Themes - evolve - en to ja translation catalogue (315 entries)

en:  Products
ja: 商品

en:  says
ja: 言っています

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: %s's Favorites
ja: %s のお気に入り

en: %s's Profile
ja: %s のプロフィール

en: %s's Replies Created
ja: %sの返信を作成しました。

en: %s's Subscriptions
ja: %s 購読

en: %s's Topics Started
ja: %s の開始したトピック:

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: 3d
ja: 3D

en: 404 - Page not Found
ja: 404 - ページが見つかりませんでした

en: Above
ja: 上

en: Action
ja: アクション

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: All
ja: すべて

en: All pages
ja: 固定ページ一覧

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
ja: 両方のトピック内のすべての返信は時系列に基づいて統合されます。統合された返信は投稿日時順に並べ替えられます。統合先のトピックがこのトピックより後に作成された場合、こちらの日付より一秒前に投稿日時が変更されます。s

en: Any links to this tag will no longer function.
ja: このタグへのリンクは使えなくなります。

en: Apply Coupon
ja: クーポンを適用

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
ja: 本当に「%s」というタグを削除しますか ? この操作を元に戻すことはできません。

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
ja: 「%s」タグをご指定のタグに統合してもよいですか ?

en: Aside Post Format Background
ja: サイド投稿フォーマットの背景

en: Audio Post Format Background
ja: 音声投稿フォーマットの背景

en: Background Position
ja: 背景の位置

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background color of content
ja: コンテンツの背景色

en: Below
ja: 下

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Blog
ja: ブログ

en: Bootstrap Slider
ja: Bootstrap スライダー

en: Both
ja: 両方

en: Boxed
ja: 固定幅

en: Button Shape
ja: ボタンの形状

en: Button Type
ja: ボタンタイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cart Subtotal
ja: カート小計

en: Center
ja: 中央

en: Change Address
ja: 住所を変更

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
ja: スラッグを変更するとパーマリンクに影響します。旧スラッグへのリンクは動作しなくなります。

en: Chat Post Format Background
ja: チャット投稿フォーマットの背景

en: Check this box if you want to enable background color for aside post format
ja: サイド投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for audio post format
ja: 音声投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for chat post format
ja: チャット投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for gallery post format
ja: ギャラリー投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for image post format
ja: イメージ投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for link post format
ja: リンク投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for status post format
ja: ステータス投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable background color for video post format
ja: 動画投稿フォーマットの背景色を有効にするには、このチェックボックスをオンにします

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Choose Header Type
ja: ヘッダーの型を選択

en: Choose where to display header widgets
ja: ヘッダーウィジェットを表示する場所を選択

en: Choose your Bootstrap Slider layout style
ja: Bootstrap スライダーのレイアウトスタイルを選択

en: Choose your Header Type
ja: ヘッダーの型を選択

en: City
ja: 市区町村

en: Clear
ja: 解除

en: Comments
ja: コメント

en: Contain
ja: 画像全体を表示

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Box 3
ja: コンテンツボックス 3

en: Content Box 4
ja: コンテンツボックス 4

en: Content Boxes Background Color
ja: 内容を含むボックスの背景色

en: Content Image
ja: コンテンツ画像

en: Continue
ja: 続ける

en: Copy favoriters to the new topic
ja: 新しいトピックにお気に入りをコピー

en: Copy subscribers to the new topic
ja: 新トピックに購読者をコピー

en: Copy topic tags to the new topic
ja: 新しいトピックにトピックタグをコピーする

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Cover
ja: 背景全体を覆う

en: Custom Footer
ja: カスタムフッター

en: Custom color for content links
ja: コンテンツリンクのカスタム色

en: Dark
ja: ダーク

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付:

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Deleting a tag cannot be undone.
ja: タグを削除すると元に戻すことはできません。

en: Destination
ja: 移動先

en: Disabled
ja: 無効

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Download file%s
ja: ダウンロードファイル %s

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s's Profile
ja: %s のプロフィールを編集

en: Edit Account
ja: アカウントを編集

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email:
ja: メール:

en: Enable Breadcrumbs Navigation
ja: パンくずナビゲーションを有効にする

en: Enable Header Widgets
ja: ヘッダーウィジェットを有効にする

en: Enable Parallax Slider
ja: パララックススライダーを有効にする

en: Enable Posts Slider
ja: 投稿スライダーを有効にする

en: Enable Searchbox
ja: 検索ボックスを有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Existing tag:
ja: 既存のタグ:

en: Extra
ja: 備考

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: First name
ja: 名

en: Flat
ja: フラット

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Image
ja: フッター画像

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Form Background Color
ja: フォームの背景色

en: Form Border Color
ja: フォームのボーダー色

en: Form Text Color
ja: フォームのテキスト色

en: Forum
ja: フォーラム

en: Forum:
ja: フォーラム:

en: Freshness
ja: 経過時間

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Full Width
ja: 全幅

en: Gallery Post Format Background
ja: ギャラリー投稿フォーマットの背景

en: General
ja: 一般

en: Go Shop
ja: ショップに進む

en: Google Plus
ja: Google+

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header & Footer
ja: ヘッダーとフッター

en: Header Padding
ja: ヘッダーの余白

en: Header Widgets
ja: ヘッダーウィジェット

en: Headings
ja: 見出し

en: Hide
ja: 非表示

en: Home
ja: ホーム

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
ja: 既存のトピック設定を使用した場合、両方のトピック内の返信は時系列順に統合されます。統合された返信の順序は返信が投稿された日時に基づきます。

en: Image Post Format Background
ja: イメージ投稿フォーマットの背景

en: In reply to:
ja: 返信先:

en: Infinite Scroll
ja: 無限スクロール

en: Insert your Facebook URL
ja: Facebook URL を挿入

en: Insert your Flickr URL
ja: Flickr URL を挿入

en: Insert your Google Plus profile URL
ja: Google Plus プロフィール URL を挿入

en: Insert your Instagram URL
ja: Instagram URL を挿入

en: Insert your Linkedin profile URL
ja: Linkedin プロフィール URL を挿入

en: Insert your Pinterest profile URL
ja: Pinterest プロフィール URL を挿入

en: Insert your Skype URL
ja: Skype URL を挿入

en: Insert your Tumblr profile URL
ja: Tumblr プロフィール URL を挿入

en: Insert your Twitter URL
ja: Twitter URL を挿入

en: Large
ja: 大サイズ

en: Last name
ja: 姓

en: Last updated %s
ja: 最終更新日: %s

en: Layout
ja: レイアウト

en: Leave a Comment
ja: コメントする

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
ja: スラッグを自動生成するには空のままにしておいてください。

en: Left
ja: 左

en: Light
ja: 明るい

en: Link Post Format Background
ja: リンク投稿フォーマットの背景

en: Linkedin
ja: LinkedIn

en: Links
ja: リンク

en: Log In
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Manage Tag: "%s"
ja: タグの管理: %s

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu hover font color
ja: メニューのホバー時のフォント色

en: Merge
ja: 統合する

en: Merge topic "%s"
ja: 「%s」トピックを統合

en: Merge topic favoriters
ja: お気に入りトピックを統合

en: Merge topic subscribers
ja: トピック購読者を統合

en: Merge topic tags
ja: トピックタグを統合

en: Merge with this topic:
ja: このトピックと統合:

en: More options
ja: 詳細設定

en: Move reply "%s"
ja: 返信「%s」を移動

en: Moved: %s
ja: 移動済み: %s

en: My Account
ja: マイアカウント

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
ja: <strong>%s</strong> の新規トピック名:

en: Newer Entries
ja: 新しい記事

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: No
ja: いいえ

en: No Comments Yet
ja: コメントはまだありません

en: No Slider
ja: スライダーなし

en: No other topics found!
ja: その他のトピックが見つかりません。

en: No topics were found to which the topic could be merged to!
ja: 統合できる他のトピックが見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Note:
ja: 注意:

en: Notify me of follow-up replies via email
ja: 今後の返信をメールで通知

en: Notify the author of follow-up replies via email
ja: 返信をメールで投稿者に知らせる

en: Older Entries
ja: 過去の記事

en: Order
ja: 順序

en: Order Total
ja: 注文合計

en: Order:
ja: 注文:

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page Breadcrumb
ja: ページのパンくずリスト

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Pagination Type
ja: ページ送りのタイプ

en: Parallax Slider
ja: パララックス・スライダー

en: Parallax Speed
ja: パララックス速度

en: Password
ja: パスワード

en: Password Change
ja: パスワード変更

en: Pay
ja: お支払い

en: Payment method:
ja: お支払方法:

en: Permanent Link to
ja: パーマリンク

en: Popular
ja: 人気

en: Popularity
ja: 人気

en: Post Format
ja: 投稿フォーマット

en: Post Title Excerpt Length
ja: 投稿タイトルの抜粋の長さ

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts Slider
ja: 投稿スライダー

en: Price
ja: 金額

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Product
ja: 商品

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ja: 数量

en: Products
ja: 商品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Quantity
ja: 数

en: Quote Post Format Background
ja: 引用投稿フォーマットの背景

en: RSS Feed
ja: RSS

en: Rating
ja: 評価

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Recent
ja: 新着

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this item
ja: このアイテムを削除

en: Rename
ja: 変更する

en: Replies
ja: 返信

en: Replies Created
ja: 返信を作成しました

en: Right
ja: 右

en: Rollover
ja: ロールオーバー

en: Round
ja: ラウンド

en: Save Address
ja: 住所を保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search...
ja: 検索...

en: Select a country&hellip;
ja: 国を選択&hellip;

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
ja: このトピックと統合するトピックを選択してください。統合先のトピックが先頭のトピックとして残り、このトピックは返信に変わります。

en: Shadow Effect
ja: シャドウ効果

en: Shadows
ja: シャドウ

en: Share by Email
ja: メールでシェア

en: Share on Facebook
ja: Facebook で共有

en: Share on Google Plus
ja: Google + でシェア

en: Share on Pinterest
ja: Pinterest で共有

en: Share on Twitter
ja: Twitter で共有

en: Shipping Address
ja: 配送先住所

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Sidebar 1
ja: サイドバー 1

en: Sidebar 2
ja: サイドバー 2

en: Sidebar Position
ja: サイドバー配置

en: Similar posts
ja: 同様の投稿

en: Single Post
ja: 個別投稿

en: Single posts
ja: 個別投稿

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Position
ja: スライダーの位置

en: Slider Speed
ja: スライダーのスピード

en: Slider Type
ja: スライダーの種類

en: Slides
ja: スライド

en: Slug:
ja: スラッグ:

en: Small
ja: 小

en: Social Media Links
ja: ソーシャルメディアリンク

en: Sort by
ja: 並び替え

en: Speed
ja: 速度

en: Split topic "%s"
ja: 「%s」トピックを分割

en: Split: %s
ja: 分割: %s

en: Square
ja: 正方形

en: Status
ja: 状態

en: Status Post Format Background
ja: ステータス投稿フォーマットの背景

en: Sticky Header
ja: 上部固定のヘッダー

en: Sticky Post Format Background
ja: 上部に固定する投稿フォーマットの背景

en: Styling
ja: スタイル

en: Submit
ja: 送信

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Support
ja: サポート

en: Telephone:
ja: 電話:

en: Testimonials
ja: 推薦文

en: Thank you. Your order has been received.
ja: ご注文を頂きまして、誠にありがとうございます。

en: Theme Homepage
ja: テーマホームページ

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
ja: この操作を行ってもトピックは削除されず、タグのみが削除されます。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ja: 現在この商品は在庫切れでご利用出来ません。

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
ja: このトピックを先頭のトピックにするには、代わりに他のトピックから結合を行ってください。

en: Topic
ja: トピック

en: Topic:
ja: トピック:

en: Topics
ja: トピック

en: Topics Started
ja: トピックの開始:

en: Total
ja: 合計

en: Total:
ja: 合計:

en: Try different keywords.
ja: 別のキーワードをお試しください。

en: Try more general keywords.
ja: より一般的なキーワードをお試しください。

en: Typography
ja: 文字装飾

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: Update
ja: 更新

en: Update Cart
ja: カートを更新

en: Update Totals
ja: 合計の更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Use an existing topic in this forum:
ja: このフォーラムの既存のトピックを使用:

en: Username
ja: ユーザー名

en: Video Post Format Background
ja: 動画投稿フォーマットの背景

en: View
ja: 表示

en: View Cart
ja: カートを表示

en: Voices
ja: 返信

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
ja: トピックを分割すると、ちょうど今選択した返信から2つに分けることになります。この返信を新しいタイトルを持つ新しいトピックにするためにはこれを使うか、または既存のトピックにこれらの返信を統合してください。

en: Wide
ja: 幅の上限

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: X-Large
ja: 特大

en: Yes
ja: はい

en: You do not have the permissions to edit this reply!
ja: この返信を編集する権限がありません。

en: You do not have the permissions to edit this topic!
ja: このトピックを編集する権限がありません。

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
ja: 次の<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> タグと属性が使えます:

en: YouTube
ja: Youtube

en: Your comment is awaiting moderation
ja: あなたのコメントは管理者の承認待ちです

en: center bottom
ja: 中央下

en: evolve: Tabs
ja: evolve: タブ

en: is a required field.
ja: 必須フィールドです。

en: left bottom
ja: 左下

en: left center
ja: 左中央

en: left top
ja: 左上

en: repeat
ja: 繰り返し

en: repeat-x
ja: 横方向に繰り返し

en: repeat-y
ja: 縦方向に繰り返し

en: right bottom
ja: 右下

en: right center
ja: 右中央

en: right top
ja: 右上
