couleur des icônes

en: Checkout
fr: Commander

en: Child Theme
fr: Thème enfant

en: Choose Header Type
fr: Modèle d’en-tête

en: Choose if you want to display <strong>Similar posts</strong> in articles
fr: Choisissez si vous souhaitez afficher les « Articles similaires » dans les articles.

en: Choose menu item hover effect
fr: Effet de survol

en: Choose placement of the 'Share This' buttons
fr: Choisissez l’emplacement des boutons de partage.

en: Choose placement of the post meta header - Date, Author, Comments
fr: Choisissez l'emplacement des méta-données d'article (date, auteur, commentaires).

en: Choose the color scheme for the area below header menu
fr: Choisissez le jeu de couleurs pour la zone sous le menu d’en-tête.

en: Choose the color scheme for widgets background
fr: Choisissez le jeu de couleur pour le fond des widgets.

en: Choose the color scheme of subscribe/social icons
fr: Choisissez la couleur des icônes abonnement/social.

en: Choose the pattern for header and footer background
fr: Choisissez le motif pour le fond de l’en-tête et du pied de page.

en: Choose the position of blog tagline
fr: Choisissez la position du slogan du site.

en: Choose the position of the <strong>Older/Newer Posts</strong> links
fr: Choisissez la position des liens <strong>Articles anciens/récents</strong>.

en: Choose the position of the <strong>Previous/Next Post</strong> links
fr: Choisissez la position des liens « Articles précédents/suivants ».

en: Choose the position of your custom logo for Header #1
fr: Choisissez la position de votre logo dans l’en-tête n° 1.

en: Choose the size of subscribe/social icons
fr: Choisissez la taille des icônes abonnement/sociales.

en: Choose the style of responsive menu on smaller screen sizes
fr: Choisissez le style de menu adaptatif sur les écrans les plus petits.

en: Choose to display an excerpt or full portfolio content on archive / portfolio pages. Note: The "Full Content" option will override the page excerpt settings.
fr: Choisissez d’afficher un extrait ou la totalité du contenu du portfolio sur les pages archive/portfolio. Remarque : l’option « Contenu complet » ignorera les réglages de l’extrait.

en: Choose to display latest posts or posts of a category.
fr: Choisissez d’afficher les derniers articles ou ceux d’une catégorie.

en: Choose where to display header widgets
fr: Choisissez où afficher les widgets d’en-tête.

en: Choose your Header Type
fr: Choisissez le modèle d'en-tête (de n° 1 à n° 6).

en: City
fr: Ville

en: Clear
fr: Effacé

en: Clear Gallery
fr: Effacer la galerie

en: Close
fr: Fermer

en: Color scheme of the slideshow and widgets area
fr: Jeu de couleurs

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Complete the setup now
fr: Terminez la configuration maintenant

en: Confirm New Password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Contain
fr: Contenu

en: Content
fr: Contenu

en: Content Box
fr: Boîte de contenu

en: Content Box 1
fr: Boîte de contenu 1

en: Content Box 1 Button
fr: Bouton

en: Content Box 1 Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Content Box 1 Icon (FontAwesome)
fr: Icône (Font Awesome)

en: Content Box 1 Icon Color
fr: Couleur

en: Content Box 1 Title
fr: Titre

en: Content Box 1 description
fr: Description

en: Content Box 2
fr: Boîte de contenu 2

en: Content Box 2 Button
fr: Bouton

en: Content Box 2 Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Content Box 2 Icon (FontAwesome)
fr: Icône (Font Awesome)

en: Content Box 2 Icon Color
fr: Couleur

en: Content Box 2 Title
fr: Titre

en: Content Box 2 description
fr: Description

en: Content Box 3
fr: Boîte de contenu 3

en: Content Box 3 Button
fr: Bouton boîte

en: Content Box 3 Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Content Box 3 Icon (FontAwesome)
fr: Icône (Font Awesome)

en: Content Box 3 Icon Color
fr: Couleur icône

en: Content Box 3 Title
fr: Titre

en: Content Box 3 description
fr: Description

en: Content Box 4
fr: Boîte de contenu 4

en: Content Box 4 Button
fr: Bouton

en: Content Box 4 Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Content Box 4 Icon (FontAwesome)
fr: Icône (Font Awesome)

en: Content Box 4 Icon Color
fr: Couleur

en: Content Box 4 Title
fr: Titre

en: Content Box 4 description
fr: Description

en: Content Box Background Color
fr: Couleur du fond

en: Content Boxes Background Color
fr: Couleur fond

en: Content Boxes Padding
fr: Rembourrage

en: Content Image
fr: Image

en: Content Image Background Responsiveness Style
fr: Type d’adaptation de l’image de fond

en: Content boxes description font
fr: Police contenu

en: Content boxes title font
fr: Police titre

en: Content color
fr: Couleur prédéfinie

en: Content font
fr: Police contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Controls color of lines next to text titles.
fr: Contrôle la couleur des lignes à côté du titre.

en: Controls the background color of form fields.
fr: Contrôle la couleur du fond des champs de formulaires.

en: Controls the background color of popover content area.
fr: Contrôle la couleur du fond de la zone de contenu.

en: Controls the background color of popover heading area.
fr: Contrôle la couleur du fond de la zone d’en-tête.

en: Controls the background color of the divider candy.
fr: Contrôle la couleur de fond du motif du séparateur.

en: Controls the background color of the full width section.
fr: Contrôle la couleur du fond de la section pleine largeur.

en: Controls the background color of the modal popup box
fr: Contrôle la couleur de fond des boîtes de dialogue popup.

en: Controls the background color of the sharing box.
fr: Contrôle la couleur du fond de la boîte de partage.

en: Controls the background color of the tagline box.
fr: Contrôle la couleur du fond de la boîte de slogan.

en: Controls the background color of the testimonial.
fr: Contrôle la couleur du fond du témoignage.

en: Controls the border color of flip boxes.
fr: Contrôle la couleur de la bordure.

en: Controls the border color of form fields.
fr: Contrôle la couleur des bordures des champs des formulaires.

en: Controls the border color of popover box.
fr: Contrôle la couleur de la bordure.

en: Controls the border color of the buttons.
fr: Contrôle la couleur de la bordure des boutons.

en: Controls the border color of the full width section.
fr: Contrôle la couleur de la bordure de la section pleine largeur.

en: Controls the border color of the image frame.
fr: Contrôle la couleur de la bordure du cadre de l’image.

en: Controls the border color of the modal popup box
fr: Contrôle la couleur de la bordure de la boîte de dialogue popup.

en: Controls the border color of the of the image.
fr: Contrôle la couleur de la bordure de l’image.

en: Controls the border color of the separator.
fr: Contrôle la couleur de bordure du séparateur.

en: Controls the border color of the tagline box.
fr: Contrôle la couleur de la bordure de la boîte de slogan.

en: Controls the border hover color of the buttons.
fr: Contrôle la couleur du chanfrein des boutons.

en: Controls the border radius (roundness) of flip boxes.
fr: Contrôle le rayon de la bordure (rondeur).

en: Controls the border size of flip boxes.
fr: Contrôle la largeur de la bordure.

en: Controls the border size of the full width section.
fr: Contrôle la taille de la bordure de la section pleine largeur.

en: Controls the border size of the image.
fr: Contrôle la taille de la bordure de l’image.

en: Controls the border size of the section separator.
fr: Contrôle la taille de la bordure du séparateur de section.

en: Controls the bottom color of the button gradients.
fr: Contrôle le dégradé de la couleur du bas du bouton.

en: Controls the bottom hover color of the button gradients.
fr: Contrôle le dégradé de la couleur de survol du bas du bouton.

en: Controls the color of all separators, divider lines and borders for meta, previous & next, filters, category page, boxes around number pagination, sidebar widgets, accordion divider lines, counter boxes and more.
fr: Contrôle la couleur de tous les séparateurs, les lignes de séparation et les bordures pour meta, précédent et suivant, les filtres, les pages de catégorie, boîtes autour du numéro de page, des widgets de barre latérale, les lignes de séparation de l'accordéon, des boîtes de compteur et plus encore.

en: Controls the color of backside background color.
fr: Contrôle la couleur du fond du verso.

en: Controls the color of backside heading color.
fr: Contrôle la couleur du titre du verso.

en: Controls the color of backside text color.
fr: Contrôle la couleur du texte du verso.

en: Controls the color of frontside background color.
fr: Contrôle la couleur du fond du recto.

en: Controls the color of frontside heading color.
fr: Contrôle la couleur du titre du recto.

en: Controls the color of frontside text color.
fr: Contrôle la couleur du titre du recto.

en: Controls the color of main background and title background.
fr: Contrôle la couleur du fond principal et du fond du titre.

en: Controls the color of the active tab, content background color and tab hover.
fr: Contrôle la couleur de l'onglet actif, de la couleur du fond du contenu et du survol de l’onglet.

en: Controls the color of the background for content boxes. Only use for 'icon-boxed' style. Leave transparent for other styles.
fr: Contrôle la couleur du fond pour les boîtes de contenu. Seulement pour le style « icon-boxed ». Laissez tranparent pour les autres styles.

en: Controls the color of the checklist circle.
fr: Contrôle la couleur des cercles de check-lists.

en: Controls the color of the checklist icon.
fr: Contrôle la couleur des icônes de check-lists.

en: Controls the color of the circle border when used with icons.
fr: Contrôle la couleur de la bordure du cercle quand utilisé avec des icônes.

en: Controls the color of the circle when used with icons.
fr: Contrôle la couleur du cercle quand utilisé avec des icônes.

en: Controls the color of the counter text and icon.
fr: Contrôle la couleur du texte et de l’icône du compteur.

en: Controls the color of the dividers in-between pricing rows.
fr: Contrôle la couleur des séparateurs entre-deux rangées de prix.

en: Controls the color of the dropcap text, or the dropcap box is a box is used.
fr: Contrôle la couleur de la lettrine, ou la boîte de la lettrine si une boîte est utilisée.

en: Controls the color of the filled area in progress bars.
fr: Contrôle la couleur de la zone remplie des barres de progression.

en: Controls the color of the icon circle in blog alternate and recent posts layouts.
fr: Contrôle la couleur du cercle de l’icône dans la mise en page alternative du blog et des articles récents.

en: Controls the color of the icons.
fr: Contrôle la couleur de l’icône.

en: Controls the color of the inactive boxes behind the '+' icons.
fr: Contrôle la couleur des boîtes inactives derrières les icônes « + ».

en: Controls the color of the inactive tabs and the outer tab border.
fr: Contrôle la couleur des onglets inactifs et de la bordure extérieure.

en: Controls the color of the outer border, pricing row and footer row backgrounds.
fr: Contrôle la couleur de la bordure extérieure, des lignes de prix et du fond du pied de page.

en: Controls the color of the social icons in the sharing box.
fr: Contrôle la couleur de l’encadrement des icônes de partage social.

en: Controls the color of the text in progress bars.
fr: Contrôle la couleur du texte des barres de progression.

en: Controls the color of the title separators
fr: Contrôle la couleur des séparateurs de titre.

en: Controls the color of the unfilled area in progress bars.
fr: Contrôle la couleur de la zone vide des barres de progression.

en: Controls the color portions of pricing boxes.
fr: Contrôle la couleur des portions de boîtes de prix.

en: Controls the default bevel color of the buttons.
fr: Contrôle la couleur du chanfrein par défaut des boutons.

en: Controls the heading color of full boxed pricing tables.
fr: Contrôle la couleur de l’en-tête des boîtes de prix encadrées.

en: Controls the heading color of separate pricing boxes.
fr: Contrôle la couleur de l’en-tête des boîtes de prix séparées.

en: Controls the position of the popover in reference to the triggering text.
fr: Contrôle la position par rapport au texte de déclenchement.

en: Controls the style color of the image frame. Only works for glow and dropshadow style.
fr: Contrôle la couleur du cadre d’image. Seulement pour les styles glow et dropshadow.

en: Controls the text color for forms.
fr: Contrôle la couleur du texte des formulaires.

en: Controls the text color inside the popover box.
fr: Contrôle la couleur du texte.

en: Controls the text color of the tagline text.
fr: Contrôle la couleur du texte du slogan.

en: Controls the text color of the testimonial font.
fr: Contrôle la couleur de la police du texte de témoignage.

en: Controls the tooltip position of the social icons in the sharing box.
fr: Contrôle la position de l’infobulle des icônes sociales dans la zone de partage.

en: Controls the top color of the button gradients.
fr: Contrôle le dégradé de la couleur du haut du bouton.

en: Controls the top hover color of the button gradients.
fr: Contrôle le dégradé de la couleur de survol du haut du bouton.

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy Data
fr: Copier les données

en: Copy Export URL
fr: Copier l’URL d’exportation

en: Copy favoriters to the new topic
fr: Copiez les favoris pour le nouveau sujet

en: Copy for Support
fr: Copie pour le support

en: Copy subscribers to the new topic
fr: Copiez les abonnés au nouveau sujet

en: Copy topic tags to the new topic
fr: Copiez les balises de sujet au nouveau sujet

en: Copyright
fr: Droits d'auteur

en: Counter Box Shadow
fr: Ombre

en: Counter Box Text Color
fr: Couleur du texte

en: Counter Boxes
fr: Boîtes compteur

en: Counter Circle
fr: Cercle compteur

en: Counter Circle Filled Color
fr: Couleur de remplissage

en: Counter Circle Unfilled Color
fr: Couleur non remplie

en: Coupon code
fr: Code coupon

en: Cover
fr: Couvrante

en: Create New Topic
fr: Créer un nouveau sujet

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
fr: Créer un nouveau sujet dans « %s »

en: Creator
fr: Créateur

en: Credits
fr: Crédits

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
fr: Mot de passe actuel (laisser vide pour laisser inchangé)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom Favicon
fr: Favicon personnalisé

en: Custom Font .eot
fr: Police personnalisée .eot

en: Custom Font .svg
fr: Police personnalisée .svg

en: Custom Font .ttf
fr: Police personnalisée .ttf

en: Custom Font .woff
fr: Police personnalisée .woff

en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

en: Custom Footer
fr: Pied de page personnalisé

en: Custom Layout Width
fr: Largeur mise en page personnalisée

en: Custom background color of content area
fr: Couleur personnalisée du fond de la zone de contenu.

en: Custom background color of footer
fr: Couleur personnalisée du fond du pied de page.

en: Custom background color of header
fr: Personnaliser la couleur du fond de l’en-tête.

en: Custom background color of main menu.
fr: Choisissez la couleur pour le fond du menu principal.

en: Custom color for content links
fr: Choisissez la couleur des liens.

en: Custom footer
fr: Texte à afficher

en: Custom logo
fr: Logo personnalisé

en: Custom logo (Retina Version @2x)
fr: Logo Retina version @2x

en: Custom menu hover background color
fr: Couleur personnalisé du survol

en: Customer details
fr: Détails client

en: Daily Archives:
fr: Archives quotidiennes :

en: Daily archives for
fr: Archives quotidiennes pour

en: Dark
fr: Foncée

en: Database Table Prefix
fr: Préfixe des tables de la base de donnée

en: Date:
fr: Date :

en: Default
fr: Défaut

en: Default Order
fr: Ordre par défaut

en: Default Timezone is UTC
fr: Le fuseau horaire par défaut est UTC

en: Default timezone is %s - it should be UTC
fr: Le fuseau horaire par défaut est %s - Cela devrait être UTC.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Deleting a tag cannot be undone.
fr: La suppression d'une étiquette ne peut être annulée.

en: Details
fr: Détails

en: Developer
fr: Développeur

en: Developer Mode Enabled
fr: Mode développeur activé

en: Disable
fr: Désactivé

en: Disable Blog Title
fr: Désactiver titre du site

en: Disable Bootstrap Slides 100% Background
fr: Désactiver diaporama Bootstrap arrière-plan100%

en: Disable Flat Button Shadow
fr: Désactiver l’ombre des boutons plats

en: Disable FontAwesome
fr: Désactiver Font Awesome

en: Disable Map Scale
fr: Échelle

en: Disable Map Scrollwheel
fr: Molette

en: Disable Map Zoom & Pan Control Icons
fr: Icône zoom de carte & contrôle panoramique

en: Disable Mega Menu Column Title
fr: Désactiver Mega menu titre colonne

en: Disable Previous/Next Pagination
fr: Désactiver pagination Précédent/Suivant

en: Disable Vimeo API Scripts
fr: Désactiver scripts API Vimeo

en: Disable Widget Content Boxed Background
fr: Désactiver le fond encadré pour le contenu des widgets.

en: Disable Woocommerce Shop Page Ordering Boxes
fr: Désactiver boîtes commandes page boutique

en: Disable Youtube API Scripts
fr: Désactiver scripts API Youtube

en: Disable main menu
fr: Désactiver menu principal

en: Disable main menu background gradient, shadow and borders
fr: Désactiver effets du fond (dégradé, ombre, bordures)

en: Disable scale on google maps.
fr: Désactivez l’échelle sur Google Maps.

en: Disable scrollwheel on google maps.
fr: Désactiver la molette de défilement sur Google Maps.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette remarque

en: Display Bootstrap Slider on the homepage, all pages or select the slider in the post/page edit mode.
fr: Afficher le diaporama Bootstrap sur la page d’accueil, toutes les pages ou sélectionnez le diaporama dans le mode édition article/page.

en: Display Parallax Slider on the homepage, all pages or select the slider in the post/page edit mode.
fr: Afficher le diaporama parallaxe sur la page d’accueil, toutes les pages ou sélectionnez le diaporama dans le mode édition article/page.

en: Display Posts Slider on the homepage, all pages or select the slider in the post/page edit mode.
fr: Afficher le carrousel d’articles sur la page d'accueil, sur toutes les pages ou sélectionnez le carrousel dans le mode édition article/page.

en: Display Similar posts
fr: Afficher « Articles similaires »

en: Display the address pin.
fr: Affichez le marqueur d’adresse.

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Data File
fr: Télécharger le fichier de données

en: Download and import file attachments
fr: Télécharge et importe les pièces jointes

en: Download file%s
fr: Télécharger fichier%s

en: Drag up or down to arrange Social Media Icons.
fr: Faites glisser vers le haut ou le bas pour organiser les icônes des réseaux sociaux.

en: Dropcap
fr: Lettrine

en: Dropcap Color
fr: Couleur lettrine

en: EDIT
fr: MODIFIER

en: Easy to use control panel
fr: Tableau de bord facile à utiliser

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s's Profile
fr: Modifier le profil de %s

en: Edit Account
fr: Modifier le compte

en: Edit Menu Item
fr: Modifier rubrique menu

en: Element Colors
fr: Couleurs des éléments

en: Email
fr: E-mail

en: Email (required)
fr: E-mail (requis)

en: Email Address
fr: Adresse e-mail destinataire

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Email to a Friend
fr: Envoyer par e-mail à un ami

en: Email:
fr: E-mail :

en: Enable
fr: Activé

en: Enable Animate.css plugin support
fr: Activer support extension Animate.css

en: Enable Breadcrumbs Navigation
fr: Fil d’Ariane

en: Enable Content Box 1 ?
fr: Activer

en: Enable Content Box 2 ?
fr: Activer

en: Enable Content Box 3 ?
fr: Activer

en: Enable Content Box 4 ?
fr: Activer

en: Enable Edit Post Link
fr: Activer lien « Modifier »

en: Enable FlexSlider support
fr: Activer le support FlexSlider

en: Enable Front Page Content Boxes
fr: Boîtes de contenu

en: Enable Google Map Scripts
fr: Activer Google Map Scripts

en: Enable Header Widgets
fr: Activer l’en-tête attaché

en: Enable Parallax Slider
fr: Activer

en: Enable Posts Slider
fr: Activer

en: Enable Searchbox
fr: Boîte de recherche

en: Enable Slide
fr: Activer le diaporama

en: Enable Subscribe/Social links in header
fr: Activer liens abonnement/social dans l’en-tête

en: Enable Theme4Press Mega Menu
fr: Activer mega menu Theme4Press

en: Enable Widget Title Custom Background
fr: Fond personnalisé du titre

en: Enable featured image on Single Blog Posts
fr: Dans articles uniques

en: Enable featured images
fr: Activer

en: Enable or Disable Slide
fr: Activer ou désactiver le diaporama

en: Enable page title in category pages ?
fr: Afficher le titre de la page sur les pages de catégorie ?

en: Enable post author avatar
fr: Avatar auteur

en: Enable post excerpts
fr: Extrait

en: Enable social media links border/radius
fr: Activer bordure/rayon

en: Enable sticky header
fr: Activer

en: Enable sticky header logo
fr: Logo

en: Enabled
fr: Activé

en: Enables the shadow effect on the elements, enables text shadows
fr: Active l’effets ombre pour les éléments. Active l'ombre des textes.

en: Enter number of characters for Post Title Excerpt. This works only if a grid layout is enabled.
fr: Entrez le nombre de caractères de l’extrait de l’article. <br/>Fonctionne seulement si la mise en page en grille est activée.

en: Enter the content boxes padding.
fr: Réglez le rembourrage des boîtes de contenu.

en: Enter the email adress the form will be sent to.
fr: Entrez l’adresse e-mail à laquelle le formulaire sera envoyé.

en: Enter the header padding.
fr: Saisissez les rembourrages de l’en-tête.

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Example: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203.<br /> For multiple markers, separate the addresses with the | symbol. ex: Address 1|Address 2|Address 3.
fr: Exemple : 21 Rue de Rivoli, 75001 Paris. <br />Pour plusieurs marqueurs, séparer les adresses avec le symbole « | ». <br />Ex. : Adresse 1|Adresse 2|Adresse 3.

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Excerpt Length
fr: Longeur extrait

en: Excerpt or Full Portfolio Content
fr: Contenu

en: Existing tag:
fr: Étiquette existante :

en: Export Options
fr: Exporter les options

en: External Source
fr: Source externe

en: Failed to import %s %s
fr: Impossible d'importer %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
fr: Impossible d'importer %s « %s »

en: Failed to import category %s
fr: Impossible d'importer la catégorie %s

en: Failed to import post tag %s
fr: Impossible d'importer l’étiquette d’article %s

en: Fast
fr: Vite

en: Favicon for Apple iPad (72px x 72px).
fr: Favicon pour iPad Apple (72px sur 72px).

en: Favicon for Apple iPad Retina Version (144px x 144px).
fr: Favicon pour iPad Apple version Retina (114px sur 114px).

en: Favicon for Apple iPhone (57px x 57px).
fr: Favicon pour iPhone Apple (57px sur 57px).

en: Favicon for Apple iPhone Retina Version (114px x 114px).
fr: Favicon pour iPhone Apple version Retina (114px sur 114px).

en: Favorites
fr: Favoris

en: Fax:
fr: Fax :

en: Featured Image
fr: Image en avant

en: Featured Image / Video on Single Post Page
fr: Image/vidéo en avant

en: Fetching attachments is not enabled
fr: La récupération des pièces jointes n’est pas activé

en: File Permission Issues
fr: Problèmes de droits d'accès fichier

en: First name
fr: Prénom

en: Flat
fr: Plat

en: Flip Box Background Color Backside
fr: Couleur fond verso

en: Flip Box Background Color Frontside
fr: Couleur fond recto

en: Flip Box Border Color
fr: Couleur bordure

en: Flip Box Border Radius
fr: Rayon bordure

en: Flip Box Border Size
fr: Taille bordure

en: Flip Box Heading Color Backside
fr: Couleur titre verso

en: Flip Box Heading Color Frontside
fr: Couleur titre recto

en: Flip Box Text Color Backside
fr: Couleur texte verso

en: Flip Box Text Color Frontside
fr: Couleur texte recto

en: Follow replies
fr: Suivez les réponses

en: Follow the steps in our docs to get your key
fr: Suivez les étapes de nos documents pour obtenir votre clé.

en: Font Color
fr: Couleur de police

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font Subsets
fr: Sous-ensembles de polices

en: Font color
fr: Couleur de police

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Font script
fr: Police écriture manuelle

en: Font style
fr: Style de police

en: Font subsets
fr: Sous-ensembles de polices

en: Footer
fr: Pied-de-page

en: Footer 1
fr: Pied de page 1

en: Footer 2
fr: Pied de page 2

en: Footer 3
fr: Pied de page 3

en: Footer 4
fr: Pied de page 4

en: Footer Image
fr: Image pied de page

en: Footer Image Background Responsiveness Style
fr: Adaptation image de fond

en: Footer Widgets
fr: Widgets pied de page

en: Footer color
fr: Couleur fond

en: For all style types except border. Controls the style color.
fr: Pour tous les types sauf les bordures. Contrôle la couleur.

en: Form Background Color
fr: Fond des formulaires

en: Form Border Color
fr: Couleur des bordure de formulaires

en: Form Text Color
fr: Textes des formulaires

en: Forum Role:
fr: Rôle forum :

en: Forum:
fr: Forum :

en: Forum:
fr: Forum :

en: Freshness
fr: Fraîcheur

en: From
fr: Depuis

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Front Page Content Boxes
fr: Boîtes de contenu accueil

en: Front Page Display
fr: Affichage page d’accueil

en: Full Content
fr: Contenu complet

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Full Width Background Color
fr: Couleur fond

en: Full Width Border Color
fr: Couleur bordure

en: Full Width Border Size
fr: Taille bordure

en: Full Width Mega Menu
fr: Mega menu pleine largeur

en: Fully responsive theme
fr: Thème entièrement adaptatif

en: Gallery Post Format Background
fr: Fond « Galerie »

en: General
fr: Général

en: General Link Color
fr: Couleur générale

en: Generate a Support URL
fr: Générer une URL de support

en: Get Google reCAPTCHA keys <a href="%s">here</a>  to enable spam protection on the contact page.
fr: Obtenez les clés Google reCAPTCHA <a href="%s">ici</a> pour activer la protection anti-spam sur la page de contact.

en: Get Support
fr: Obtenir de l’aide

en: Get System Report
fr: Obtenir le rapport système

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Google Map Address
fr: Adresse

en: Google Map Height
fr: Hauteur carte

en: Google Map Type
fr: Type de carte Google

en: Google Map Width
fr: Largeur carte

en: Google Plus
fr: Google +

en: Google reCAPTCHA Secret key
fr: Google reCAPTCHA clé secrète

en: Google reCAPTCHA Site Key
fr: Google reCAPTCHA clé de site

en: Grid Pagination Type
fr: Type pagination grille

en: Grid layout with <strong>3</strong> posts per row is recommended to use with disabled <strong>Sidebar(s)</strong>
fr: Il est recommandé d'utiliser la mise en page grille avec <strong>3</strong> articles par rangée, sans <strong>barre latérale</strong>.

en: H1 font
fr: Police H1

en: H2 font
fr: Police H2

en: H3 font
fr: Police H3

en: H4 font
fr: Police H4

en: H5 font
fr: Police H5

en: H6 font
fr: Police H6

en: Have A Promotional Code?
fr: Avez un code promotionnel ?

en: Have background image always at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr: L’image de fond sera toujours à 100% en largeur, en hauteur et à l’échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: Have fun!
fr: Amusez-vous bien !

en: Header
fr: En-tête

en: Header & Footer
fr: En-tête & pied de page

en: Header 1
fr: En-tête 1

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Header 4
fr: En-tête 4

en: Header Image Background Responsiveness Style
fr: Adaptation image de fond

en: Header Menu Background Opacity
fr: Opacité fond menu en-tête

en: Header Padding
fr: Rembourrages en-tête

en: Header Widgets
fr: Widgets en-tête

en: Header and Footer pattern
fr: Motif en-tête et pied de page

en: Header color
fr: Couleur fond

en: Header widgets placement
fr: Emplacement

en: Headings
fr: Titres (h1, h2...)

en: Height
fr: Hauteur

en: Hello, %s
fr: Bonjour, %s

en: Help
fr: Aide

en: Hide
fr: Masqué

en: Hide Address Pin
fr: Marqueur d’adresse

en: Hide Details
fr: Cacher les détails

en: Hide default thumbnail images
fr: Masquer miniatures par défaut d’images

en: Higher number will be more zoomed in.
fr: Plus le nombre sera élevé, plus le zoom sera grand.

en: Highest Comments
fr: Commentaires les plus hauts

en: Highest Views
fr: Les plus vues

en: Home
fr: Accueil

en: Home URL
fr: URL de la page d’accueil

en: Home page
fr: Page d’accueil

en: Homepage only
fr: Page d’accueil seulement

en: Hover
fr: Survol

en: How to Get Support
fr: Comment obtenir de l’aide

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Circle Border Color
fr: Couleur bordure

en: Icon Circle Color
fr: Couleur cercle

en: Icon Color
fr: Couleur

en: If autoplay is enabled, set the slideshow speed, 1000 = 1 second.
fr: Si la lecture automatique est activée, réglez la vitesse du diaporama. (1 000 = 1 seconde.)

en: If retina logo is uploaded, enter the standard logo (1x) version height, do not enter the retina logo height.
fr: Si un logo Retina est téléchargé, entrez la hauteur de la version standard du logo (1x), n’entrez pas la hauteur de la version Retina du logo.

en: If retina logo is uploaded, enter the standard logo (1x) version width, do not enter the retina logo width.
fr: Si un logo Retina est téléchargé, entrez la largeur de la version standard du logo (1x), n’entrez pas la largeur de la version Retina du logo.

en: If retina logo is uploaded, enter the standard sticky header logo (1x) version height, do not enter the retina logo height.
fr: Si un logo Retina est téléchargé, entrez la hauteur de la version standard du logo (1x), n’entrez pas la hauteur de la version Retina du logo.

en: If retina logo is uploaded, enter the standard sticky header logo (1x) version width, do not enter the retina logo width.
fr: Si un logo Retina est téléchargé, entrez la largeur de la version standard du logo (1x), n’entrez pas la largeur de la version Retina du logo.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
fr: Si vous choisissez un sujet existant, les réponses seront ordonnées d'après l'heure et la date de leur création.

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
fr: Si vous ne trouvez pas ce que vous cherchez, essayez une nouvelle recherche !

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
fr: Si vous utilisez l’option de sujet existant, les réponses dans les deux sujets seront fusionnés chronologiquement. L’ordre des réponses fusionnées est basée sur l’heure et la date, où ils ont été publiés.

en: Image Frame
fr: Cadre d’image

en: Image Frame Border Size
fr: Taille bordure

en: Image Post Format Background
fr: Fond « Image »

en: Image Rollover
fr: Survol d’image

en: Image frame Border Color
fr: Couleur bordure

en: Image frame Style Color
fr: Couleur

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer/exporter

en: Import Attachments
fr: Importer les pièces jointes

en: Import Demo Content
fr: Importer le contenu de démonstration

en: Import Options
fr: Importer les options

en: Import WordPress
fr: Importer WordPress

en: Import author:
fr: Importer l’auteur :

en: Import from File
fr: Importer depuis un fichier

en: Import from URL
fr: Importer depuis une URL

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. Please make sure you have the Theme4Press Core and WooCommerce plugins installed and activated to receive that portion of the content. WARNING: clicking this button will replace your current theme options, sliders and widgets. It can also take a minute to complete. <br /><br /><b>IMPORTANT: The Revolution Slider, Layer Slider and any other content which is a part of premium plugins as shown on our demo page won't be imported as they are not a part of the theme's package. This theme is only compatible with them.</b>
fr: L’importation du contenu de démonstration vous donnera les diaporamas, pages, messages, options du thème, widgets, barres latérales et autres réglages. Elle reproduit le « live demo ». Assurez-vous que vous avez les extensions Theme4Press Core et WooCommerce installées et activées pour recevoir leur partie du contenu. AVERTISSEMENT : cliquer sur ce bouton remplacera vos réglages actuels du thème, diaporamas et widgets. Le processus peut prendre une minute. <br /><br /> <strong> IMPORTANT : Revolution Slider, Layer Slider et tout autres contenus qui font partie d'une extension Premium comme indiqué sur notre page de démonstration ne seront pas importés car ils ne font pas partie du paquet du thème. Ce thème n’est que compatible avec eux.</strong>

en: Importing the demo content. Please don't leave/refresh the page until it's imported
fr: Importation du contenu de démonstration. Veuillez laissez/ne rafraîchissez pas la page jusqu'à ce que ce soit terminé.

en: In reply to:
fr: En réponse à :

en: Infinite Scroll
fr: Scroll infini

en: Input the time between transitions (Default: 3500);
fr: Entrez le temps entre les transitions (par défaut : 3 500).

en: Input the time between transitions (Default: 4000);
fr: Entrez le temps entre les transitions (par défaut : 4 000).

en: Input the time between transitions (Default: 7000);
fr: Entrez le temps entre les transitions (par défaut : 7 000).

en: Insert custom RSS Feed URL, e.g. <strong>http://feeds.feedburner.com/Example</strong>
fr: Insérez une URL de flux RSS personnalisée, par exemple <strong>http://feeds.feedburner.com/Example</strong>

en: Insert custom newsletter URL, e.g. <strong>http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=Example&amp;loc=en_US</strong>
fr: Insérez une URL de newsletter personnalisée, par exemple <strong>http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=Example&amp;loc=fr_FR</strong>

en: Insert name of header which will be in the header of sent email.
fr: Insérer le nom d’expéditeur qui figurera dans l’en-tête de l’e-mail envoyé.

en: Insert the number of posts to display per page.
fr: Insérez le nombre d’éléments à afficher par page.

en: Insert the number of words you want to show in the post excerpts.
fr: Insérez le nombre de mots pour les extraits.

en: Insert your Facebook URL
fr: Insérez votre URL Facebook.

en: Insert your Flickr URL
fr: Insérez votre URL Flickr.

en: Insert your Google Plus profile URL
fr: Insérez votre URL Google +.

en: Insert your Instagram URL
fr: Insérez votre URL Instagram.

en: Insert your Linkedin profile URL
fr: Insérez votre URL Linkedin.

en: Insert your Pinterest profile URL
fr: Insérez votre URL Pinterest.

en: Insert your Skype URL
fr: Insérez votre URL Skype.

en: Insert your Tumblr profile URL
fr: Insérez votre URL Tumblr.

en: Insert your Twitter URL
fr: Insérez votre URL Twitter.

en: Insert your Youtube URL
fr: Insérez votre URL Youtube.

en: Insert your text and it will appear in the first message box on the account page.
fr: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la boîte de message n° 1 sur la page de compte.

en: Insert your text and it will appear in the second message box on the account page.
fr: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la boîte de message n° 2 sur la page de compte.

en: Install
fr: Installer

en: Install Plugins
fr: Installer les extensions

en: Install Required Plugins
fr: Installer les extensions requises

en: Installed But Not Activated
fr: Installé mais pas activé

en: Installed version:
fr: Version installée :

en: Installing Plugin: %s
fr: Installation de l’extension : %s

en: Invalid file type
fr: Type de fichier invalide

en: Item(s)
fr: article(s)

en: Job Description
fr: Description

en: Keep a log of this edit:
fr: Conserver un journal de cette modificaiton :

en: Keep the popup graphic with address info hidden when the google map loads. It will only show when the pin on the map is clicked.
fr: Gardez le popup de l’adresse caché lorsque la carte Google se charge. Il ne s’affichera qu'au clic sur le marqueur de la carte.

en: Language
fr: Langue

en: Large
fr: Grand

en: Last name
fr: Nom

en: Last updated %s
fr: Dernière mise à jour %s

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout Style
fr: Style

en: Layout Width
fr: Largeur

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
fr: Laissez le slug vide pour en avoir un généré automatiquement.

en: Left
fr: Gauche

en: Letter Spacing
fr: Espacement des lettres

en: Light
fr: Claire

en: Like Redux?
fr: Vous aimez Redux ?

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: Link Post Format Background
fr: Fond « Lien »

en: Linkedin
fr: LinkedIn

en: Links
fr: Liens

en: Loading Portfolio Items...
fr: Chargement du portfolio...

en: Log In
fr: Connexion

en: Logo position
fr: Position logo

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Main menu color
fr: Couleur prédéfinie

en: Main menu font
fr: Police menu principal

en: Main menu text transform
fr: Définissez le type de transformation du texte du menu principal.

en: Make sure all words are spelled correctly.
fr: Assurez-vous que tous les mots soient épellés correctement.

en: Manage Tag: "%s"
fr: Gérer l’étiquette : "%s"

en: Manually select in a Post/Page edit mode
fr: Sélectionnez manuellement dans le mode édition article/page.

en: Map Zoom Level
fr: Niveau zoom carte

en: Match by categories
fr: Correspondance par catégories

en: Match by tags
fr: Correspondance par étiquettes

en: Max Upload Size
fr: Taille max des téléversements

en: Medium
fr: Moyen

en: Mega Menu Number of Columns
fr: Mega menu nombre de colonnes

en: Mega Menu Widget Area
fr: Mega menu zone widget

en: Menu dropdown icon style
fr: Sélectionnez le style d'icône de la liste déroulante du menu.

en: Menu hover font color
fr: Couleur police du survol.

en: Merge
fr: Fuisonner

en: Merge topic "%s"
fr: Fusionner le sujet "%s"

en: Merge topic favoriters
fr: Fusionner les favoris de sujets

en: Merge topic subscribers
fr: Fusionner les abonnés de sujets

en: Merge topic tags
fr: Fusionner les étiquettes de sujet

en: Merge with this topic:
fr: Fusionner avec ce sujet :

en: Merging tags together cannot be undone.
fr: Fusionner les balises ensemble ne peut pas être annulée.

en: Middle
fr: Millieu

en: Minimum required version:
fr: Version minimum requise :

en: Mobile:
fr: Mobile :

en: Modal
fr: Boite de dialogue

en: Modal Background Color
fr: Couleur fond

en: Modal Border Color
fr: Couleur bordure

en: Monthly Archives:
fr: Archives mensuelles :

en: Monthly archives for
fr: Archives mensuelles pour

en: More options
fr: Plus d’options

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Method
fr: Déplacer méthode

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move reply "%s"
fr: Déplacer la réponse "%s"

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Moved: %s
fr: Déplacé : %s

en: My Account
fr: Mon compte

en: My Address
fr: Mon adresse

en: MySQL Version
fr: Version MySQL

en: Name
fr: Nom

en: Name (required)
fr: Nom (requis)

en: Name:
fr: Nom :

en: Need a new search?
fr: Besoin d'une nouvelle recherche ?

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
fr: Nouveau mot de passe (laisser vide pour laisser inchangé)

en: New in this Release
fr: Nouveautés de cette version

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
fr: Nouveau sujet dans <strong>%s</strong> titré :

en: Newer Entries
fr: Nouvelles entrées

en: Next
fr: Suivant

en: Next
fr: Suivant

en: Next <i class="t4p-icon-angle-right"></i>
fr: Suivant <i class="t4p-icon-angle-right"></i>

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Next to blog title
fr: À côté du titre du site

en: No
fr: Non

en: No Comments Yet
fr: Aucun commentaire jusqu’à présent.

en: No Pings/Trackbacks Yet
fr: Pas encore de Pings/Trackbacks

en: No Slider
fr: Pas de diaporama

en: No media selected
fr: Pas de média sélectionné

en: No other topics found!
fr: Aucun autre sujet trouvé !

en: No topics were found to which the topic could be merged to!
fr: Aucun sujet n'a été trouvé auquelle le sujet pourrait être fusionné !

en: None
fr: Aucune

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Notify me of follow-up replies via email
fr: Me notifier des réponses par e-mail

en: Notify the author of follow-up replies via email
fr: Notifier l'auteur des réponses par e-mail

en: Number Pagination
fr: Nombre de pages

en: Number of Portfolio Items Per Page
fr: Nombre d’éléments

en: Number of Products per Page
fr: Nombre de produits par page

en: Number of Related Posts / Projects
fr: Nombre éléments/projets similaires

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Number of popular posts
fr: Nombre de messages populaires

en: Number of posts to display
fr: Nombre d’articles

en: Number of recent posts
fr: Nombre de messages récents

en: Number of widget cols in footer
fr: Nombre de colonnes

en: Number of widget cols in header
fr: Nombre de colonnes

en: Off
fr: Inactif

en: Older Entries
fr: Anciennes entrées

en: On
fr: Actif

en: Optional
fr: Facultatif

en: Optional reason for editing:
fr: Raison en option de la modification :

en: Options Object
fr: Objets options

en: Or Custom content color
fr: Ou couleur personnalisé

en: Or custom main menu color
fr: Ou couleur personnalisée

en: Order
fr: Ordonner

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Order Total
fr: Total de la commande

en: Order:
fr: Trier :

en: PHP Display Errors
fr: Afficher les erreurs PHP

en: PHP Memory Limit
fr: WP limite mémoire

en: PHP Post Max Size
fr: Taille max des messages PHP

en: PHP Time Limit
fr: Limite de temps PHP

en: PHP Unit Testing
fr: Test unitaire PHP

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: Padding Between Menu Items
fr: Rembourrage

en: Padding between menu items.
fr: Choisissez la taille du rembourrage entre les rubriques du menu.

en: Page Breadcrumb
fr: Page fil d'Ariane

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Page title options
fr: Option titre de page

en: Pages:
fr: Pages :

en: Pagination Type
fr: Type de pagination

en: Parallax Slider
fr: Diaporama parallaxe

en: Parallax Slider placement
fr: Emplacement du diaporama parallaxe

en: Parallax Speed
fr: Vitesse du parallaxe

en: Parent Theme Author URL
fr: URL de l’auteur du thème parent

en: Parent Theme Name
fr: Nom du thème parent

en: Parent Theme Version
fr: Version du thème parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Change
fr: Changer le mot de passe

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in this field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
fr: Collez votre code CSS. Ne pas inclure des balises ou du code HTML dans ce champ. Les CSS personnalisés entrés ici remplacent le CSS du thème. Dans certains cas, la balise « important! » peut être requise.

en: Pay
fr: Payer

en: Payment method:
fr: Mode de paiement :

en: Permalink Structure
fr: Structure permalien

en: Permalink to this comment
fr: Permalien de ce commentaire

en: Permanent Link to
fr: Lien permanent vers

en: Permanent Link to
fr: Lien permanent vers

en: Person
fr: Personne

en: Person Border Color
fr: Couleur bordure

en: Person Border Size
fr: Taille bordure

en: Person Style Color
fr: Couleur

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Pill
fr: Pilule

en: Pin to
fr: Épingler à

en: Please Wait
fr: Veuillez patienter

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
fr: Veuillez essayer à nouveau votre achat ou bien affichez votre compte.

en: Please attempt your purchase again.
fr: Veuillez essayer à nouveau votre achat.

en: Please check if you've filled all the fields with valid information. Thank you.
fr: Merci de vérifier si vous avez rempli tous les champs avec des informations valides.

en: Plugin
fr: Extension

en: Plugin activated successfully.
fr: Extension activée avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr: L’activation de l’extension a échoué.

en: Popover Border Color
fr: Couleur bordure

en: Popover Content Background Color
fr: Couleur fond contenu

en: Popover Heading Background Color
fr: Couleur fond en-tête

en: Popover Position
fr: Position

en: Popover Text Color
fr: Couleur texte

en: Popular
fr: Populaire

en: Popular Posts Order By
fr: Messages populaires trier par

en: Popularity
fr: Popularité

en: Portfolio Archive/Category Layout
fr: Mise en page archive/catégorie

en: Portfolio Archive/Category Sidebar
fr: Barre latérale pages archive/catégorie

en: Portfolio Archive/Category Sidebar Position
fr: Position barre latérale

en: Portfolio Four Column
fr: Portfolio 4 colonnes

en: Portfolio Four Column Text
fr: Texte 4 colonnes

en: Portfolio Grid
fr: Portfolio grille

en: Portfolio One Column
fr: Portfolio 1 colonne

en: Portfolio One Column Text
fr: Texte 1 colonne

en: Portfolio Single Post Page
fr: Élément seul

en: Portfolio Slug
fr: Slug portfolio

en: Portfolio Three Column
fr: Portfolio 3 colonnes

en: Portfolio Three Column Text
fr: Texte 3 colonnes

en: Portfolio Two Column
fr: Portfolio 2 colonnes

en: Portfolio Two Column Text
fr: Texte 2 colonnes

en: Position of 'Back to Top' button
fr: Position du bouton « Retour en haut »

en: Position of navigation links
fr: Position du lien de navigation

en: Position of previous/next posts links
fr: Position liens « Articles précédents/suivants »

en: Post Format
fr: Format article

en: Post Title & Content
fr: Titre & contenu des articles

en: Post Title Excerpt Length
fr: Longueur extrait

en: Post count: %s
fr: Nombre d'articles : %s

en: Post meta header placement
fr: Emplacement méta-données d’article

en: Post options
fr: Options article

en: Post title font
fr: Police titre

en: Postcode / Zip
fr: Code postal

en: Posts
fr: Articles

en: Posts Page
fr: Page des articles

en: Posts Slider
fr: Carrousel d’articles

en: Posts Slider placement
fr: Emplacement

en: Posts by
fr: Billets par

en: Posts in category
fr: Articles dans la catégorie

en: Posts tagged
fr: Article étiqueté

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Post
fr: Article précédent

en: Price
fr: Prix

en: Pricing Box Bg Color
fr: Couleur fond

en: Pricing Box Border Color
fr: Couleur bordure boîte de prix

en: Pricing Box Color
fr: Couleur boîtes de prix

en: Pricing Box Divider Color
fr: Couleur séparateur boîte de prix

en: Pricing Box Style 1 Heading Color
fr: Couleur en-tête boîte de prix style 1

en: Pricing Box Style 2 Heading Color
fr: Couleur en-tête boîte de prix style 2

en: Pricing Table
fr: Tableau de prix

en: Primary Menu
fr: Menu primaire

en: Proceed to Checkout
fr: Procéder au paiement

en: Product
fr: Produit

en: Product Description
fr: Description produit

en: Products
fr: Produits

en: Profile
fr: Profil

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: Progress Bar Filled Color
fr: Couleur zone remplie

en: Progress Bar Text Color
fr: Couleur texte

en: Progress Bar Unfilled Color
fr: Couleur zone vide

en: Project Details
fr: Détails du projet

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quote Post Format Background
fr: Fond « Citation »

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Rating
fr: Évaluation

en: Read More
fr: Lire plus

en: Read More &raquo;
fr: Lire plus »

en: Recent
fr: Récent

en: Recent posts
fr: Articles récents

en: Recommended
fr: (conseillé)

en: Redux Code Styles
fr: Redux styles de code

en: Redux Extensions
fr: Extensions Redux

en: Redux Framework - A Community Effort
fr: Redux Framework - Un effort communautaire

en: Redux Framework - Changelog
fr: Redux Framework - Journal des modifications

en: Redux Framework - Support
fr: Support - Redux Framework

en: Redux Framework - System Status
fr: Redux Framework - Rapport système

en: Redux Framework Changelog
fr: Journal des changements de Redux Framework

en: Redux Framework Status
fr: Statut Redux Framework

en: Redux Framework Warning
fr: Alerte Redux Framework

en: Redux Generator
fr: Générateur Redux

en: Redux Instance:
fr: Instance Redux :

en: Redux Plugin File
fr: Redux fichier d’extension

en: Redux Unit Testing
fr: Redux test unitaire

en: Redux Version
fr: Version Redux

en: Redux localization utilities
fr: Redux utilitaires de localisation

en: Regular
fr: Régulier

en: Related Posts
fr: Articles similaires

en: Related Work
fr: Travaux similaires

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remote Post
fr: Article distant

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove image
fr: Supprimer l’image

en: Remove this item
fr: Enlever cet article

en: Rename
fr: Renommer

en: Replies
fr: Réponses

en: Replies Created
fr: Réponses créées

en: Replies Created:
fr: Réponses créé :

en: Reply To: %s
fr: Répondre à : %s

en: Required
fr: Requis

en: Required Update not Available
fr: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr: Requiert une mise à jour

en: Reset All
fr: Réinitialiser tout

en: Reset Section
fr: Réinitialiser la section

en: Responsive Menu
fr: Menu adaptatif

en: Responsive Menu Text
fr: Texte du menu adaptatif

en: Return to Required Plugins Installer
fr: Retourner à l’installateur d’extensions requises

en: Review &amp; Payment
fr: Valider &amp; payer

en: Revolution Slider
fr: Diaporama Revolution Slider

en: Right
fr: Droite

en: Rollover
fr: Roulement

en: Round
fr: Rond

en: SUHOSIN Installed
fr: SUHOSIN est installé

en: Save Address
fr: Enregistrer l’adresse

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Search
fr: Recherche

en: Search ...
fr: Recherche...

en: Search for:
fr: Recherche pour :

en: Search results for
fr: Résultats de recherche pour

en: Search results for:
fr: Résultats de recherche pour :

en: Search the Forum...
fr: Chercher dans le forum...

en: Search...
fr: Recherche...

en: Section Defaults Restored!
fr: Section par défaut restaurée !

en: Section Separator
fr: Séparateur de section

en: Section Separator Background Color of Divider Candy
fr: Fond du motif du séparateur

en: Section Separator Border Color
fr: Couleur bordure

en: Section Separator Border Size
fr: Taille bordure

en: Select FlexSlider
fr: Sélectionnez FlexSlider

en: Select LayerSlider
fr: Sélectionnez LayerSlider

en: Select Per Post/Page
fr: Sélectionnez par article/page

en: Select Revolution Slider
fr: Sélectionnez Revolution Slider

en: Select Support Type
fr: Sélectionner le type de support

en: Select Theme4Press Slider
fr: Sélectionnez le diaporama Theme4Press

en: Select Widget Area
fr: Sélectionnez la zone de widget

en: Select Your Support Type
fr: Choisir votre type de support

en: Select a country&hellip;
fr: Sélectionner un pays...

en: Select a custom social icon box color.
fr: Sélectionnez la couleur de la boîte d'icône sociale personnalisée.

en: Select a custom social icon color.
fr: Sélectionnez la couleur des icônes personnalisées.

en: Select a layout
fr: Disposition

en: Select a slider
fr: Sélectionnez un diaporama

en: Select a state&hellip;
fr: Sélectionner un état...

en: Select an image file for the retina version of the custom logo. It should be exactly 2x the size of main logo.
fr: Sélectionnez une image pour la version Retina du logo personnalisé. Elle doit avoir exactement le double de la taille du logo principal.

en: Select an image file for the retina version of the sticky header logo. It should be exactly 2x the size of sticky header logo.
fr: Sélectionnez un fichier pour la version Retina du logo de l’en-tête attaché. Il doit faire exactement le double de la taille du logo de l’en-tête attaché.

en: Select an item
fr: Choisir un article

en: Select how many footer widget areas you want to display.
fr: Sélectionnez le nombre de colonnes de widgets à afficher dans le pied de page.

en: Select how many header widget areas you want to display.
fr: Sélectionnez le nombre de colonnes de widgets à afficher dans l’en-tête.

en: Select if the content background image should be displayed in cover or contain size.
fr: Sélectionnez si l’image de fond du contenu doit être affichée en taille couvrante ou contenu.

en: Select if the footer background image should be displayed in cover or contain size.
fr: Sélectionnez si le fond du pied de page doit être affiché en taille couvrante ou contenu.

en: Select if the header background image should be displayed in cover or contain size. Change
fr: Sélectionnez si l’image de fond de l’en-tête doit être affichée en couvrante ou contenu.<br/>Changement de l’image :

en: Select if the slider shows below or above the header. This only works for the slider assigned in page options, not with shortcodes.
fr: Sélectionnez la position du diaporama par rapport à l’en-tête. Cela ne fonctionne que pour le diaporama affecté dans les options de page, pas ceux avec des shortcodes.

en: Select if you want to display social links with a border, border radius or disable it.
fr: Sélectionnez si vous voulez afficher les liens sociaux avec une bordure, une bordure arrondie ou les désactiver.

en: Select main content and sidebar alignment.
fr: Sélectionnez la disposition du contenu principal et de la barre latérale.

en: Select post categories to pull content for the post slideshow.
fr: Choisissez les catégories d’articles dont le contenu sera présenté dans le carrousel d’articles.

en: Select the border width for buttons. Enter value in px. ex: 1px
fr: Sélectionnez la largeur de la bordure des boutons. Entrez une valeur en pixels, ex. : 1px.

en: Select the box to disable the inset shadow and text shadow on the flat button type.
fr: Cochez la case pour désactiver l'ombre de l’encart et du texte pour les boutons plats.

en: Select the default button size.
fr: Sélectionnez la taille par défaut des boutons.

en: Select the default button type.
fr: Choisissez le type par défaut des boutons.

en: Select the default shape for buttons.
fr: Sélectionnez la forme par défaut des boutons.

en: Select the layout for only the archive/category pages.
fr: Sélectionnez la mise en page pour seulement les pages archive/catégorie.

en: Select the left and right padding for the 100% width template main content area. Enter value in px. ex: 20px
fr: Sélectionnez le rembourrage gauche/droite pour le modèle « largeur 100% » du contenu principal. Entrez la valeur en px, ex. : 20px.

en: Select the main menu hover effect. Smooth effect works only for Header #1 and #6
fr: Sélectionnez l’effet de survol du menu principal. <br/>L’effet « Lisse » ne fonctionne que pour les en-têtes modèle n° 1 et n° 6.

en: Select the menu dropdown icon style
fr: Style icône liste déroulante

en: Select the pagination type for Portfolio Grid layouts.
fr: Sélectionnez le type de pagination pour les mises en page de portfolio grille.

en: Select the pagination type for the assigned blog page in Settings > Reading.
fr: Sélectionnez le type de pagination pour la page attribuée au blog dans Réglages > Lecture.

en: Select the sidebar position for the archive/category portfolio pages
fr: Sélectionnez la position de la barre latérale pour les pages archive/catégorie de portfolio.

en: Select the sidebar that will be added to the archive/category portfolio pages.
fr: Sélectionnez la barre latérale qui sera ajoutée aux pages archive/catégorie de portfolio.

en: Select the sidebar that will display on forum pages globally.
fr: Sélectionnez la barre latérale qui s’affichera sur les pages du forum global.

en: Select the sidebar that will display on the archive/category pages.
fr: Sélectionnez la barre latérale qui s’affichera sur les pages archive/catégorie.

en: Select the slideshow speed, 1000 = 1 second.
fr: Sélectionnez la vitesse de défilement, 1 000 = 1 seconde.

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
fr: Sélectionnez le sujet à fusionner avec celui-ci. Le sujet de destination restera le sujet principal, et celui-ci sera transformé en une réponse.

en: Select the type of google map to show on the contact page.
fr: Sélectionnez le type de carte Google à afficher sur la page de contact.

en: Select the typography you want for the slide description. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour la description de la diapositive. * pas de polices web safe.

en: Select the typography you want for the slide title. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le titre de la diapositive. * pas de polices web safe.

en: Select the typography you want for your H1 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H1. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your H2 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H2. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your H3 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H3. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your H4 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H4. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your H5 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H5. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your H6 tag in blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les balises H6. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your blog content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour les contenus du site. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your blog tagline. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le slogan du site. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your blog title. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le titre du site. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your content boxes description. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour la description des boîtes de contenu. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your content boxes titles. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le titre des boîtes de contenu. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your main menu. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le menu principal. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your post titles. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le titre des articles. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your top menu. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le menu du haut. * pas de polices web safe.

en: Select the typography you want for your widget content. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le contenu des widgets. * pas de police web safe.

en: Select the typography you want for your widget title. * non web-safe font.
fr: Sélectionnez la typographie pour le titre des widgets. * pas de police web safe.

en: Select the width for your website
fr: Sélectionnez la largeur de votre site web.

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Sent Email Header (From)
fr: En-tête e-mail envoyé (De)

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separators Color
fr: Couleur des séparateurs

en: Server Environment
fr: Environment serveur

en: Server Info
fr: Info serveur

en: Set the main menu text transform
fr: Transformation texte menu principal

en: Set the opacity of background, <br />0.1 (lowest) to 1 (highest).
fr: Réglez l'opacité du fond, de 0.1 (le plus bas) à 1 (le plus élevé).

en: Set the opacity of header menu background for Front Page, <br />0.1 (lowest) to 1 (highest) only for Header #4 and #5.
fr: Réglez l'opacité du fond du menu d’en-tête pour la page d’accueil, <br />de 0.1 (le plus bas) à 1 (le plus élevé) seulement pour les en-têtes n° 4 et n° 5.

en: Set the speed of the animation.
fr: Réglez la vitesse de l'animation.

en: Sets the length of Slider Excerpt. Default is 40
fr: Définit la longueur de l’extrait du carrousel (par défaut : 40).

en: Sets the length of Slider Title. Default is 40
fr: Définit la longueur du titre du carrousel (par défaut : 40).

en: Settings Imported!
fr: Réglages importés !

en: Settings Saved!
fr: Réglages enregistrés !

en: Shadow Effect
fr: Effet ombre

en: Shadows
fr: Ombres

en: Share On
fr: Partager sur

en: Share by Email
fr: Partager par e-mail

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Share on Google Plus
fr: Partager sur Google +

en: Share on Pinterest
fr: Partager sur Pinterest

en: Share on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Sharing Box
fr: Boîte de partage

en: Sharing Box Background Color
fr: Couleur fond

en: Sharing Box Tagline Text Color
fr: Couleur slogan

en: Shipping Address
fr: Adresse d’expédition

en: Shopping Cart
fr: Panier d’achat

en: Show
fr: Affiché

en: Show Author
fr: Afficher l’auteur

en: Show Caption
fr: Légende

en: Show Comments
fr: Montrer les commentaires

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Show Map Popup On Click
fr: Popup carte au clic

en: Show Post Images in Lightbox
fr: Afficher images articles dans la Lightbox

en: Show Woocommerce Cart Link in Header
fr: Lien « Panier »

en: Show Woocommerce My Account Link in Header
fr: Lien « Mon compte »

en: Show Woocommerce Order Notes on Checkout
fr: Zone message

en: Show Woocommerce Social Icons
fr: Icônes sociales

en: Show comments
fr: Afficher les commentaires

en: Show description
fr: Description

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show gallery
fr: Afficher la galerie

en: Show popular posts
fr: Afficher les messages populaires

en: Show post images that are inside the post content area in the lightbox.
fr: Affichez les images publiées qui sont à l'intérieur de la zone de contenu publié dans la Lightbox.

en: Show recent posts
fr: Afficher les articles récents

en: Show social sharing buttons on lightbox.
fr: Affichez les boutons de partage social sur la Lightbox.

en: Show the email sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage par e-mail dans l’article.

en: Show the facebook sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Facebook dans l’article.

en: Show the g+ sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de G+ dans l’article.

en: Show the gallery.
fr: Affichez la galerie.

en: Show the image caption.
fr: Affichez la légende de l’image.

en: Show the image description. The Alternative text field is used for the description.
fr: Affichez la description de l’image. Le champ de texte alternatif est utilisé pour la description.

en: Show the linkedin sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Linkedin dans l’article.

en: Show the pinterest sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Pinterest dans l’article.

en: Show the reddit sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Reddit dans l’article.

en: Show the tumblr sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Tumblr dans l’article.

en: Show the twitter sharing icon in blog posts.
fr: Afficher l'icône de partage de Twitter dans l’article.

en: Sidebar 1
fr: Barre latérale 1

en: Sidebar 2
fr: Barre latérale 2

en: Sidebar Position
fr: Position de la barre latérale

en: Similar posts
fr: Articles similaires

en: Single Post
fr: Article unique

en: Single posts
fr: Articles uniques

en: Single posts + Archive pages
fr: Articles uniques + Pages d’archives

en: Site URL
fr: URL du site

en: Size
fr: Taille

en: Skills
fr: Compétences

en: Slide
fr: Diapositive

en: Slide %s
fr: Diapo %s

en: Slider Excerpt Length
fr: Longueur de l'extrait

en: Slider Options
fr: Options du diaporama

en: Slider Position
fr: Position diaporama

en: Slider Speed
fr: Vitesse

en: Slider Title Length
fr: Longueur du titre

en: Slider Title font
fr: Police titre

en: Slider Type
fr: Type de diaporama

en: Slider description font
fr: Police description

en: Slides
fr: Diapositives

en: Slideshow & Widgets Area
fr: Diaporama & zone widget

en: Slideshow Speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Slideshow content
fr: Contenu

en: Slow
fr: Lent

en: Slug:
fr: Slug :

en: Small
fr: Petit

en: Smooth
fr: Lisse

en: Smooth hover effect must be enabled. Works only for Header #1 and #6
fr: Le survol « Lisse » doit être activé. Seulement pour les en-têtes modèle n° 1 et n° 6.

en: Social Links
fr: Liens sociaux

en: Social Links Custom Icons Color
fr: Couleur icônes personnalisées

en: Social Links Icons Boxed
fr: Icônes encadrées

en: Social Links Icons Boxed Radius
fr: Rayon encadrement icône

en: Social Links Icons Custom Box Color
fr: Couleur boîte icônes personnalisée

en: Social Links Icons Tooltip Position
fr: Position de l’infobule

en: Social Media Icons Order and Display
fr: Ordre et affichage

en: Social Media Links
fr: Liens réseaux sociaux

en: Social Sharing
fr: Partage social

en: Social Sharing Box Custom Icons Color
fr: Couleur icône personnalisée

en: Social Sharing Box Icons Boxed
fr: Icône encadrée

en: Social Sharing Box Icons Boxed Radius
fr: Rayon boîte icônes encadrées

en: Social Sharing Box Icons Custom Box Color
fr: Couleur boîte personnalisée

en: Social Sharing Box Icons Tooltip Position
fr: Position infobulle icône

en: Social Sharing Box Shortcode
fr: Shortcode Boîte de partage social

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
fr: Désolé, vous cherchez quelque chose qui n’est pas ici.

en: Sort by
fr: Trié par

en: Speed
fr: Vitesse

en: Split Method
fr: Méthode de division

en: Split topic "%s"
fr: Sujet divisé "%s"

en: Split: %s
fr: Divisé par : %s

en: Square
fr: Carré

en: Standard Fonts
fr: Polices standard

en: Standard Logo Height for Retina Logo
fr: Hauteur standard logo Retina

en: Standard Logo Width for Retina Logo
fr: Largeur standard logo Retina

en: Standard Sticky Header Logo Height for Retina Logo
fr: Hauteur standard logo Retina

en: Standard Sticky Header Logo Width for Retina Logo
fr: Largeur standard logo Retina

en: Started by: %1$s
fr: Commencé par : %1$s

en: State / county
fr: État / Pays

en: Status
fr: Statut

en: Status Post Format Background
fr: Fond « Status »

en: Sticky Header
fr: En-tête attaché

en: Sticky Post Format Background
fr: Fond « Mis en avant ».

en: Sticky header logo
fr: Logo en-tête attaché

en: Sticky header logo (Retina Version @2x)
fr: Logo (Retina version @2x) en-tête attaché

en: Sticky header logo size in height
fr: Hauteur logo

en: Strip HTML from Excerpt
fr: Retirer HTML de l’extrait

en: Styling
fr: Sytle

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Submit
fr: Soumettre

en: Submit a Support Request
fr: Soumettre une demande de support

en: Subscribe
fr: Abonner

en: Subscribe/Social icons color
fr: Couleur icône abonnement/sociale

en: Subscribe/Social icons size
fr: Taille icône abonnement/sociale

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Suggestions:
fr: Suggestions :

en: Super Awesome WP Theme
fr: Thème WP super beau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Background Color + Hover Color
fr: Couleur fond + survol

en: Tabs Inactive Color
fr: Couleur onglets inactifs

en: Tagline
fr: Slogan

en: Tagline Box Background Color
fr: Couleur fond boîte slogan

en: Tagline Box Border Color
fr: Couleur bordure boîte slogan

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Telephone:
fr: Telephone :

en: Testimonial Background Color
fr: Couleur fond

en: Testimonial Text Color
fr: Couleur texte

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Testimonials Speed
fr: Vitesse

en: Text
fr: Texte

en: Text Align
fr: Alignement du texte

en: Thank you
fr: Merci

en: Thank you. Your order has been received.
fr: Merci. Votre commande a été reçue.

en: The ABSPATH variable on the server.
fr: La variable ABSPATH sur le serveur.

en: The default timezone for your server.
fr: Le fuseau horaire par défaut de votre serveur.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
fr: Le forum « %s » est fermée aux nouveaux sujetd et réponses.

en: The installation of %1$s failed.
fr: L’installation de %1$s a échoué.

en: The installed version of the parent theme.
fr: La version installée du thème parent.

en: The name of the current active theme.
fr: Le nom du thème actif actuellement.

en: The name of the parent theme.
fr: Le nom du thème parent.

en: The parent theme developers URL.
fr: L’URL du développeur du thème.

en: The people that develop Redux Framework
fr: Les personnes qui développent Redux Framework.

en: The theme developers URL.
fr: L’URL du développeur du thème.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
fr: Le sujet « %s » est fermée aux nouvelles réponses.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Homepage
fr: Page d’accueil du thème

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: Theme4Press Slider
fr: Diaporama Theme4Press

en: There are no other topics in this forum to merge with.
fr: Il n’y a pas d'autre sujet dans ce forum avec lequel fusionner.

en: This option controls the amount of related projects / posts that show up on each single portfolio and blog post. ex: 5
fr: Cette option contrôle la quantité de projets/d’éléments similaires qui apparaissent sur chaque portfolio unique et article de blog (ex. : 5).

en: This option controls the color of the button text and icon.
fr: Contrôle la couleur du texte et de l’icône du bouton.

en: This option controls the hover color of the button text and icon.
fr: Contrôle la couleur du texte et de l’icône au survol du bouton.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Ce billet est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
fr: Ce produit est actuellement en rupture de stock et non disponible.

en: Title
fr: Titre

en: Title & Tagline
fr: Titre & slogan

en: Title Separator Color
fr: Couleur séparateur

en: Title:
fr: Titre :

en: To
fr: À

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
fr: Pour garder ce sujet en avant, aller à l’autre sujet et utiliser l’outil de fusion depuis celui-ci.

en: To the top
fr: Vers le haut

en: Top
fr: Haut

en: Top Menu
fr: Menu du haut

en: Top menu color
fr: Couleur menu du haut

en: Top menu font
fr: Police menu du haut

en: Topic
fr: Sujet

en: Topic Extras
fr: Sujet extras

en: Topic Status:
fr: Statut du sujet :

en: Topic Type:
fr: Type de sujet :

en: Topic:
fr: Sujet :

en: Topics
fr: Sujets

en: Topics Started
fr: Sujets démarrés

en: Topics Started:
fr: Sujets commencés :

en: Total:
fr: Total :

en: Try different keywords.
fr: Essayez des mots-clés différents.

en: Try more general keywords.
fr: Essayez des mots-clés plus généraux.

en: Turn on if you don't want to display default thumbnail images
fr: Mettez sur « On » pour masquer les miniatures par défaut d’images.

en: Type and Hit Enter ...
fr: Saisissez et tapez sur Entrée...

en: Type the text for the responsive menu
fr: Type de texte pour le menu adaptatif

en: Type your search
fr: Entrez votre recherche

en: Typography
fr: Typographie

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULE

en: Under blog title
fr: Sous le titre du site

en: Understanding the Status Report
fr: Comprendre le statut du rapport

en: Units
fr: Unités

en: Unlimited color schemes
fr: Schémas de couleurs illimités

en: Untitled
fr: Sans-titre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Cart
fr: Mettre à jour le panier

en: Update Required
fr: Mise à jour requise

en: Update Totals
fr: Mettre à jour les totaux

en: Update recommended
fr: Mise à jour recommandée

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload a content background image for your theme, or specify an image URL directly.
fr: Téléchargez une image de fond pour le thème, ou spécifiez l’URL d’une image.

en: Upload a footer background image for your theme, or specify an image URL directly.
fr: Téléchargez une image de fond pour le pied de page de votre thème, ou spécifiez directement l’URL d’une image.

en: Upload a logo for your sticky header, or specify an image URL directly.
fr: Ajoutez un logo pour votre en-tête attaché, ou spécifiez directement l’URL d’une image.

en: Upload a logo for your theme, or specify an image URL directly.
fr: Ajouter votre logo dans votre thème, ou spécifiez directement l’URL d’une image.

en: Upload an image as your icon, or specify an image URL directly. <br/> This overwrites the Content Box 1 Icon (FontAwesome) setting
fr: Téléchargez une image comme icône, ou spécifiez directement l’URL d’une image. <br /> Cela remplacera les réglages d’icône (Font Awesome).

en: Upload an image as your icon, or specify an image URL directly. <br/> This overwrites the Content Box 2 Icon (FontAwesome) setting
fr: Téléchargez une image comme icône, ou spécifiez directement l’URL d’une image. <br /> Cela remplacera les réglages d’icône (Font Awesome).

en: Upload an image as your icon, or specify an image URL directly. <br/> This overwrites the Content Box 3 Icon (FontAwesome) setting
fr: Téléchargez une image comme icône, ou spécifiez directement l’URL d’une image. <br /> Cela remplacera les réglages d’icône (Font Awesome).

en: Upload an image as your icon, or specify an image URL directly. <br/> This overwrites the Content Box 4 Icon (FontAwesome) setting
fr: Téléchargez une image comme icône, ou spécifiez directement l’URL d’une image. <br /> Cela remplacera les réglages d’icône (Font Awesome).

en: Upload an image for the Slide, or specify an image URL directly
fr: Téléchargez une image pour le diaporama, ou spécifiez directement l’URL d’une image.

en: Upload an image for the area below header menu
fr: Téléchargez une image pour le fond de la zone sous le menu d’en-tête.

en: Upload custom favicon.
fr: Téléchargez votre favicon.

en: Upload the .eot font file.
fr: Téléchargez le fichier de police .eot.

en: Upload the .svg font file.
fr: Téléchargez le fichier de police .svg.

en: Upload the .ttf font file.
fr: Téléchargez le fichier de police .ttf.

en: Upload the .woff font file.
fr: Téléchargez le fichier de police .woff.

en: Use Woocommerce One Page Checkout
fr: Utiliser page unique de paiement

en: Use an existing topic in this forum:
fr: Utilisez un sujet existant dans ce forum :

en: User
fr: Utilisateur

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Video Post Format Background
fr: Fond « Vidéo »

en: View %s
fr: Voir %s

en: View Cart
fr: Voir le panier

en: View Downloads
fr: Voir téléchargements

en: View Orders
fr: Voir commandes

en: View Project
fr: Voir le projet

en: Visit plugin homepage
fr: Visitez la page d'accueil des extensions

en: Visited
fr: Visitée

en: Voices
fr: Voix

en: WP Content URL
fr: Contenu de l’URL WP

en: WP Debug Mode
fr: WP mode déboguage

en: WP Memory Limit
fr: WP limite mémoire

en: WP Multisite
fr: WP multisite

en: WP Version
fr: Version WP

en: WP_DEBUG is enabled
fr: WP_DEBUG est activé

en: Web:
fr: Site web :

en: Welcome to Redux Framework
fr: Bienvenue dans Redux Framework

en: Welcome to Redux Framework %s
fr: Bienvenue dans Redux Framework %s

en: What is Redux Framework?
fr: Qu'est-ce que Redux Framework ?

en: What's New
fr: Quoi de neuf

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
fr: Lorsque vous divisez un sujet, vous tranchez en deux à partir de la réponse que vous venez de sélectionner. Choisissez d'utiliser cette réponse comme un nouveau sujet avec un nouveau titre, ou de fusionner ces réponses dans un sujet existant.

en: Wide
fr: Largeur 100%

en: Widget Options
fr: Options des widgets

en: Widget Title Custom Background
fr: Fond personnalisé titre widget

en: Widget content font
fr: Police contenu

en: Widget title font
fr: Police titre

en: Width
fr: Largeur

en: Word Spacing
fr: Espacement des mots

en: WordPress Environment
fr: Environment WordPress

en: WordPress Repository
fr: Dépôt WordPress

en: Working...
fr: En cours...

en: Written by
fr: Ecrit par

en: XLarge
fr: Énorme

en: Yearly Archives:
fr: Archives annuelles :

en: Yearly archives for
fr: Archives annuelles pour

en: Yes
fr: Oui

en: You Have %d Items In Your Cart
fr: Vous avez %d article(s) dans votre panier.

en: You are customizing %s
fr: Vous personnalisé %s

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
fr: Vous pouvez soit faire de cette réponse un nouveau sujet avec un nouveau titre, soit la fusionner dans un sujet existant.

en: You cannot create new topics.
fr: Vous ne pouvez pas créer de nouveaux sujets.

en: You cannot edit this reply.
fr: Vous ne pouvez pas modifier cette réponse.

en: You cannot edit this topic.
fr: Vous ne pouvez pas modifier ce sujet.

en: You cannot reply to this topic.
fr: Vous ne pouvez pas répondre à ce sujet.

en: You do not have the permissions to edit this reply!
fr: Vous ne disposez pas des autorisations pour modifier cette réponse !

en: You do not have the permissions to edit this topic!
fr: Vous ne disposez pas des autorisations pour modifier ce sujet !

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
fr: Vous pouvez utiliser ces balises et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> :

en: You must be logged in to checkout.
fr: Vous devez être connecté pour payer.

en: You must be logged in to create new topics.
fr: Vous devez être connecté pour créer de nouveaux sujets.

en: You must be logged in to reply to this topic.
fr: Vous devez être connecté pour répondre à ce sujet.

en: Your cart is currently empty.
fr: Votre panier est actuellement vide .

en: Your order
fr: Votre commande

en: Your search for
fr: Votre recherche pour

en: ago
fr: depuis

en: and
fr: et

en: as a new user:
fr: comme un nouvel utilisateur :

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr: Inconnue

[ctx: by author]
en: by %s
fr: par %s

en: center bottom
fr: Centre bas

en: center center
fr: Centre centre

en: center top
fr: Centre haut

en: clicking
fr: en cliquant

[ctx: daily archives date format]
en: F jS, Y
fr: j F Y

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours

en: decade
fr: décade

en: decades
fr: décades

en: did not match any entries
fr: n’a donné aucun résultat

en: donation
fr: don

en: error(s) were found!
fr: erreur(s) trouvée(s) !

en: evolve: 125x125 Ads
fr: evolve : annonces 125x125

en: evolve: Carousel Slider
fr: evolve : carrousel

en: evolve: Facebook Like Box
fr: evolve : Facebook Like Box

en: evolve: Flickr
fr: evolve : Flickr

en: evolve: Get In Touch
fr: evolve : Get In Touch

en: evolve: Portfolio
fr: evolve : portfolio

en: evolve: Social Links
fr: evolve : liens sociaux

en: evolve: Tabs
fr: evolve : onglets

en: evolve: Twitter
fr: evolve : Twitter

en: extensions directory
fr: répertoire des extensions

en: for using my contact form! Your email was successfully sent!
fr: d'utiliser mon formulaire de contat. Votre e-mail a été envoyé avec succès !

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: hybrid (default)
fr: Hybride (par défaut)

en: in forum
fr: Dans le forum

en: in group forum
fr: dans le forum du groupe

en: in reply to:
fr: En réponse à :

en: in: <a href="%1$s">%2$s</a>
fr: dans : <a href="%1$s">%2$s</a>

en: is available
fr: est disponible

en: left bottom
fr: Gauche bas

en: left center
fr: Gauche centre

en: left top
fr: Gauche haut

en: lowercase
fr: minuscule

en: month
fr: mois

[ctx: monthly archives date format]
en: F, Y
fr: F Y

en: months
fr: mois

en: no-repeat
fr: Non

en: none
fr: Aucune

en: our documentation
fr: notre documentation

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: repeat
fr: Oui

en: repeat-x
fr: Horizontale

en: repeat-y
fr: Verticale

en: right bottom
fr: Droite bas

en: right center
fr: Droite centre

en: right top
fr: Droite haut

en: roadmap
fr: Carte routière

en: satellite
fr: Satellite

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: terrain
fr: Terrain

en: week
fr: semaine

en: weeks
fr: semaines

en: year
fr: année

en: years
fr: années
