Themes - evolve - en to tr_TR translation catalogue (198 entries)

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr_TR: Bu yazı parola korumalı. Yorumları görmek için parolayı girin.

en: No Comments Yet
tr_TR: Yorum Yapılmamış

en: Page %s
tr_TR: Sayfa %s

en: Primary Menu
tr_TR: Birincil menü

en: Read More
tr_TR: Fazlasını Oku

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Suggestions
tr_TR: Öneriler

en: Make sure all words are spelled correctly.
tr_TR: Lütfen bütün kelimeleri doğru yazdığınızdan emin olun.

en: Try different keywords.
tr_TR: Farklı kelimeler deneyin.

en: Try more general keywords.
tr_TR: Daha genel kelimeler deneyin.

en: Type your search
tr_TR: Arama Kelimesi Girin

en: Forums
tr_TR: Forumlar

en: Topics
tr_TR: Başlıklar

en: Replies
tr_TR: Cevaplar

en: Email*
tr_TR: E-posta*

en: Move reply "%s"
tr_TR: Cevabı taşı: "%s"

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic
tr_TR: Bu cevabı yeni başlık ile yeni bir konu yapabilir veya varolan bir konuyla birleştirebilirsiniz

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created
tr_TR: Eğer varolan bir konu seçerseniz, gönderiler zamana göre sıralanacaktır

en: Move method
tr_TR: Taşıma yöntemi

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
tr_TR: <strong>%s</strong>&#8217;daki yeni konunun başlığı:

en: Moved: %s
tr_TR: Taşındı: %s

en: Use an existing topic in this forum:
tr_TR: Bu forumda varolan bir konuyu kullan:

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone
tr_TR: <strong> UYARI: </strong> Bu işlem geri alınamaz

en: You do not have the permissions to edit this reply!
tr_TR: Bu cevabı düzenleme yetkiniz yok!

en: You cannot edit this reply
tr_TR: Bu cevabı düzenleyemezsiniz

en: Reply to %s
tr_TR: Yanıtla: %s

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
tr_TR: Şu <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

en: Keep a log of this edit
tr_TR: Bu düzenlemenin bir kaydını tutun

en: Optional reason for editing
tr_TR: Düzenleme için isteğe bağlı neden

en: Notify the author of follow-up replies via email
tr_TR: Sonraki yanıtlar için yazarı email ile haberdar et

en: Notify me of follow-up replies via email
tr_TR: Beni, takip eden yanıtlardan e-posta ile haberdar et

en: You cannot reply to this topic
tr_TR: Bu konuya cevap veremezsiniz

en: You must be logged in to reply to this topic
tr_TR: Bu konuya cevap vermek için giriş yapmış olmanız gerekir

en: Merge topic "%s"
tr_TR: "%s" konusunu birleştir

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
tr_TR: Bu konuyu birleştirmek istediğiniz konuyu seçin. Seçeceğiniz hedef konu ana konu olarak kalacaktır ve bu konu bir yanıta dönüşecektir.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
tr_TR: Bu konuyu ana konu olarak tutmak için, diğer konuya giderek birleştirme aracını o konu altında kullanın.

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
tr_TR: Her iki konudaki tüm yanıtlar kronolojik olarak birleştirilir. Birleştirilmiş yanıtların sıralaması, gönderildikleri zaman ve tarih esas alınarak yapılır. Hedef konu bu başlıktan daha sonra oluşturulduysa, konunun gönderi tarihi ilk gönderinin tarihi olarak güncellenir.

en: Destination
tr_TR: Hedef

en: Merge with this topic:
tr_TR: Bu konu ile birleştir:

en: There are no other topics in this forum to merge with
tr_TR: Bu forumda birleştirilecek başka konu yok

en: Merge topic subscribers
tr_TR: Konu abonelerini birleştir

en: Merge topic favoriters
tr_TR: Konu favorilerini birleştir

en: Merge topic tags
tr_TR: Konu etiketlerini birleştir

en: You do not have the permissions to edit this topic!
tr_TR: Bu konuyu düzenlemek için izniniz yok!

en: You cannot edit this topic
tr_TR: Bu konuyu düzenleyemezsiniz

en: Split topic "%s"
tr_TR: "%s" konusunu böl

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
tr_TR: Bir konuyu bölerken, seçtiğiniz cevaptan başlayarak yeni bir konu yaratılır. Seçtiğiniz cevaba yeni bir başlık  seçin yada varolan bir konu ile birleştirin.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
tr_TR: Eğer var olan konu seçeneğini kullanırsanız, her iki konunun yanıtları kronolojik olarak birleştirileceklerdir. Yanıtların sıraları yanıtın yapıldığı tarihe göre ayarlanacaktır.

en: Split method
tr_TR: Ayırma yöntemi

en: Split: %s
tr_TR: Ayır: %s

en: Copy subscribers to the new topic
tr_TR: Aboneleri yeni konuya kopyala

en: Copy favoriters to the new topic
tr_TR: Beğenenleri yeni konuya kopyala

en: Copy topic tags to the new topic
tr_TR: Konu etiketlerini yeni konuya kopyala

en: Manage Tag: "%s"
tr_TR: Etiketi düzenle: &quot;%s&quot;

en: Rename
tr_TR: Yenile

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
tr_TR: Kısa ismi boş bırakırsanız, yeni bir kısa isim otomatik olarak oluşturulacaktır.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
tr_TR: Kısa ismi değiştirmek kalıcı bağlantıyı etkileyecektir. Eski kısa isim ile çalışan bağlantılar çalışmayacaklardır.

en: Name:
tr_TR: İsim:

en: Slug:
tr_TR: Kısa isim:

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Merge
tr_TR: Birleştir

en: Merging tags together cannot be undone
tr_TR: Etiketleri birleştirme işlemi geri alınamaz

en: Existing tag:
tr_TR: Mevcut etiket:

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
tr_TR: &quot;%s&quot;  etiketini belirttiğiniz yeni etiket ile birleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete
tr_TR: Sil

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
tr_TR: Bu sizin konunuzu silmez. Sadece etiketin kendisi silinir.

en: Deleting a tag cannot be undone.
tr_TR: Bir etiket silinmesi geri alınamaz.

en: Any links to this tag will no longer function.
tr_TR: Bu etikete verilecek bağlantılar bundan sonra çalışmayacaktır.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
tr_TR: "%s" etiketini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem kalıcıdır ve geri alınamaz.

en: Create new topic
tr_TR: Yeni konu oluştur

en: Topic title (maximum length: %d)
tr_TR: Konu başlığı (en fazla uzunluk: %d)

en: Topic type
tr_TR: Konu türü

en: Topic status
tr_TR: Konu durumu

en: You cannot create new topics
tr_TR: Yeni konu yaratamazsınız

en: You must be logged in to create new topics
tr_TR: Yeni konu oluşturmak için giriş yapmalısınız

en: Name
tr_TR: Ad

en: First name
tr_TR: Adınız

en: Last name
tr_TR: Soy adınız

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Password
tr_TR: Parola

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Freshness
tr_TR: Son Mesaj

en: In reply to:
tr_TR: Cevap olarak:

en: Topic:
tr_TR: Başlık:

en: Started by %1$s
tr_TR: Başlatan:%1$s

en: Topic
tr_TR: Konu

en: In reply to
tr_TR: Cevap olarak:

en: Voices
tr_TR: İzlenme

en: %s's Profile
tr_TR: %s kullanıcısının profili

en: Profile
tr_TR: Profil

en: %s's Topics Started
tr_TR: %s'ın Başlattığı Konular

en: Topics Started
tr_TR: Başlatılan Konular

en: %s's Replies Created
tr_TR: %s Gönderdiği Cevaplar

en: Replies Created
tr_TR: Gönderilen Cevaplar

en: %s's Favorites
tr_TR: %s Favori Konuları

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: %s's Subscriptions
tr_TR: %s Abonelikleri

en: Subscriptions
tr_TR: Abonelikler

en: Edit %s's Profile
tr_TR: %s isimli üyenin Profilini Düzenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: % Comments
tr_TR: % Yorum

en: 1 Comment
tr_TR: 1 Yorum

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Show comments
tr_TR: Yorumları göster

en: Search
tr_TR: Ara

en: Written by
tr_TR: Tarafından Yazıldı

en: Leave a Comment
tr_TR: Yorum yapın

en: Similar posts
tr_TR: Benzer Yazılar

en: Permanent Link to
tr_TR: Kalıcı Bağlantı,

en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Home
tr_TR: Başlangıç

en: RSS Feed
tr_TR: RSS beslemesi

en: Share on Twitter
tr_TR: Twitter ile paylaş

en: Share on Facebook
tr_TR: Facebook ile paylaş

en: More options
tr_TR: Daha Fazla Seçenek

en: Show
tr_TR: Göster

en: Status
tr_TR: Durum

en: %s download remaining | %s downloads remaining
tr_TR[0]: %s kalan indirme sayısı
tr_TR[1]: %s kalan indirme sayısı

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
tr_TR: Aşağıdaki adresler, ödeme sayfasında varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: You have not set up this type of address yet
tr_TR: Bu adres türünü henüz kurmadınız.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
tr_TR: Lütfen geçerli posta kodunuzu giriniz.

en: is not a valid phone number.
tr_TR: geçerli telefon numarası değil.

en: Address changed successfully.
tr_TR: Adresiniz başarıyla değiştirildi.

en: Customer details
tr_TR: Müşteri detayları

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Email:
tr_TR: Eposta:

en: Theme Homepage
tr_TR: Tema ana sayfası

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Support
tr_TR: Destek

en: WooCommerce
tr_TR: Woocommerce

en: Lightbox
tr_TR: Işık Kutusu

en: Your order
tr_TR: Siparişiniz

en: Order:
tr_TR: Sipariş:

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Read more
tr_TR: Devam

en: General
tr_TR: Genel

en: Boxed
tr_TR: Sabit Genişlik

en: Wide
tr_TR: En Büyük Genişlik

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Cover
tr_TR: kapla

en: Contain
tr_TR: İçerir

en: None
tr_TR: Boş

en: Background Repeat
tr_TR: Arka plan tekrar durumu

en: repeat
tr_TR: Tekrarla

en: Background Position
tr_TR: Arka plan pozisyonu

en: Header
tr_TR: Üst Kısım

en: Logo Position
tr_TR: Logo konumu

en: Left
tr_TR: Sol

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Front Page
tr_TR: Ön sayfa

en: Single Post
tr_TR: Tekil Yazı

en: Footer
tr_TR: Alt Kısım

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Headings
tr_TR: Başlıklar

en: Header Color
tr_TR: Üst kısım rengi

en: Light
tr_TR: Açık

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Content
tr_TR: Açıklama

en: Widgets
tr_TR: Bileşenler

en: Links
tr_TR: Linkler

en: Square
tr_TR: Kare

en: Pill
tr_TR: Hap

en: Button Type
tr_TR: Buton Türü

en: Single posts
tr_TR: Tek Yazılar

en: Single posts + Archive pages
tr_TR: Tek Yazılar + Arşiv Sayfaları

en: All pages
tr_TR: Tüm sayfalar

en: Infinite Scroll
tr_TR: Sürekli kaydırma

en: Before Posts
tr_TR: Yazılardan önce

en: Both
tr_TR: Her İkisi

en: Match by Categories
tr_TR: Kategorilerle eşleşen

en: Match by Tags
tr_TR: Etiketlerle eşleşen

en: Featured Image
tr_TR: Öne çıkan görsel

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Linkedin
tr_TR: LinkedIn

en: Number of Posts to Display
tr_TR: Gösterilecek yazıların sayısı

en: Recent Posts
tr_TR: Son yazılar

en: Slider Speed
tr_TR: Gösterici hızı

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: All
tr_TR: Tümü

en: Post Options
tr_TR: Yazı seçenekleri

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Layout
tr_TR: Görünüm

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: No
tr_TR: Hayır

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Sidebar Position
tr_TR: Yanmenü pozisyonu

en: Full Width
tr_TR: Tam Sayfa

en: Page Title
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Hide
tr_TR: Gizle
