Themes - evolve - en to id_ID translation catalogue (122 entries)

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
id_ID: Tulisan ini dilindungi kata sandi. Masukkan kata sandi untuk melihat komentar.

en: Page %s
id_ID: Laman %s

en: Primary Menu
id_ID: Menu Utama

en: Read More
id_ID: Baca Selanjutnya

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Topics
id_ID: Topik

en: Replies
id_ID: Balasan

en: Move reply "%s"
id_ID: Pindahkan balasan "%s"

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
id_ID: Topik baru dalam <strong>%s</strong> berjudul:

en: Moved: %s
id_ID: Telah dipindah: %s

en: Use an existing topic in this forum:
id_ID: Gunakan topik yang sudah ada di forum ini:

en: You do not have the permissions to edit this reply!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menyunting balasan ini!

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
id_ID: Anda dapat menggunakan tag dan atribut <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> berikut ini:

en: Notify the author of follow-up replies via email
id_ID: Beritahu penulis mengenai tindak lanjut balasan lewat surel

en: Notify me of follow-up replies via email
id_ID: Beritahu saya mengenai tindak lanjut balasan lewat surel

en: Merge topic "%s"
id_ID: Gabungkan topik "%s"

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
id_ID: Pilih topik yang ingin digabungkan menjadi satu ini dengan yang ini. Topik tujuan akan tetap menjadi topik utama, dan yang ini akan berubah menjadi balasan.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
id_ID: Untuk membiarkan topik ini sebagai topik utama, pergi ke topik satunya lagi dan gunakan perkakas penggabungan dari sana.

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
id_ID: Semua balasan kedua topik akan digabung secara kronologis. Urutan balasan digabung berdasarkan waktu dan tanggal mereka dipos. Jika topik tujuan diciptakan setelah yang ini, tanggal postingnya akan diperbarui agar lebih awal dari yang ini.

en: Destination
id_ID: Tujuan

en: Merge with this topic:
id_ID: Gabungkan dengan topik ini:

en: Merge topic subscribers
id_ID: Gabungkan para pelanggan topik

en: Merge topic favoriters
id_ID: Gabungkan para penggemar topik

en: Merge topic tags
id_ID: Gabungkan tag-tag topik

en: You do not have the permissions to edit this topic!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menyunting topik ini!

en: Split topic "%s"
id_ID: Pisah topik "%s"

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
id_ID: Ketika Anda memisahkan topik, Anda mengirisnya menjadi dua dimulai dari balasan yang baru saja Anda pilih. Memilih untuk menggunakan balasan tadi sebagai sebuah topik baru dengan judul baru, atau menggabungkan balasan tadi ke topik yang sudah ada.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
id_ID: Jika Anda menggunakan pilihan topik yang ada, balasan dalam kedua topik akan digabung secara kronologis. Urutan balasan yang digabung didasarkan pada waktu dan tanggal mereka diposkan.

en: Split: %s
id_ID: Pisah:%s

en: Copy subscribers to the new topic
id_ID: Salin pelanggan ke topik baru

en: Copy favoriters to the new topic
id_ID: Salin para penggemar ke topik baru

en: Copy topic tags to the new topic
id_ID: Salin tag topik ke topik baru

en: Manage Tag: "%s"
id_ID: Atur Tag: "%s"

en: Rename
id_ID: Ubah nama

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
id_ID: Biarkan slug kosong agar dihasilkan secara otomatis.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
id_ID: Mengubah slug mempengaruhi permalink-nya. Setiap taut ke slug lama tidak akan berfungsi.

en: Name:
id_ID: Nama:

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Merge
id_ID: Gabungkan

en: Existing tag:
id_ID: Tag yang sudah ada:

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menggabungkan tag "%s" ke dalam tag yang Anda tentukan?

en: Delete
id_ID: Hapus

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
id_ID: Ini tidak akan menghapus topik Anda. Hanya tag-nya saja yang akan dihapus.

en: Deleting a tag cannot be undone.
id_ID: Menghapus tag tidak dapat dibalikkan.

en: Any links to this tag will no longer function.
id_ID: Setiap taut ke tag ini tidak akan berfungsi lagi.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus tag "%s"? Ini bersifat permanen dan tidak dapat dibatalkan.

en: Name
id_ID: Nama

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: Posts
id_ID: Pos

en: Freshness
id_ID: Kesegaran

en: Last updated %s
id_ID: Terakhir diperbarui %s

en: In reply to:
id_ID: atas balasan kepada:

en: Topic:
id_ID: Topik:

en: Topic
id_ID: Topik

en: Voices
id_ID: Suara-suara

en: %s's Profile
id_ID: Riwayat %s

en: Profile
id_ID: Profil

en: %s's Topics Started
id_ID: Topik yang dimulai oleh %s

en: Topics Started
id_ID: Topik Dimulai

en: %s's Replies Created
id_ID: Balasan-balasan yang dibuat oleh %s

en: Replies Created
id_ID: Balasan-balasan telah dibuat

en: %s's Favorites
id_ID: Kesukaan milik %s

en: Favorites
id_ID: Kesukaan

en: %s's Subscriptions
id_ID: Langganan milik %s

en: Subscriptions
id_ID: Berlangganan (subscription)

en: Edit %s's Profile
id_ID: Ubah Riwayat %s

en: Edit
id_ID: Sunting

en: % Comments
id_ID: % Komentar

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Your comment is awaiting moderation
id_ID: Komentar sedang dimoderasi

en: Popular
id_ID: Disukai

en: Recent
id_ID: Kini

en: Show comments
id_ID: Tampilkan komentar

en: Search
id_ID: Cari

en: Leave a Comment
id_ID: Tinggalkan komentar

en: Permanent Link to
id_ID: Taut Permanen (Permalink) untuk

en: Untitled
id_ID: Tidak Berjudul

en: Home
id_ID: Beranda

en: RSS Feed
id_ID: Umpan RSS

en: LinkedIn
id_ID: Linkedin

en: Share on Twitter
id_ID: Bagikan ke Twitter

en: Share on Facebook
id_ID: Bagikan ke Facebook

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Email:
id_ID: Surel:

en: Theme Homepage
id_ID: Situs Tema

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Read more
id_ID: Baca Selengkapnya

en: General
id_ID: Umum

en: Boxed
id_ID: Lebar Tetap

en: Wide
id_ID: Lebar Maksimal

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Disabled
id_ID: Padam

en: Background Repeat
id_ID: Latar belakang Berulang

en: repeat
id_ID: Ulangi

en: Background Position
id_ID: Posisi Latar belakang

en: Header
id_ID: Kepala Laman

en: Left
id_ID: Kiri

en: Center
id_ID: Tengah

en: Right
id_ID: Kanan

en: Front Page
id_ID: Laman Muka

en: Single Post
id_ID: Pos Tunggal

en: Footer
id_ID: Kaki Halaman

en: Typography
id_ID: Tipografi

en: Light
id_ID: Terang

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Square
id_ID: Siku

en: Button Type
id_ID: Tipe Tombol

en: All pages
id_ID: Semua Halaman

en: Large
id_ID: Besar

en: Slider Speed
id_ID: Kecepatan slider

en: Middle
id_ID: Tengah

en: Default
id_ID: Bawaan

en: All
id_ID: Semua

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Remove
id_ID: Cabut

en: No
id_ID: Tidak

en: Yes
id_ID: Ya

en: Sidebar Position
id_ID: Letak Bar Pinggir

en: Page Title
id_ID: Judul laman

en: Hide
id_ID: Sembunyikan
